Strona 1 z 1

przejściówka USB na SD

: 03 sty 2023, 15:09
autor: solidmaster
Szukam przejściówki USB na SD ( nie czytnik kart SD ) do podłączenia pendrive do gniazda SD drukarki 3D.
Może ktoś wie gdzie dostać lub jak to zrobić.
Dla wyjaśnienia. Gniazdo SD w drukarce 3D służy do wczytywania plików gcode z kart SD
a chciałbym pliki wczytywać z pendrive.

Re: przejściówka USB na SD

: 03 sty 2023, 15:44
autor: dziobu
Popularnym rozwiązaniem jest drukowanie z hosta (a stąd już krok do klippera).
Ewentualnie jak chcesz prościej albo nie chcesz Klippera to zmień płytę na taką z hostem USB. Marlin 2 to obsługuje. Mam i działa.

Re: przejściówka USB na SD

: 03 sty 2023, 15:57
autor: lukk
Możesz też spróbować takiej przejściówki z TF na SD: https://pl.aliexpress.com/item/4001227952588.html
i do tego karta SD z WIFI albo taki adapter: https://pl.aliexpress.com/item/4000188292311.html

Re: przejściówka USB na SD

: 03 sty 2023, 16:04
autor: J.A.
Nie widziałem czegoś takiego, są przedłużki pozwalające podłączyć kartę na kabelku.
A może ten problem da się rozwiązać kartą z WiFi?

Re: przejściówka USB na SD

: 03 sty 2023, 19:00
autor: skritland
Jest też coś takiego jak sdwire. Właśnie to jest taka karta sd na USB

Re: przejściówka USB na SD

: 03 sty 2023, 19:07
autor: dziobu
Ale to jedynie pozwala przeprogramować kartę SD którą widzi urządzenie bo do tego nie podepniesz klucza. Nie ma tu hosta USB.

Technicznie taki gadżet jest wykonalny, tylko zwyczajnie nie ma on sensu. Stosunkowo najprościej było by zrobić taki multiplekser który po wpięciu klucza kopiuje jego zawartość na swoją kartę, a potem udostępnia ją do urządzenia. Coś jak te moduliki wifi na ESP tylko z USB zamiast wifi. Zresztą możliwe że któraś z tamtych płyt ma hosta USB; nie wiem, nie jestem na bieżąco.

Re: przejściówka USB na SD

: 04 sty 2023, 11:10
autor: solidmaster
Dziękuję kolegom za informacje. Trochę rozjaśniło mi to temat.
Aktualnie z uwagi na przerobioną zawodność kart sd drukuję spod Repetiera
zainstalowanego na tanim terminalu Lenovo. Przy moim hobbystycznym podejściu
nie kalkuluje mi się wymiana płyty. Co do Klippera jakoś mi nie podchodzi.

Re: przejściówka USB na SD

: 04 sty 2023, 11:23
autor: dziobu
To może po prostu kartę zmień.
Dopóki złącza nie rozwalisz to ciężko normalną (czyt. nie tandetną ale też nie jakąś specjalną) zajechać.

Re: przejściówka USB na SD

: 04 sty 2023, 12:03
autor: JGFTW
Masz postawiony Repetier-server?
Jak to się spisuję?

(Dobrze rozumiem, że nie masz tam Repetiera-host i podchodzisz do kompa podtpiętego do drukarki po USB żeby coś puściś do druku lub coś w tym stylu? ;) )

Chyba bardziej popularny jest Octoprint: https://octoprint.org/
Wrzucam jakbyś nie znał, może bardziej Ci podejdzie.

Re: przejściówka USB na SD

: 10 sty 2023, 06:52
autor: arek
Jak masz hosta (a jak z octoprint to już w ogóle) to sdwire jest całkiem przyjemne... tylko pierońsko drogie i trudno dostępne.

Re: przejściówka USB na SD

: 10 sty 2023, 10:22
autor: Igor
Tylko o "zawodność" kart chodzi?

Re: przejściówka USB na SD

: 20 mar 2023, 23:12
autor: upanie
Jak masz hosta (a jak z octoprint to już w ogóle) to sdwire jest całkiem przyjemne... tylko pierońsko drogie i trudno dostępne.
Równowartość 50USD netto i nie jest trudno dostępne jak się wie gdzie zagadać. Produkuję to i sprzedaję. Z resztą sam to wymyśliłem i zaprojektowałem :) No i jako, że to projekt otwarty to inne firmy zarabiają na produkcji prawie dwukrotnie wyższą ceną, taki lajf.

Ale tak, do tego potrzebujesz hosta do tego, żeby poprzez mass storage zapisać dane na kartę i żeby kontrolować do czego ma być karta podłączona: host czy drukarka.

Re: przejściówka USB na SD

: 21 mar 2023, 14:49
autor: cyfron
Na prawdę nie rozumiem niechęci do Klippera? Jest tam trochę inna filozofia konfiguracji niż w Marlin ale jak już się "przestawisz", to okazuje się, że w Klipperze wszystko jest łatwiejsze, przyjemniejsze i szybsze.

Re: przejściówka USB na SD

: 21 mar 2023, 17:00
autor: morf
OT mode
Ja miałem Klippera i wróciłem do Marlina, po kalibracjach i ustawieniach uzyskiwałem gorsza jakość druku niz na poprzednim fw.
Spedziłem niecały dzien roboczy, wiecej czasu nie miałem. Zakładam ze wszystko da sie ustawić i dopracować, kwestia czasu.
OT mode OFF

Re: przejściówka USB na SD

: 21 mar 2023, 18:06
autor: JGFTW
@morf
To ciekawe, że o tym wspominasz, bo ja miałem tak samo ;)
Moim zdaniem Klipper to nie jest ostateczne rozwiązanie kwestii oprogramowania do drukarki :D

Na pewno nie ma co oczekiwać cudu po zamontowaniu klippera w zwykłych tanich bramowcah.

Re: przejściówka USB na SD

: 21 mar 2023, 18:38
autor: morf
Myśle, że to kwestia roboczogodzin spędzonych na poznawaniu algorytmów i doboru parametrów.
Realnie czy Marlin czy Klipper czy Reprap, każdy firmware trzeba poznać. Osobiście najlepiej pracowalo mi sie z ReprapFirmware, ale to temat na inna dyskusje, nie robmy OT.
Klipper na pewno nie jest remedium na wszelakie problemy w tym czesto problemy HW. Ma swoje zdecydowane zalety i wady - jak wszystko zresztą.