Strona 1 z 1

Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 kwie 2016, 19:05
autor: Krzychu36
Jakiś czas temu bawiłem się goglami oculus rift oraz samsung gear + s7. Oczywiście można kupić gotowe gogle VR na telefon, ale nic tak nie daje frajdy jak gogle wydrukowane samemu na swojej drukarce 3D.

Ponieważ nie miałem zbyt wiele czasu postanowiłem wydrukować je w jeden dzień razem z elementami optyki i mechanizmu.

Warstwa 0.3 mm dysza 0.8mm ABS - elementy obudowy czas ok 9 godzin
Warstwa 0.1 mm dysza 0.3 mm PLA - elementy optyki i mechanizmu czas ok 11 godzin

Efekt: ok 20 godzin i mamy gogle VR działające z telefonami do 5.5 cala.

Szkła zakupione w internecie, pasek z gąbki + opaska i rzepy w markecie

Gogle VR wydrukowane mają regulację optyki nie tylko od odległości od oczu, ale również szerokości rozstawu + mechanizm centrujący telefon.

Moja rada: drukujcie takie rzeczy z czarnego filamentu, bo białe w środku rozprasza przy zabawie i będę musiał pomalować na czarno :D

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 kwie 2016, 20:02
autor: marek91
WOW fajne! Ja niecierpliwy kupiłem jakiś czas temu VR BOX 2 :D

Jedyne co mi przeszkadza w takich googlach to nacisk na nos... po 15 minutach robi się to niewygodne.

p.s grałeś może w House of terror? :)

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 kwie 2016, 20:06
autor: jankes0493
Masz jakiś link do szkieł :D?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 kwie 2016, 20:13
autor: marek91
Tu masz coś takiego:
http://allegro.pl/soczewki-dla-google-c ... 07743.html

Pamiętaj tylko że musisz mieć telefon z żyroskopem bo bez tego nie będzie działać większość aplikacji.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 kwie 2016, 20:30
autor: Krzychu36
Uważaj na średnicę ja kupiłem tutaj http://ovro.pl/sklep/index.php?route=pr ... duct_id=60

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 kwie 2016, 21:15
autor: FlameRunner
Krzychu36 pisze: Moja rada: drukujcie takie rzeczy z czarnego filamentu, bo białe w środku rozprasza przy zabawie i będę musiał pomalować na czarno :D
Najlepszy by chyba był czarny HIPS?


Marku...?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 28 kwie 2016, 06:50
autor: marek91
Się zrobi... :)

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 30 maja 2016, 13:51
autor: oskar
a link do stlek macie? na thingiverse pewnie?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 30 maja 2016, 20:13
autor: Uran

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 17 lip 2016, 12:59
autor: feriar
Krzychu36 pisze:Uważaj na średnicę ja kupiłem tutaj http://ovro.pl/sklep/index.php?route=pr ... duct_id=60
Pasują te soczewki ? bo teraz sobie pomierzyłem telefon i stwierdzam czemu by nie wydrukować gogli :D

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 lip 2016, 00:40
autor: emartinelli
Do ww projektu pasują idealnie. Kupiłem, wydrukowałem i przetestowałem :)

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 lip 2016, 10:57
autor: marek91
I jak wrażenia? Jak się podoba sama technologia VR? :D

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 lip 2016, 15:33
autor: emartinelli
Hmmm, niby fajnie ale bez przesady, za długo się w tym nie posiedzi. Właściwie to największy problem z fajnymi apkami i materiałami w 3d - tych wartościowych nie ma za wiele :( albo są płatne.
Polecam Titans os space (https://play.google.com/store/apps/deta ... sofspacecb)
A co do projektu, ogólnie fajny ale jak dla mnie profil kształtu który przylega do twarzy jakoś źle wyprofilowany. Boki dość mocno odstaja od głowy.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 lip 2016, 15:54
autor: emartinelli
Zapomniałem dodać, ideałem by było jakby można użyć telefonu jako monitora do gier pc z opcją vr... ale nic takiego nie znalazłem :(

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 lip 2016, 16:03
autor: marek91
emartinelli pisze:Zapomniałem dodać, ideałem by było jakby można użyć telefonu jako monitora do gier pc z opcją vr... ale nic takiego nie znalazłem :(
Jest taki program na 100%, tylko gdybym pamiętał jak się nazywał...

//EDIT
Już znalazłem:
https://play.google.com/store/apps/deta ... rinus.test
emartinelli pisze:A co do projektu, ogólnie fajny ale jak dla mnie profil kształtu który przylega do twarzy jakoś źle wyprofilowany. Boki dość mocno odstaja od głowy.
Od tego właśnie mamy druk 3d żeby takie problemy korygować :piwo:

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 lip 2016, 19:45
autor: feriar
marek91 pisze:
Jest taki program na 100%, tylko gdybym pamiętał jak się nazywał...

//EDIT
Już znalazłem:
https://play.google.com/store/apps/deta ... rinus.test
mam nadzieję, że się nie zawiodę po tym filmiku. Ale pytanie, bo mam telefon z full hd i pytanie czy jakość obrazu nie jest np. 480p xD

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 19 lip 2016, 01:13
autor: emartinelli
Dzięki za link - tego mi brakowało :)
Programik działa, ale bezpłatna wersja pozwala na 10 minut działania i trzeba łaczyć się ponowanie z telefonem, ale do zabawy jak na razie wystarczy.
Niestety jest małe opóźnienie w wyświetlaniu no i jest to wersja beta, więc róznych niezpodzianek mozna się spodziewać.
Rozdziałke gry trzeba zmniejszyć do rozdziałki telefonu - fullhd to nie będzie bo i tak na każde oko idzie oddzielny obraz.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 19 lip 2016, 09:43
autor: marek91
emartinelli, nie ma za co, teraz ty mnie oświeć.
Jaki masz telefon? W moim nie mam żyroskopu i 95% aplikacji mi nie chodzi...

Z tego co jest na filmiku to rozumiem że to działa po kablu? Nie przez WiFi?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 19 lip 2016, 10:14
autor: emartinelli
Obraz może być przesyłany i po kablu i po wifi (testowałem oba warianty). Masz wybór w apce na telefonie.
Niestety żyroskop wymagany do pełnej funkcjonalności :(
Testowałem na dwóch telefonach tj myPhone Next-S bez zyroskopu - przesył obrazu działa no ale kręcić trzeba myszka w kompie, no i Samsung S6
Nie miałem czasu na pełną konfiguracje i sprawdzenie wszystkiego, dopiero w weekend usiądę na większa zabawę :)

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 19 lip 2016, 21:12
autor: feriar
moim zdaniem najlepszy byłby telefon z full hd i obsługą usb 3.0 co dałoby najmniejsze lagi w przesyle, czyli taka note 3 byłaby dobra

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 13 sie 2016, 17:55
autor: SteFan
Też udało mi się wydrukować te gogle, ogólnie OK ale te tanie soczewki to raczej szmelc trzeba się zaopatrzyć w szklane takie jak poleca autor projektu.

Obrazek

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 13 sie 2016, 20:34
autor: feriar
Ja jeszcze walczę z tymi gwintowanymi regulacjami soczewek. Drukuje wolno, na warstwie 0,1mm i nie mogę ich skręcić :\ średnicę ścieżki nawet zaniżyłem ale bez zmian.
I tak, te soczewki z ovro to wielkie dziadostwo, porysowane, a sam kontakt ze sklepem jest słaby. 2 tygodnie czekałem na wysyłkę, dopiero jak "przypomniałem" swoje prawa to łaskawie wysłali.. nie polecam

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 14 sie 2016, 23:03
autor: feriar
już poradziłem sobie z goglami i tak jak się spodziewałem, d*py nie urywa :D ale bajer fajny :D

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 23 sie 2016, 11:19
autor: marek91
A ja mam z googlemi problem, zainstalowałem demo trinusa, apka ruszyła wszystko grało więc kupiłem pełną wersję i tu zaczęły się cuda.
Przy próbie połączenia zaczął wyskakiwać komunikat że nie mam zainstalowanego "moonlight", myślę sobie WTF! przecież w wersji demo nie miałem i działało...
Więc zainstalowałem to ustrojstwo i trinus przy próbie łącznia z kompem uruchamia mi moonlighta, moonlight zaczął szukać kompa... okazało się że na kompie muszę mieć jakieś oprogramowanie Nividii żeby dało się to połączyć... A nie mam takiej karty graficznej i oprogramowanie nie startuje.
Czy ktoś mi jakoś łopatologicznie wytłumaczy o cho chodzi???
Coś co było łatwe, proste i działające zamieniło się w coś skomplikowanego, kłopotliwego i nie działa :(

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 24 sie 2016, 00:16
autor: feriar
włączyłeś tethering USB / wi-fi w telefonie ?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 24 sie 2016, 13:01
autor: marek91
Tak, trinus się łączy i zaraz odpala tego felernego moonlight i lipa.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 24 sie 2016, 14:13
autor: emartinelli
Jak zapłaciłeś to może warto skorzystać z supportu i napisać do producenta? Za coś tą kasę dostał ;)

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 26 sie 2016, 11:14
autor: marek91
Chyba też tak zrobię, darmowa wersja też u Ciebie działała bez tego?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 sie 2016, 20:40
autor: wrona3
W sklepie play są też inne aplikacje tego typu, wpisz sobie "VR pc" albo coś takiego.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 27 sie 2016, 21:16
autor: marek91
Poszukam, szczerze mówić kiedyś trafiłem na trinusa i jakoś tak mi siedział w głowie że nawet się nie zastanawiałem czy jest inne/lepsze oprogramowanie... bo nie szukałem.
Dopiero emartinelli mnie sprowokował :D

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 wrz 2017, 13:02
autor: emartinelli
Odgrzeje kotleta... chciałem wrócić do zabawy z vr i mam do was pytanie - macie pomysł skąd wciąć jakieś duże grube i szerokie uszczelki do oklejenia tej części co przywiera do twarzy?
Ja użyłem uszczelek do okien ale sie nie sprawdzają, za cienkie :( i jakoś nie mogę nic znaleźć sensownego :(

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 18 wrz 2017, 15:21
autor: kapi
Samochodowa - od drzwi :)

Gruba, miękka i do nabicia na krawędź; )


tapatalk

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 21 wrz 2017, 14:44
autor: pyblo
Mam kilka różnych gogli zarówno na telefon jak i standalone. Nie traktuj tego jako uszczelki tylko jako coś na czym chciałbyś położyć twarz - taką poduszkę. Dowolny profil wycięty z gąbki + pokrowiec z materiału, typu ekoskóra, lub jakiś siatkowy. Nie zapomnij też takiej poduszki rozszerzyć na nos ;) Nieważne jak dopasujesz gogle i tak na nosie będzie się struktura opierać przy obrocie głowy.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 21 wrz 2017, 16:38
autor: emartinelli
Chciałem uniknąć aż takiej partyzantki ;) i nie traktowałem tego jako uszczelki do uszczelnienia ;)
Jak popatrzyłem na uszczelki samochodowe to zrezygnowałem, raczej nie te profile.
Ostatecznie kupiłem uszczelkę samoprzylepną EPDM 14mm x 12mm (wczoraj przyszła) i jest nieźle. Nie to samo co firmowych np samsunga ale jest to już przyzwoite i nie męczy jak się trzyma na głowie a o to chodziło.
IMG_20170921_091603.jpg

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 21 wrz 2017, 19:33
autor: marek91
Daj znać jak się sprawdza, jakiś czas temu przesiadłem się ze zwykłych googli na bobo vr i różnica jest ogromna FOV z 70 stopni na 100 czy 110 :)

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 21 wrz 2017, 20:16
autor: marcino
@emartinelli może warto wykorzystać (wpisując w go..le taśma rozprężna) do wyboru są różnej szerokości/wielkości przyrostowej, plusem jest fakt, że w warunkach temperatury pokojowej staje się bardzo plastyczna idealnie odkształca się do wartości X, jeśli jest taka możliwość natomiast gdzie jest to niemożliwe to pozostaje w stanie sprasowanym. Stosowana jest np. przy ciepłym montażu drzwi i okien.
Obrazek

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 21 wrz 2017, 22:56
autor: emartinelli
Tylko czasami trzeba wiedzieć czego szukać... ja się zafiksowałem na uszczelkach.
Jak będzie okazja to z pewnością przetestuje te taśmę - dzięki za pomysł!

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 10:18
autor: spec
marek91 pisze:Daj znać jak się sprawdza, jakiś czas temu przesiadłem się ze zwykłych googli na bobo vr i różnica jest ogromna FOV z 70 stopni na 100 czy 110 :)
Tak trochę poza tematem ale czy używasz je może z ekranem FullHD? Jeśli tak to dają radę?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 10:22
autor: grzybu
Ja mam takie dość wypasione uniwersalne gogle z Bangood i z ekranem FullHD działają całkiem przyzwoicie. Przynajmniej tak mi się wydawało aż nie dostałem GearVR + S7. To jednak jest zupełnie inna jakość. Pole widzenia dużo większe, rozdzielczość też, no i dedykowany żyroskop, który działa znacznie precyzyjniej niż te w normalnych telefonach.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 10:52
autor: marek91
Mam samsunga A5 (2017)
http://www.telepolis.pl/telefony/samsun ... ,3027.html

A tu mały test tych googli:
http://happyvr.pl/recenzje/recenzja-bobovr-z4/

W porównaniu z tym co miałem wcześniej (http://happyvr.pl/recenzje/recenzja-gogle-vr-box/) to muszę przyznać że te nowe dają radę.

Mało kto wie... ale pomiędzy tymi plastikowymi googlami jak powyżej a googlami typu Oculus są jeszcze chińskie google z wbudowanymi ekranami i jakimś (?) oprogramowaniem.
W zasadzie najbardziej ciekawy jestem tych ostatnich, gdyby się okazało że siedzi tam android to byłoby miło...

UPDATE: Mają andka na pokładzie
https://www.aliexpress.com/item/All-In- ... 4b34f9529c

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:20
autor: spec
Dzięki za informację. Doszukałem się gdzieś wieści, że ze względu na duży FOV przy FullHD widać mocno pixele. Ale jak działają ok to je zakupie z ciekawości.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:22
autor: grzybu
Piksele widać, ale jak treść jest ciekawa to nie przeszkadzają.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:29
autor: marek91
Piksele będzie widać, jeszcze nie ten poziom technologii mamy :)

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:38
autor: spec
Zdaję sobie sprawę, że są pewne ograniczenia :-)
A ktoś testował połączenie tych gogli + gra na PC? Np. przez: https://www.trinusvirtualreality.com/ ?

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:42
autor: grzybu
Bawiłem się wersją testową z GearVR, ale po wifi trzeba dość mocno ograniczyć rozdzielczość, żeby była odpowiednia płynność. Wrażenie siedzenia w otwartej kabinie myśliwca z czasów I wojny jest przednie. Jak ktoś ma lęk wysokości to nie polecam ;) Ale do regularnego grania trzeba byłoby ogarnąć tethering po USB i wtedy może byłoby lepiej.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:45
autor: spec
Pewnie testowałeś w Rise of Flight ? :-)
Właśnie z myślą o symulatorach chciałbym VR przetestować.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:47
autor: marek91
Trinusa testowałem, generalnie - same problemy, zadziałało mi to raz czy dwa.
Cały czas trinus wołał o jakiś dodatek, którego nie dało się pobrać/zainstalować/nie wykrywał kabla/wstaw cokolwiek.
Niestety mimo iż pierwszą styczność z trinusem i tymi problemami miałem jakieś 1,5 roku temu to do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło. Program jest mocno niedopracowany, obsługa nieintuicyjna i męcząca. (mam pełną wersję)

Czekam aż ktoś zrobi to dobrze :rotfl:
Bo na razie to jest padaka :cry:

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 11:53
autor: grzybu
Ja testowałem akurat War Thundera bo myślałem, że będzie fajnie czołgiem tak pojeździć. Niestety rozdzielczość jest za niska i nie widać, kto się w krzakach czai :(

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 15:03
autor: emartinelli
grzybu pisze:Ja testowałem akurat War Thundera bo myślałem, że będzie fajnie czołgiem tak pojeździć. Niestety rozdzielczość jest za niska i nie widać, kto się w krzakach czai :(
Ja też zacząłem się bawić pod katem War Thundera ale samoloty. Trinus u mnie działał bez problemów ale brak wsparcia w grze 3D jednak daje slaby efekt. Dodatkowo jest małe opóźnienie w przesyłaniu obrazu, jakieś 0,5 - 1 sekunda ale to robi różnicę przy lataniu.

Przyznam, że takie drukowane okulary sa jednak dużo mniej komfortowe niż kupione (np Sasunga), ale żeby protestować i sie pobawić od czasu do czasu dają radę.
Piksele widać ale jak koledzy wspomnieli dużo zależy od treści a z tej fajnej jest jednak mało :(.

Jak dla mnie cała ta technologia jest jeszcze słaba :(

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 15:12
autor: marek91
Tak, drugi problem to brak dobrych tytułów na andka chociażby...
Większość to demówki lub krótkie gierki...

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 15:35
autor: grzybu
emartinelli pisze: Ja też zacząłem się bawić pod katem War Thundera ale samoloty. Trinus u mnie działał bez problemów ale brak wsparcia w grze 3D jednak daje slaby efekt. Dodatkowo jest małe opóźnienie w przesyłaniu obrazu, jakieś 0,5 - 1 sekunda ale to robi różnicę przy lataniu.
Jak włączysz tryb VR dla Oculusa w WT to jest 3D i w samolocie wyraźnie to widać, ale nadal jest opóźnienie i jednak zbyt niska rozdzielczość dla tej gry.
Gry pod VR muszą być konkretnie przystosowane, a nie tylko dodana obsługa gogli.

Re: Wydrukuj sobie gogle VR - działające oczywiście!

: 22 wrz 2017, 22:36
autor: emartinelli
grzybu pisze:Jak włączysz tryb VR dla Oculusa w WT to jest 3D i w samolocie wyraźnie to widać, ale nadal jest opóźnienie i jednak zbyt niska rozdzielczość dla tej gry.
Gry pod VR muszą być konkretnie przystosowane, a nie tylko dodana obsługa gogli.
Muszę to jeszcze w takim razie protestować, no ale opóźnienia to nie zlikwiduje :(