Strona 1 z 1

Myjka ultradźwiękowa i wydruki

: 21 gru 2022, 14:48
autor: dale
Czy wiecie coś na temat zachowywania się wydruków z drukarek filamentowych w myjkach ultradźwiękowych? Potrzebuję dorobić element który będzie zanurzony w zbiorniku typowej chińskiej myjki, a spotkałem się ze zjawiskiem uszkodzenia powierzchni tworzyw sztucznych, konkretnie winylu, w wypadku gdy tenże winyl zawiera pęcherzyki powietrza. Z tym że tamta myjka miała mieć mocniejsze generatory - 80 Hz, moja ma 40 Hz.
czy macie jakąś praktykę w tym?

Re: Myjka ultradźwiękowa i wydruki

: 21 gru 2022, 14:57
autor: Kopytko
Hej, chyba najsensowniejsza praktyką, będzie jak wydrukujesz swój detal i zanurzysz sam w swojej myjce na jakieś długie mycie. Wówczas nikt Ci tak nie podpowie jak sam sprawdzisz.

Re: Myjka ultradźwiękowa i wydruki

: 21 gru 2022, 15:28
autor: Igor
Na krótko zanurzaliśmy nasze talerzyki na próbki, druk ABS 100% wypełnienia, w "wyjce". Kilka minut im nie szkodziło.

Re: Myjka ultradźwiękowa i wydruki

: 21 gru 2022, 15:30
autor: dale
Dzięki, jak wydrukuję i zastosuję, po kilku myciach, dam znać. Choć myślę że z uwagi na "moc" urządzenia, to raczej nie zaszkodzi :)

Re: Myjka ultradźwiękowa i wydruki

: 21 gru 2022, 15:43
autor: dziobu
Nic im nie będzie. Użyj tylko plastiku który nie będzie odporny na temperaturę i chemię którą tam wlejesz.
Nie polecam do tego PLA; PET/ABS/ASA/HIPS i TPU są OK.

Moje myjki mają 60W i plastiki to przeżywają. Jeśli robisz jakiś uchwyt do mocowania detalu to pamiętaj żeby podpórek było możliwie mało bo inaczej zwyczajnie tłumisz drgania.

btw.
40/80kHz to częstotliwość pracy i niekoniecznie ma powiązanie z mocą wyjściową.

Re: Myjka ultradźwiękowa i wydruki

: 23 gru 2022, 09:55
autor: dale
Dzięki za sprostowanie :) Faktycznie powinienem użyć zwrotu "częśtotliwość pracy", chyba było by bardziej poprawnie.
Drukuję z PETG (jakoś tak bardziej to tworzywo mi leży). Robię myjkę do winyli i chciałem dodać tam dwie szczotki jako opcję, z myjki ręcznej, obsadzone w uchwytach drukowanych, dlatego zapytałem.

Myjka nie ma optymalnie ustawionych generatorów - bo są na dnie, a chyba lepiej było by, gdyby były po bokach - a może z jednego boku? Bo teraz płyta jest równolegle do nich, a tak była by pod kątem prostym. Nie znam niestety dokłądnie zasady działania myjki, więc nie potrafię tego zoptymalizować.
Czy taki generator można oderwać do miejsca przymocowania i przykleić w innym?

Początkowo myślałem o zrobieniu takiej wanienki od podstaw, ale nie wiem czy można ją spawać, czy nie wpłynie to na jej wydajnośc, no i koszt generatorów "wysokoenerdetycznych" (80 Hz) też jest spory...