FreeCad polar pattern

Programy do projektowania CAD
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: ostatni_wolny_login »

Berg pisze: 15 lut 2023, 08:30 Elegancko będzie jak zrobisz Part i Compound.
zadziałało jak zrobiłem part i refine :) Ale nie potrafię powiedzieć czemu Compound mnie nie zadziałało.
Załączniki
Screenshot 2023-02-16 021615.png
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: roman »

Jedną operację można wykonać we freecadzie na kilka sposobów (a jakby dobrze poszuąć to czasami nawet i na kilknaście!). Część z nich to jakieś metody początkującego na zasadzie układania prostych brył. Część z nich na pierwszy rzut oka intuicyjnych i prawidłowych wcale takimi nie są, bo powodują serie jakiś dziwnych problemów albo powodują, że freecad klęka. Część z nich to jakieś "ukryte" opcje (po prostu ich nie znajdziesz na pierwszy rzut oka, bo sądzisz, że TO robi się TAK i tyle, a wcale tak nie musi być, bo masz do tego jeszcze jedną opcje gdzieś tam...). Są też metody "na około", nieintuicyjne, ale dające prawidłowe efekty i są one zgodne ze sztuką. Do tego pluginy, które zmieniają podejście do niektórych operacji (pluginy, które czasemi nie działają lub takie, których trzeba się uczyć bardziej niż Ci się zdawało).

Nadzwyczaj często we freecadzie, na pytania w stylu "jak robi się tego typu operacje", otrzymasz odpowiedzi zaczynające się od "To zależy".

Także, co i jak się powinno robić to być może w innych CADach sprawa jest prostolinijna, natomiast we FreeCadzie tak nie jest. W praniu to wychodzi tak, że po prostu samemu trzeba zdobyć to wyczucie czym robić konkretną operacje a które narzędzia się akurat do tego konkretnego przypadku nadają się mniej.

Jeśli chodzi tutoriale w pl, to ja znalazłem coś takiego - https://www.youtube.com/playlist?list=P ... HztUdtf1cT. Ze dwa filmy widziałem, i jest całkiem ok, do tego co fajne, gość jest responsywny (zadałem pytanie pod filmem - odpowiedział mi na drugi dzień).
Berg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: Berg »

@roman, dokładnie Jak wiadomo "You get what you pay for" . choć w tym wypadku dostaje się więcej niż się płaci ;)

nie zajmuję się zawodowo CADem, ani youtubowaniem, ani hobbystycznie na tyle by zapłacić za CADa a już na pewno nie by płacić roczną subskrypcję. Nie cierpię subskrypcji na oprogramowanie.

Przez jakiś czas używałem darmowej wersji SketchUpa ale zmieniła się polityka i tylko mnie krew zalewa że nie mam jak otworzyć starych projektów, w których coś tam chciałem poprawić.

Dlatego też unikam Fusion 360, które z resztą też potrafi się spektakularnie wysypać na czymś bardziej złożonym niż projekt kątownika do profilu 20x20.
Adinfo
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: J.A. »

roman pisze: 16 lut 2023, 08:57 Jedną operację można wykonać we freecadzie na kilka sposobów (a jakby dobrze poszuąć to czasami nawet i na kilknaście!). Część z nich to jakieś metody początkującego na zasadzie układania prostych brył. Część z nich na pierwszy rzut oka intuicyjnych i prawidłowych wcale takimi nie są, bo powodują serie jakiś dziwnych problemów albo powodują, że freecad klęka. Część z nich to jakieś "ukryte" opcje (po prostu ich nie znajdziesz na pierwszy rzut oka, bo sądzisz, że TO robi się TAK i tyle, a wcale tak nie musi być, bo masz do tego jeszcze jedną opcje gdzieś tam...). Są też metody "na około", nieintuicyjne, ale dające prawidłowe efekty i są one zgodne ze sztuką. Do tego pluginy, które zmieniają podejście do niektórych operacji (pluginy, które czasemi nie działają lub takie, których trzeba się uczyć bardziej niż Ci się zdawało).
Bo to taki szyty przez wielu krawców garnitur, nie do końca wszystkie zaszewki, zakładki i mankiety wyglądają identycznie.
roman pisze: 16 lut 2023, 08:57 Jeśli chodzi tutoriale w pl, to ja znalazłem coś takiego - https://www.youtube.com/playlist?list=P ... HztUdtf1cT. Ze dwa filmy widziałem, i jest całkiem ok, do tego co fajne, gość jest responsywny (zadałem pytanie pod filmem - odpowiedział mi na drugi dzień).
Widziałem i też z nim korespondowałem, ale gość jak sam przyznaje dopiero też poznaje ten program, choć chyba jest biegły w tych profesjonalnych.
I właśnie dla tego co napisałeś na początku, że można coś zrobić inaczej (może lepiej), warto uczyć się od kilku nauczycieli.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: Berg »

ten gość ma bardzo dobre tutoriale:



źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hMPvsptggIM
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 6
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: FreeCad polar pattern

Post autor: ostatni_wolny_login »

Berg pisze: 16 lut 2023, 13:32 ten gość ma bardzo dobre tutoriale:



źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hMPvsptggIM
Ja tego gościa słucham i chyba ma jedne z lepszych. Pokazuje praktycznie zastosowania różnych technik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”