Pierwsza warstwa to podstawa

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
J.A.
Postów w temacie: 7
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: J.A. »

"Pierwsza warstwa, to podstawa dobrego wydruku" Takie zdanie przeczytałem kilka dni temu na Forum. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ale min. w związku z powyższym naszły mnie takie wątpliwości/pytania. Proszę się nie śmiać, ja ciągle jestem zieloniutki.
Otóż jeżeli w domyślnych ustawieniach slicera (Cura) pierwsza warstwa ma 0,3 mm, a poziomowanie stołu robimy na 0,1+ mm, to pierwsza warstwa ma faktycznie 0,4+. Moja drukarka na pewno nie wie ile nad stołem jest dysza, a skoro od pozycji "0" podnosi się na 0,3 i tak drukuje, to drukuje z grubością 0,4. Czy się mylę?
Przy okazji choć to inna kwestia, ale pokrewna.
W dymkach podpowiedzi slicera odnośnie szerokości ścieżki jest coś takiego: "szerokość ścieżki zasadniczo powinna odpowiadać średnicy dyszy, jednakże nieznaczne zmniejszenie tej wartości może poprawić jakość wydruku". Co to znaczy nieznaczne? 0,05, czy raczej 0,01 mm? I jeżeli ścianie składa się z 3 ścieżek, to po zmniejszeniu jej szerokości powinno się także odpowiednio zmniejszyć szerokość ściany?
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: Jarewa »

J.A. pisze: a poziomowanie stołu robimy na 0,1+ mm?
Poziomowanie stołu zawsze robimy najlepiej na 0.00mm. Gdzie przeczytałeś żeby robić na 0.1mm?
J.A.
Postów w temacie: 7
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: J.A. »

W instrukcji. Mam ustawić stół tak by dało się wysunąć przyrząd pomiarowy (znaczy dołączoną kartkę papieru) spomiędzy dyszy, a stołu. Ale używam szczelinomierza 0,09mm.
Załączniki
Screenshot 2023-02-4 o 18.00.52.png
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: Jarewa »

A nie pisze w instrukcji że przed regulacją podnieść o grubość papieru? albo po ustawić offset o grubość papieru?

Mimo wszystko zawsze to ma być "0" czyli jak drukujesz pierwszą 0,3mm to ma być 0,3mm
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: Andrzej_W »

Tak jak Jarewa pisze zero to zero.
Podnosisz sobie o wymiar np. kartka papieru ma 0.2 i ustawiasz sobie odpowiednio stół.
Niestety poradniki dołączane do drukarek i sporo filmów na YouTube źle to pokazuje.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: Rozarh »

Andrzej_W pisze:Niestety poradniki dołączane do drukarek i sporo filmów na YouTube źle to pokazuje.
I ch.. wie, kto ma rację:
Geeetech A20M - każą ustawiać na kartkę papieru gdy drukarka jest na "0" (na endstopie). Czyli ewidentnie dodają 0.1mm do odległości. Zalecają druk na 0.3mm więc tak naprawdę dysza wisi 0.4mm nad stołem przy pierwszej warstwie. Stół powleczony czymś a'la coropad. Żaden wydruk mi się nie odkleił...
Na Feniksie (DIY) ustawienie na "0" to za mało - muszę obniżyć o dodatkowe 0.05 bo inaczej prawie nic się nie klei - podkładki mam różne na nim: PEI, Coropad, niebieska od TwoTrees itp...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: Jarewa »

To spróbuj wydrukować pierwszą warstwę 0.1mm na Geeetech A20M, powodzenia :) no chyba że instrukcja zakazuje schodzenia poniżej 0.3mm, bo im wyższa pierwsza warstwa tym większa może być tolerancja błędu.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: majek »

Faktem jest, że w sumie niezbyt wiadomo jak to jest kalibrowane w zależności od softu.
Najlepiej po kalibracji ręcznie zjechać do 0.2, 0.1 i 0.0 i zobaczyć gdzie rzeczywiście jest zero.
W Marlinie jak kalibruję offset czujnika poziomowania na kartkę, to jak chcę to 'uczciwie' zrobić (mocny docisk kartki), to wychodzi za nisko. Jak kartka lekko drapie po dyszy, to jest w miarę ok.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: Andrzej_W »

U mnie sposób opisany prze ze mnie działa.
Nie ważna metoda ważny jest efekt skoro się trzyma pierwsza warstwa i wygląda prawidłowo to można i tak to ustawiać.
:D
J.A.
Postów w temacie: 7
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Pierwsza warstwa to podstawa

Post autor: J.A. »

Ok, skoro są dwie szkoły to trzeba przetestować obie bez uwzględniania tego w parametrach pierwszej warstwy w slicerze.

A coś nt. szerokości ścieżki?
Ile to jest nieznacznie węższa od średnicy dyszy? Zakładając że DTRkowa dokładność drukarki w osi X i Y to 0,0125 mm?
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”