Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Jakość druku Cię nie zadowala?
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Cześć wszystkim, mam dosyć dziwny problem, mianowicie ciągle mi się wszystko drukowało ze stopą słonia, w końcu chciałem rozwiązać ten problem i zacząłem sprawdzać czy nie drukuje za blisko stołu, no i wreszcie zauważyłem coś nietypowego. Drukarka na samym początku po nagrzaniu drukuje dwie linie z boku stołu aby uniknąć niedoróbek na początku drukowania, w slicerze Cura 5.2.2 nadałem offset osi Z na 0.19mm, grubość warstwy 0,2mm, no i te dwie startowe linie pięknie się drukują a na ekranie drukarki widać położenie osi Z=0,39. Następnie drukarka jedzie w miejsce gdzie ma drukować docelowy element i nagle wartość osi Z zmienia się na Z=0,2mm, tak jakby pomijała w trakcie offset. Wrzucam screena ze slicera z ustawieniami początkowymi sprzętu oraz wycinek G-codu gdzie podświetliłem linijkę, która przykuła moją uwagę. Jak waszym zdaniem mogę się pozbyć problemu z ignorowaniem offsetu przez drukarkę ?
Załączniki
offset.png
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: dziobu »

Linię przed tą zaznaczoną jedziesz w górę o 0.39. Czyli 0.2+0.19 których szukasz.
Kolejna linia (G92) ustawia bieżącą pozycję jako 0.2.

Nie wiem czemu slicer robi tak; IMHO jest to równoważne zapisowi:

Kod: Zaznacz cały

G0 Z0.19
G92 Z0

A wydruk wychodzi prawidłowo?
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Właśnie mi się wydawało że slicer wprowadza linijkę która każe jechać na 0.2 i nie mam pojęcia skąd to się wzięło . Wydruki wychodzą złe bo wszędzie jest stopa słonia spowodowana tym skokiem i pominięciem offsetu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: dziobu »

Przecież Ci pokazałem że slicer nie pomija offsetu. Jedzie na 0.39 i traktuje tą pozycję jako 0.2, czyli masz zaginiony offset 0.19.
A 0.2 - jakie masz nastawy pierwszej warstwy?
Linie startowe wychodzą dobrze bo są drukowane z offsetem 0.3, ale on jest na sztywno w kodzie startowym.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Faktycznie masz rację, źle zrozumiałem na początku. Offset powstaje ale mimo zwiększania od 0.04 do 0.24 wydruk ciagle wyglada tak samo ze słoniem. Początkowe warstwy są rozlane na boki. Nastaw pierwszej warstwy 0.2mm wysokość, szerokość lini 0.4mm tak jak reszta warstw, flow wszędzie 100%. Jutro postaram się zmierzyć czujnikiem zegarowym czy początkowe przesunięcia na osi Z będą takie jak zadane czy coś je blokuje.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Dzisiaj zamocowałem czujnik zegarowy i zauważyłem dwa dziwne zjawiska, pierwsze to silnik krokowy osi Z ma luzy, przyciskając profil po, którym jeździ karetka wciska się oś silnika, widać to na dołączonym filmiku. Druga sprawa wygląda tak, że podnoszę oś Z co 0.1mm ale pierwsze podniesienie w rzeczywistości wynosi 0.02mm kolejny skok o zadane 0.1mm to w rzeczywistości 0.05mm i tak dalej, widać to na drugim załączonym filmiku.

[youtube] https://youtube.com/shorts/TH54mSLtCW8[/youtube]

[youtube] https://youtube.com/shorts/JTmdZ-FVFmY[/youtube]
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: kaluza »

zrób łożyskowanie z łożyskami skośnymi na bloku i śruba kulowa z podwójną nakrętką z szlifowaną przekładką do kasowania luzu to nie będziesz miał tego efektu.
"TO" jest drukarka za grosze nie oczekuj ,że nie będzie luzu nawrotnego + a łożyska silnika nie są w stanie utrzymać siły nacisku i się poddają. jest to zupełnie normalne. (temu zapobiega łożyskowanie śruby pociągowej których w sumie się w drukarkach nie robi bo nie ma tak dużych sił )
jedyny sposób na te efekty to jak pisałem wyżej na w miarę jadalnym zestawie wydasz pół wartości nowego endera :)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: Andrzej_W »

Obróć śrubę o 180 stopni.
Możesz wymienić nakrętkę na bezluzową z POM
Sprawdź silniki na osi X i Y czy tez maja luzy osiowe. Zawsze możesz je zamienić miejscami do testów.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Śrubę osi Z wymieniałem na śrubę 8x2 i dodałem nakrętkę kasującą luz, chcialem w ten sposób zmniejszyć efekt stopy słonia ale dalej jest tak samo jak było przed.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: kaluza »

z mojego doświadczenia z obrabiarkami i ogólnie CNC nie istnieje możliwość skasowania luzu na śrubie trapezowej szlifowanej itd. zawsze jest luz nawrotny. trzeba by było ją skręcić tak mocno że nie obrócisz jej nawet. ale jest prosta metoda na to w druku 3d :)
Prawidłowe wypoziomowanie pierwszej warstwy.
1. zerujesz oś Z
2. odjeżdżasz w dół o równe 0,1 bądź 0,15 (mniej niż wysokość pierwszej warstwy )
3. grzejesz stół i hotend do średnich temp jakich używasz 60/220 np.
4. bierzesz szczelinomierz i nic innego tylko SZCZELINIOMIERZ !
5. wkładasz szczelinomierz na grubość którą wyżej ustawiłeś
6. regulujesz ma się lekko ocierać ale nie blokować
7. powtarzasz całość jakieś 5-6 razy w każdym punkcie regulacji
i teraz pierwszy odjazd będzie idealnie na 0.2 a jak sam zauważyłeś i tak dalej już jedzie idealnie na zadaną wartość :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”