Smugi na wydruku.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
PanMarakujka
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2023, 12:46
x 1

Smugi na wydruku.

Post autor: PanMarakujka »

Witam.
Jestem początkujący w tematyce druku 3d i natknąłem na problem. Nie umiem sobie poradzić ze smugami na wydruku. Próbowałem zmieniać długość i prędkość retrakcji, prędkość i temperaturę druku, rozmieszczenie modelu na blacie i nic nie pomogło. Filament który używam to pet-g marki 3dactive oraz nebula. Materiał nie naciągnął wody bo jest nowiutki. Drukarka to Anycubic Vyper.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
Załączniki
Jeden.png
Dwa.png
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: Jarewa »

PID stołu dobrze zrobiony??

Skoro zmieniałeś temperaturę dyszy i nic nie pomogło to zdecydowanie filanament do d...y, a że nowy wcale nie oznacza że bez wad.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: fyme »

Miałem taki petg z 3dactive. Niejednolity kolor na szpuli.
roman
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 794
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: majek »

PanMarakujka pisze: 12 lut 2023, 13:56 Materiał nie naciągnął wody bo jest nowiutki
To nic nie znaczy, worki jednak przepuszczają wilgoć, nie natychmiast, ale w ciągu kilku miesięcy wilgoć wewnątrz może dojść do poziomu otoczenia, zwłaszcza jak ktoś zaoszczędził i nie wsadził pochłaniacza wilgoci do środka. Nie wiesz ile i w jakich warunkach była rolka przechowywana po wyprodukowaniu. A akurat mam jakiś 3DActive i widzę, że nie dają pochłaniacza...
Wysusz i sprawdź ponownie.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: roman »

fyme pisze: 12 lut 2023, 16:40 Miałem taki petg z 3dactive. Niejednolity kolor na szpuli.
Potwierdzam. PETy od 3DActive i Nebuli to są dwie marki, które w mojej subiektywnej ocenie "zmieniają kolor" i mam podejrzenia, że to być może ma to związek z:
1. albo czasem studzenia (czy fragment miał więcej czasu na schłodzenie się czy nie, czy był dłużej pod nawiewem czy nie)
2. albo od prędkości druku
3. albo ja coś zmaściłem, miałem skaczącą temperature, za bardzo zwalniałem wydruk, itd.

Ale, jeśli nawet prawdziwą odpowiedzią na moje problemy z tymi filamentami jest bramka numer 3, to i tak nie widzę w tym swojej bezpośredniej winy/przyczyny, bo to oznacza, że te filamenty są wyjątkowo na... coś wrażliwe co w mojej, subiektywnej (i amatorskiej) ocenie dyskwalifikuje te filamenty z użytkowania. Lub nawet jeśli (niewymieniona wcześniej) przyczyna to różny poziom wilgoci to tak samo jak wyżej - to nie powinno tak działać. Sprawa dotyczy tylko niektórych kolorów.

Nie wiem. Nie analizowałem głębiej. Przyjąłem na klate zepsute wydruki i podziękowałem tym firmom za współprace ( ...symbolicznie rzecz jasna, bo ja i tak mało drukuje;) ).

Z innymi markami nie zaobserwowałem tego typu dziwnych zachowań.

Natomiast co do 3DActive to dodatkowo mam wrażenie że ich czarny jest... brązowy. Nie jest to dostrzegalne na pierwszy rzut oka, ale przy odpowiednim oświetleniu widać, że ten czarny to jednak trochę taki brązowy - kompletnie tego nie widzę w tych samych warunkach przy np. DD lub Fiberlogy, więc to nie mój jakiś wymysł ;)

PS: Trochę się rozpisałem, ale trochę mi humoru te filamenty napsuły ostatnio.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: roman »

roman pisze: 12 lut 2023, 19:00 Natomiast co do 3DActive to dodatkowo mam wrażenie że ich czarny jest... brązowy. Nie jest to dostrzegalne na pierwszy rzut oka, ale przy odpowiednim oświetleniu widać, że ten czarny to jednak trochę taki brązowy - kompletnie tego nie widzę w tych samych warunkach przy np. DD lub Fiberlogy, więc to nie mój jakiś wymysł ;)
Korekta! To był albo f3d albo 3d active, na 100% nie pamiętam, więc napiszę bezpiecznie, że to był ten albo ten.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: Mati »

3dactive ogólnie nie cieszy się zbyt dobrą opinią tutaj. Z tanich materiałów przyzwoity jest np. Colorfil.
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: bukszpryt »

przedrukowalem jedną szpulę szarego pla 3dactive na starej tronxy x1.
po wypróbowaniu innego filament okazało się, że w większości przypadków niesłusznie bluzgalem na drukarkę, gdy powinienem na filament.
PanMarakujka
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2023, 12:46
x 1

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: PanMarakujka »

Sprawdziłem PID stołu i ekstrudera. Największe wahania ma stół i wynoszą one niecałe 0,3 °C. Filamenty suszyłem w piekarniku bo jeszcze nie mam specjalnej suszarki. Nie pomogło. Poddałem się i z czapy ustawiłem temperaturę druku na 217 °C. Czyli 3°C mniej niż zaleca producent i internetowe poradniki. Ku mojemu zdziwieniu smugi znikły. Tylko teraz pojawia się pytanie. Czy tak niska temperatura będzie negatywnie wpływać na wydruk? Aktualnie wydaje się być solidny i się nie rozwarstwia.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Smugi na wydruku.

Post autor: dziobu »

A czy cały czas wydruk idzie w jedną stronę? Tj nie ma tak że część ścianki wstaje gdy głową jedzie "w prawo" a część "w lewo"?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”