Alternatywa Raspberry do Klippera

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Longer911
Postów w temacie: 2
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: Longer911 »

Dzięki za propozycje, skłaniam się bardziej ku Orange Pi że względu na wielkość, przeglądam specyfikacje i coś wybiorę bo chciałbym spróbować połączenia przez UART i zasilaniem z niego żeby było możliwie prosto z przewodami tak jak jest to możliwe w Raspberry Pi Zero. Znalazłem jeszcze jedna alternatywę od Biqu moduł Pi4b + CB1 wychodzi w okolicach 40$ i udostępniają obrazy już pod Klippera.
etet100
Postów w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: etet100 »

Ja używam banana pi zero m2 i działa to na razie absolutnie bezproblemowo. Przy instalacji czegoś (nie pamiętam już nawet) brakowało mu pamięci i trzeba było podnieść swap do 1GB. Do tego koniecznie zewnętrzna antenka wifi. Mam jeszcze raspberry 4B 4GB, ale nie mam żadnej potrzeby tego zmieniać.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: kaluza »

Longer911 pisze:Dzięki za propozycje, skłaniam się bardziej ku Orange Pi że względu na wielkość, przeglądam specyfikacje i coś wybiorę bo chciałbym spróbować połączenia przez UART i zasilaniem z niego żeby było możliwie prosto z przewodami tak jak jest to możliwe w Raspberry Pi Zero. Znalazłem jeszcze jedna alternatywę od Biqu moduł Pi4b + CB1 wychodzi w okolicach 40$ i udostępniają obrazy już pod Klippera.
Wszyscy odradzają cb1 ponoć wieczna kombinatoryka i cyrki z tym wynalazkiem :D
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: majek »

Obecnie każdy 'wynalazek' od Biqu, MKS i innych drukarkowych chińczyków wygląda, że jakoś na klej do tapet i zapałki coś tam posklejali w tych linuksach, żeby na ich płycie od biedy chodziło, odpalili kiauh, zrobili image, ale jak przychodzi do używania, to połowa rzeczy nie działa.
W MKS PI:
- nie działa jednocześnie ADXL i wyświetlacz ten co dodają (wyświetlacz robi się biały)
- wifi na dołączonej karcie jest nieużywalne (duże straty pakietów)
- support nie odpowiada i nie reaguje na problemy
- są problemy z dołączeniem wyświetlaczy po hdmi (niektóre nie działają)
itd.
Ludzie to powoli naprawiają samemu o ile producent udostępnił źródła z których budował system, ale nie jest to jeszcze ten moment, żeby w to wchodzić jak się nie ma bardzo dobrej wiedzy o linuksie.

Lepiej wziąć jakąś renomowaną płytkę, która na rynku jest już dłuższy czas i wszystkie problemy ma rozwiązane.

I trzeba pamiętać, że żadne obrazy dla Raspberry NIE działają na takich płytkach.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: Kopytko »

kaluza pisze:Stawiałem tydzień temu na hp t630(8gb ram, cztery rdzenie od amd i 32gb dysku + wifi i bt i tona USB itd całość stoi u mnie na zwykłym mint Linux desktopowa wersja+klipper+mainsail i klipperscreen ) ciut drodzy bo koło 230 zł chodzi z wifi ale polecam do tego ekran dotykowy i klipperscreen fajna alternatywa dla pi 4. Całość z ekranem kablami wyszła mnie poniżej 600zl z ekranem 7 cali dotyk
Coś robiłeś żeby uruchomić klipper screen przez hdmi z tego klienta?
Mi tylko, ciągle, wyświetla się tryb tekstowy na końcu login i klipper screen na monitorze nie startuje:/
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: kaluza »

Kopytko pisze:
kaluza pisze:Stawiałem tydzień temu na hp t630(8gb ram, cztery rdzenie od amd i 32gb dysku + wifi i bt i tona USB itd całość stoi u mnie na zwykłym mint Linux desktopowa wersja+klipper+mainsail i klipperscreen ) ciut drodzy bo koło 230 zł chodzi z wifi ale polecam do tego ekran dotykowy i klipperscreen fajna alternatywa dla pi 4. Całość z ekranem kablami wyszła mnie poniżej 600zl z ekranem 7 cali dotyk
Coś robiłeś żeby uruchomić klipper screen przez hdmi z tego klienta?
Mi tylko, ciągle, wyświetla się tryb tekstowy na końcu login i klipper screen na monitorze nie startuje:/
Ha walczyłem z tym chyba ze dwa wieczory :D

Usuń klipperscreena jak masz zainstalowanego

sudo systemctl set-default multi-user.target

Zainstaluj klipperscreen (kiahu)

I po resecie powinien być w razie wu sprawdź po kolei dostępy jak na w linku:

https://klipperscreen.readthedocs.io/en ... al-console
Kopytko
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: kaluza »

Jeszcze mi się przypomniało dla potomnych jeśli macie wersje z GUI (desktop z normalnym pulpitem) to przed cała operacja trzeba je wyłączyć (po resecie ma się wyświetlać terminal tylko) a za pomocą komendy „startx” odpala się gui
Wyłączenie gui na boot:
$ sudo systemctl set-default multi-user

A jeśli chcecie się przełączyć z klipperscreen”a na pulpit/terminal to alt+ctrl + f1 bądź f2
Kopytko
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: Kopytko »

No ja właśnie, tyle tych rzeczy naklikałem, żeby wyłączyć pulpit ,że chyba już nawet kliper screen nie odpali :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: kaluza »

To usuń klipperscrenna i zrób jak pisałem powinien wstać bez problemu :)
Kopytko
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Alternatywa Raspberry do Klippera

Post autor: czasnagli »

Na Dell Wyse Dx0d ja robię tak:
1. Instalacja wszystkiego przez KIAUH
2. sudo systemctl set-default multi-user
3. cat /etc/X11/Xwrapper.config
sudo nano /etc/X11/Xwrapper.config

i tu wpisy mają być jak poniżej:
allowed_users=anybody
needs_root_rights=yes

Sprawdzone na Xubuntu i na Bodhi. Bodhi mi bardziej podpasował i jest mniej pamięciożerny - na dysku 16Gb zostaje ok. 5Gb wolnego, na Xubuntu zostaje niecałe 1Gb
Kopytko, Adinfo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”