FreeCad polar pattern

Programy do projektowania CAD
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

FreeCad polar pattern

Post autor: ostatni_wolny_login »

Witam,

Stworzyłem sobie model i chciałbym go przyciąć subtractive pipe, a nastepnie zastosowac polar pattern i sklonowac go 6 razy w kolko. Niestety, ale po klonowaniu ucięty bok wraca.

Dalby rade ktoś podpowiedziec co robie zle?
Załączniki
funnel.zip
(51.8 KiB) Pobrany 55 razy
Untitled.jpg
Awatar użytkownika
Czary
Postów w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 17 sty 2020, 19:32
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 Pro, Ender 7

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: Czary »

Cześć, może da radę jeśli zrobisz na modelu create simple copy i wtedy poddasz go klonowaniu ?
Ender 3 Pro+dual Z belt mod+klackender
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: Berg »

1. Nie ma dużego sensu przycinać tego modelu do "kawałka tortu" funkcją subtractive pipe. To znacząco bardziej złożona obliczeniowo funkcja. To zaczyna mieć znaczenie przy trochę bardziej złożonym modelu.
No i w pewnym momencie praca zaczyna być uciążliwa, gdy z każdym dodaniem czegoś wszystko zaczyna się przeliczać wyraźnie dłużej. Ten czas rośnie geometrycznie.
Przy pierwszych 10 operacjach jest niezauważalny a potem 11a operacja - 1sek, 12a - 2s, 13- 4s, 14a-8s itd.

Lepiej to zrobić subtractive pocket. ze sketcha opartego najlepiej na układzie współrzędnych z powtórzonym wymiarem a nie opartym na wcześniejszym modelu.
Dlaczego lepiej nie operać na wcześniejszych krawędziach?
Pisałem przedwczoraj, bo się rozjeżdza jak coś zmienisz. Nie jest to problem tylko FreeCADa, w Fusion360 jest taka samo. Najlepiej używać wygenerowanych płaszczyzn i krawędzi jako narzędzi tylko wtedy gdy na prawdę to jest niezbędne.

Generalnie zasada pracy z FreeCADem jest taka, że proste detale trzeba robić jako Body w PartDesign a potem łączyć używając Part, Draft, Assembly.

Czyli lepiej zrobić nowy torcik z wyciętym kawałkiem 60' i użyć go jako narzędzia.
Zrzut ekranu 2023-02-14 o 09.47.24.png
2. Funkcja polarpattern nie do tego służy. Ona nie powiela body wygenerowanego do tego momentu tylko pojedynczą operację. Na przykład jakbyś chciał wyciąć 6 otworów.
Teoretycznie można tam dodać klika operacji i kilka operacji powileić ale to nie działa dobrze. W poniższym przykładzie wybrałem wiele operacji nie jestem jednak pewien czy on w ogóle uwzględnia kolejność.
U mnie na przykład jakby zgubił całkiem ten lejek.
Po prostu ta funkcja nie służy do tego.
Zrzut ekranu 2023-02-14 o 09.25.52.png
3. Najlepiej zrobić to co chesz zrobić jak Part i powielić całe body funkcją Array z Draft Workbench.
Zrzut ekranu 2023-02-14 o 09.36.22.png
Zrzut ekranu 2023-02-14 o 09.36.52.png
obrms, roman
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: ostatni_wolny_login »

Dzięki za pomoc, dla początkującego poziom wejścia do FreeCAD'a jest dośćduży. za raz spróbuje się zastosować. I ewentualnie wróce z pytaniami :)
Berg pisze: 14 lut 2023, 09:48 Generalnie zasada pracy z FreeCADem jest taka, że proste detale trzeba robić jako Body w PartDesign a potem łączyć używając Part, Draft, Assembly.
Czyli mój "lejek" powinnień być podzielony na np 3 części(dół, góra, środek)) i złożony w part jako całość?
Part rozumiem, że służy do składania części w 3d
Draft do składania sketchy
a Assembly do składania części, które mają do siebie pasować. Dobrze rozumiem?

Podpowiedziałbyś jak pozycjonować dokłądnie części w Part? ręcznie wpisuje współrzędne czy jest jakis prostszy sposób?
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: roman »

Berg pisze: 14 lut 2023, 09:48 Generalnie zasada pracy z FreeCADem jest taka, że proste detale trzeba robić jako Body w PartDesign a potem łączyć używając Part, Draft, Assembly.
Tak, Jako "amator CADowy" również doszedłem do takich wniosków, usilnie próbowałem robić zgodnie ze sztuką całość w Body(PartDesign), ale tam jak jest już kilkanaście nieprostych (obliczeniowo dla freecada) operacji to, to ni działa.
Berg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: Berg »

ostatni_wolny_login pisze: 14 lut 2023, 13:21 dla początkującego poziom wejścia do FreeCAD'a jest dość duży.
tak
ostatni_wolny_login pisze: 14 lut 2023, 13:21 Czyli mój "lejek" powinnień być podzielony na np 3 części(dół, góra, środek)) i złożony w part jako całość?
Nie koniecznie. Lejek razem z tym "ciastkiem" może być zrobiony jako body w PartDesign. Ale powielony x6 już tak jak napisałem we wcześniejszej odpowiedzi.
ostatni_wolny_login pisze: 14 lut 2023, 13:21 Part rozumiem, że służy do składania części w 3d
Draft do składania sketchy
a Assembly do składania części, które mają do siebie pasować. Dobrze rozumiem?
Prawie. Poza tym, że nie do końca. Dla przykład funkcja "array", którą użyłem we wcześniejszej odpowiedzi na twoje pytanie właśnie jest z Draft. Pasowało by była w "Part". Pewnie pierwotnie powstała w tamtym module a potem nie chcieli powtarzać drugiej takiej samej w Part.
ostatni_wolny_login pisze: 14 lut 2023, 13:21 Podpowiedziałbyś jak pozycjonować dokłądnie części w Part? ręcznie wpisuje współrzędne czy jest jakis prostszy sposób?
Pozycjonować części można też w module Draft.

Można używając jednego z dodatków. Przy czym nie powiem Ci który. Wszystkie są..... dziwne.
Zrzut ekranu 2023-02-14 o 15.41.15.png
ostatni_wolny_login
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: ostatni_wolny_login »

Zrobiłem tak jak radziłeś.

Wrzucam plik.

Wielkie dzięki zap pomoc.

na 100% pewnie będe jeszcze pytal :)
Załączniki
funnel.zip
(87.11 KiB) Pobrany 49 razy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: Berg »

Elegancko będzie jak zrobisz Part i Compound.
Compound działa podobnie jak opcja "refine" na operacji w "Part Design", czyli łączy płaszczyzny, usuwa zbędne krawędzie.
Zrzut ekranu 2023-02-15 o 08.24.06.png
przed operacją compound wyglądało to tak:
Zrzut ekranu 2023-02-15 o 08.25.10.png
Różnice widać na przykład na środku:
Zrzut ekranu 2023-02-15 o 08.28.54.png
Zrzut ekranu 2023-02-15 o 08.28.54.png (93.83 KiB) Przejrzano 1682 razy
Zrzut ekranu 2023-02-15 o 08.29.07.png
Zrzut ekranu 2023-02-15 o 08.29.07.png (97.79 KiB) Przejrzano 1682 razy
morf, ostatni_wolny_login
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 230
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: J.A. »

@Berg, nie myślałeś przypadkiem by zrobić kilka tutoriiali z FC, na YT? Myślę, że znaleźliby się widzowie.
ostatni_wolny_login
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: ostatni_wolny_login »

Berg pisze: 15 lut 2023, 08:30 Elegancko będzie jak zrobisz Part i Compound.

U mnie to nie działa. Wchodze w PART, zaznaczam Array -> make compound i nie ma żadnej zmiany.

J.A. pisze: 15 lut 2023, 18:47 @Berg, nie myślałeś przypadkiem by zrobić kilka tutoriiali z FC, na YT? Myślę, że znaleźliby się widzowie.
Pomysł genialny!
Jakbyś szukał czegoś gotowego, to ja korzystam z tego: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 4VeWTrK7JC
Bardzo przystępne. Nie mając pojęcia o FreeCAD'dzie zrobiłem wstępną wersje lejka, a @Berg podpowiedział jak poprawić.
Załączniki
funnel.zip
(95.91 KiB) Pobrany 43 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”