Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Dzień dobry,
Posiadam drukarkę Ender 3 V2, która od początku na wydrukach robi mi nierówności w postaci kresek (mniej materiału).

Drukarka ma wymienioną szybę, założony metalowy ekstruder (ponownie kalibrowany), czyjnik BlTouch. Ostatnio zmieniłem bowden na Capricorn i wstawiłem łącznik z TDI-CAD z nową dyszą i do tego niebieskie sprężyny pod stół. Niestety cały czas jest to samo.
linie.jpg
Na kostkach szew jest z prawej strony od nas i wydruk leci po widocznej ściance w lewo. Pozostałe ścianki są ok. Co ciekawsze na kostkach kreski są w tych samych miejscach (mniejsze lub większe). Na innym filamencie jest to samo.
linie2.jpg
Tu też tylko na tej jednej ściance.

Wieża temperaturowa i kalibracja retrakcji wykonana.

Na co zwrócić uwagę i co sprawdzić?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Andrzej_W »

Brak materiału po retrakcji.
Albo ci jednak wycieka podczas przejazdów albo za bardzo wycofujesz.
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

W międzyczasie narysowałem własną kostkę, ale problem jest ten sam.
linie3.jpg
Nie robi, czy Cura 5.2.1 czy 4.12.1.

Drukuję przy 200 stopni.
temp.jpg
Andrzej_W pisze:albo za bardzo wycofujesz.
Za bardzo raczej nie wycofuję, bo mam retrakcje na 3,3mm, co jest dość mało przy bowdenie. (EDIT: Sorry za kurz, ale się elektryzuje strasznie, a wydruk zrobiony jakiś czas temu.)
retr.jpg
Andrzej_W pisze:Albo ci jednak wycieka podczas przejazdów
Ale jak to sprawdzić? W trakcie drukowania nie widzę, aby coś tam leciało ekstra... Pozmieniać jakiś parametr (który?) i spróbować wydruk?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Andrzej_W »

Ustaw sobie jakieś słupki po stole w większych odstępach i zobacz co się będzie działo.
Na tak krótkich przejazdach jak na wydruku testowym może być ok problem jak jest dłuższa trasa wtedy ci gubi materiał.
Możesz wydrukować cos w trybie wazy wtedy eliminujesz retrakcje ze sprawdzenia lub wyłączyć retrakcje na jakiejś kostce.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 5
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: dekas »

Dla mnie to wygląda jakby zębatka ekstrudera "buksowała" po filamencie.
Po retrakcji jest gwałtowna zmiana kierunku i wtedy "zrywa".
Po kilku obrotach "łapie przyczepność". Tak interpretuję zanikający artefakt na dłuższej ściance.
Zobacz czy zmiana przyśpieszenia ekstrudera lub prędkość powrotu po retrakcji coś zmienią.
Jeżeli teza jest prawdziwa to opory i bezwładność szpuli też powinny mieć wpływ.
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Andrzej_W pisze:Ustaw sobie jakieś słupki po stole w większych odstępach i zobacz co się będzie działo.
Na tak krótkich przejazdach jak na wydruku testowym może być ok problem jak jest dłuższa trasa wtedy ci gubi materiał.
Myślisz o dwóch słupkach np. w odległości 150mm i zobaczyc co będzie?
Andrzej_W pisze:Możesz wydrukować cos w trybie wazy wtedy eliminujesz retrakcje ze sprawdzenia lub wyłączyć retrakcje na jakiejś kostce.
Na razie wydrukowałem sobie kostkę z wyłączoną retrakcją i jest to samo.
linie4.jpg
Przygotowałem sobie walec wysokość 40mm, średnica 30mm i podwójna grubość ścianki i puszczę go w trybie wazy.
W tej chwili drukuje się acceleration calibration ze strony https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#accel. Accel od 300 do 800, zobaczymy co wyjdzie. Kiedyś to puszczałem, to wyszło, że 500 najlepsze, ale sprawdzę jeszcze raz.
EDIT: Przypomniałem sobie, że kiedyś wydrukowałem małą rakietę do zabawy, ale ona miała tylko ścianki bez wypełnienia i wydrukowałem ot po prostu bez żadnych trybów i była idealna. Wydrukuje jeszcze kostkę kalibracyjną z Infill 0 i zobaczymy.

dekas pisze:Dla mnie to wygląda jakby zębatka ekstrudera "buksowała" po filamencie.
Po retrakcji jest gwałtowna zmiana kierunku i wtedy "zrywa".
Po kilku obrotach "łapie przyczepność". Tak interpretuję zanikający artefakt na dłuższej ściance.
Zobacz czy zmiana przyśpieszenia ekstrudera lub prędkość powrotu po retrakcji coś zmienią.
Jeżeli teza jest prawdziwa to opory i bezwładność szpuli też powinny mieć wpływ.
Drukarka (a zarazem i zębatka) wydrukowała niecały 1kg filamentu PLA. Drukuję tylko sobie amatorsko do domu. Zębatka jest ostra, na zdjęciu widać dokąd się wciska w filament. Jak wykręcam filament, to jest mocno poząbkowany przez zębatkę. Przed chwilą ja trochę przestawiłem w pione, ale nie wydaje mi się aby "buksowało".
zeby.jpg
Generalnie robiłem testy na wyłączonym "Enable Acceleration control" i włączonym, ale z domyślnymi wartościami po 500.0 - ten sam efekt.
accel.jpg
dekas pisze:Zobacz czy zmiana przyśpieszenia ekstrudera lub prędkość powrotu po retrakcji coś zmienią.
Jeżeli teza jest prawdziwa to opory i bezwładność szpuli też powinny mieć wpływ.
Myślisz o jakimś parametrze z serii acceleration czy prędkości retrakcji?
retr_speed.jpg
Sama szpula (bezwładność i opór) nie ma wpływu, bo testy robiłem też na 2 próbkach PLA otrzymanych ze sklepu (ileś tam luźnych zwojów rzuconych na wieszak) i też jest ten efekt.
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Nie mogę wyedytować, więc kolejny post.
Jest wydruk accel calibration i moim zdaniem (na zdjęciach gorzej widać), najlepiej wygląda acceleration 500 dla ścianki z literą X, a z literą Y właściwie nie ma różnic.
acc1.jpg
acc3.jpg
acc2.jpg
acc4.jpg
acc4.jpg (52.55 KiB) Przejrzano 2538 razy
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 5
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: dekas »

Prime to powrót po retrakcji.
Retraction retraction - to retrakcja.
Do Cura'y możesz zainstalować dodatek, który po najechaniu na opcję pokazuje helpa.
Przyśpieszenia eksturdera ustawiasz globalnie, ale nie masz tam jakiejś szalonej wielkości.

Niemniej wygląda, że moja teza była błędna.
Gdyby zębatka ślizgała się miałbyś miał opiłki filamentu, poza tym jak sam piszesz jest ostra.
Zakładam, że zębatka na osi się nie telepie.

Na ostatnich zdjęciach nie masz artefaktu, który pokazywałeś wcześniej. To jest w trybie wazy?

Zmniejsz prędkość powrotu retrakcji dwukrotnie/trzy/czterokrotnie i zobacz co będzie.
Może pracuje mocowanie bowdena (wtedy trzeba to zrobić bo się roztelepie), może jakieś cuda z ciśnieniem dzieją się w dyszy?
Jeżeli retrakcję zwolnisz za bardzo to przestanie ona działać (chodzi o to by ciśnienie w dyszy szybko zmalało).
Ale powrót ma wpływ tylko na czas druku.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Andrzej_W »

Tak dodatkowo.
1. Czy drukarka tak samo robiła przed zmianą łącznika i rurki na Capricorn.
2. Czy masz jakiś g-cod który poprawnie się drukował.
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Zębatka trzyma się porządnie i żadnych opiłków filamentu przy niej nie ma.
Ostatnie wydruki były ze strony https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#accel, więc licho wie w jakim to trybie.
Bowden się nie rusza. Mam znaczniki przy złączkach, a dzisiaj rano wymieniłem dyszę, dałem złączkę z TDI-CAD i nowy bowden Capricorna.

Znalazłem w szufladach czubek do rakietki, który kiedyś drukowałem dzieciakom i sam czubek jest ok, ale on jest pusty i cienki, tylko ścianka z 2 warstw, drukowane w zwykłym trybie. Natomiast podstawa, która jest zamknięta od dołu, grubsze ścianki, wzmocnienia itp, już jest źle.
czub2.jpg
czub2.jpg (14.68 KiB) Przejrzano 2495 razy
czub1.jpg
Wydrukowałem dwie rurki w odstępach 150mm i nic pomiędzy nimi nie skapuje. Na prawej widać, że retrakcja 3,3mm, to jednak trochę za mało.
retr2.jpg
Wydrukowałem przed chwilą walec fi 30mm, wysokość 40mm, infill 18% "Triangles". Nie było tu właściwie retrakcji, a jedynie zatrzymanie ekstrudera. Tutaj poza odklejeniem wydruku (prawy dół - nie psiknąłem klejem), to jest ideał. Zwykły tryb. Jeszcze nie kombinowałem z czasami powrotu retrakcji, bo dopiero przeczytałem. Nie mam pojęcia od czego to zależy.... Nic nie zmieniłem w ustawieniach. Chciałem sprawdzić podejrzenie, że jak jest sama skorupa (tylko cienkie ścianki), to jest ok, a jak z wypełnieniami, podstawą, górą, to jest źle.
walec1.jpg
walec1.jpg (27.39 KiB) Przejrzano 2495 razy
Andrzej_W pisze: 1. Czy drukarka tak samo robiła przed zmianą łącznika i rurki na Capricorn.
2. Czy masz jakiś g-cod który poprawnie się drukował.
1. Tak, mam tak samo od początku.
2. Jedynie ten czubek od rakiety, tego znalazłem. No ale teraz mam też ten walec, który nagle się dobrze wydrukował...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”