Grzałka do głowicy hotend

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Grzałka do głowicy hotend

Post autor: rocendroll »

Urwałem sobie przewód grzewczy przyczepiony do heatblocka ten podwójny czerwony i teraz pytanie: czy można to naprawić jeszcze jakoś, czy muszę dokupić tzw. "Hotend heater cartridge E3D 24V 40W"? Mam z pruse mk3.

No i ogólnie wszystko spoko, oprócz ceny 58zł za taki przewodzik. Widzę za kilka złotych takie na ali i zastanawiam się co brać.
Z pozoru wyglądem taki sam, czym różni się np. ten - podpisany że do drukarki Creality, od dedykowanego do mojej drukarki?https://allegro.pl/oferta/grzalka-do-gl ... BUEALw_wcB

Tutaj taki za 5zł. Czy on będzie jakiś nieodpowiedni do mojego typu drukarki?
https://pl.aliexpress.com/item/10000408 ... 4259658_16
Tu z allegro: https://allegro.pl/oferta/grzalka-ceram ... 0992339578

W jaki sposób ten przewód działa? Zbiera sygnał z miernika temperatury i wysyła poprzez bycie przypiętym do płyty głównej, informacje do drukarki o tym jaka panuje temperatura w bloku grzewczym (czyli na dyszy tak?) Może ktoś kupował, i jest w stanie powiedzieć czy jest jakieś ryzyko związane z nieprawidłowymi odczytami temp.?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: dziobu »

rocendroll pisze:Urwałem sobie przewód grzewczy przyczepiony do heatblocka ten podwójny czerwony i teraz pytanie: czy można to naprawić jeszcze jakoś, czy muszę dokupić tzw. "Hotend heater cartridge E3D 24V 40W"? Mam z pruse mk3.
Nie naprawisz. Musisz dokupić grzałkę.
rocendroll pisze:Tutaj taki za 5zł. Czy on będzie jakiś nieodpowiedni do mojego typu drukarki?
(...)
Tu z allegro: https://allegro.pl/oferta/grzalka-ceram ... 0992339578
Nie. Jak napisałeś wcześniej - potrzebujesz grzałki 40W 24V. Średnica i długość to standard (20mm, fi 6mm), natomiast pilnować musisz napięcia i - dla sportu - mocy (*1).

(*1)
Pewnie sprzęt pociągnie mocniejszą, ale wiążą się z tym inne problemy więc lepiej kupić taką samą jaka jest.
rocendroll pisze:W jaki sposób ten przewód działa? Zbiera sygnał z miernika temperatury i wysyła poprzez bycie przypiętym do płyty głównej, informacje do drukarki o tym jaka panuje temperatura w bloku grzewczym (czyli na dyszy tak?) Może ktoś kupował, i jest w stanie powiedzieć czy jest jakieś ryzyko związane z nieprawidłowymi odczytami temp.?
To w końcu urwałeś kabelek od grzałki czy od czujnika?

W bloku grzejnym masz dwa elementy, w Prusie to dwa cylindry:
  • grubszy (20x6mm) z czerwonymi kablami to grzałka patronowa,
  • cieńszy (16x3mm) to termistor, czyli czujnik temperatury (w Prusie to standardowo NTC 104GT-2).
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: rocendroll »

dziobu pisze:To w końcu urwałeś kabelek od grzałki czy od czujnika?
Wychodzi na to że od grzałki patronowej (heatblock jest tylko pobrudzony filamentem jakby co, to nie żadne spalenie)
obraz_2023-01-19_221724717.png
Co masz myśli że "muszę dokupić grzałkę" ?
Tzn. masz na myśli że te dwa czerwone kabelki, łączą się na czujniku i że kupuję też przede wszystkim jego, a nie te kable? Zakładałem po prostu od pocżątku że razem z nimi kupuję tą grzałkę też. Czy o to chodzi? Może pomyliłem nazwy.

Czyli jak rozumiem, on ciśnie energie do headblocku żeby ten się grzał, a czujnik temperatury to to obok na takim szarym kabelku?
Czemu te czerwone w sumie idą 2?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: dziobu »

rocendroll pisze:Co masz myśli że "muszę dokupić grzałkę" ?
Napisałeś że urwałeś kabel od grzałki.
Dodałeś kilka linków do grzałki z pytaniem czy będzie OK.

Teraz się pytasz dlaczego sugeruję że musisz kupić grzałkę.


Sam nie wiem...piłeś? :p
rocendroll pisze:Tzn. masz na myśli że te dwa czerwone kabelki, łączą się na czujniku i że kupuję też przede wszystkim jego, a nie te kable?
Zakładałem po prostu od pocżątku że razem z nimi kupuję tą grzałkę też. Czy o to chodzi? Może pomyliłem nazwy.
Wszystko pomyliłeś.

Poszukaj w sieci choćby obrazka jak jest zbudowany hotend. Masz tam grzałkę i termistor. Grzałkę rozwaliłeś i musisz kupić nową, o np taką (o ile kabel 1m wystarczy):
https://allegro.pl/oferta/grzalka-ceram ... 0983989257

Nic nie łączy się na czujniku i nigdzie nie kupujesz samych kabli.
rocendroll pisze:Czyli jak rozumiem, on ciśnie energie do headblocku żeby ten się grzał, a czujnik temperatury to to obok na takim szarym kabelku?
Jak przeczytałem "ciśnie energię" to aż poczułem drżenie ścian na uczelni jak wykładowca wychodzi z sali :P
Tak.
rocendroll pisze:Czemu te czerwone w sumie idą 2?
Chwila, pytasz teraz dlaczego urządzenie elektryczne jest zasilane 2 żyłami?


edit.
Prusa ma gotową instrukcje obrazkową jak wymienić grzałkę:
https://help.prusa3d.com/pl/guide/jak-w ... k3s_221422
Kopytko, fyme, morf
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: rocendroll »

Czy Ty jesteś normalny, przecież wiem że kupuję cały zestaw wraz z kabelkami. Myślałem że mam wymienić jeszcze coś oprócz tego.

Dzięki za tą łaskę odpowiedzi, wiem że mi jej nie robisz, więc dziękuję z góry za następną odpowiedź.

Tak, pytam czemu jest zasilane dwoma kablami - bo się na tym nie znam jak Ty jak widać, skoro odpowiedź na to pytanie wydaje Ci się taka oczywista. Nie każdy zjadł zęby na tym co Ty, na pewno nie pomyliłeś tego forum z elektrodą? Tam jest taka negatywna energia wywyższających się specjalistów.

Ale pytanie przecież jest nie o to jak ją wymienić, tylko o to czy muszę zapłacić 6 dych za to, czy da się taniej bo to na ali kosztuje grosze, ale często zauważałem w ich opisie że są chyba dedykowane bo mają różne nazwy drukarek w opisie
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1569
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: Jarewa »

Da się taniej ale trzeba wiedzy. Która niestety nie posiadasz a jeden błąd i uszkodzisz drukarkę tak że jesteś zmuszony korzystać z drogich rozwiązań gdzie nie popełnisz może błędu
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: Pjoter »

Ale nie zastanawiałeś się nigdy czemu wtyczki do gniazdka mają dwa bolce?
fyme
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: dziobu »

@rocendroll

Dostałeś odpowiedzi na wszystkie pytania o które teraz jojczysz. Nie wymagam od nikogo wiedzy, choć jakieś podstawy warto mieć jak się korzysta z drukarki; no kurde; do życia jest potzrebna pewna podstawowa wiedza...przecież nie mieszkasz w jaskini skoro masz drukarkę (?).

Za to wymagam przynajmniej czytania ze zrozumieniem. Chociaż tyle i aż tyle. O doedukowaniu się w miarę potrzeb nie wspominam bo widzę że nie ma tu na to miejsca.
Także jeśli to za dużo, to przepraszam. Dla mnie EOT.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: konradsdev1 »

rocendroll pisze:Tak, pytam czemu jest zasilane dwoma kablami - bo się na tym nie znam jak Ty jak widać, skoro odpowiedź na to pytanie wydaje Ci się taka oczywista. Nie każdy zjadł zęby na tym co Ty, na pewno nie pomyliłeś tego forum z elektrodą? Tam jest taka negatywna energia wywyższających się specjalistów.
Nie chodziłeś na fizykę? To są zagadnienia na poziomie 8 klasy szkoły podstawowej.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Grzałka do głowicy hotend

Post autor: dekas »

rocendroll pisze: bo się na tym nie znam
Jak się nie znasz się to kupuj firmowe.
Kiedy się nie znasz - jest taniej. Ale oczywiście mniej zabawy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”