Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Fr00z0
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2022, 09:31

Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: Fr00z0 »

Cześć,
Mam problem z odklejaniem się wydruków na rogach. Posiadam Pruse mini+ i dwie płyty: gładka i teksturowana. Materiał z jakim mam problem to PET-G. Drukuję na płycie teksturowanej. Problem pojawia się tylko w momencie drukowania większych rzeczy. Próbowałem już kombinacji ze zwiększeniem temperatury stołu i druku oraz z obniżeniem pierwszej warstwy.
Zastanawiam się, czy mogę do poprawy przyczepności zastosować klej C-Stick™ adhesive atomizer. Na stronie Prusa jest napisane coś takiego dla płyty teksturowanej: "Nigdy nie czyść płyty ze stali z teksturowanym PEI używając acetonu! Użycie acetonu spowoduje mikropęknięcia struktury PEI, co sprawi, że powierzchnia zdegeneruje się z czasem". Natomiast dla płyty gładkiej: "Można ją czyścić acetonem, jednak nie należy go nadużywać (1-2 razy w miesiącu)". Producent kleju podaje: "Preparat na bazie etalonu, zamiast acetonu". W związku z tym, czy mogę bez obaw drukować z użyciem płyty gładkiej i kleju C-Stick™?
Wiem, że Prusa zaleca użycie zwykłego kleju do papieru. Jednak aktualnie mam na stanie dwa kleje C-Stick™ adhesive atomizer.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: Igor »

Ja używam kleju w "płynnym sztyfcie" DD. Nie żebym miał coś do adhezji gładkiego stołu od Józefa, wręcz odwrotnie. Drukuję głównie z PETG, który gładką płytę by uszkodził, a nie zawsze mam ochotę na teksturowaną powierzchnię. To jest jakiś roztwór PVA ale z czymś jeszcze, daje bardzo cienki zmywalny wodą film.
Wcześniej przez ponad rok czyściłem płyty od Prus zwyczajnie ciepłą wodą i kropelką płynu do naczyń, żeby pozbyć się śladów paluchów. I przecierałem IPA.

Te zalecenia Prusy, dopóki próbowałem sie ich trzymać, w zasadzie wyłączały ich płytę teksturowaną z użytkowania. Była jak pokryta silikonem. Po pierwszym przetarciu cieniutko acetonem (zabronionym w ich instrukcjach) zaczęła działać jak należy. Druga teksturowana tak samo. Rozsądne mycie w wodzie z detergentem i porcyjka IPA im nie szkodzi. Starszy komplet płyt ma za sobą trzy lata użytkowania (służbowa dukarka gdzie już nie pracuję) i nie wymagałą wymiany.

Sprayów nie lubię. Mgiełka kleju która nie wzięła udziału w powstawaniu warstwy na stole, osiądzie na pierwszym elemencie w który trafi. Po co sobie dodawać czyszczenia. Płynny sztyft od DD prędzej Ci skiśnie* niż go wykończysz. Wydajna rzecz.

*a na pewno jest konsewowany
Fr00z0
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: Marcin Gutek »

hejka

Stół gładki myję pod ciepłą wodą z mydłem, czasami raz na dłuuugi czas przetrę ściereczką z IPA
Jako klej Dimafix , nie wiem jak z PET-G ale przy PLA jak odklejało mi naroża, to wyłączałem wogóle chłodzenie na pierwszych 3 warstwach, oprócz tego zmniejszałem temp na pierwszych warstwach o ok 5-10 stopni - mniej, no i Brimm standardowo stosuję

I z odklejaniem naroży spokój..
Fr00z0
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: Igor »

Brim na prusackiej płycie PEI pod PLA? Coś masz grubo nie tak z tą drukarką. Miałem prusę w pracy, kupiłem swoją i na obu nawet skirt niepotrzebny.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 497

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: fyme »

U mnie gładka płyta trzyma jak diabli. Obie teksturowane miały problem z adhezją. Mycie ipa nic nie dawało. No nie trzymały i już. Obie wiec wyszorowałem zmywakiem do garów z płynem do naczyń (tak, z premedytacją tą szorstką stroną) po czym przetarłem ipa i teraz obie ładnie trzymają druki. Mimo to jak mam druk na dużej powierzchni stołu to często prysne klejem tak dla świętego spokoju.
Fr00z0
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: Marcin Gutek »

Igor pisze:Brim na prusackiej płycie PEI pod PLA? Coś masz grubo nie tak z tą drukarką. Miałem prusę w pracy, kupiłem swoją i na obu nawet skirt niepotrzebny.
Co kraj to obyczaj... u Mnie się to sprawdza, wydruki wychodzą lux, więc oderwanie brimu od detalu to banał, nie zagłębiam się w to głębiej ważne że działa :yahoo:

ja jestem happy, tym bardziej że mam za sobą "enderowską traumę" a to przepaść...nigdy więcej brrrr... :facepalm:
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: Igor »

Spróbuj bez brimu i z kompensacją stopy słonia. Zobaczysz wtedy co Prusa potrafi zdziałać kiedy potrzebujesz elementów pasowanych na wcisk. Różnica po Endku jest, odczuwalna. Ender jest do roboty, Prusa jest do pracy.
Marcin Gutek
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
EG-SPOON
Postów w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 03 sie 2017, 06:29
Lokalizacja: xxx
x 6

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: EG-SPOON »

Ja polecam Hergon. Spryskuję raz na jakiś czas na całej powierzchni płyty, a po druku delikatnie płynem do szyb i tamponikiem przecieram całą powierzchnie i mam gotową płytę do następnego druku. Wiem że to dla niektórych dziwne, ale sprawdza się to wyśmienicie u mnie, zero problemów z odklejaniem, a płyta wygląda jak nowa. Oczywiście nie zapominam o kalibracji pierwszej warstwy (Live Z), ale robię to bardzo rzadko .
Fr00z0
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Zastosowanie kleju do druku 3D na gładkim stole Prusy

Post autor: Igor »

Klej DD czy inne wynalazki na PVA też można po druku rozmazywać przed następnym drukiem. Wodą, bo nie po to klajstrujesz po stole żeby potem detergenty aplikować które przyczepność zmniejszają. Choć i takie przypadki są że trzeba zmniejszyć. Dlatego płytę głądką PEI smaruję klejem pod PETG, bo do czystej by się trwale przeczepił. I nawet do małych detali z ABS lanego na bardzo ciepło. Drukowałem szpule odbiorcze do aparatów na film - podstawa fi 20, wysokość 36, z oderwaniem ABS od czystej płyty miałem problem, przy następnym wydruku odrobina kleju i działa.
Fr00z0
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”