FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Programy do projektowania CAD
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: ostatni_wolny_login »

Witam.
Uczę się FreeCAD'a zeby móc sobie drukować co chce. Przerabiam kursy etc i w między czasie staram się robić projekty testowe.
Napotkałem na problem. Mam np bryłę (cylinder) z wyciętym/wyekstrudowanym cylindrem wewnątrz. Chciałbym w okól jego krawędzi zrobić PATH na additive pipe. Problem jest taki, że nie mogę dostosować geometrii. Jeżeli tworze nowy sketch YX, to nie mogę przenieść PATH'a wgłąb obiektu. Mógłby ktoś podpowiedzieć?

Dzięki
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: Berg »

wrzuć zipa z plikiem z FreeCAD, będzie jaśniej. Zrzut ekranu z fragmentem jak to wygląda u Ciebie będzie dodatkowym ułatwieniem.
Zrzut ekranu 2023-02-12 o 21.13.38.png
roman
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: ostatni_wolny_login »

Berg pisze: 12 lut 2023, 21:06 wrzuć zipa z plikiem z FreeCAD, będzie jaśniej. Zrzut ekranu z fragmentem jak to wygląda u Ciebie będzie dodatkowym ułatwieniem.
Na tym czerwonym chce dodac additive pipe
Załączniki
Untitled.jpg
funnel.zip
(378.07 KiB) Pobrany 45 razy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: Berg »

no ale wrzuciłeś tu plik .STL a nie plik z FreeCADa
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: ostatni_wolny_login »

Berg pisze: 12 lut 2023, 21:46 no ale wrzuciłeś tu plik .STL a nie plik z FreeCADa
Sry ;/ poprawiam
Załączniki
funnel.zip
(35.14 KiB) Pobrany 45 razy
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: ostatni_wolny_login »

EDIT: Chyba znalazłem. Musze stworzyć DATUM i dać mu offset wzdłuż Z. Wtedy punkt mi pasuje
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: Berg »

Tak, prawie. Z tym, że zamiast offset lepiej automatycznie przypiąć datum do okręgu opcja "Normal to edge" albo "revolution section".

1. Lepiej opierać Datum plane, Pipe bezpośrednio na Sketch a nie na krawędzi zbudowanej bryły. Mniejsza szansa, że się coś rozjedzie przy przerabianiu.

2. Gdyby środek cylindra wypadał w środku układu współrzędnych to by nie trzeba było. Również wówczas jest mniejsza szansa, że się rozjedzie. No ale czasem się nie da albo jest to trudne.

3. Tu można był zamiast Pipe użyć też revolve i osi wewnątrz walca.
Zrzut ekranu 2023-02-12 o 23.58.36.png
Zrzut ekranu 2023-02-13 o 00.08.49.png
Załączniki
funnel.FCStd.zip
(32.89 KiB) Pobrany 46 razy
roman
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: ostatni_wolny_login »

Berg pisze: 13 lut 2023, 00:03 Tak, prawie. Z tym, że zamiast offset lepiej automatycznie przypiąć datum do okręgu opcja "Normal to edge" albo "revolution section".

1. Lepiej opierać Datum plane, Pipe bezpośrednio na Sketch a nie na krawędzi zbudowanej bryły. Mniejsza szansa, że się coś rozjedzie przy przerabianiu.

2. Gdyby środek cylindra wypadał w środku układu współrzędnych to by nie trzeba było. Również wówczas jest mniejsza szansa, że się rozjedzie. No ale czasem się nie da albo jest to trudne.

3. Tu można był zamiast Pipe użyć też revolve i osi wewnątrz walca.

Zrzut ekranu 2023-02-12 o 23.58.36.png

Zrzut ekranu 2023-02-13 o 00.08.49.png
Szukałem takiej opcji. Podpowiesz jak to zrobic? Bo właśnie w tym moim projekcie datum nie chciało sie do niczego innego przypiąć, więc musiałbyc chamski offset.

BTW: Ten "Lejek" wychodzi mi poza trojkąt. Podpowiesz jak to przyciąć? Bo kombinuje i średnio mi wychodzi.

Dzięki
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: Berg »

załączyłem plik freecad w poprzednim poście, to możesz zobaczyć jak jest przypięte.
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad additive pipe - pomoc dla początkującego

Post autor: ostatni_wolny_login »

Berg pisze: 13 lut 2023, 10:12 załączyłem plik freecad w poprzednim poście, to możesz zobaczyć jak jest przypięte.
Właśnie staram sięzrozumieć. Zrobiłes sketch konstrukcyjny XY przypięty doZ = 0 i XY spasowanymi do elementu na ktorym chcialem zrobic addiitive pipe.

A w drugim zrobiles w YZ okrąg, którego środek ustawiłeś na podstawie pierwszego sketch'a. Zgadza się?

Mam jeszcze pytanie:

1. Co zrobić jakbym chciał żeby okręg (sketch drugi) był pod skosem (obojętnie w którą strone - tak żeby nie pasował do żadnej płaszczyzny)
2. Podpowiesz jak wyciąć ten lej na dole że wysztko co wychodzi zostaje ucięte? Jak daje DATUM i clone z cut to mi glupoty wychodza.

Dzięki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”