E3V2 - Direct Drive

Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 1
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

E3V2 - Direct Drive

Post autor: bartoszeqqq »

Heloł, znowu ja ;D

Tak się zastanawiam przypadkiem czy nie da rady przerobić mojego bowdena na DD bardzo tanim kosztem. Mam ekstruder BMG ( https://archiwum.allegro.pl/oferta/ekst ... 63051.html ), hotend Dragonfly BMS, dual Z, z takich znaczących dla sprawy rzeczy. Oraz wymieniony pasek osi X, oryginalny poddał się kilka dni temu. Używam do tego chłodzenia Briss Fang Gen.2. Zastanawiam się nad wypróbowaniem Hero Me i widziałem, że ma części stricte pod BMG DD, więc leciutko zainteresowałem się tematem. Trochę poczytałem, podobno bez dual Z nie ma co się pchać w DD przy stockowym silniku ekstrudera, z uwagi na sporą wagę (coś koło 280g jeśli mnie pamięć nie myli). Temat wydaje się być prosty, zmienić chłodzenie i to praktycznie tyle. Jak bardzo jestem w błędzie? :rotfl:
Na Allegro znalazłem całkiem tani silniczek Nema 17HS4023 https://allegro.pl/oferta/silnik-krokow ... 3093450848 - będzie się nadawać? 120-130g, także o ponad połowę mniej niż stockowy.
Też warto myślę zaznaczyć, że dual Z mam zrobionego na dwóch stepperach, a nie na paskach.

Pchać się w zabawę z DD? Drukuję na ten moment jedynie PLA oraz PET-G i nie zamierzam w najbliższym czasie tego zmieniać, więc teoretycznie bowden jest wystarczający, ale podobno można nieco zyskać na jakości oraz czasie druku przejściem na DD. Jeśli cały biznes miałby polegać na zakupie silniczka za 40 zł, to myślę, że czemu by nie. Chyba że jednak przy moim dual Z da radę oryginalny silnik - wtedy tym bardziej warto spróbować czegoś nowego :)
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: E3V2 - Direct Drive

Post autor: Jarewa »

Masz edera więc jeżdzacy stół, więc nie ma sensu odchudzać extruder bo i tak nie przyspieszysz
bartoszeqqq
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: E3V2 - Direct Drive

Post autor: dziobu »

Do elastycznych materiałów i dla pozbycia się bowdena - warto.
Ale jeśli tego teraz nie planujesz to na zmianie nie uzyskasz nic namacalnego.
bartoszeqqq
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: E3V2 - Direct Drive

Post autor: Mati »

Moim zadaniem nie warto. Przy materiałach, które podałeś nie odczujesz różnicy na plus. Dopiero przy materiałach bardziej elastycznych typu PP, TPU, TPE możesz zyskać na czasie druku po wyeliminowaniu bowdena. Da się z wymienionych materiałów drukować na BMG i Enderowym bowdenie, ale trochę wolniej. Też mam endera i nie planuję na tą chwilę ani dual z ani directa. Nic mi to nie da :)
bartoszeqqq
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: E3V2 - Direct Drive

Post autor: lukk »

Mati pisze: 13 lut 2023, 11:33 Moim zadaniem nie warto. Przy materiałach, które podałeś nie odczujesz różnicy na plus. Dopiero przy materiałach bardziej elastycznych typu PP, TPU, TPE możesz zyskać na czasie druku po wyeliminowaniu bowdena. Da się z wymienionych materiałów drukować na BMG i Enderowym bowdenie, ale trochę wolniej. Też mam endera i nie planuję na tą chwilę ani dual z ani directa. Nic mi to nie da :)
Po ponad roku drukowania na E3V2 mam podobne zdanie. Jak dla mnie to najważniejsze zmiany to BLtouch, full metal hotend, jakieś lepsze i cichsze chłodzenie (też mam Briss fang, tyle że V4.4), ekstruder typu dual gear, nakrętka śruby Z z POM kasująca luzy i zmiana szkła na FR4. To są takie zmiany, które moim zdaniem mają najlepszy stosunek koszt-efekt :)
Jeżeli by myśleć o dual Z to w pierwszej kolejności chciałem zrobić mod na łożyska liniowe. Ale zrobiłem ostatnio mod na sam stolik (2x łożyska z ali plus drukowane adaptery) i właśnie niewiele to dało :)
bartoszeqqq
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”