Strona 1 z 1

Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 25 gru 2022, 21:05
autor: marcin86
Zainstalowałem Klippera na Raspberry, wszystko zgodnie z instrukcją z youtuba i przy wrzucaniu jakiegokolwiek pliku .cfg mam komunikat:

File contains no section headers.
file: /home/pi/klipper_config/printer.cfg, line: 8
'\n'

niestety jestem zbyt zielony by grzebać w pliku cfg a chciałbym odpalić drukarkę.
Druga sprawa - plik który mam niby został zrobiony pod TMC2208/09 przy założeniu że kable nie zostały obrócone. U mnie wymieniłem na 2209 i obracałem wtyczki - jak to zmienić w pliku cfg?

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 25 gru 2022, 23:26
autor: Trolinka
Nie "wrzucaj" pliku via ftp/scp/inne tylko w mainsail/fluidd create, printer.cfg i copy paste wklej konfigurację. \n to znaki końca linii np. windowsa, przy ftp kwestia trybu przesyłania pliku binary mode vs ascii mode, jeden przegra plik w "formacie" windows, drugi zrobi konwersję.
Ale najprościej po prostu jak na początku, copy / paste do klippera i on sobie zapisze poprawnie.

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 25 gru 2022, 23:39
autor: marcin86
Dzieki, faktycznie to rozwiazuje problem ale.... mam problem z odleglością głowicy od stołu- mialem to manualnie ustawione w marlinie (nie mam bl touch) a klipper pcha głowice niżej..
generalnie mam już dość i chcę wróciuć do marlina na razie.
ponoć służy do tego:

avrdude -p m2560 -P /dev/ttyUSB0 -c wiring -D -U flash:w:MEGA_S_DGUS_v1.2.0-beta.3.hex

ale wklejenie w konsole klippera nic nie daje.
Podejrzewam, że trzeba przejść w "inną konsole"?

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 00:04
autor: Trolinka
Nie poddawaj sie, klipper jest kapitalny i o niebo lepszy/wygodniejszy niż Marlin :> Daj mu szansę :-)
To co podałeś to komenda z poziomu linuxa na terminalu raspberry.

Proste ustawianie Z offset w klipperze https://www.youtube.com/watch?v=8B12D_D1i0s&t=1017s
Albo poczytać: https://www.klipper3d.org/Bed_Level.html

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 01:02
autor: marcin86
Rozumiem, że /dev/ttyUSB0 odnosi się od jakiejś lokalizacji gdzie powinien się znaleźć plik? Mozesz coś podpowiedziec - nie znam linuxa.
Klipper na pewno nie jest dostępny dla kogos kto nie jest mocno zagłębiony w temat - mnie pokonało konfigurowanie pliku .cfg

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 09:40
autor: aniol310
Najpier musis mieć program Dude, ta lokalizacja to jest gdzie numer portu USB dobkturego podpięty jest mega

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 10:34
autor: marcin86
Czyli na moim poziomie umiejętności wygląda to jak droga bez powrotu.

Cz byłby ktoś na tyle miły by wyjaśnić mi co zrobić z błędem:

Option 'control_pin' in section 'bltouch' must be specified

plik pochodzi stąd:
https://github.com/JJShankles/3d-printers

wg tego co jest w treści pliku aktywowałem "z limit switches" ponieważ nie mam zainstalowanego bltouch (mam kupiony ale najpierw chce uruchomic znowu drukarke)

szukając znalazłem jakiś plik cfg do niemodyfikowanej ai3m ale tam nic nie działało.

drukara: ai3mS, 2209 (reversed plugs), titan

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 14:55
autor: marcin86
Postanowiłem jednak założyć bltouch i poszło dość sprawnie. Zrobiłem testy w klipperze i chyba jest ok do momentu jak próbuję zrobić bed mesh.
głowica przesuwa się w osi X co ok 20mm i bada stół. W momencie jak oś Y ma się przesunąć rozlega sie głośny hałas a stół przesuwa się dosłownie kilka mm i tak za każdym razem. W efekcie sprawdzone zostaje moze 1/5 osi Y.
Problem z mechaniką?

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 15:50
autor: Trolinka
No to próba czy mogę pisać czy nadal nie :>>>

Ad1. Powrót. Zainstalować z terminala RPI avrdude (apt install avrdude). Pod które ttyUSB Ci wskoczy to komendami dmesg i tail znajdziesz. Musisz wygooglać bo nie mogę napisać składni bo się wywala :>

Ad2. control_pin tak jak napis głosi (jak nie kapiszi to wrzucaj w translator google). Brakuje wpisu control_pin w sekcji bltouch. Zobacz sobie taki printer.cfg, tam ładnie masz poukładane wszystko w sekcje.

Ad3. Ruch osi Y. Pod Marlinem jeździło poprawnie? Jak tak to mechanicznie masz ok, tylko coś w printer.cfg nie teges. Home Y robi się poprawnie?

Który ten printer.cfg z tego githuba użyłeś? Bo tam kilka jest a jak patrzę to ten podpisany tmc2208 ...nie ma sekcji tmc2208, a ten co nie wspomina o tmc ma wpisy :> Więc coś pokręcone.

PS. do Ad.1
Chyba ścieżek forum nie pozwala i nie mogłem odpisać :> No obrazkowo zatem :P
Pierwsze przeszuka logi kernela jakie urządzenia wykrył, drugi monitoruje na żywo więc odpinasz/podpinasz i Ci się pojawi.
Składnia do szukania ttyUSB
Składnia do szukania ttyUSB
klipper.PNG (6.01 KiB) Przejrzano 1679 razy

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 20:12
autor: marcin86
Dziękie wielkie. Nadal walcze z Klipperem ale droga powrotna może się przydać.
Problem z osią Y rozwiązało poluzowanie paska (był chyba zbyt napiety) później też zmniejszyłem predkość z 200 na 50.

Zrobiłem jakieś kalibracje i przystąpiłem do pierwszego druku ale nie rozumiem jednej rzeczy. Standardowo ta drukarka ma krancówki na osiach Z i przy homing poziomuje oś Y. Po tym jak zrobiłem probe_calibrate i poziomowanie stołu (mapa była w granicach rozsądku) trochę jeszcze kręciłem drukarką i po czasie cała mapa się posypała bo oś Y nie była już pozioma - a klipper nie korzysta ze wspomnianych krańcówek.
Mam wrażenie że ten plik konfiguracyjny nie jest optymalnie przemyślany do tej drukary.

Czy jest możliwość by drukarka korygowała sobie oś Y za pomocą krańcówek przy osiach Z?


W osiach Z to wygląda tak:

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 26 gru 2022, 20:57
autor: Trolinka
Hmm? Jak nie korzysta z krańcówek? W pliku który załączałeś masz:
[stepper_y]
...
endstop_pin = ^!PL7

Nie bardzo kumam o co kaman :> Co to znaczy "kręciłem drukarką". Jak ręcznie poruszałeś stołem to oczywiście czy to klipper czy marlin się zgubił i nie wie gdzie jest :>

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 17:53
autor: marcin86
Chodzi mi o krańcówki na osiach Z.
Każda z osi Z w tej drukarce ma krańcówkę. Za ich pomocą drukarka pilnowała by oś Y była zawsze poziomo.
W pliku cfg który pobrałem krańcówki Z były zdezaktywowane. Po tym jak udało mi się uruchomić klippera przeprowadziłem PROBE_CALIBRATE ustawiłem więc odległość dyszy od stołu w relacji do bltouch. Niestety te niezależne osie Z to chyba nie jest super rozwiązanie i wystarczy kilka razy podnieść i opuscic oś Y i zaczyna się ona pochylać (a krańcówki nie dość, że są nieaktywne to nawet nie wiem w jakiej są odległości od stołu (w miedzyczasie musiałem rozebrać stół by poluzować pasek wiec usatwienia jakie miałem do marlina przestały istnieć).
Jest coś takiego jak Z_ENDSTOP_CALIBRATE tylko tam znowu ustawia się odległość dyszy do stołu a nie krańcówki - chyba, że czegoś nie rozumiem

W Marlinie to wyglądało tak, że opuszczałem głowicę na sam dół - aż do zadziałania krańcówek i pod taką kolalizację ustawiałem narożniki stołu.
W Klipperze ustawiam odległość głowicy - i tego nie rozumiem.

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 18:40
autor: Trolinka
Ale to jak masz BLTouch to nie używasz krańcówek. W kliperze jest Z_TILT do wyrównywania dwóch niezależnych silników osi Z. I to współpracuje z BLTouchem sobie.
Tu na szybko znalazłem gość ustawia: https://youtu.be/NoECJlTS2SU?t=642

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 19:00
autor: marcin86
To już coś bo Z_TILT widziałem. Jednak w przypadku drukarki jak moja czy można prostować oś Y do stołu który tymbardziej moze byc pochylony?
Jest funkcja do ustawiania śrub BED_SCREWS_ADJUST ale ona znowu zakłada, że oś Y jest pozioma.
Można powiedzieć ....skąd pewność, że krańcówki były ustawione dobrze.... to mierzyłem suwmiarką.

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 19:44
autor: Trolinka
Chyba na jedno wychodzi prostowanie stołu do osi Y albo prostowanie osi Y do stołu :>
Ale to już niech się jakiś specjalista wypowie :P Nigdy w sumie nie używałem niezależnych silników dla Z. Widziałem tylko mody artillery ze zdjęciem paska i rozdzieleniem silników i wtedy Z_TILT'a się używało. Ale przy kartezjanie nie widzę sensu rozdzielać silników tak więc pozostał pasek pomiędzy :>

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 20:43
autor: annon
Ja w swojej "Anecie" na ramie TataraHayabusa mam klippera i 2 silniki na oś Z. używam z_tilt, później 16 punktowa mapa bltoch, zapis do config, a na końcu zapominam na kilka miesięcy o jakiejkolwiek kalibracji przed wydrukiem. Jak coś dłubie albo zależy mi na ładnej pierwszej warstwie dla pewności robie na szybko Z_tilt i jazda dalej z wydrukami.

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 21:09
autor: marcin86
Ok. Stół masz na sztywno przykręcony?
Czy jak opuszczasz głowicę do stołu to krańcówki są aktywowane? Czy punkt uch aktywacji masz ponizej stołu?
Generalnie teraz próbowałem ustawić jak w Twoim przypadku i był problem z pierwszą warstwą. Wyłączyłem w configu krańcówki i chyba jest ok...

Inna sprawa.... drukarka przed drukiem niemal na środku stołu robi sobie purge linie...
Co zmienić w gcode żeby robiła to gdzieś na krawędzi stołu

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 21:21
autor: annon
Nie używam krańcówek na Z wszystko robi bltouch. Po co krańcówki? Nie rozumiem "stół przykręcony na sztywno", ta konstrukcja to bramowiec na wałkach. Ja rozbiegówke mam w slicerze. Ale z tego co wysłałeś to nie narysuje purge line na środku stołu. Czy Ty korzystasz z gotowych przykładów gcodów?

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 21:44
autor: marcin86
Przykręcony na sztywno - czyli nie jest regulowany śrubami ze sprężynami.
Właśnie dziwnie mi to wygląda bo z tego gcoda powinien rysować od punktu 0,0.
W curze mam kod jak poniżej.

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 22:48
autor: marcin86
Dziwne rzeczy dzieją się z tym start gcode. Usunałem z cury to druk nie ruszył. Zmieniłem na inny pobrany z neta (niby majacy nic nie rysować- drukarka narysowała jak wcześniej kreske - też na środku stołu ale innej długości i lekko z boku.

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

: 27 gru 2022, 23:35
autor: Trolinka
Pierwsze to musisz zdecydować czy start gcode masz w slicerze czy w klipperze :> Trochę tu i trochę to źle :P Szkoły są różne jak kto woli. I gdzie G29 po G28?
A co to środka, najpierw zrób prosty test, z konsoli klippera daj G28 (czyli home) i teraz daj G90 (czyli pozycje bezwględne) i na koniec G0 X0 Y0 Z10 i powinno pojechać na lewy przedni róg stołu.