Strona 1 z 1

Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 13:03
autor: Trolinka
W sumie sporo jest niejasności i innych takich. Postaram się krótkie HowTo napisać dla posiadaczy / przyszłych posiadaczy.

1. Odnośnie P1P ma tą samą mechanikę i prędkości co X1C. Deczko wolniejszy przy PLA z racji braku AUX fan który szybko schładza druk (można dokupić i doposażyć). Ale to różnica rzędu benchy w 16m na X1C vs 18m na P1P. Ma świetne modplaty jak pegboard itd. I teoretycznie można w większość rzeczy z X1C doposażyć później. Ale......ma słabszą main board, podpięcie kamery mocno jej daje popalić. Potrafi przylagować interfejs, nie obsługuje AI spaghetti detection a i monitoring ma okrojony do bodajże 5fps.

2. X1C, default dostajemy z Cool plate, świetne, niskotemperaturowe, przy PLA grzeje na 35 stopni i nie trzeba mocno chłodzić komory, ale w zamian trzeba nacierać klejem, czy psikać hegronem. Bo się PLA potrafi złapać jak wściekłe. Polecam dokupić sobie albo oficjalne double side textured PEI albo zamienniki np. PEI i textured i smooth https://pl.aliexpress.com/item/1005004700550688.html czy PEO/PEThttps://pl.aliexpress.com/item/1005005202327012.html (przy zamienniku wyłączamy sprawdzanie plate bo drukarka nam powie ze jest niewłaściwe). Są niby qr kody do wydrukowania i naklejenia ale nie testowałem. W każdym razie nie lubię smarowania używam PEI.

Przy druku np. PLA nie trzeba ściągać górnej szyby i otwierać drzwiczek. Wystarczy troszkę uchylić np. https://www.printables.com/pl/model/268 ... older-shim i to sam przód tylko nawet (AMS dalej może stać na górze)

Obowiązkowo wydrukować sobie Scrapper z wbudowanych modeli, w komplecie dostajemy nożyk i śrubki do skręcenia.

Jak mamy AMS to obowiązkowo wydruk: https://www.printables.com/pl/model/287 ... nect-tools
A jak z AMS chcemy często używać zewnętrznej szpuli to https://www.printables.com/pl/model/254 ... mbu-lab-x1 albo inne wersje bardziej zaawansowane, pełno tego :-)

W temacie chłodzenia wyciszamy chassis fan który powyżej 70% jest głośny, a 70% mu wystarcza spokojnie.
fan.chassis.PNG
Używając AMS i kolorków mamy regulacje ile odpadów robimy. Możemy to dowolnie zmieniać sobie. Ja tam generalnie multiplier zmieniam w 1 na 0.5, a nawet 0.3 i nawet czarny w biały przechodzi czysto.
flushing.PNG
AMS zakup gorąco polecany. Nie ze względu na zabawę kolorami. Ale....to po prostu fajny magazyn filamentów. Tu mam PETG tam ASA a tam PLA.
I nie trzeba ręcznie zmieniać szpuli. Ot wybieramy w studio czym chcemy druknąć i.......tyle :>

Do AMS _NIE_ pasują wszystkie szpule!. Jest lista uzupełniana czyje są ok a czyje nie https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 1679778390
Z naszego rynku Devil ma ciut za duży środek i pełna szpula to filament blokuje się o podajnik, jak troszkę zużyty to ok. Spectrum podobnie, ale na milimetry wejdzie. Fibery, nebule w ogóle za wielkie.
Opcja pierwsza drukujemy sobie przewijak np. https://www.printables.com/pl/model/368 ... nder-remix czy inny i .....drukujemy szpule z wiki bambu albo odchudzone wersje z printablesa np. i przewijamy (HINT: naprężony lekko filament trzymamy przez rurkę ptfe nałożona)
Opcja druga.....po prostu przesiadamy się na szpule chodzące po prostu. Patrząc na dostepność u nas ja tam zmieniłem devile na esun i firmowe bambu lab szpule. Ich filamenty są o tyle fajne że AMS jest rozpoznaje sam, jaki kolor i materiał i nie trzeba ręcznie ustawiać, tylko.....popyt taki że co dostawa to znika na pniu wszystko.
Notabene szpule z kartonu które bambu nie poleca bo się pył z nich zbiera to nie drukujemy tych róznych nakładek patentowych tylko.....po prostu rant oklejamy taśmą izolacyjną :>

Możemy wrzucać po ftp do drukarki jak nie lubimy chmury czy LAN Mode :> User: bblp a hasło mamy obok przełącznika Lan mode na drukarce jako Access Code podane.

Kurcze stasznie to chaotycznie wyszło :PPP Chciałem jakoś przystępnie jasno i prosto napisać a wyszło jak zwykle :>>>>
Nawet nie wiem czy napisałem wszystko co chciałem :>

Aaaaa oczywiście pojemnik na kupki trzeba druknąć :> Też pełno tego np. https://www.printables.com/pl/model/244 ... management

A do chassis fan'a są silencery i działają całkiem nieźle typu: https://www.printables.com/pl/model/356 ... no-support

Boki to aluminium, ale cały tył to blaszka stąd wiele akcesoriów drukuje się z magnesami do mocowania :>>>

Linkownia:
WIKI: https://wiki.bambulab.com/en/home
Community: https://forum.bambulab.com/

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 16:26
autor: roman
Trolinka pisze: 17 lut 2023, 13:03 Do AMS _NIE_ pasują wszystkie szpule!. Jest lista uzupełniana czyje są ok a czyje nie https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 1679778390
To ile rodzajów szpul w formacie "1-kilogram" ma Devil? Jedne pasują, inne nie, a wyglądają tak samo.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 17:01
autor: Jarewa
Bo w zasadzie ma jedne rozmiarowo szpulki 1kg do wszystkiego pakuje wiec coś z tą listą nie teges..

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 17:27
autor: PrzemoS
Haha no to panowie macie zagwozdkę :) Ciekawe kto będzie pierwszy, który odpowie poprawnie dlaczego, są na magazynie TE "SAME SZPULE Rozmiarowo" dla 1Kg,2kg,5kg a występuje miedzy nimi różnica po procesie produkcji? Nawet czasami szerokość szpuli dochodzi do +-5mm miedzy rodzajami filamentów. Kto spróbuje odpowiedzieć poprawnie?:) Wygra.... :piwo:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 17:29
autor: mcxmcx
Ilość filamentu, jak masz lżejszy filament, szpula "bardziej" nawinięta i przy zwijaniu się zaczepia.

Po utracie 10% filamentu jest wszystko ok.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 18:22
autor: Trolinka
Aaa bo przybyło tam Devilków na liście. Nie sprawdzałem dawno. Po prostu żeby nie walczyć, pasuje na styk, nie pasuje, trzeba trochę ująć. Po najmniejszej linii oporu przerzuciłem się osobiście na esuna bo są u nas dostępne, jest ich fpizdu różnych wiele i po prostu zawsze pasują :>
Te co mam używane devile pracują bez problemu. Dwie nówki pla sprawdzałem to się filament ocierał o "podajnik" i trzeba by trochę ująć.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 20:07
autor: J.A.
Ale, to na średnicy za bogato?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 20:32
autor: Trolinka
Obrazkowo najjaśniej:
filament.in.AMS2.PNG
Tutaj przy nowej szpuli jest za bogato (oczywiście bez tych nakładek nawet)
A to jeszcze się przesuwa w kierunku szpuli żeby załadować filament.
W sumie nie wnikałem ale stawiam że tutaj jest za bogato:
filament.in.AMS3.PNG
Reszta rozmiarowo pasuje jak ulał, nie ślizga się, śmiga.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 21:37
autor: mpk
Tia.. ASA od DD zmusiła mnie do użycia pierwszego w życiu filament guida. Swoją drogą po sprawdzeniu kilku projektów najlepszy okazał się ten
DSC_1389.JPG
;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 22:08
autor: Fest
PrzemoS pisze: 17 lut 2023, 17:27 Haha no to panowie macie zagwozdkę :) Ciekawe kto będzie pierwszy, który odpowie poprawnie dlaczego, są na magazynie TE "SAME SZPULE Rozmiarowo" dla 1Kg,2kg,5kg a występuje miedzy nimi różnica po procesie produkcji? Nawet czasami szerokość szpuli dochodzi do +-5mm miedzy rodzajami filamentów. Kto spróbuje odpowiedzieć poprawnie?:) Wygra.... :piwo:
Filament nawijany na szpule ma różna temperaturę i szpule pracują termicznie?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 22:18
autor: majek
Nie do końca wiem o co chodzi w w pytaniu o "te same szpule rozmiarowo", ale może chodzi o to, że w zależności od materiału jaki na nie się nawija, to w zależności od gęstości wychodzi tego mniej lub więcej metrów, a za tym bardziej lub mniej nawinięta szpula.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 lut 2023, 22:23
autor: Jarewa
No ale szpula jest standardowa wiec nie rozumiem jak może się powiększyć, co innego ilość filamentu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 lut 2023, 00:46
autor: Trolinka
Jarewa pisze: 17 lut 2023, 22:23 No ale szpula jest standardowa wiec nie rozumiem jak może się powiększyć, co innego ilość filamentu.
A kwestia nawijania? Jak każdy zwój trafia pomiędzy poprzednie to układa się w "rowek" pomiędzy zwojami, lekki skos i wyląduje na zwoju poprzednim a więc i wyżej. Pomnożyć przez x zwojów da to spokojnie parę mm różnicy.
"Ciasność" nawinięcia też zrobi robotę. Czasem materiał na szpuli jest dość luźny, a bywa ze słychać aż jak "pracuje" i się napięcie rozchodzi po "odpróżnieniu" :>

Artystycznie obrazowo :P
test2.PNG

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 lut 2023, 10:59
autor: PrzemoS
majek pisze: 17 lut 2023, 22:18 Nie do końca wiem o co chodzi w w pytaniu o "te same szpule rozmiarowo", ale może chodzi o to, że w zależności od materiału jaki na nie się nawija, to w zależności od gęstości wychodzi tego mniej lub więcej metrów, a za tym bardziej lub mniej nawinięta szpula.
Dokladnie gęstość materiału :) Też mnie to zaciekawiło jak robiłem zdjęcia każdej szpuli i cos mi nie pasowało z ustawieniem ekspozycji. Jedne były większe drugie mniejsze, po zmierzeniu np szerokości szpuli każdy rodzaj miał inne wymiary. No to pisze do Marka @marek91 "o co chodzi". No i oświecił mnie ze tak wpływa właśnie gęstość filamentu i nawinięta szpula.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 20 lut 2023, 16:05
autor: mcxmcx
I kiszka.
Moje zamówienie z "end of February" zmieniło się na end of March.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 20 lut 2023, 17:42
autor: J.A.
Jak się uzwojenie (cewkę) do silnika nawija byle jak, to wgląda byle jak i nie mieści się w rowki stojana (a jak się zmieści to działa też byle jak). Jak się nawija równo, to i ładna i mniejsza i się nie grzeje.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 20 lut 2023, 17:44
autor: Trolinka
J.A. pisze: 20 lut 2023, 17:42 Jak się uzwojenie (cewkę) do silnika nawija byle jak, to wgląda byle jak i nie mieści się w rowki stojana (a jak się zmieści to działa też byle jak). Jak się nawija równo, to i ładna i mniejsza i się nie grzeje.
Dopsze prawi, dać mu foodki :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 21 lut 2023, 08:48
autor: Rozarh
Skoro na szpuli ma być konkretna waga, to normalne jest, że w zależności od gęstości filamentu będzie go mniej lub więcej jeśli chodzi o długość - co przełoży się na objętość filamentu na szpuli.
Ciekawe natomiast jest to, że slicer wylicza objętość materiału do podania przy konkretnym ruchu... (długość podawanego materiału przy zadanej średnicy daje objętość)
Wychodziło by na to, że mniej gęste filamenty starczają na dłużej?
Pytanie, czy po przetopieniu nie zmieniają gęstości? - Np. tracą wewnętrzne mikro pęcherzyki powietrza?
Rozumiem, że tą przypadłość kompensujemy odpowiednim FLOW. Czyli gęstsze filamenty z natury powinny mieć mniejsze flow a rzadsze - większe.
A skoro regulujemy flow to znaczy, że nie starczą na dłużej :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 21 lut 2023, 09:01
autor: dziobu
Przecież sam sobie odpowiedziałeś na początku :)

Szpula ma netto 1kg. Gęsty materiał ma większą masę przy tej samej objętości, więc po rozwinięciu na drut będzie do mniej. Czyli tak - lżejszy materiał wystarczy na więcej.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 21 lut 2023, 09:05
autor: Trolinka
Ano niby tak, extremalnie taki LW aż puchnie rośnie, a więc zużywasz go niby mniej na objętość obiektu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 21 lut 2023, 09:51
autor: Pjoter
Rozarh pisze: 21 lut 2023, 08:48 Wychodziło by na to, że mniej gęste filamenty starczają na dłużej?
Kolejny sukces rządu - dłuższy sznurek starcza na owinięcie większej ilości gratów :D

Zobacz nylon od DD - na szpulach jest nawijane 0.8kg (gęstość okolice 1 g/cm^3). Na tych samych szpulach masz 1kg PLA (gęstość okolice 1,2 g/cm^3)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 21 lut 2023, 20:02
autor: mcxmcx
No, w zakresie informacji dla klienta to są gorsi niż Li z AliExpress.

Drukarka była z kurierem jak mi dali info że następnym miesiącu.

Pierwsze benchy z karty, ale moja wina bo otwarlem drzwiczki :)
(Zmiana połysk /mat).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 21 lut 2023, 22:07
autor: Trolinka
Jak była? Dali info? Nie ogarniam :>
Wpłaca się zastaw bodajże 20 euro czy ileś tam, jak są/przyjdą na warehouse to dostaję się fakturę do opłacenia. Po opłaceniu przychodzą gratulacje, i tracking i cały czas mamy info gdzie jest i kiedy będzie dostarczony sprzęt :> Może Ci do spamu trafiało wszystko :>>>
A benchy....mimo że to na ultra speed 16 minut to mi wyszło perfect, inne widziałem też wychodzą ładnie. A tu Ci się komin nawet zawalił :>>>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 00:01
autor: mcxmcx
Ja akurat płaciłem całość przy zamówieniu, ponieważ była na stanie.

I dostałem info że dostawa koniec marca, a w tym czasie drukarka była fizycznie już wysłana, z kurierem.

No, ok, drugie benchy się wydrukowało do końca.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 00:16
autor: mpk
też dzwiczki, czy jednak ten typ tak ma? :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 00:20
autor: mcxmcx
Jeszcze nie obcykalem tej różnicy mat / połysk, scrapper jest jednolity, matowy.
Teraz leci organizer na rano będzie, wtedy będzie wiadomo.
Wszystko z gcode z drukarką.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 01:03
autor: Trolinka
Addons (bo coś nie mogę edytować napisanego już)
1. Jak zmieniamy prędkość w trakcie druku na sport to zwiększamy temp o 5/10 stopni, tak samo idąc dalej na ludicrous dodajem następne. Eg. PLA 220 standard, 225 sport, 230 ludicrous mode.
2. Jakby ktoś nie wpadł to korzystając z AMS mamy wypasione supporty. Np. dla PLA użwamy PETG czy HIPS'a, dla ABS'u PETG różne kombinacje możliwe. Zmieniamy sam support interface, odstępy zerujemy i wyłączamy prime tower. Poradnik gdzie są pokazane ustawienia https://youtu.be/Matf1Mna2zI?t=321
Tak jest ich firmowy support material ale wykupowany na pniu zawsze :P
3. Jak drukujemy per kolor części, typu jedna czerwona druga czarna etc. to używamy w slicerze Print sequence: by object zamiast by layer :> Pokaże nam jakie odległości zachować pomiędzy nimi itd. a drastycznie skrócimy czas druku.
4. Doświetlenie LED, są różne projekty extra światełka, pod szybą, nad szybą, w środku nawet. Ale sporo razy widziałem opinie że mocne światło LED wpływa na lidar? Tam są dwa lasery bodajżę 405 i 805nm i na laser to chyba nie wpłynie, ale jest też "zwykłe" światełko którym doświetla wzorek sobie. W każdym razie zalecane wyłączanie na czas kalibracji :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 01:13
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 22 lut 2023, 00:20 Jeszcze nie obcykalem tej różnicy mat / połysk, scrapper jest jednolity, matowy.
Przy łódce tam występuje zmiana prędkości. A większe zmiany speeda = zmiana temperatury (bo za szybko pędzi i się mniej dogrzeje, albo za wolno i się mocniej spoci). Niektóre filamenty mają niewielki rozrzut temperaturowy gdzie zmieniają połysk.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 07:38
autor: mcxmcx
Ten sam filament, te same ustawienia co przy łódce, cienkie ścianki bez infillu i fale, są fale ;)

Plus taki że druk około 5h, w tym przerwa na zejście do drukarki i kliknięcie że pierwsza warstwa not perfect I kontynuuj.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 08:00
autor: Trolinka
O kuźwa, to nie fale tylko sztorm :> Czy tam dzwoni jak zygmunt :>
Na lack'u czy innym maśle postawiłeś?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 lut 2023, 08:16
autor: mcxmcx
Na stole w kuchni ;)

Widoczne na zdjęciu, ale pod paznokciem gładko.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 lut 2023, 09:26
autor: mcxmcx
Się dogadałem z drukarką, trzeba było szybciej.

Pudełko w 45 minut

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 lut 2023, 14:39
autor: Trolinka
A to tak, bambu "nie lubi" za wolno :>
bambu.speed.PNG
bambu.speed.PNG (1.85 MiB) Przejrzano 5173 razy
Cały wątek w temacie https://forum.bambulab.com/t/banding-ri ... s/1895/134

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 17:58
autor: mcxmcx
3h 20minut.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 19:05
autor: Pjoter
A co to za kropki po bokach?
I nie chce być typowym Polakiem ale te wydruki takiej średniej jakości, plus widzę w jednym miejscu jakaś nitkę spaghetti

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 19:31
autor: fyme
To samo pomyślałem ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 19:38
autor: dziobu
Nawet jak wyrzuci te 1-2-3 detale to i tak dalej wychodzi dość szybko.
Jakość - w sumie to niewiele widać. Fotografia + błyszczący materiał i większość wydruków można pokazać jako skrajne paskudy.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 19:40
autor: morf
Jak dla mnie brzydko

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 20:09
autor: Pjoter
Znaczy podziwiam czas bo pewnie u mnie na prusie by 40 min pierwsza warstwa szla na tyle detali :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 20:41
autor: mcxmcx
Ustawiłem wszystko jak trzeba, wydrukowane, jest ok, zrobiłem klonuj, i na tym etapie nastąpiła zmiana profilu :), więc powstały kropki na bokach bo tylko dwie nie trzy warstwy nad dużym mostem.

Spagetti z poprzedniego wydruku musiało się zaplątać.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 20:53
autor: TDI-CAD
Myślę, że posiadane tu drukarki to:
10% nie dokończyła by takiego druku,
10% rozregulowała by się w trakcie druku,
20% pociągnęła by tyle nitek, że wydruk nie był by widoczny,
50% wydrukowała by podobnie tylko w 6-8h,
10% wydrukowała by może lepiej.....

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 22:29
autor: Trolinka
A z czego to drukowałeś? Bo Engineering plate widzę.
Ja wrzucałem całe stoły i wychodziły brzytwa.
Odkopałem jakieś druki większe/mniejsze:
breloczki.jpg
serduszka2.jpg
llavero.mass.jpg
desiccant2.jpg
Z innej bajki:
https://www.printables.com/pl/model/229 ... val-castle
16h bambu, 63h MK3S jak podają na printablesie.
zamek.jpg

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 22:46
autor: mcxmcx
Z petg, ale miałem ustawione 22mm³ prędkość.

Zaraz wydrukuje raz jeszcze, ale na normalnym profilu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 23:08
autor: Trolinka
Ja jakieś stare petg z wiaderka zapodawałem na genericu tam jest flow na 12 czy 10 nawet skręcony i czyściutko ładnie wychodziły.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 23:33
autor: mcxmcx
Wystarczyło dodać jedną warstwę i juz normalnie.

Niby 3h 30 min na tą samą płytę.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 mar 2023, 23:56
autor: Trolinka
No lepiej na pewno, ale po mojemu to nadal jakoś tak słabo. Niby zdjęcia przekłamują i wyciągają masakratycznie wszystko, ale ja bym stwierdził że mam coś nie tak :>>
Inna bajka ze bambu studio tak sobie tnie i default na classicu a nie arachne. Zapodaj jedno na generic petg :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 mar 2023, 23:55
autor: mcxmcx
A tutaj durnostrojka w 1h45minut.
Skończył się support to pla do pla, na żywca.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 04 mar 2023, 09:29
autor: Trolinka
petg jakiś odpadowy używaj na support interface :> Mistrzostwo :P Zresztą ten ichniejszy Support W to też jakaś odmiana petg jest.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 04 mar 2023, 09:43
autor: mcxmcx
Ale śnieżno białego nic nie mialem.
A tutaj dwa miecze, 6h.

https://photos.app.goo.gl/PLwULxqU5pPcHXFy7

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 04 mar 2023, 10:39
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 04 mar 2023, 09:43 Ale śnieżno białego nic nie mialem.
Ale że na support? Kolor dopasowany? A po kiego grzyba :>> Nawet lepiej inny :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 09:23
autor: Janek_Porzycz
Podoba mi się to nawet. Może by kupił jako taką drukarkę wspierającą inne rozgrzebane tematy? Warto?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 13:27
autor: Trolinka
Janek_Porzycz pisze: 06 mar 2023, 09:23 Podoba mi się to nawet. Może by kupił jako taką drukarkę wspierającą inne rozgrzebane tematy? Warto?
Pewnie że warto :P Już kilka sztuk "tu na forum" pracuje i raczej zadowoleni niż narzekają :>
Plusy:
- szybkość
- "plug and play"? tniesz, ciskasz print i tyle. Nie walczysz z profilami, zmianami filamentów, offsetami, krokami itd. etc. itp.
Minusy:
- splajtujesz na filamenty bo szybko pożera :P Widok zapierd... szpuli przy wypełnieniu bezcenne :>

Mają jakieś większe czy mniejsze choroby wieku dziecęcego no ale kto nie ma. Ważne że reagują, czy jakieś fixy programowe czy sprzętowe.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 14:03
autor: mcxmcx
Jedna z głupszych rzeczy, nie mogę połączyć pla i pet na jednej płycie.

Pet chciałem jako support, ale krzyczy że się nie da.
Ustawiam jako silk i wtedy działa.

A, 7 zajączków Easter egg holder, z dwoma zmianami kolorów, 1h50 min...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 14:33
autor: Abys
Mnie ciekawi jak po czasie zachowają się ślizgi/łożyska/tulejki( te z otworami) które pracują na osi X/Y z karetką.
Jest to rozwiązanie nietypowe, nawiercone otwory w tulejce i w tych otworach jest napylony materiał w stylu POM (samo smarujący).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 14:51
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 06 mar 2023, 14:03 Jedna z głupszych rzeczy, nie mogę połączyć pla i pet na jednej płycie.
Pet chciałem jako support, ale krzyczy że się nie da.
Ustawiam jako silk i wtedy działa.
Na PEI textured używałem, śmiga.
Cool plate owszem powie ze petga nie supportuje.
Ale hightemp PEI albo engineering obsługuje i pet i pla bodajże.
Są tabelki na bambu który plate co supprtuje.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 14:56
autor: Trolinka
Abys pisze: 06 mar 2023, 14:33 Mnie ciekawi jak po czasie zachowają się ślizgi/łożyska/tulejki( te z otworami) które pracują na osi X/Y z karetką.
Jest to rozwiązanie nietypowe, nawiercone otwory w tulejce i w tych otworach jest napylony materiał w stylu POM (samo smarujący).
A to się już zmieniło :> Były te z otworami i grafitem w środku, teraz są bez otworów inne już.
Notabene szczegóły na ten temat były tutaj https://www.youtube.com/watch?v=_y7Me79WMws On tam opowiadał od kogo ten pomysł, ze testował właśnie pręty karbonowe, smarowania etc. i to najlepsze co było. Stąd to "Jakby apple zrobiło drukarkę to właśnie tak". Pozbierali najlepsze pomysły i wszystko zgrabnie razem ubrali :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 15:05
autor: mcxmcx
Takie same tuleje były w ultimakerze, to działa całkiem dobrze.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 15:18
autor: Trolinka
Dogrzebałem się zmiany: (w każdym razie V1 było/jest oficjalne, V2 na discordzie pokazywali ze teraz tak jest.)
Powiedzmy V1:
x1v1.jpeg
I V2:
x1v2.jpg

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 15:45
autor: JGFTW
Czyli wygląda na to, że wybrali łożyska ślizgowe samosmarujące, używali wcześniej tulejek z brązu z grafitem, a teraz przeszli na takie co wyglądają jak tulejki w stalowym rękawie i z wypełnienim POM lub PTFE (zdaję się, że te dwa rodzaje materiały są najbardziej popularne patrząc na link z SKF).

https://www.skf.com/group/products/plai ... s-variants

https://polish.bronzegleitlager.com/sal ... shing.html

https://polish.bronzegleitlager.com/sal ... rings.html

@Trolinka
Czy myślisz, że zmienili łożyska, bo te z grafitem zostawiały pył? (pisałeś na SB, że ludzie do supportu zgłaszali, bo myśleli że im wałki rdzewieją ;) )

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 15:49
autor: Trolinka
JGFTW pisze: 06 mar 2023, 15:45 Czy myślisz, że zmienili łożyska, bo te z grafitem zostawiały pył? (pisałeś na SB, że ludzie do supportu zgłaszali, bo myśleli że im wałki rdzewieją ;) )
Nie mam bladego pojęcia :>
Ale o pyle nie było nic, owszem były zgłoszenia że wałki "rdzewieją" i inne cuda, ale to po prostu się okazało sianie paniki bo to tylko nalot z ABS/ASA nie myty. Stąd dodali w firmware teraz maintenance i przypominaczkę "Jak używasz ABS/ASA to myj kuźwa pręty IPA" :>
A ta zmiana to nawet nie wiadomo ćzy zmienili. Zdjęcie pochodzi z discorda gdzieś. Nie wiadomo czy to stare/nowe/własna przeróbka/inne, kij wie.

Update:
Pogrzebałem, wygląda że w P1P takie wprowadzili i następnie w nowych X1C seriach weszło.
Mine had a lil play and noticed on my X1C, delivered January 2023, had springs applying tension to the top bearing. Also they stopped using the graphite added bearing and are using the same as the P1P
Źródło: https://forum.bambulab.com/t/extruder-h ... is/2651/26

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 15:55
autor: dziobu
Nalot z ABS/ASA?
Jakaś nowość.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 15:59
autor: Trolinka
The x-axis carbon rods should be checked once a month for any dust and particle buildup. If volatile filaments such as ABS\ASA are used, it is recommended to clean every 5 rolls (5 kg).
Ja tam namiętnie ABSu nie używałem nie znam się. Ale bambu tak mówi, na grupach na FB też ludzie komentowali te pręty że to nalot z ABS'u itd.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 17:03
autor: mcxmcx
dziobu pisze: 06 mar 2023, 15:55 Nalot z ABS/ASA?
Jakaś nowość.
Na węglu tylko.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 17:28
autor: mcxmcx
Cztery dni podobno to drukowali
No nie wiem.
https://twitter.com/SamPrentice/status/ ... NYmPA&s=19

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 17:34
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 06 mar 2023, 17:28 Cztery dni podobno to drukowali
No nie wiem.
https://twitter.com/SamPrentice/status/ ... NYmPA&s=19
Na 4 maszynach (z 3-ch ściąga cały czas, ale 4-ej ścianę widać) albo więcej dlaczego nie :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 17:38
autor: zlp
Tak. Jest nalot z ABS. ASA nie drukowałem, ale skoro piszą to widocznie też. Widać to mocno na szklanej obudowie, która po kilkunastu godzinach druku wygląda jak zaparowana. Daje się to łatwo umyć płynem do naczyń. Na Zortraxie z Hepa Cover mimo tysięcy godzin druku ABS nigdy tego nie zauważyłem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 18:37
autor: Fest
Być może to kwestia materiału. Drukowałem sporo z ASA i potwierdzam, jest nalot z drobniutkiego pyłu. Najlepiej widać na czernionych V-slotach, bo barwa jest taka jak kawa z mlekiem.


A łożyska ślizgowe suche samosmarujące jak w linku od skf działają latami w igłówkach oki. Do tego są dużo lżejsze niż kulkowe i wymagają mniejszej obsady. Widzę w tym sporo sensu, że chyba się skuszę i następnej zimy zbuduję coś na próbę na takich. A ktoś z was podpowie jakie do tego prowadnice były by najlepsze.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 18:50
autor: J.A.
Trolinka pisze: 06 mar 2023, 13:27 Mają jakieś większe czy mniejsze choroby wieku dziecęcego no ale kto nie ma. Ważne że reagują, czy jakieś fixy programowe czy sprzętowe.
Z komercyjnego punktu widzenia, nawet z „chorobami” się opłaca, bo jest szybki ten bambus, amator hobbysta powinien poczekać.
Mk II będą tych chorób pozbawione i będą kosztowały 70% obecnej wersji CC.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 18:50
autor: Trolinka
Fest pisze: 06 mar 2023, 18:37 bo barwa jest taka jak kawa z mlekiem.
No i dokładnie tak wyglądały pręty z bambu "aferowe". Takie plamy/smugi jak polane kawą z zaciekami mleka. Coś w ten deseń.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 18:54
autor: Trolinka
J.A. pisze: 06 mar 2023, 18:50
Trolinka pisze: 06 mar 2023, 13:27 Mają jakieś większe czy mniejsze choroby wieku dziecęcego no ale kto nie ma. Ważne że reagują, czy jakieś fixy programowe czy sprzętowe.
Z komercyjnego punktu widzenia, nawet z „chorobami” się opłaca, bo jest szybki ten bambus, amator hobbysta powinien poczekać.
Mk II będą tych chorób pozbawione i będą kosztowały 70% obecnej wersji CC.
Patrząc że w sumie są dość młodzi jeszcze, bum jest taki że nie mogą się ogarnąć z dostawami bo na pniu wszystko schodzi to nie wcześniej niż rok, dwa albo więcej zejdzie pewnie nim coś wydadzą. Za ten czas tony przedrukuję :P Zapodali top model, zapodali low price model to bym stawiał ze prędzej zrobią jakiś xl teraz :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 19:10
autor: J.A.
W obecnych czasach wróżenie w nowych technologiach, bez szklanej kuli to samobójstwo. Ale zawsze wszystko zależy od konkurencji i to tej powolnej ale bogatej, od wielkich korporacji.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 19:15
autor: Trolinka
No i dlatego wychodzę z założenia że skoro jest i śmiga u ludzi to trzeba brać i nakuźwiać :P Tak to będę czekać na mkII, wyjdzie to się okaże że "jakaś śrubka wypada" no to czekać na mkIII, a w mkIII kabelki się przecierają no to again poczekać na mkIV.......A za ten czas koledzy wieżę Eiffela w skali 1:1 wydrukują :PPP

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 mar 2023, 20:11
autor: zlp
Kolega trzasnął już 2000h i oprócz nalotu na prętach nic się nie dzieje (wcześniej nie czyścił). Mając na uwadze, że na Zortraxie potrzebowałbym ponad 10000h na te same wydruki uważam, że nie ma tragedii.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 mar 2023, 20:08
autor: morf
Wzorek na wydrukach wygląda podobnie jak u Was,
https://youtu.be/4MviZs4bu30

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 mar 2023, 20:58
autor: mcxmcx
Po przyspieszeniu i wysuszeniu filamentu, znika.

Ale wsadzę długo otwarta szpulkę, nie klei się, drukarka pracuje wolniej, wyłażą prążki.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 mar 2023, 21:16
autor: mcxmcx
Jeszcze, widać to na petg.
Pla i ABS nie mają (albo jest to bardzo mało widoczne).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 mar 2023, 14:29
autor: 1kamil
Ma ktoś może X1C gdzieś w Wawie i pokazałby na żywo jak to działa z AMS za jakieś 6-cio pak lub wino? :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 mar 2023, 19:52
autor: mcxmcx
Przyślij stl to potnę i puszczę

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 11 mar 2023, 15:48
autor: zlp

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 11 mar 2023, 16:06
autor: mcxmcx
Jedynie robię kalibrację przepływu na "second pass", bo pressure advance I temperature maszynka robi z automatu i zwykle jest to lepsze niż moje próby ;)

Ale to jest kwestia 0.5 do 1% zmiany, nic więcej.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 11 mar 2023, 17:08
autor: zlp
Też tak robię, Bambu znakomicie sobie z tym radzi.
Bardziej chodzi o to, aby stworzyć i zapisać w programie profil filamentu, którego się więcej używa. Wtedy omijamy wstępną kalibrację.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 11 mar 2023, 18:39
autor: mcxmcx
Ja używam właściwie tylko Sunlu, a Sunlu robi dla Bambu, więc wszystko pasuje bez kalibracji.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 11 mar 2023, 20:23
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 11 mar 2023, 18:39 Ja używam właściwie tylko Sunlu, a Sunlu robi dla Bambu, więc wszystko pasuje bez kalibracji.
Hmm a nie eSUN? Eg. https://youtu.be/AvS7L8GK7to?t=208
Ja tam słyszałem że nawet pierwsze filamenty od bambu miały branding esun. Stąd się na esun przerzuciłem bo śmigaja nawet nie tyle na generic co bambu basic po prostu no i najważniejsze idealnie pasują/działają w AMS :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 16:36
autor: morf
Prośba czy ktoś mógłby pomierzyć i napisać mi wymiary drukarki z AMS? Dziękuję

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 17:33
autor: mcxmcx
85h X 50d X 45w

Tak wysoko, bo pokrywką wysoko się otwiera.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 17:42
autor: morf
Choroba, nie dobrze:) a z zamkniętą pokrywa?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 17:47
autor: mcxmcx
Z zamkniętą 70, 71.

Ale jakoś musisz przecież wkładać szpulki.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 17:51
autor: morf
dzieki, mam 72cm od podłogi do biurka, jakby opracowac jakis system "wysuwania" spod blatu to moze by weszlo :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 17:52
autor: mcxmcx
To tylko AMS musisz wyciągać.
Ale i tak często będziesz wyciągał całość, bo musisz 💩 filamentowy z tyłu czyścić, i czasami trzeba do bowdena się dostać.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 20:57
autor: Trolinka
morf pisze: 14 mar 2023, 17:51 dzieki, mam 72cm od podłogi do biurka, jakby opracowac jakis system "wysuwania" spod blatu to moze by weszlo :)
Ale AMS wcale nie musi stać na górze :> Ja mam obok bo wygodniej :P A do tego planuje stelaż na drugi AMS piętrowo więc ma miejsce obok drukarki :>
A i można z bambu store dłuższe kabelki zamówić i w ogóle drukarka pod biurkiem a AMS na biurku np.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 22:28
autor: morf
To jest cenna informacja, rozumiem sam "wybierak" jest w ams, (podobnie jak w prusowym MMU) dalej podaje już pojedynczy filament jakas rurka teflonową, tak?

Edit: https://youtu.be/QyS_1TZ9OPI

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 mar 2023, 22:55
autor: zlp
Tak

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 00:51
autor: Trolinka
Obok skomplikowanego wybieraka prusowego toto nie stało, dzięki temu po prostu działa :> Bo nie jest przekombinowane :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 11:58
autor: kkk
Czy ktoś z Was ma jakiś sposób na zahaczanie filamentu o AMS, przy pełnej szpuli? Dzieje się tak np. z Devil Design.

Lub polecacie dobry filament ASA, który mieści się bez problemu? Do tej pory drukowałem z ASY od Spectrum, ale niestety średnio współpracuje z Bambu, zatyka się często

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 12:51
autor: cieplok
Sam nie testowałem, bo nie mam ani X1 ani AMSa, ale ten mod ponoc pomaga zwiekszyc kompatybilnosc z niektorymi szpulami https://www.printables.com/model/392134 ... bu-lab-ams (widzialem to tutaj https://www.youtube.com/watch?v=DY1eDxNeFfU).

Z tego co widuje na innych forach/discordach to ludzie po prostu przewijaja filament ktory lubia a ktory nie pasuje do AMSa na szpule ktore pasuja. Nawet powstala w tym celu profesjonalna przewijarka ktora sama uklada zwoje obok siebie ;) https://www.printables.com/model/407688 ... switcher-w

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 13:27
autor: mcxmcx
Ja osobiście rozwiązałem problem wkładając kwawlek walka stalowego w otwór szpuli.

I teraz się każda odwija i zwija, niezależnie od wielkości, mam kilka nowych DD i tez działają.

(Zresztą większy problem miałem że zbyt lekka szpula na koniec, niż z pełną na początku).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 14:35
autor: kkk
mcxmcx pisze: 15 mar 2023, 13:27 Ja osobiście rozwiązałem problem wkładając kwawlek walka stalowego w otwór szpuli.
Rozwiniesz temat? Albo nie potrafię sobie wyobrazić jak to ma działać, albo się nie zrozumieliśmy :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 14:50
autor: Trolinka
Nie ma nici porozumienia :> On kompletnie o czymś innym mówi, typu lekka mała szpulka i podskakuje/podnosi się to ją dociążył :>
Niestety Devile po prostu nówki są za "grube" i nie ominiesz tego prosto :P Jak musi być Devil to przewinąć na inna szpulę albo wspomniana hydra a i inne były projekty mniej zabawy niż z hydra typu mniejsza rolka czy cofnięta jakoś w ten deseń :>>>
DD w sumie dość losowe jakoś jest, miałem kilka DD i jedne na pół milimetra zapasu ale chodzą, a inne za grube i ocierają.
Ja tam po prostu się przerzuciłem na eSUN, idealnie pasują do AMS, parametry maja jak filamenty bambu i na ich profilach z wysokim max flow pracują i można masę ich od ręki u nas dostać.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 14:57
autor: kkk
A drukowałeś z ASA od eSUN? Zabawa w przewijanie itd. mnie nie interesuje:)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 15:59
autor: Trolinka
Nie, ale oni wszystkie szpule mają takie same. Na pewno pasuje i działa w AMS i na firmowym profilu. Jak to było w 99% to eSUN robi filamenty dla bambu.

PS. Szybkie proste przewijanie bez korbek, zębatek i tony części :>>> https://www.printables.com/pl/model/368 ... nder-remix

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 19:18
autor: arek
Nawija szybko ale brzydko jak diabli. Nie ma żadnego prowadzenia filamentu (jak w np nawijakach wężą ogrodowego co ładnie prowadzą od lewej do prawej, potem odwrotnie i tak w cyklu). Idzie tak jak się poda ręką, a podaje się zazwyczaj źle (jak się chce szybko). Coś takiego prostego ale z prowadzeniem było by świetne.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 mar 2023, 21:25
autor: Trolinka
arek pisze: 15 mar 2023, 19:18 Nawija szybko ale brzydko jak diabli. Nie ma żadnego prowadzenia filamentu (jak w np nawijakach wężą ogrodowego co ładnie prowadzą od lewej do prawej, potem odwrotnie i tak w cyklu). Idzie tak jak się poda ręką, a podaje się zazwyczaj źle (jak się chce szybko). Coś takiego prostego ale z prowadzeniem było by świetne.
A bo to trzeba umieć :> Na jakimś filmiku był hint, kawałek rurki ptfe, przez nią trzymać filament ręcoma i wachlować lewo/prawo czy tam przód/tył w trakcie :P No i na niskim biegu :>>>>

PS. A z prowadzeniem jest też model advanced :P https://www.printables.com/pl/model/407 ... switcher-w Nawet w sumie poczyniłem i na sucho działa fajnie, tylko nie mam co przewijać :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 19:05
autor: Trolinka
Szybkości coś tam w Bambu mamy, to jeszcze taki bed mesh leveling by się przydał :>
https://www.youtube.com/watch?v=KsMqwzim0vc

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 19:11
autor: Leonols
Trolinka pisze: 17 mar 2023, 19:05 Szybkości coś tam w Bambu mamy, to jeszcze taki bed mesh leveling by się przydał :>
https://www.youtube.com/watch?v=KsMqwzim0vc
Jak nasza ukochana poczta nic nie zamiesza to w przyszłym tygodniu będę ten „bekonik” instalowal w swojej K3.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 19:14
autor: Trolinka
Leonols pisze: 17 mar 2023, 19:11
Trolinka pisze: 17 mar 2023, 19:05 Szybkości coś tam w Bambu mamy, to jeszcze taki bed mesh leveling by się przydał :>
https://www.youtube.com/watch?v=KsMqwzim0vc
Jak nasza ukochana poczta nic nie zamiesza to w przyszłym tygodniu będę ten „bekonik” instalowal w swojej K3.
Congratulations :P
Ale coś tam na kanale pod filmem z testowania czy tym pokazowym coś pisał o problemach z dokładnością bodajże.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 19:17
autor: Leonols
Trolinka pisze: 17 mar 2023, 19:14
Leonols pisze: 17 mar 2023, 19:11
Trolinka pisze: 17 mar 2023, 19:05 Szybkości coś tam w Bambu mamy, to jeszcze taki bed mesh leveling by się przydał :>
https://www.youtube.com/watch?v=KsMqwzim0vc
Jak nasza ukochana poczta nic nie zamiesza to w przyszłym tygodniu będę ten „bekonik” instalowal w swojej K3.
Congratulations :P
Ale coś tam na kanale pod filmem z testowania czy tym pokazowym coś pisał o problemach z dokładnością bodajże.
Bardzo duży wpływ na dokładność ma z czego zrobiona jest podkładka na której drukujemy. Przekonam się w przyszłym tygodniu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 20:17
autor: morf
Mówili że dla łóżek z magnesami się nie nadaje

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 20:19
autor: Trolinka
morf pisze: 17 mar 2023, 20:17 Mówili że dla łóżek z magnesami się nie nadaje
No toż właśnie, coś tam mi dzwoniło w którymś kościele :P
Nie zagłębiałem się co to jak działa itd. etc. jeszcze, odłożone na później :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 21:24
autor: cieplok
Nie nadaje sie do stolow ktore maja punktowe magnesy. Takie z jednolita powierzchnia magnesu jak graviflex juz dzialaja

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 21:25
autor: mcxmcx
Niestety, przy dużej ilości zmian czas się dłuży ;) i przekombiniwalem przy wartościach flush, czarny wyłazi.

Porównując do Prusy z mmu, jest lepiej

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 22:22
autor: mpk
benchy z supportami? blasfemia!
;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 23:01
autor: mcxmcx
W czasie druku bądź ilości materiału to nie ma znaczenia.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 mar 2023, 23:45
autor: Trolinka
Ano wymiana chwilę trwa, jak dobrze namieszasz to same wymiany sumarycznie mogą więcej wyjść niż sam druk :P
A flush ja zmieniam z 1 na 0.5 i klikam mu auto niech dobierze sam wartości i jest gitara zawsze.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 mar 2023, 18:06
autor: Trolinka
Patataj, i od razu życie stało się przyjemniejsze :PPP Nie żebym się chwalił :>> Będzie mniej chodzenia co by wymienić filamenta :P
Teraz tylko....powiększyć biurko co by następne AMS zmieścić bo się ciasnawo zrobiło :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 mar 2023, 19:47
autor: panWiadr0
Grunt że wytrzeźwiałeś :]

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 mar 2023, 21:31
autor: Trolinka
panWiadr0 pisze: 27 mar 2023, 19:47 Grunt że wytrzeźwiałeś :]
Złota zasada, każdy sprzęt trzeba oblać bo ulegnie awarii :>
Najgorszej się TV oblewa, bo jak koledzy rzucą "to za każdy pixel trzeba wychylić" to jest ostro :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 17:49
autor: morf
Hej, poklikałem troche Bamboo slicer wybierajac X1C i odkopuję bo potrzebuję nieco rzeczowych informacji, do których nie dotarłem.

1. "Co" ustawia wybór trybu pracy z poziomu menu drukarki które widziałem na YT np. Standard/Speed/Extreme itp.
Czy to ma przełożenie np na przyciecie maksymalnej predkosci, akceleracji, jerk itp? Czy wiadomo do jakich wartosci?

2. Dla testow pociąłem sobie proste pudełko, zarówno dla wersji z dyszą 0.4 oraz 0.6.

Chciałem trzymac się warstwy około 0.3 aby zobaczyc roznice czasową.
Co ciekawe dla obu dysz, wybierając rozne profile uzyskuje podobny czas.
Zadziwiające ze np dla danej dyszy każdy profil wraz ze wzrostem wysokosci warstwy zwieksza tez prędkość druku.
Na logike gdzieś powinna być granica, okreslona maksymalnym wolumenem jaki moze przepuscic hotend.
Ciekawi mnie jak dyszą 0.4 i wysokością warstw 0.3 drukuje z predkoscią > 200m/s.
0aMvxqwebh.png
VSpUca4MNQ.png
3. Kolejna sprawa - polaczona z #1 -> jak mają się predkości ze slicera z ustawieniami "trybu pracy" z poziomu drukarki?

Dzieki za konkretne odpowiedzi, szczegolnie osob, ktore mają na stanie

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 18:18
autor: zlp
W slicerze możesz wybrać z szablonu lub zdefiniować własną prędkość druku. Dodatkowo możesz wybrać na panelu drukarki jedną z 4 szybkości druku.
Obiło mi się o uszy, że ze specjalnymi dyszami drukuje jeszcze szybciej, bo są w stanie szybciej rozgrzać filament.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 18:26
autor: morf
Celowo pytam o konkrety, bo wszędzie bardzo ogólne informacje.
Btw dysze nie rozgrzewają filamentu, są dedykowane hotendy typu high flow/volcano już dawien dawna ale tego nie poruszam.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 18:44
autor: zlp
Zobacz tą dyszę, oglądałem filmik, że drukarka kalibrowała się na większych prędkościach:
https://pl.aliexpress.com/item/10050052 ... w8HMOiA6Yn

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 18:44
autor: Trolinka
Mnie się nie wolno wypowiadać zwłaszcza w temacie bambu, więc tak tylko nie powiem:

Trybu nie ustawiasz w slicerze w sensie nie z "góry" tylko w trakcie druku:
b.speed1.PNG
Zmniejsza/zwiększa prędkość jak suwak w klipperze. Wartości się zmieniają, silent w poprzednim firmware był na 75% teraz jest na 50%. A w górę ostatnio było bodajże 136% na sport i ileś tam na Ludicrous. Na wiki bambu były dokładnie bodajże podane. I to chyba tyle. Jak na razie trzeba np. ręcznie dodać temp +5/10 stopni na sport, i następne +5/10 na Ludicrous. Bo samo tego nie ogarnia (jeszcze?).
Oprócz klika w slicerze w panelu sterowania można też z ekranu przestawiać.

A 0.6 nie używałem, ale na ile kojarzę z community to profile pod 0.6 są in progress jeszcze.

A max flow jest w filamencie:
b.max.flow.PNG

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 18:51
autor: morf
Trolinka pisze: 02 kwie 2023, 18:44 Zmniejsza/zwiększa prędkość jak suwak w klipperze. Wartości się zmieniają, silent w poprzednim firmware był na 75% teraz jest na 50%. A w górę ostatnio było bodajże 136% na sport i ileś tam na Ludicrous. Na wiki bambu były dokładnie bodajże podane. I to chyba tyle. Jak na razie trzeba np. ręcznie dodać temp +5/10 stopni na sport, i następne +5/10 na Ludicrous. Bo samo tego nie ogarnia (jeszcze?).
Oprócz klika w slicerze w panelu sterowania można też z ekranu przestawiać.
To już coś, mówisz o procentowej maksymalnej prędkości z tego co wypluje z siebie slicer, jak rozumiem?

A estymaty w slicerze uzywają jakiego trybu? Standard? Na ile są dokładne?

Czy działa to tak ze po odpaleniu wydruku trzeba sobie ewentualnie "punknąć" z GUI docelowy tryb, tak?

No właśnie chciałem doczytać, tak zupełnie serio:
chrome_IDfRR2zIGE.png

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 18:58
autor: zlp
Przestawiasz to podczas druku. Najszybszy tryb ma u mnie 160%.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 19:09
autor: Trolinka
https://wiki.bambulab.com/en/x1/manual/ ... nting-fast
O temp znalazłem
For each speed mode increase (standard to sport, or sport to ludicrous) you will need to increase the temperature 10-20c in order to melt the material fast enough for the extruder to keep up.
A % też był ale chyba znikł :PPP
Wiki dużo ma braków ale dodają tam opisy, zdjęcia filmy co jakiś czas się dodatkowe pojawia.

Slicer liczy standard/default. I w sumie wychodzi to w miarę dokładnie, Jak podaje 2h:30m to faktycznie może te +-/5 minut wychodzi.
Jak pisałem te tryby silent/sport/ludicrous to jest dokładnie to co suwak speed w klipperze robi, czyli zwiększa speed procentowo i tyle.
Nie używam tego kompletnie, silent mi nie potrzebny, a wyższe speed w sumie też bo jest wystarczająco z defaulta a i po co męczyć sprzęt :>
Jak koledzy na flaszkę wpadną to owszem "demo" się robi jak to "o kuźwa oczy mi nie nadąrzają".

Notabene większość używa forka dawniej SoftEver a teraz Orca (ze względu na apple zmienili nazwę): https://github.com/SoftFever/OrcaSlicer
On tam chyba nawet profile podtuningował ale nie daję głowy.

Ja tam się przestawiłem jak z mieszadełka na automat w aucie :> Ot klikam drukuj kuźwa i mam wyjeb.... :> Nie wnikam nie dłubie :P
Jedynie profile per filament czyli eSUN PLA, Rosa ASA, Sunlu PLA itd. pressure advance i max flow dla nich i tyle. (Tak te lasery robią robotę z PA ale.....jak mam 4/8 filamentów w AMS to robi sobie pomiar i tuning tylko dla pierwszego użytego, więc jak używam eSun + Rosa + Spectrum i zaczyna od eSUN to pozostałe już jadą jak eSUN). Więc jednym można zapodać automat, jak więcej na raz używanych to lepiej mieć profile.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 20:07
autor: mcxmcx
A to zjawisko ze grubsza warstwa to szybciej, wynika z tego, ze dla PLA można dać realnie max 30mm³/s ale i tak jest wtedy ograniczenie mechanika.

Wejdź w profil filamentu, tutaj sobie pozmieniaj max volumetric I zobacz jak to wpływa na czas druku.

Dla mnie jest najlepiej ustawić na dysze 0.4 ścieżkę na 0.8mm ;) i grubość 0.24
Idzie jak szalone a jakość lepsza nic z 90% zwykłych.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 22:12
autor: mcxmcx
To jest różowy filament na 0.8/0.2mm.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 22:15
autor: mcxmcx
Świnka i zajączek,
2.27h ze slicera, 1h 35m po kliknięciu na sport.

Tutaj nie jest problemem drukarka tylko operator.
Ale się uczę.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 22:20
autor: mcxmcx
Ale też porażka.
Srebrzysty silk nie drukuje się ładnie, niezależnie od temperatury i prędkości.

Jedno jajko na sport drugie na silent, a wygląd taki sam.

Kawałek czerwonego jajka na sport.

Na drukarce wazonik, 0.8/0.2mm sport.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 kwie 2023, 22:46
autor: morf
Dzięki za sample, jedynie potwierdzenie że taka konfiguracja co prawda pasuje do Twoich zastosowań i wydruków które zaprezentowałeś idealnie.
W przypadku tych bardziej precyzyjnych taka szerokość ścieżki (0.8) jest często nieakceptowana.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 kwie 2023, 08:49
autor: mcxmcx
Chodziło mi o pokazanie, ze podciągnięcie prędkości z menu nie powoduje degradacji jakości.
Tak swoją drogą, co ty chcesz drukować, ze szerokość ścieżki 0.8 jest za duża?
Bo narożnik wewnętrzny czy zewnętrzny można uzyskać takiej samej jakości jak w 0.4.

Chyba że mini micro, wtedy oczywiście inna sprawa.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 kwie 2023, 19:30
autor: zlp
morf pisze: 02 kwie 2023, 18:26 Btw dysze nie rozgrzewają filamentu, są dedykowane hotendy typu high flow/volcano już dawien dawna ale tego nie poruszam.
Na tym filmie są testowane prędkości i dysze, do której wysłałem linka parę postów temu. Stefan z CNC Kitchen pokazuje, że w przypadku Bambu kinematyka jest tak mocna, że ograniczeniem potrafią być niespodziewane rzeczy, również dysza: https://www.youtube.com/watch?v=qBvTWFEd7rk

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 kwie 2023, 20:45
autor: arek
P1P teraz z ledami i kamerką w tej samej cenie (+ info dla poprzednich kupujących, że też dostaną):

https://eu.store.bambulab.com/pages/bam ... p1p-update

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

: 06 kwie 2023, 15:16
autor: mcxmcx
Wydruk Benchy przeniesiony stąd: https://reprapy.pl/viewtopic.php?p=152490#p152490
dziobu



Puszczam

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

: 06 kwie 2023, 15:26
autor: mcxmcx
Start po kaibracji

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

: 06 kwie 2023, 15:36
autor: mcxmcx
In progress

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

: 06 kwie 2023, 15:45
autor: mcxmcx
Done

Filament jakistam stary, bo czyszczę śmieci i wyrabiam kawałki które zostały, ten jest chyba z 2020 ;)

I jeszcze, zmieniając lekko parametry traci się minutę czy półtorej, ale nie a tego przejścia błyszczące matt i nie podwiązka sie luki w kabinie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 20:56
autor: mcxmcx
Doniczka, slicer mówi prawie dwie godziny na dyszy petg ścieżka 0.4 warstwa 0.2.



Ludicrous mode 1h 8m.

Prusa 4h 34

Ładny kolor, nic matowo, trzyma się jak trzeba.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 21:15
autor: Jarewa
Szczerze to dupy nie urywa...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 21:30
autor: Trolinka
A bo on idzie w max ultra prędkości kosztem jakości aż :PPP

Notabene smażysz PETa na 300 stopni? Ja rozumie że ludicrous no ale to +5 do sport +5 do ludicrous do w standardzie ten PET na 290 idzie? :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 21:36
autor: mcxmcx
No musi być 300, bo inaczej wychodzi matowy czy lekko matowy.
Normalnie Sunlu jest na 260.

Fakt że tylko podkręciłem prędkość po pocięciu na zwykłym profilu, a tam jeszcze wypełnienie pomiędzy ściankami jest ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 22:12
autor: mcxmcx
No mam fazę na prędkość.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 22:19
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 07 kwie 2023, 22:12 No mam fazę na prędkość.
A później z nas śmieją ze bambu brzydko drukuje :PPPP
Zaznaczaj że nie drukujesz mega szybko tylko ultra mega szybko na granicach możliwości :>>>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 22:25
autor: mcxmcx
Ultra mega, to będzie jak mi chińczyk przyśle 0.6 z trzema dziurkami.

Na razie mam 0.4mm i petg za 8£.

Ale muszę przyznać z pla lepiej się "kręci", na tyle że pocięcie w profilu standard h0.2 / w0.45mm pozwala na podkręcenie na 166% i wymaga jedynie +10°.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 22:36
autor: Trolinka
Ten chiński klon bambu co CHT można zapodać? Tam jest jakaś poprawiona wersja skrócona już, czy dysze same krótsze. W każdym razie w najnowszej wersji nie trzeba skracać wipera bo za długie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 23:14
autor: mcxmcx
A tak wygląda pla, profil domyślny i podkręcone do 166% + temperatura.

Kto zgadnie który jest zwykły a który szybki ;

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 23:23
autor: Jarewa
Przecież widać po lewej zwykły po prawej szybki

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 23:26
autor: marcin86
Kto ma Dual-Sided PEI niech smaruje przed drukiem z pet-g.
Niemal nowa podkładka, zgodnie z info na stronie producenta - nie smarowana niczym.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 23:36
autor: Trolinka
Smarować PEI? Wcierać w to? Fuj :>
Tłukę petg różne i zero problemów.
A nie rwiesz czasem jak jeszcze ciepłe nim ostygnie? :>>
Jak PEI się ostudzi to obiekty po prostu leżą na nim swobodnie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 kwie 2023, 23:36
autor: mcxmcx
Jarewa pisze: 07 kwie 2023, 23:23 Przecież widać po lewej zwykły po prawej szybki
Ciekawe po czym wnosisz.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 kwie 2023, 21:10
autor: szutarek78
Mógłby ktoś podzielić się informacją czy podczas wydruków na X1C w PETG i ABS dmuchacie na wydruk ?. Jeżeli tak to jak mocno. W profilach generic PETG i generic ABS jest ustawiony dość mocny nadmuch co mnie trochę dziwi.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 kwie 2023, 23:26
autor: mcxmcx
Tak, jest dmuchane i to mocno.

Nie, nie jest kruchy i się nie rozwarstwia.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:21
autor: carving85
ba.png
Na Fejsbuczkach jakieś dramy :D
https://www.facebook.com/groups/druk3dp ... 701263752/

Też niektórzy wałki wymieniają prowizorycznie
ba2.png

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:30
autor: Trolinka
A tam jakieś experymenty robią bo uważają że nie wytrzyma :P Ale inni o tym nie wiedzą i drukują i drukują i drukują od miesięcy :>
U mnie chodzi na okrągło bez wyłączania praktycznie i nic kompletnie się nie dzieje jak na razie.
Nawet słynny wentylator MCU nie ma problemów mimo chodzenia na okrągło.
Nie mam pojęcia, może za pół roku czy rok się rozsypie coś, ale w tym czasie to przedrukuje tyle co na innej przez 2-3 lata :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:34
autor: mpk
TL;DR:
Nic się nie zepsuło, ale wiemy, że się zepsuje, więc wymieniamy, choć nie wiemy na co, nie wiemy ile to wytrzyma, ale jak wytrzyma miesiąc, to damy znać.
#zelaznalogika

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:36
autor: dziobu
@mpk

A czego się po fejsbuku spodziewałeś?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:39
autor: Trolinka
Kliki i oglądalność trzeba nabijać, a nic tak nie kręci jak "gorący" temat :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:41
autor: dziobu
Co nie zmienia faktu że jeśli konstrukcja faktycznie jest klejona, to ch*jnia straszna :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:44
autor: mpk
absolutnie niczego, a i tak się zawiodłem;)
(nie wiem co się na takich grupach wzajemnego brandzlowania dzieje. facebooka nie mam, na discordy nie zaglądam. Tęsknię za epoką oldskulowych forów, albo lepiej - usenetu;)
Ale mnie o mnie wątek, a o bambu, więc dla zachowania minimum merytoryki w tym poście powiem, że nie spotkałem nigdzie zarejestrowanego przypadku rozlecianych wałków, więc wstrzymałbym się z przebudową nowej drukarki, bo komuś na facebooku coś się wydaje;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:48
autor: dziobu
Obstawiam że ta przebudowa to czysta fanaberia żeby zrobić coś czego nie robił nikt inny. Takie czasy.
Czekam aż ktoś wpadnie na pomysł postawienia klocka na grzanym stole i rejestrowanie jego wysychania. Ludzie na popularności zrobią wszystko.

Jak ch*jowa by konstrukcja bambu nie była i z jakiego szitu nie były by te prowadnice/wałki/co tam jest, to IMHO remont nowej drukarki jest po prostu idiotyzmem. W zasadzie wydrukowi to wszystko jedno czy po profilu węglowym jeździ rurka aluminiowa czy też zasuwa tam Rexrothowy wózek wypieszczony jak modelka w playboyu. Jak wydruk wychodzi to więcej przecież nie trzeba.
Jak nie wyjdzie, to inna sprawa - ale o tym nikt nie pisał.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 00:49
autor: Trolinka
Kij tam wie czy to klejone czy nie. Jak na razie na community nikt nie miał problemów z prętami to i nawet części też nie ma na store. Może to będzie jedna całość po prostu do wymiana w razie W :> Nie ma co się przejmować i wróżyć z fusów :P
dziobu pisze: 09 kwie 2023, 00:48 to IMHO remont nowej drukarki jest po prostu idiotyzmem
Wcale nie :P Bambu to gorący temat. Cokolwiek napiszesz, że pręty zardzewiały, że nowa się rozsypała klikalność będzie ogromna :P A o to właśnie chodzi. Nikogo już nie interesuje że bambu szybko drukuje, każdy widział, ale że rdzewieje? wow :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 01:25
autor: roman
Pozwolę sobie zapytać użytkowników bambu ile wam slicer pokazuje czasu dla takiego modelu - EGGZ-33-Wölbung-extrem-MIR-1.stl (https://www.printables.com/model/437325 ... f-55/files)
Dysza 0.4, warstwa 0.16, 2-obrysy, noinfill

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 01:42
autor: Trolinka
roman pisze: 09 kwie 2023, 01:25 Pozwolę sobie zapytać użytkowników bambu ile wam slicer pokazuje czasu dla takiego modelu - EGGZ-33-Wölbung-extrem-MIR-1.stl (https://www.printables.com/model/437325 ... f-55/files)
Dysza 0.4, warstwa 0.16, 2-obrysy, noinfill
!jajko.PNG
Ściąg sobie Bambu Studio czy Orca Slicer i możesz sobie testować ciąć co chcesz :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 01:42
autor: morf
Slicer możesz sobie pobrać zainstalować i przeklinać jakby co :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 02:17
autor: roman
Dzięki! (Tak, wiem, że sam mogem sobie poużywać slicera, ale wolałem to oddać w ręce aktualnych użytkowników bambu:) )
Te modele z tego projektu są nieznośne jeśli chodzi o czasy druku i byłem ciekaw jak sobie z tym bambu radzi.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 08:05
autor: mcxmcx
Ale spoko możesz liczyć 1/4 mniej dając na sport.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 10:34
autor: Trolinka
roman pisze: 09 kwie 2023, 02:17 Dzięki! (Tak, wiem, że sam mogem sobie poużywać slicera, ale wolałem to oddać w ręce aktualnych użytkowników bambu:) )
Te modele z tego projektu są nieznośne jeśli chodzi o czasy druku i byłem ciekaw jak sobie z tym bambu radzi.
Oj tam, pobawić się z ciekawości zawsze można :P A modele gdzie mniej drukowania a więcej skakania i retrakcji tylko to zawsze hardcore.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 11:31
autor: J.A.
Co to jest "prepare time"?
Znaczy domyślam się, że chodzi o czas od kliknięcia "print" do faktycznego rozpoczęcia druku. Dobrze rozumiem?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 11:34
autor: Trolinka
J.A. pisze: 09 kwie 2023, 11:31 Co to jest "prepare time"?
Znaczy domyślam się, że chodzi o czas od kliknięcia "print" do faktycznego rozpoczęcia druku. Dobrze rozumiem?
Dokładnie tak, w zależności co mu się aktywuje np. kalibracja PA dla filamentu laserami tą chwilę trwa.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 11:58
autor: mcxmcx
Dla jasności, ten preparing time to pomiar stolu i PA filamentu odbywa się raz od włączenia, czyli nie musisz za każdym razem robić mapy stołu czy PA.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 kwie 2023, 12:09
autor: Trolinka
No to jeszcze, kalibracja laserów, skanowanie QR code stołu czy jest taki jak w slicerze był wybrany :P

PS. ABL stołu i PA jest zapisane do restartu tak,. ale ABL przy okazji ma coś jak sprzątanie stołu. Jeśli wykryje anomalię w którymś miejscu to potrząsa mocno stołem co by strącić jakieś resztki :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 13 kwie 2023, 23:41
autor: marcin86
Korzystając z tego wątku pozwolę sobie zapytać by dowiedzieć się co robię źle.
Mam od niedawna P1P i problem z podkładką PEI. Użytkowanie tej drukarki zacząłem od przedrukowania ok 1 kg petg. Zgodnie z informacją na stronie producenta nie stosowałem kleju, żelu, nic. W pewnym momencie zauważyłem, że PEI się łuszczy, zostając na wydrukach.
Sprawę zgłosiłem do producenta. Zwrócili mi uwagę, że jednak powinienem stosować klej ale wysłali mi nową płytę na którą nadal czekam.
Ponieważ miałem do druku kilka dużych elementów z PLA, odwróciłem podkładke na drugą stronę i drukowałem. Gdzieś przy drugim elemencie zauważyłem ze ta świeża powłoka w kontakcie z PLA też odpada. Raz zdjąłem element jak stół miał 30 stopni - co chyba nie powinno być problemem?
Zdziwiłem się zupełnie kiedy po kilkugodzinnym schładzaniu do temp ok 17 stopni (druk w nocy), podniosłem luźno leżący wydrukowany element i na spodzie dostrzegłem że on również zabrał ze sobą powłokę. Obecnie podkładka jest mocno pozdzierana a przedrukowała niecałe 2 kg PLA.
Podkładkę myłem wyłącznie wodą z dodatkiem IPA (może 10-20% mieszanki).
Albo faktycznie trafiłem pechowo na jakąś wadliwą albo coś oczywistego robię źle a nie chciałbym zepsuć nowej płyty która ma dojść.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 kwie 2023, 00:10
autor: Rozarh
Hmm, kiedyś widziałem informacje, żeby nie używać PEI do druku z PETG. Teraz nie dość, że nie mogę tego znaleźć to na aukcjach na Allegro albo nie piszą czym można drukować albo podają wszystko - łącznie z PETG. Dziwne, bo to co ci się przytrafiło by potwierdzało tą pierwszą informację.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 kwie 2023, 00:37
autor: marcin86
A najgorsze jest to, ze za drugim razem drukowałem wyłacznie z PLA

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 kwie 2023, 01:11
autor: Trolinka
Trafiłeś na jakąś wadliwą PEI. Mi ichniejsze PEI chodzi na okrągło do PLA/PETG/ASA zero smarowania czymkolwiek. Ba! Często odrywam wydruki na ciepło jeszcze chwilę po skończeniu nawet (aczkolwiek tego się akurat nie powinno robić). Jedyny "serwis" to raz na jakieś 10 druków myję ciepła woda + płyn do naczyń + ręcznik papierowy + doschnięcie w drukarce już.
Jedyne uszkodzenia to tam gdzie dysza się wyciera ale to tak ma być :> Za to u Ciebie widzę że tam jest zero śladów?
I to chyba światło takie, ale moje jest czarne po prostu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 kwie 2023, 02:38
autor: zen
Do drukujących sporo na bambusie - za chwilę wjeżdża mi na testy do farmy X1C. Na razie będzie testowana, ale jak się sprawdzi, to pewnie zostanie.
Ponieważ widzę, że akcesoria ze sklepu EU znikają jak szalone to chcę się zabezpieczyć. Co warto kupić z części eksploatacyjnych?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 kwie 2023, 07:58
autor: Pjoter
Mam dysonans poznawczy, to w końcu nie ma części zamiennych bo nie potrzeba bo drukarka świetnie działa czy nie ma bo się szybko wyprzedaja bo takie zapotrzebowanie na czesci zamienne?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 kwie 2023, 08:33
autor: Trolinka
Części są all time bez problemu :PPP
Znikają A: filamenty na pniu, B: płytki PEI C: drukarki
Reszta czyli wszelakie śmigiełka, kabelki, chainy, dysze, hotendy są bez problemu :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 14 kwie 2023, 08:58
autor: Trolinka
zen pisze: 14 kwie 2023, 02:38 Do drukujących sporo na bambusie - za chwilę wjeżdża mi na testy do farmy X1C. Na razie będzie testowana, ale jak się sprawdzi, to pewnie zostanie.
Ponieważ widzę, że akcesoria ze sklepu EU znikają jak szalone to chcę się zabezpieczyć. Co warto kupić z części eksploatacyjnych?
Brb, zdubluje się ale w końcu zamiast odpowiedzieć to przekomarzanki :P

Jedyne co pożyteczne to double-textured PEI ewentualnie dodatkowo High Temperature PEI.
1. Teoretycznie zużywalne są nożyki filamentu czy wiper dyszy. Ale po primo są z drukarka zapasowe, po secondo dobijam do 1000h przedrukowanych i trochę badziewia multicolor poszło gdzie na druk było po 900 zmian filamentu i......nożyk jak i wiper do tej pory nie wymienione.
2. Glue stick - no ale to lepiej/wygodniej/prościej używać np. hegrona do tej cool plate. (Cool plate notabene tez są zapasowe z drukarką)
3. Pochłaniacz wilgoci jak bierzecie X1CC czyli z AMS. Ale to podobnie jak powyżej, jest w komplecie (starczają na jakieś 3 miechy), a po secondo można używać granulek z alledrogo np.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 kwie 2023, 23:10
autor: zen
Dzięki. Trafiłem akurat wczoraj, że PEI się pojawiło, więc już skompletowałem co chciałem.

Wziąłem też całe hotendy bo chcę potestować więsze dysze. WIększy problem mam z PETG od prusy, którego od początku drukuję na kilogramy, a na bambu ni cholery nie chce działać :(

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 kwie 2023, 23:38
autor: Trolinka
zen pisze: 16 kwie 2023, 23:10 Dzięki. Trafiłem akurat wczoraj, że PEI się pojawiło, więc już skompletowałem co chciałem.

Wziąłem też całe hotendy bo chcę potestować więsze dysze. WIększy problem mam z PETG od prusy, którego od początku drukuję na kilogramy, a na bambu ni cholery nie chce działać :(
Prusamnetów nie używałem bo szpule tam pokręcone większe/mniejsze i nie wszystkie pasują do AMS'a, a i więcej niż eSun kosztują więc po co.
Jak na generic petg zapodajesz to tam dość wysoko jest temp ustawiana, a petg to jedne na 230 idą a inne na 260.
Orca Slicer i tam jest Calibrations, zrobić profil pod prusament po prostu. Jak to X1 to wieże i temperature dla prusamentu dopasować a resztę on sobie ogarnie laserami :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 kwie 2023, 02:59
autor: zen
Kalibracja była zrobiony z Orca - niewiele pomogło. Infill się zrywa i robi bloby w środku. Na ten moment podsuszam i zobaczę jaki będzie efekt (mam podejrzenia, że prusy i voron są mniej wymagające do co wilgotności. W międzyczasie zamówiłem trochę świeżych innych producentów. No i zobaczymy na textured PEI jak to się zachowa. Zakładam, że ten plate powinien choć trochę podobne do Prusy.

BTW: otwieracie drzwi i górę dla PETG?

PS. 1 - na innych materiałach stosunek prędkości do jakości łeb urywa. Po kalkulacji dla rzeczy które drukuję komercyjnie do może nawet materiał opłaca się zmienić ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 kwie 2023, 08:05
autor: Trolinka
Ano urywa razem z kaskiem :PPP

Ja wiem czy taka wymagająca? Ostatnio wydłubałem PETG Devila który ma cholera wie ile lat szedł jak burza. Nawet temp ustawiłem na oko czyli coś tam 230 chyba chodził + 10 bo prędkości duże, to plus minus 240 niech ma :-)

PS. A weź sobie w profilu w Speed takie wyłącz "Slow down for overhangs" i w sumie w profilu peta też "Slow printing down for better layer cooling".

PS2. A drzwiczki przy PLA/PETG otwarte lekko, a górna szyba uchylona z przodu na dyngsach z printablesa. Wsio zależy od temp wewnątrz coby filament nie zgumiał się za wcześnie i przytkało. Kwestia czym i na czym się drukuje. Cool plate do pla ma 35 tylko, no ale PEI dla PETG już 70 więc szybciej mocniej komora się nagrzewa.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 kwie 2023, 21:00
autor: zen
Trolinka pisze: 17 kwie 2023, 08:05
Ja wiem czy taka wymagająca? Ostatnio wydłubałem PETG Devila który ma cholera wie ile lat szedł jak burza. Nawet temp ustawiłem na oko czyli coś tam 230 chyba chodził + 10 bo prędkości duże, to plus minus 240 niech ma :-)
Ja coś ewidentnie źle z tym Prusamentem robię :( No nie pamiętam kiedy się tak umęczyłem.
Trolinka pisze: 17 kwie 2023, 08:05 PS. A weź sobie w profilu w Speed takie wyłącz "Slow down for overhangs" i w sumie w profilu peta też "Slow printing down for better layer cooling".
Dzięki, sprawdzę dzisiaj. Na forach różne teorie krążą :(
Trolinka pisze: 17 kwie 2023, 08:05 PS2. A drzwiczki przy PLA/PETG otwarte lekko, a górna szyba uchylona z przodu na dyngsach z printablesa. Wsio zależy od temp wewnątrz coby filament nie zgumiał się za wcześnie i przytkało. Kwestia czym i na czym się drukuje. Cool plate do pla ma 35 tylko, no ale PEI dla PETG już 70 więc szybciej mocniej komora się nagrzewa.

Który dokładnie model? bo jest tego od cholery, a boję się trochę o tę szybę z AMSem

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 kwie 2023, 01:14
autor: Trolinka
A pierwszy lepszy jaki był jeszcze na sidewinderze druknięte: https://www.printables.com/pl/model/241 ... x1c-spacer i nawet magnesów nie wkładałem. Teraz AMSy stoją obok, ale długo stał na tym AMS i nic się nie działo. W sumie są tam jakieś nowsze lepsze czy coś ale......w myśł zasady działa to nie ruszaj to nie wymieniam ich :PPP

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 kwie 2023, 01:55
autor: zen
Kostka forumowa przeszła bardzo nawet spoko, ale tam są krótkie infille. Jutro zobaczę na większej powierzchni. Ale jakaś magia się wydarzyła ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 22 kwie 2023, 23:21
autor: RevanitaPL
Pierwszy raz spotkałem się z Layer Shiftingiem na ostatniej warstwie :D
Ale to właśnie mnie spotkało przy druku na Lumicrousie Bambusowym, to też solidna nauczka, że co za szybko to niezdrowo :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 kwie 2023, 09:22
autor: Aviator
Jestem na kupnie drukarki. Powiedzcie jaki jest fabrycznie montowany ekstruder i hotend w X1C combo, wersja nierdzewna czy stal hartowana? Nigdzie nie mogę tego tak jednoznacznie doczytać.

Jeszcze jedno pytanie, coś konkretnego warto jeszcze dokupić od razu przy składaniu zamówienia?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 kwie 2023, 10:41
autor: zlp
https://eu.store.bambulab.com/products/x1-carbon-combo - w specyfikacji jest stalowa.
Płyta PEI fajna rzecz, ale fajniejsze są na Aliekspres, ze wzorem karbonu. Możesz wziąć dodatkowy hotend ze stalową dyszą 0.6, albo lepiej kompletny z wiatraczkiem, na przykład do drukowania filamentami węglowymi (cena nie straszy, a kompletny łatwiej się wymienia).
Trochę pierdół przychodzi razem z drukarką. Zawsze możesz coś dokupić później, wysyłka za darmo od pewnej kwoty, ale to nie problem, zawsze można dorzucić filament i kwota się uzbiera.
Na początek to całkowicie wystarcza, a w trakcie używania zobaczysz, czy może czegoś jeszcze Ci brakuje.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 kwie 2023, 12:09
autor: mcxmcx
Ja w x1cc dostałem utwardzana 0.4 w drukarce i utwardzana 0.6 w zapasie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 kwie 2023, 12:21
autor: Trolinka
PEI, dokładniej to Dual-Sided Textured PEI Plate, nie High Temperature Plate (PEI). To drugie to w sumie naklejane można same gołe kupić i naklejać na engeering który się ma w komplecie np. Przewaga firmowego PEI jest taka że system ją rozpoznaje i jak pomylisz się w slicerze i potniesz dla innej plate to dostaniesz ostrzeżenie że nie ta płyta (można to wyłączyć, ale czasem się przydaje jak się człowiek omyli :>).
Nic więcej nie trzeba. Zapasowe noże/wipery są w komplecie a to się jednak mało zużywa. Przekroczyłem 950h druk i cały czas nóż jak i wiper nie wymieniane. Pochłaniacze do AMS te z kompletu są na dwa/trzy miesiące. A później można granulat sobie kupować i druknąć pojemniczki.
W X1CC oczywiście jest hartowana jak podają i drugi cały hotend zapasowy nawet, też hartowana dysza.
Czarne są hartowane, srebrne są zwykłe (radiator)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 kwie 2023, 22:02
autor: Aviator
Dzięki za pomoc. Dorzuciłem do koszyka hotend kompletny hartowany 0.6 (dla wygodniejszej wymiany) oraz high temp plate. Ten plate z Ali z wzorem karbonu mam w enderze ale to raczej tylko do PLA i TPU a ja bardziej ABS, PETG, ASA i teraz chcę spróbować jeszcze nylony / carbony. PLA najmniej drukuję. Pzdr.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 23 kwie 2023, 22:56
autor: Trolinka
Do ABS PETG i ASA świetnie się sprawdza textured pei, nie trzeba nic smarować itd. I to jest płyta po prostu.
High Temp i Cool plate to są naklejki na engineering plate (Jak kupujesz Cool plate albo Hight Temp PEI plate to po prostu dostajesz engineering plate z już przyklejoną High lub Cool. Mam wszystkie kombinacje od bambu + różne z ali gładkie/teksturowane/PEI/PET/PEO i.......w sumie używam tylko double-tekstured bambu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 24 kwie 2023, 19:23
autor: zen
Ja używam z PETG tylko textured PEI i działa znakomicie.

Trochę było walki z PETG od Prusy - ale zrobiłem w Orca całą kalibrację (chociaż na czarnym filamencie to tragedia, siedziałem z lupą 10 cm nad wydrukiem i świeciłem ledami dookoła). No i muszę powiedzieć, że jestem na razie zachwycony.

Co dziwne, drukarka ma tydzień a dzisiaj mi zaczęła sypać ostrzeżeniami o rezonansie osi Y :(

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 24 kwie 2023, 19:49
autor: Trolinka
zen pisze: 24 kwie 2023, 19:23 Co dziwne, drukarka ma tydzień a dzisiaj mi zaczęła sypać ostrzeżeniami o rezonansie osi Y :(
Too low frequency czy jakoś tak? Widziałem na community kiedyś ktoś tak miał.
O mam znalazłem https://forum.bambulab.com/t/new-x1c-x- ... sue/4977/6
Wymienili mu płytkę PCB :P
Ale ja bym spróbował paski naciągnąć najpierw, jest na wiki howto, tam na tyle dwoma śrubkami się reguluje. Może za luźny.
A jak nie pomoże to zgłoszenie z logiem oni sobie sprawdzą w logach o co kaman.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 24 kwie 2023, 21:19
autor: zen
Jak skończę drukować (a drukuję na okrągło) to wezmę i naciągnę te paski. Na razie nie wydaje się mieć to żadnego wpływu na jakość, ale teraz pojawia się przy każdym wydruku.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 24 kwie 2023, 23:45
autor: morf
zen pisze: 24 kwie 2023, 19:23 Ja używam z PETG tylko textured PEI i działa znakomicie.

Trochę było walki z PETG od Prusy - ale zrobiłem w Orca całą kalibrację (chociaż na czarnym filamencie to tragedia, siedziałem z lupą 10 cm nad wydrukiem i świeciłem ledami dookoła). No i muszę powiedzieć, że jestem na razie zachwycony.

Co dziwne, drukarka ma tydzień a dzisiaj mi zaczęła sypać ostrzeżeniami o rezonansie osi Y :(
To ona się sama nie kalibruje? W sensie dobierales flow i LA?
Myślałem że ten lidar to jakoś ogarnia?

Z doświadczenia każdego chińczyka trzeba poprawić dokręcając tu i ówdzie, może tu jest ten sam przypadek?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 24 kwie 2023, 23:55
autor: mcxmcx
Kalibruje się, tylko ze ręcznie można zrobić to troszeczkę lepiej.

Ja na przykład mam o 2% za duży flow z automatu.

Działa, jest dobrze, ale ja ma wysoki na20cm litophane to te 2% juz wychodzą...

Druga sprawa że na pei mogą być bledy, wtedy trzeba puścić wydruk na gładkiej, jak zrobi kalibrację przerwać i puścić jeszcze raz ale bez głów calibration.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 24 kwie 2023, 23:59
autor: Aviator
Trolinka pisze: 23 kwie 2023, 22:56 Do ABS PETG i ASA świetnie się sprawdza textured pei, nie trzeba nic smarować itd. I to jest płyta po prostu.
High Temp i Cool plate to są naklejki na engineering plate (Jak kupujesz Cool plate albo Hight Temp PEI plate to po prostu dostajesz engineering plate z już przyklejoną High lub Cool. Mam wszystkie kombinacje od bambu + różne z ali gładkie/teksturowane/PEI/PET/PEO i.......w sumie używam tylko double-tekstured bambu.
Jak się ma oryginalna płyta teksturowana do płyt teksturowanych z Ali? Jest jakaś różnica na korzyść Bambusowej?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 kwie 2023, 01:11
autor: Trolinka
Aviator pisze: 24 kwie 2023, 23:59
Trolinka pisze: 23 kwie 2023, 22:56 Do ABS PETG i ASA świetnie się sprawdza textured pei, nie trzeba nic smarować itd. I to jest płyta po prostu.
High Temp i Cool plate to są naklejki na engineering plate (Jak kupujesz Cool plate albo Hight Temp PEI plate to po prostu dostajesz engineering plate z już przyklejoną High lub Cool. Mam wszystkie kombinacje od bambu + różne z ali gładkie/teksturowane/PEI/PET/PEO i.......w sumie używam tylko double-tekstured bambu.
Jak się ma oryginalna płyta teksturowana do płyt teksturowanych z Ali? Jest jakaś różnica na korzyść Bambusowej?
No właśnie nie wiem bo w sumie leżą i jakoś nie chciało mi się testować.
Mam https://pl.aliexpress.com/item/1005005202327012.html wersje PEO i PET obie gładkie więc nawet LIDAR powinien na nich śmigać. I ten wzór chyba zostawiają.
No i sprawdzony wcześniej energetic https://pl.aliexpress.com/item/1005004700550688.html

A że na razie wszystko pla/petg/asa/abs śmiga na double-tekstured to tylko czasem wyjmuję przemyć wodą profilaktycznie.
To nawet nie trzeba wyjmować tylko wysunąć z połowę, magnesy mocno trzymają, wygiąć lekko jak jeszcze ciepłe żeby odpadły rzeczy, albo poczekać chwilę jak ostygnie to same odlecą i wsunąć na miejsce :PPP Stąd innych nie testowałem.
Opinie maja dobre niby to pewnie działają :-) Mogę wrzucić na ruszt jak coś.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 kwie 2023, 11:30
autor: zen
morf pisze: 24 kwie 2023, 23:45
zen pisze: 24 kwie 2023, 19:23 Ja używam z PETG tylko textured PEI i działa znakomicie.

Trochę było walki z PETG od Prusy - ale zrobiłem w Orca całą kalibrację (chociaż na czarnym filamencie to tragedia, siedziałem z lupą 10 cm nad wydrukiem i świeciłem ledami dookoła).
To ona się sama nie kalibruje? W sensie dobierales flow i LA?
Myślałem że ten lidar to jakoś ogarnia?

Z doświadczenia każdego chińczyka trzeba poprawić dokręcając tu i ówdzie, może tu jest ten sam przypadek?
Lidar nie działa na textured PEI - jak wybierzesz tę płytę, to się automatycznie wyłącza kalibracja, zakładam, że faktura płyty wpływa na odczyty wysokości.. Dodatkowo zauważyłem, że nawet na innych płytach jest problem z czarnymi filamentami. Jest to dziwne, bo kolor nie ma znaczenia dla Lidaru - być może to problem z samym dodatkiem koloru. Czarne PETG na moich wszystkich drukarkach zachowują się inaczej niż inne kolory PETG.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 kwie 2023, 13:06
autor: zen
zen pisze: 25 kwie 2023, 11:30 Lidar nie działa na textured PEI - jak wybierzesz tę płytę, to się automatycznie wyłącza kalibracja, zakładam, że faktura płyty wpływa na odczyty wysokości.. Dodatkowo zauważyłem, że nawet na innych płytach jest problem z czarnymi filamentami. Jest to dziwne, bo kolor nie ma znaczenia dla Lidaru - być może to problem z samym dodatkiem koloru. Czarne PETG na moich wszystkich drukarkach zachowują się inaczej niż inne kolory PETG.
A sorry, wprowadziłem w błąd. Lidar i kalibracja flow działa na Textured PEI (ja to mam wyłączone, bo ręcznie kalibruję), ale first layer inspection nie działa

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 kwie 2023, 13:35
autor: Trolinka
zen pisze: 25 kwie 2023, 13:06
zen pisze: 25 kwie 2023, 11:30 Lidar nie działa na textured PEI - jak wybierzesz tę płytę, to się automatycznie wyłącza kalibracja, zakładam, że faktura płyty wpływa na odczyty wysokości.. Dodatkowo zauważyłem, że nawet na innych płytach jest problem z czarnymi filamentami. Jest to dziwne, bo kolor nie ma znaczenia dla Lidaru - być może to problem z samym dodatkiem koloru. Czarne PETG na moich wszystkich drukarkach zachowują się inaczej niż inne kolory PETG.
A sorry, wprowadziłem w błąd. Lidar i kalibracja flow działa na Textured PEI (ja to mam wyłączone, bo ręcznie kalibruję), ale first layer inspection nie działa
Działać działa, co prawda dodali teraz ostrzeżenie w firmware że nie gwarantują (niby jeszcze) poprawnych pomiarów na tekstured ze względu na odbicia, ale w praktyce jak testowałem to nie było problemów i sobie ogarniało jakoś samo. Czarne filamenty też ogarniało, pla/abs/asa ale petg czarnego nie używałem. Tak czy siak przestałem używać :> Po primo często używam kilku na raz filamentów a lidar ogarnia tylko raz pierwszy, no i zabiera ten pasek na przodzie stołu na pomiary. Więc porobiłem profile per filament i tyle :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 08:58
autor: marcin86
Pytanie do użytkowników bambulabów - nie macie problemu z łamliwością druków wykonanych z petg?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 10:10
autor: Trolinka
marcin86 pisze: 27 kwie 2023, 08:58 Pytanie do użytkowników bambulabów - nie macie problemu z łamliwością druków wykonanych z petg?
Nie :> HINT: skręć nadmuch. Kwestia czyje PETG, większość nie toleruje nadmuchu silnego. A generic mocno dmucha. Ale też nie do zera, bo przy dużej prędkości troszkę jednać trzeba dmuchnąć :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 10:52
autor: J.A.
Nie czepiam się :-), ale to mi brzmi jak rada mojej babci odnośnie rosołu.
za dużo soli, ale coś tam posolić trzeba :-D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 12:29
autor: Trolinka
Hehe. No ale że o co kaman? :P
Generic profil dla PETG dość mocno dmucha. PETG nie lubi chłodzenia, nawet się drukuje bez nadmuchu kompletnie bo się robi kruchy np. Ale w przypadku bambu nie robimy na 0 nadmuchu całkiem bo z racji szybkości druku trochę trzeba podmuchać.

Czego tu nie rozumieć? :> Toż nie napiszę precyzyjnie ustaw nadmuch na 20% bo nawet nie mam pojęcia jaki filament :>
DD jakiś stary puszczałem niedawno na genericu jedynie temp mu do 240 zmniejszyłem, nadmuch został default i nic mu nie było.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 14:33
autor: mcxmcx
Tak długo jak jest petg błyszczący to jest ok z chłodzeniem.

Mnie niż na50% to nie macie nawet ustawiać.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 14:48
autor: roman
Od 235 w górę zaobserwowałem u siebie w testach kruchość. Czujnik temp mam dosyć akuratny, więc temp raczej realna. Nadmuch bez względu na temp. zawsze potęguje ten efekt - tyle pamiętam ze swoich testów.

I zawsze mi się zdawało, że "błyszczący" PETG odnosi się dla właściwej temperatury ale tylko w dolnym zakresie, bo on zawsze będzie błyszczący od temp. X w górę. A w wyższych na powrót staje się kruchy (analogicznie jak w za niskich) ale nadal błyszczący.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 15:03
autor: mcxmcx
Ale kolega mówi o nie bambu.

Tutaj tak to zap... że chłodzić musisz mocni, ale i naprawy z przechladzaniem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 15:21
autor: morf
mcxmcx pisze: 27 kwie 2023, 15:03 Ale kolega mówi o nie bambu.

Tutaj tak to zap... że chłodzić musisz mocni, ale i naprawy z przechladzaniem.
A teraz trzeba tłumacza z Twojego na zrozumiałe

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 16:23
autor: mcxmcx
Czego kolega nie zrozumiał?

Przy przetopie 4-5mm³ możesz się zastanawiać czy nie schodzisz za bardzo.

Przy 15m³ nie ma takich wiatraczków.

(

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 17:14
autor: roman
mcxmcx pisze: 27 kwie 2023, 15:03 Ale kolega mówi o nie bambu.
A to filament "wie", że jest drukowany akurat na bambu i wtedy ma jakieś inne właściwości, i się np kruchy nie robi ?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 17:37
autor: Trolinka
roman pisze: 27 kwie 2023, 17:14
mcxmcx pisze: 27 kwie 2023, 15:03 Ale kolega mówi o nie bambu.
A to filament "wie", że jest drukowany akurat na bambu i wtedy ma jakieś inne właściwości, i się np kruchy nie robi ?
Ano wie, czy może raczej czuje :P
Fizyka panie. Co innego powoli ogrzanie materiału, a co innego bardzo szybkie rozgrzanie/schłodzenie eg. hartowanie stali, jest różnica czy szybko czy powoli? :> Inna bajka jak sobie "zwykła" drukarka powoli przetapia i się powoli "wylewa" z dyszy, a inna gdy drukarka jest bardzo szybka i bez mała z dyszy go pod ciśnieniem wystrzeliwuje jak karcher :>>> Tak więc odczuwa różnice :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 18:51
autor: roman
Nic nie zrozumiałem... z poprzednich postów wnioskuje, że skoro trzeba ponieść temperature dyszy to znaczy, że przy zadanych prędkościach, dyszach, itp. nie jest w stanie rozgrzać filamentu równomiernie w całej objętości, bo gdyby tak było, to nic by nie trzeba było podnosić. Stąd zwiększa się tempraturę do np 245 po to by na wyjściu filament miał 225. Poza tym, upływ filamentu nie jest jednostajny, raz jest szybciej a raz wolniej. Skutek tego taki, że raz położy kreske z temperaturą (i to nierównomierną w objętości) 225, a raz 245.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 19:23
autor: Trolinka
No masz zmienny a bo perimetr, a bo infill, a bo zakręt itd.
Ale mamy jakiś zakres/przedział w którym się pracuje. Jedna pracuje w zakresie np. 50-100mm/s a druga w zakresie 200-300mm/s. Stąd średni krótszy czas na ogrzanie, stąd wyższa temp.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 20:10
autor: szutarek78
Koledzy.
Czy wie ktoś może jak sprawdzić ilość przedrukowanych godzin/kg w bambu x1c ? . Może to głupie tytanie ale nigdzie nie mogę znaleźć.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 20:26
autor: mcxmcx

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 21:03
autor: szutarek78
Wielkie dzięki

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 22:38
autor: mcxmcx
514

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 22:45
autor: Trolinka
Eeee tam :> 1k zaraz :P
x1cused.jpg
PS. Szyba brudna bo koty się wylegują w cieple :>>>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 22:54
autor: Aviator
Trolinka pisze: 27 kwie 2023, 22:45 Eeee tam :> 1k zaraz :P
Jakieś awarie albo spadek jakości druku zauważyłeś przy tym przebiegu?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 27 kwie 2023, 23:34
autor: Trolinka
Nie, nic kompletnie się nie dzieje. Nawet nóż i wiper cały czas nie zmieniane a kroi sporo. A początku przebiegu nie liczy bo później do firmware dodali licznik. Także fajowo, uwzględniając że wydruki są 3-5 razy szybciej to 1k pracy przerobione tyle co na zwykłych po 3-5k.

PS. Jedyna rzecz to po kropli oleju maszynowego strzykawką do obu pulley'i bo po miesiącu popiskiwały lekko. Na wiki jest wpis, jak nie piszczą nie ruszać, jak popiskuja zakropić :> I przedwczoraj profilaktycznie poprzecierałem carbony ipa bo parę dni ABS leciał cały czas.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 09:00
autor: Rozarh
roman pisze: 27 kwie 2023, 18:51 Nic nie zrozumiałem... z poprzednich postów wnioskuje, że skoro trzeba ponieść temperature dyszy to znaczy, że przy zadanych prędkościach, dyszach, itp. nie jest w stanie rozgrzać filamentu równomiernie w całej objętości, bo gdyby tak było, to nic by nie trzeba było podnosić. Stąd zwiększa się tempraturę do np 245 po to by na wyjściu filament miał 225. Poza tym, upływ filamentu nie jest jednostajny, raz jest szybciej a raz wolniej. Skutek tego taki, że raz położy kreske z temperaturą (i to nierównomierną w objętości) 225, a raz 245.
Przecież bambu ma hotend typu volcano - właśnie dla szybkich przepływów - blok grzejny i dysza są dłuższe niż w zwykłych hotendach. Więc jak wyświetla, że ma 245 to ma 245...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 09:25
autor: roman
Ale mnie chodzi o wyjściową temp. filamentu, a nie hotendu. Skoro zalecenia są takie, że trzeba podnieść temp o 15, 20 stopni wobec "standardowych" dla szybkich druków w PET to znaczy, że ten filament co wychodzi z dyszy nie ma nominalnej temp. takiej jaką ma hotend zadaną. Bo gdyby tak było to nie trzeba byłoby nic podnosić. Tak rozumuje.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 09:58
autor: Rozarh
Nadal to samo - jak szybciej przejedzie przez dłuższy blok to zbierze tyle samo ciepła co wolniej przez krótki...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 09:58
autor: Trolinka
To jest proste jak budowa cepa :>
Przesuwasz palec nad płomieniem świeczki. Przesuniesz szybko nie zdąży się ogrzać żeby poczuć, przesuniesz powoli to Ci bąble wyskoczą :PPP
Stąd przy wolnym przepływie grzejesz do A żeby mieć na wyjściu temp B, przy szybkim przepływie grzejesz do temp A+dodatek żeby mieć tą samą temp B na wyjściu.

Czy taki piec do pizzy elektryczny taśmowy. Przy temp powiedzmy 200 stopni pizza jedzie na taśmie przez 5 minut przez piec do wyjścia. Przy podkręceniu do 250 stopni taśma się szybciej przesuwa i pizza wychodzi po 2.5 minuty tak samo upieczona jak poprzednia.

No jaśniej się nie da :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:26
autor: dziobu
Druk tylko w trybie wazy leci cały czas jednostajnie. A i to nie zawsze.
Masz ostre zakręty, masz małe detale, są puste przejazdy głowicy no i retrakcja. Przepływ nie jest jednostajny, a każe zaburzenie to skok temperatury plastiku w komorze.

Jak ustawiasz wyższą temperaturę żeby skompensować słabą transmisje ciepła z bloku do filamentu to zawsze gdzieś w którymś momencie ów filament przegrzewasz. Po to powstały długie bloki, jak Volcano.
To też proste jak konstrukcja cepa.

Wydrukuj coś z PVA albo z drewna. Tu wyraźnie widać kiedy materiał przegrzewasz.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:31
autor: Pjoter
Trolinka pisze: 28 kwie 2023, 09:58 Czy taki piec do pizzy elektryczny taśmowy. Przy temp powiedzmy 200 stopni pizza jedzie na taśmie przez 5 minut przez piec do wyjścia. Przy podkręceniu do 250 stopni taśma się szybciej przesuwa i pizza wychodzi po 2.5 minuty tak samo upieczona jak poprzednia.
No tyle tylko że nie, bo na tej zasadzie to ja bym mógł ziemniaki gotować w 5 min używając palnik acetylenowego na powierzchni wody w garnku. Masz jeszcze transfery ciepła do wnętrza ziemniaka/pizzy/filamentu. CNC kitchen robił na ten temat filmy. Najlepszym rozwiązaniem było użycie CHT nozzle z heatblockiem volcano. Bo nie wystarczy aby filament przeleciał przez ciepły heatblock, on musi to ciepło pobrać też do środka rdzenia filamentu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:37
autor: Trolinka
Kuźwa może jeszcze zaczniemy analizować zachowania pojedynczych atomów i stany kwantowe :>> Co Wy jaracie?
Mówimy ogólnie proste założenia.
Świeczka + palec + prędkość przesuwu = FAKT
Generalnie szybszy przepływ = podniesienie temp = FAKT.

A nie palimy ziemniaki palnikiem acetylenowym, i nie przesuwamy pizzy 0.2 sekundy przez piec :P

PS. Podzielcie się tym ziołem :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:38
autor: roman
Rozarh pisze: 28 kwie 2023, 09:58 Nadal to samo - jak szybciej przejedzie przez dłuższy blok to zbierze tyle samo ciepła co wolniej przez krótki...
Panowie, no nie rozumiemy się :)

Ja wiem, że mamy rok 2023 i (ujmując rzecz trochę "po chłopsku") filozofia druku się trochę zmieniła. (Ucziciwe zaznaczam - moja wiedza i umiejętności jest wciąż amatosrkie!). Jak zaczynałem z 5 lat temu to koncepcja hotendu była taka, że taką jak ma temp hotend to taką na wyjściu temperaturę ma filament (czy raczej "ma mieć") w całej objętości, itp. Jeśli ten warunek był utrzymany dla zadanego max volumenu, dajemy X mm^3/s to nie miało znaczenia czy są fragmenty druku są wolniejsze, szybsze, czy to jest dużo mniej niż X czy może właśnie X. Filament co wychodził zawsze miał te samą temp. równą temperaturze hotendu, niezależnie jak szybko przechodził przez dysze, ile w niej tam siedział, bo hotend był po prostu w stanie rozgrzać filament do tej temp. niezależnie od tego co się dzieje na stole i utrzymać go w tej temperaturze. Efekt jest taki, że każda położna kreska plastiku jest zadanej temperaturze w całej objętości, right ?

Zostawmy na boku kontrukcje, wielkości hotendu i prędkości, i inne bajery, a trzymajmy się prostego faktu - trzeba zwiększyć temperaturę ponad nominalną, by wydruki PETu dobrze wyychodziły. I moje pytanie brzmi: dlaczego?

I stawiem tezę, że dlatego, że hotend przy zadanych parametrach (w szczególności max volumenu X) nie jest w stanie rozgrzać plastiku do nominalnej. "Rozwiązaniem" na to ma być owe podniesienie temp. o 15, 20 stopni. Ok, ale tutaj właśnie pojawiają się moje wątpliwości o których wspominałem:

1. Druk leci ze zmiennym volumenem, czyli, że jakieś kreski zostaną położone w temp 225, a inne 245 (bo filament dłużej siedział w dyszy i mocniej się rozgrzał.

2. Skoro hotend "niedogrzewa" filamentu to zawsze wystąpi efekt "dyferencjału" (nie wiem jak to fachowo się nazywa) temperatury w objętości filamentu, czyli, że stróżka filamentu na zewnątrz ma wyższą temperaturę niż wewnątrz. Analogicznie jak się strzela ciepłym powietrzem by usunąć nitki - cienkie nitki szybko nabiorą wysokiej temp i się stopią, ale sam wydruk pozostanie nienaruszony bo głębiej nadal ma temp. pokojową.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:40
autor: carving85
Trolinka pisze: 28 kwie 2023, 10:37
Świeczka + palec + prędkość przesuwu = FAKT
Generalnie szybszy przepływ = podniesienie temp = FAKT.

A nie palimy ziemniaki palnikiem acetylenowym, i nie przesuwamy pizzy 0.2 sekundy przez piec :P

Wiadomo, najlepiej na chłopski rozum :) Po co zagłębiać się w temat.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:42
autor: dziobu
Fizyka wg humanisty:
Trolinka pisze: 28 kwie 2023, 10:37Świeczka + palec + prędkość przesuwu = FAKT
Generalnie szybszy przepływ = podniesienie temp = FAKT.
:D :D :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:45
autor: Trolinka
Pfff, do humanisty to daleko :P
Do prostych rzeczy używa jest prostoty a nie robi elaboraty przerost formy nad treścią :>
No nic, Wy się doktoryzujcie....a ja sobie po prostu będę drukować :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:46
autor: Pjoter
Jak chcesz drukować szybko to musisz brać pod uwagę transfer ciepła do wnętrza filamentu. To właśnie polepsza dysza CHT. Nie wiń mnie za to jak wydajny jest transfer ciepła w polimerach :P Proste porównania pasują do prędkości v6, jak to podbijasz dwukrotnie to zaczynają być brane pod uwagę nowe rzeczy, i proste porównania już przestają się sprawdzać.
roman pisze: 28 kwie 2023, 10:38
Moim zdaniem jest tak - wyboraż sobie koło i to koło to przekrój przez filament tuż przed wyjściem z dyszy:
- jak drukujesz "wolno" to całe koło ma kolor fioletowy - czyli nie jest ani za zimne (niebieskie) ani za ciepłe (czerwone) bo się dobrze nagrzało aż do rdzenia.
- jak drukujesz "szybko" to centrum koła jest niebieskie bo nie zdążyło się nagrzać przed opuszczeniem strefy cieplnej, zewnętrzne warstwy są czerwone bo są zbyt ciepłe. W chwili nanoszenia warstwy obie strefy się mieszają i temp się stabilizuje. Ale jakość takiej warstwy będzie ściśle zależna od prędkości nanoszenia (druku).

Można by było zrobić eksperyment aby przedrukować drewniany filament na bambu zgodnie z zaleceniami @Trolinka i zoabczyć czy widać degradacje po powierzchni filamentu (czyli obstawiam że na płaskiej powierzchni byś widział ścieżkę która od centrum do zewnątrz jest coraz ciemniejsza). Ale to tylko moje domysły.

PS: nie ma chyba sensu analizować pojedynczych atomów bo w okolicach ekstrudera masz wszystkie atomy w jakiś wiązaniach. Nic Ci tez nie tuneluje więc kwanty też bez sensu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 10:50
autor: majek
Pjoter pisze: 28 kwie 2023, 10:46 nie ma chyba sensu analizować pojedynczych atomów bo w okolicach ekstrudera masz wszystkie atomy w jakiś wiązaniach. Nic Ci tez nie tuneluje więc kwanty też bez sensu.
Paaaanie, to Bambu tak zapindala, że aż elektrony na zakrętach wypadają :smile2:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 11:00
autor: mcxmcx
Powiedzmy że nie bardzo się zgadzam.

Temperatura druku dla filamentu jest... umowna.

Umawiamy się że dla PLA ustawiamy 220 i patrzymy jakie PA ma mieć, super, ustawiamy 0.02 i jest git.

Koniec, nie cudujemy z doborem temp co 2°


Tak samo dla większego przepływu.

Statystycznie podnieść o 10°C i starczy.

Ile ten filament jest wdyszy? 3 sek vs 2 sek?


(Druga sprawa, że można spokojnie na bambu ustawić pla 240°C, sobie skalibruje i wydrukuje wszystko na 240.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 11:00
autor: roman
Pjoter pisze: 28 kwie 2023, 10:46 - jak drukujesz "szybko" to centrum koła jest niebieskie bo nie zdążyło się nagrzać przed opuszczeniem strefy cieplnej, zewnętrzne warstwy są czerwone bo są zbyt ciepłe. W chwili nanoszenia warstwy obie strefy się mieszają i temp się stabilizuje. Ale jakość takiej warstwy będzie ściśle zależna od prędkości nanoszenia (druku).
ja również tak to postrzegam, z wyjątkiem "mieszania się", bo mam wątpliwości, czy to "wystarczająco" się miesza. PET czasami bywa błyszczący na bokach a powierzchnie top ma matową.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 11:02
autor: dziobu
Pjoter pisze: 28 kwie 2023, 10:46Można by było zrobić eksperyment aby przedrukować drewniany filament na bambu zgodnie z zaleceniami @Trolinka i zoabczyć czy widać degradacje po powierzchni filamentu (czyli obstawiam że na płaskiej powierzchni byś widział ścieżkę która od centrum do zewnątrz jest coraz ciemniejsza). Ale to tylko moje domysły.
Weź jakikolwiek filament który lubi stabilną temperaturę i sprawdź to u siebie. Nie trzeba do tego bambu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 11:04
autor: Pjoter
No ale ja mam a) e3d v6 standard i b) bramową drukarkę. Nie wyciągnę parametrów takich aby zobaczyć ten efekt.
mcxmcx pisze: 28 kwie 2023, 11:00 Tak samo dla większego przepływu.

Statystycznie podnieść o 10°C i starczy.
No ale my się zastanawiamy czemu tak jest :D
Ja mam "ślamazarną pruse" która obojętnie czy w trybie DRAFT 0.3mm @ 100 mm/s czy w trypie QUALITY 0.1mm @ 50 mm/s, PLA grzeje do 210C Z A W S Z E. Natomiast jak w bambu podbijasz 2x prędkość to już musisz kombinować z temp.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 11:37
autor: Rozarh
Zauważ, że filament nie musi być rozgrzany w całości - ważne są ścianki, które przykleją się do już położonego druku lub stołu. Mniej rozgrzany środek temu nie przeszkadza - i tak całość ostatecznie wystygnie...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 11:43
autor: konradsdev1
Ciekawe podejście zastosowano w Marlinie. Można włączyć MPC zamiast standardowego PID.
Algorytm MPC zamiast kontrolować temperaturę, steruje ilością ciepła dostarczaną do hotendu przez grzałkę. Uwzględnia przepływ filamentu, który chłodzi blok.

Model Predictive Temperature Control

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 28 kwie 2023, 12:15
autor: Pjoter
Rozarh pisze: 28 kwie 2023, 11:37 Zauważ, że filament nie musi być rozgrzany w całości - ważne są ścianki, które przykleją się do już położonego druku lub stołu. Mniej rozgrzany środek temu nie przeszkadza - i tak całość ostatecznie wystygnie...
Polemizowałbym, zobacz niżej:
marcin86 pisze: 27 kwie 2023, 08:58 Pytanie do użytkowników bambulabów - nie macie problemu z łamliwością druków wykonanych z petg?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 01:42
autor: RevanitaPL
Hej, potrzebuje lekkiej pomocy:
Drukuje z domyślnymi ustawieniami Bambusowymi, na drukarce Bambu Lab P1P.
Mam jednak jeden problem, a mianowicie repetytywność na łóżku.
Bambus sobie okropnie radzi z tymi samymi wydrukami, gdy wypełniam nimi stół.
Po pierwsze co zauważyłem to zaczyna nie dociągać do końca wypełnienia, przy elementach bliżej krawędzi stołu.
Po drugie, przy tych elementach bliżej krawędzi stołu, się bardziej pluje, jakby nie radził sobie z przyczepnością.
Po trzecie, jak umieszczam w tym samym miejscu stołu, pojedynczy element, drukuje jak marzenie.
Problem występuje największy przy PLA, o wiele mniejszy przy PETG, ale dalej występuję.
Nie wiem czy to wina producenta, czy może to ja robię coś źle. Dlatego bardzo chętnie szukam tu pomocy :)
Nie jest to problem plików, bo występuje zarówno przy monetach, pierożkach, ale i infinity cube'ach, oraz rotating ringach.
Proszę o pomoc, bo mówiąc lekko kurwicy dostaję, zastanawiając się co może być tego powodem. Bo oczywiście na internetach ludzie piszą że to wszystko wina teksturowanej płytki PEI.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 08:18
autor: mcxmcx
Fotk

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 10:25
autor: roman
Nawiązując do dyskusji o przepływach, podbjaniu temperatury, itp.
...chińczyki już robią wersję cht dysz dla bambu:
https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-b ... .1000002.0

czy ktoś może już zakupił/próbował/testował ?

EDIT: widzę, że cnc kitchen już to sprawdził - https://www.youtube.com/watch?v=qBvTWFEd7rk . no nie jest to takie proste ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 10:49
autor: Trolinka
roman pisze: 30 kwie 2023, 10:25 Nawiązując do dyskusji o przepływach, podbjaniu temperatury, itp.
...chińczyki już robią wersję cht dysz dla bambu:
https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-b ... .1000002.0

czy ktoś może już zakupił/próbował/testował ?

EDIT: widzę, że cnc kitchen już to sprawdził - https://www.youtube.com/watch?v=qBvTWFEd7rk . no nie jest to takie proste ;)
Testowali a nawet masowo montują. Wersja pierwsza jest dłuższa o 1.9mm i trzeba trochę przerabiać, wersja druga pasuje jak znalazł. Aczkolwiek chyba bambu zgłasza komunikat że coś nie do końca jest ok ale drukują :P
https://forum.bambulab.com/t/first-benc ... ozzle/4949

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 10:58
autor: FraneoPL
marcin86 pisze: 14 kwie 2023, 00:37 A najgorsze jest to, ze za drugim razem drukowałem wyłacznie z PLA
połóż sobie szkło i będzie git

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 11:04
autor: morf
Tak czytając wybiórczo ten wątek mam mały "mindfuck":
Z jednej strony padają opinie że Babus to jak "drukarkowy iphone".
Z drugiej co chwilę wpada ktoś kto ma problem i zaczynają się kombinacje z dyszami, hotendem, pei, ustawieniami i jakimiś paluchami w świeczkach :mrgreen:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 11:18
autor: Trolinka
morf pisze: 30 kwie 2023, 11:04 Tak czytając wybiórczo ten wątek mam mały "mindfuck":
Z jednej strony padają opinie że to jak "drukarkowy iphone"
Z drugiej co chwilę wpada ktoś kto ma problem i zaczynają się kombinacje z dyszami, hotendem, pei, ustawieniami i jakimiś paluchami w świeczkach :mrgreen:
Hehe, a gdzie tak nie masz? Idź na forum prusy np. pełno wątków a bo się nie klei, a bo pierwsza warstwa brzydka i inne :>
Ja tam nie wiem, nie kombinuje, po prostu drukuje. Pakuje szpule do ams'ów, wrzucam obiekt, slice, print i czekam jak mi telefon/zegarek wyskoczy notification gotowe. PLA/PETG/ASA/ABS/PAHT-CF po prostu się drukują :P
Nie mam pojęcia skąd u niektórych problemy. Może ciskają ludicrous a nie doczytali nawet jak to obsłużyć :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 21:39
autor: RevanitaPL
mcxmcx pisze: 30 kwie 2023, 08:18Fotk
Proszę, jak już mówiłem, pojawia się to tylko i wyłącznie przy dalszej części stołu, przy wypełnieniu całkowitym stołu.
Gdy drukuje w tym samym miejscu, pojedyncze, czy chociażby potrójne rzeczy, to problem nie występuję, ale jak zapełniam cały stół, to zaczyna wariować. Niezależnie od filamentu, od jego nowości, czy rodzaju. Zarówno PLA i PETG, mają ten sam problem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 21:44
autor: RevanitaPL
morf pisze: 30 kwie 2023, 11:04 Tak czytając wybiórczo ten wątek mam mały "mindfuck":
Z jednej strony padają opinie że Babus to jak "drukarkowy iphone".
Z drugiej co chwilę wpada ktoś kto ma problem i zaczynają się kombinacje z dyszami, hotendem, pei, ustawieniami i jakimiś paluchami w świeczkach :mrgreen:
Oj, a ile jest problemów i możliwości uszkodzenia drukarki takiej jak Ender, czy chociażby Sidewindera :D
W porównaniu do Zortraxa, 3DGence One oraz Sidewindera X2, to Bambus śmiga jak marzenie, jedynie z opcjonalnymi problemami ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 21:51
autor: mcxmcx
A udostępnisz plik projektu?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 21:54
autor: RevanitaPL
To nie jest kwestia tego konkretnego projektu, bo to również wykluczyłem, testując trzy różne modele, różne w wielkości, skomplikowaniu, czy użytkowaniu, i za każdym razem ten błąd występuje tylko przy zapełnieniu wydrukami płyty teksturowanej PEI.
Dodam że nie kombinowałem z ustawieniami i używam OrcaSlicera

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 21:58
autor: mcxmcx
Czyli jak masz zwykła płytę (ta z nalepka) to jest ok?

Może zrób test, że robisz kalibrację na zwykłej, przerywasz druk, zakładasz pei i puszczasz raz jeszcze, ale bez kalibracji flow a tylko bed?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 22:02
autor: RevanitaPL
mcxmcx pisze: 30 kwie 2023, 21:58 Czyli jak masz zwykła płytę (ta z nalepka) to jest ok?

Może zrób test, że robisz kalibrację na zwykłej, przerywasz druk, zakładasz pei i puszczasz raz jeszcze, ale bez kalibracji flow a tylko bed?
Nie mam niestety jak sprawdzić czy ten konkretny problem, to wina teksturowanej płytki PEI, z racji na to że nie dokupywałem płytki.
A kalibracja flow, to też nie w tym modelu, chyba że ręcznie, bo P1P, nie posiada LIDARA. :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 22:08
autor: mcxmcx
Przepraszam, nie dozytalem

A inny slicer próbowałeś?

Może żesz coś zmienił w profilu?
U mnie działa ;))

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 22:11
autor: RevanitaPL
Dobra, w sumie mogę spróbować na tradycyjnym Bambu Studio.
Ale tak, jestem pewny że w Orce niczego nie zmieniałem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 22:20
autor: mcxmcx
Chciałem tylko powiedzieć, ze jak zaczynałem z x1cc to miałem około 80-90kg filamentu, biały i czarny, pla i petg.

Teraz, okazało się za mam samego złocistego siłka 6 różnych kolorów, i w sumie 40 różnych kolorów mi doszło do białego i czarnego.

I jest niedziela wieczór a zielonego morskiego ni ch...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 kwie 2023, 23:03
autor: marcin86
morf pisze: 30 kwie 2023, 11:04 Tak czytając wybiórczo ten wątek mam mały "mindfuck":
Z jednej strony padają opinie że Babus to jak "drukarkowy iphone".
Z drugiej co chwilę wpada ktoś kto ma problem i zaczynają się kombinacje z dyszami, hotendem, pei, ustawieniami i jakimiś paluchami w świeczkach :mrgreen:
Z moją P1P najpierw był zachwyt bo druki wychodziły za każdym razem o wiele szybciej i w jakości jakiej nie widziałem na poprzedniej drukarce. Później pojawiły się problemy z PEI (odpadająca powłoka). Serwis sugerował co prawda że to moja wina ale wysłali nową podkładke (od razu zamówiłem high temp plate). Póżniej przyszedł czas na orca slicer i kalibracje by podnieść jakość druków.
Moi zdaniem nie jest to sprzęt zupełnie bezobsługowy ale nadal jest to zupełnie inne doświadczenie niż "tani chińczyk"

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 maja 2023, 01:19
autor: Trolinka
Panowie, jak używacie P1P to _trzeba_ kalibrować jeśli nie używacie firmowych bambu filamentów. Tak firmowy Bambu Slicer jak i Orca slicer maja opcję kalibracji filamentu.
Bezobsługowe to jest X1C które się dwoma laserami wspomaga i może samo ogarniać (Ale jak to pisałem już chyba, tylko jak robimy druk jednym filamentem, bo przy kilku jednocześnie kalibrację robi tylko dla pierwszego użytego).
Jak jeszcze Bambu Slicer przyjmuje jakieś średnie default wartości tak Orca slicer taki PA ma kompletnie wyłączony po prostu.
No i do szybkiego druku używamy oczywiście dobrych filamentów a nie jakiś tanich "pisakowych".

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 maja 2023, 09:41
autor: roman
Czy na P1P da się włożyć coś innego niż ichnie plate-y? Np szybe 3mm, albo laminat FR4 ? Pytam ogólnie, czy np zmiana wysokości stołu o 1-2mm sprawi, że bambu się pogubi, itp ?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 maja 2023, 09:50
autor: Trolinka
roman pisze: 01 maja 2023, 09:41 Czy na P1P da się włożyć coś innego niż ichnie plate-y? Np szybe 3mm, albo laminat FR4 ? Pytam ogólnie, czy np zmiana wysokości stołu o 1-2mm sprawi, że bambu się pogubi, itp ?
Tak, nawet wkładają szyby i inne wynalazki. Jest wątek na community o krzywych stołach. Są tam linki do róznych spinek na printablesie, gotowych szklanych plate (bodajże goodplate?). Przy zmianach na stole nie widziałem żeby komuś krzyczało. Przy dyszy tak, zgłasza dość szybko że coś jest nie tak.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 maja 2023, 19:06
autor: J.A.
morf pisze: 30 kwie 2023, 11:04 Tak czytając wybiórczo ten wątek mam mały "mindfuck":
Z jednej strony padają opinie że Babus to jak "drukarkowy iphone".
Z drugiej co chwilę wpada ktoś kto ma problem i zaczynają się kombinacje z dyszami, hotendem, pei, ustawieniami i jakimiś paluchami w świeczkach :mrgreen:
No i wszystko się zgadza. iphony też potrafią ludziom zaleźć za skórę. I to najczęściej tym, którzy używają ich jak Steve przykazał. :cool2:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 07:09
autor: roman
Trolinka pisze: 30 kwie 2023, 10:49 Testowali a nawet masowo montują. Wersja pierwsza jest dłuższa o 1.9mm i trzeba trochę przerabiać, wersja druga pasuje jak znalazł. Aczkolwiek chyba bambu zgłasza komunikat że coś nie do końca jest ok ale drukują :P
https://forum.bambulab.com/t/first-benc ... ozzle/4949
To nabiera więcej sensu z dyszami cht. Ponoć bambu ma zrobić swoją "high-flow" dysze, ciekawe jak patentami od bomdtecha to załatwią.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 07:31
autor: Trolinka
roman pisze: 02 maja 2023, 07:09
Trolinka pisze: 30 kwie 2023, 10:49 Testowali a nawet masowo montują. Wersja pierwsza jest dłuższa o 1.9mm i trzeba trochę przerabiać, wersja druga pasuje jak znalazł. Aczkolwiek chyba bambu zgłasza komunikat że coś nie do końca jest ok ale drukują :P
https://forum.bambulab.com/t/first-benc ... ozzle/4949
To nabiera więcej sensu z dyszami cht. Ponoć bambu ma zrobić swoją "high-flow" dysze, ciekawe jak patentami od bomdtecha to załatwią.
No tak, po to się bawią żeby cht zakładać. Ja tam nic nie dłubie bo po co, żeby flow z 22 na 32 podnieść? I skrócić czas z 1h30m na 1h20m druku?
Śmiga jak złoto to po co grzebać :PPP

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 07:37
autor: roman
Nie wiem czy zabawa... raczej powiedziałbym konieczność. I nie po to by flow na 30 podnieść, tylko by przy 20 wydruki się nierozpadały w rękach.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 07:39
autor: mcxmcx
roman pisze: 02 maja 2023, 07:37 Nie wiem czy zabawa... raczej powiedziałbym konieczność. I nie po to by flow na 30 podnieść, tylko by przy 20 wydruki się nierozpadały w rękach.
Ale rozpadają się?
Z jakiego materiału?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 07:46
autor: Trolinka
Ale co się rozpada??? Dopiero co stojaki piętrowe do AMS'ów drukowałem, ledwo na 5 wypełnienia i dźwigają AMS;y pełne szpul bez problemu.
To co już pisałem, do szybkiego druku używamy filamentów które się _nadają_. Prosty test "tasiemkowy" np. i widać czy filament dany wydala przy dużym flow i warstwy się spajają. A jak mamy słabszy filament to mu mniejszy flow dajemy i jedzie automatycznie wolniej i ma czas :P
Proszę nie siać paniki, nic się nie rozpada :-)

PS. Najpierw nam pręty rdzewiały, później rozpadaliśmy się po 100h pracy, a teraz wydruki nam się rozlatują :PPP

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 08:28
autor: roman
ja o dyszach, ten o jakiś prętach... tamten z kolei internet to ma chyba od wczoraj, bo połowa "bambusowych" internetów pisze od tygodni o słabości wydruków... 20 postów tłumaczenia tutaj skąd bierze się konieczność podbijania temperatury i... nadal jesteśmy w tym samym miejscu. eh...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 08:57
autor: Trolinka
roman pisze: 02 maja 2023, 08:28 ja o dyszach, ten o jakiś prętach... tamten z kolei internet to ma chyba od wczoraj, bo połowa "bambusowych" internetów pisze od tygodni o słabości wydruków... 20 postów tłumaczenia tutaj skąd bierze się konieczność podbijania temperatury i... nadal jesteśmy w tym samym miejscu. eh...
No i piszą sobie :> I co z tego wynika? O prętach karbonowych rdzewiejących też cały internet szumiał :P I co? I nic.
Ja tam nie nie wiem co piszą, wiem co mi wychodzi z drukarki i mi nic nie pęka/rozpada się/inne :>

To jak z tym bąkiem było, uczeni wyliczyli że przez stosunek jego masy do wielkości skrzydeł bak nie ma prawa latać. Tylko że bąk o tym nie wie i lata :> Mi miało zardzewieć, rozsypać się, rozpadać druki ale ......o tym moje X1 nie wie i po prostu drukuje nadal:PPPP

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 09:01
autor: roman
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 07:46 Dopiero co stojaki piętrowe do AMS'ów drukowałem, ledwo na 5 wypełnienia i dźwigają AMS;y pełne szpul bez problemu.
I niech zgadne - warstwy prostopadle do siły ściskającej? Wiesz... każdy ma swoje standardy, dla jednych pare kilo ścisku na 5-obrysowym wydruku to szczyt osiągnięć druku 3D, dla innych... bez komentarza.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 09:07
autor: Trolinka
Nie no podpory pod pół tonowy blok drukuję :P
Przychodzi w watek Bambu żeby nam powiedzieć "Chłopaki musicie zmodyfikować drukarki bo Wam wydruki się rozpadają"
Fajnie, super, dzięki za cynk :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:01
autor: morf
@roman generalnie co byś nie powiedział u Trolinka jest ok :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:07
autor: Trolinka
Po primo to co mam wymyślać że mi się coś sypie czy nie działa? Rozpada? Rdzewieje? Inne? Puknijcie się czasem w czerep :P
Po secondo nie tylko ja jestem zadowolony. Ja tylko się najwięcej produkuje :PPP

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:18
autor: roman
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 09:07 Nie no podpory pod pół tonowy blok drukuję :P
Przychodzi w watek Bambu żeby nam powiedzieć "Chłopaki musicie zmodyfikować drukarki bo Wam wydruki się rozpadają"
Fajnie, super, dzięki za cynk :-)
W którym miejscu rzekomo powiedziałem Ci, że coś gdzieś musisz zmodyfikować? Wyraziłem swoją opinie nt. temat, tak jak Ty robisz to od miesiąca. Zresztą... dyskusja i tak to nie ma znaczenia, gdy przyczepność warstw mierzymy siłą ściskającą...

No dobra, ale skoro zacząłeś offtopic z tym... bąkiem to go dokończ. To byli ci sami naukowcy co to bambu robili czy jak? Jakiś morał z tego płynie? Czy jest tam jakieś głębsze przesłanie niż "pręty też były złe" (czy tam zardzewiałe) ?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:22
autor: mcxmcx
No dobrze, ale gdzie się te wydruk rozpadają?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:27
autor: Trolinka
roman pisze: 02 maja 2023, 10:18
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 09:07 Nie no podpory pod pół tonowy blok drukuję :P
Przychodzi w watek Bambu żeby nam powiedzieć "Chłopaki musicie zmodyfikować drukarki bo Wam wydruki się rozpadają"
Fajnie, super, dzięki za cynk :-)
W którym miejscu rzekomo powiedziałem Ci, że coś gdzieś musisz zmodyfikować? Wyraziłem swoją opinie nt. temat, tak jak Ty robisz to od miesiąca. Zresztą... dyskusja i tak to nie ma znaczenia, gdy przyczepność warstw mierzymy siłą ściskającą...
Tutaj piszesz jak stodoła konieczność wymiany bo się wydruki rozpadają :>
roman pisze: 02 maja 2023, 07:37 Nie wiem czy zabawa... raczej powiedziałbym konieczność. I nie po to by flow na 30 podnieść, tylko by przy 20 wydruki się nierozpadały w rękach.
roman pisze: 02 maja 2023, 10:18 No dobra, ale skoro zacząłeś offtopic z tym... bąkiem to go dokończ. To byli ci sami naukowcy co to bambu robili czy jak? Jakiś morał z tego płynie? Czy jest tam jakieś głębsze przesłanie niż "pręty też były złe" (czy tam zardzewiałe) ?
No to trochę wysiłku wymaga zrozumienie :P
Moje bambu nie ma pojęcia że ma zardzewieć, za ma się rozsypać i że ma drukować rozpadające się elementy i po prostu drukuje nadal.


EOT mam ciekawsze rzeczy niż odpisywać ciągle jakimś ludziom z kompleksami co przychodzą do wątku bambu tylko po to żeby mi wmawiać co mi bambu robi źle :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:28
autor: Trolinka
mcxmcx pisze: 02 maja 2023, 10:22 No dobrze, ale gdzie się te wydruk rozpadają?
To nie wiesz? Internety tak mówią :PPPPP Musisz sobie bambu naprawić :>>>>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:36
autor: cieplok
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 08:57 To jak z tym bąkiem było, uczeni wyliczyli że przez stosunek jego masy do wielkości skrzydeł bak nie ma prawa latać. Tylko że bąk o tym nie wie i lata :>
Nie bądź kolejnym, który powtarza żart inżynierów jako "uczeni wyliczyli" https://www.quora.com/Is-it-a-common-mi ... of-physics

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:38
autor: Trolinka
cieplok pisze: 02 maja 2023, 10:36
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 08:57 To jak z tym bąkiem było, uczeni wyliczyli że przez stosunek jego masy do wielkości skrzydeł bak nie ma prawa latać. Tylko że bąk o tym nie wie i lata :>
Nie bądź kolejnym, który powtarza żart inżynierów jako "uczeni wyliczyli" https://www.quora.com/Is-it-a-common-mi ... of-physics
Toż to żarcik jest :P Toż nikt na poważnie przecież nie bierze że bąk lata dlatego że nie wie ze ma nie latać :PPPP

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:51
autor: roman
mcxmcx pisze: 02 maja 2023, 10:22 No dobrze, ale gdzie się te wydruk rozpadają?
Np. komentarze pod filmem co wkleiłem:
https://www.youtube.com/watch?v=qBvTWFEd7rk

"I LOVE my P1P, but I have had some problems with strength. Thank you so much for making this video, Stefan!"

"Hi Stefan, I often print props that need strength / layer adhesion like swords. I noticed the x1c prints delaminate some of my modular sword designs (with screw thread) and silk filament was not glossy at all, which made me print a lot slower."

"Using the same material, settings (temp/flow) X1 produced gummy weaker parts that failed under the stress of the design."
...

To są tylko "jakieś tam" komentarze z netu, więc wiadomo jak z tym jest, ale trochę o tym ludzie piszą. Generalnie, to ja o niczym nie przesądzam (tym bardziej, że nie mam bambuu, ani nie bawiłem się ichnim slicerem) ale intuicja podpowiada mi, że temat zdecydowanie nie jest "zero-jedynkowy", bo np:
1. Jacyś użytkownicy sami to kaszanią, bo nie mają świadomoći, i np: podbijają jakoś bardzo wysoko speed, bo szybko=fajnie i nie zadają sobie trudu sprawdzenia co i jak, a później, że jest źle...
2. Używają jakiś kiepskich filamentów (np jakiegoś marnego SILKa)
3. Nigdy nie jest tak, że jest albo kruche/słabe, albo wytrzymałe i już. Podbicie tempratury czy chłodzenie, plastik, specyfika drukowanego obiektu i wiele innych, to wszystko zmienia właściwości plastiku i niekoniecznie w jedną tylko stronę. (ja to tak rozumuje na moje wciąż amatorskie oko)

Nie uważam, że jest tak czy siak, ale sądze, że temat nie jest taki prosty/płaski, jak tu niektórzy próbują przedstawić: "podbij temperature i nie martw się o (jakieś) zardzwiałe pręty, bo z bąkiem(?) też tak było"...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 10:59
autor: Trolinka
I da się normalnie konstruktywnie pisać? :PPPP

Co do temp to......oczywiście ze można się wdawać w dywagacje i analizować, jak ciepło wnika w filament w głąb, jaki to ma wpływ itd. etc.
Ale np. filmiki z bicia rekordów speeda, typu 1000mm/s pokazują jasno, szybciej = podbijamy temp, używamy cht itd. Musimy grzać więcej/szybciej/krócej co jest oczywiste. Dla zwykłego śmiertelnika który przeskoczy z 100mm/s na 200mm/s wystarczy wiedza żeby podpić temp o 10 stopni. I nie musi się doktoryzować z tego.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 11:03
autor: roman
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 10:27 Tutaj piszesz jak stodoła konieczność wymiany bo się wydruki rozpadają :>
Nie, ja wyrażam swoją opinię z mojej perspektywy (sądziłem, że to oczywiste). Nigdzie nie napisałem: "Trolinka, napraw sobie bambu".
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 10:27 No to trochę wysiłku wymaga zrozumienie :P
Moje bambu nie ma pojęcia że ma zardzewieć, za ma się rozsypać i że ma drukować rozpadające się elementy i po prostu drukuje nadal.
Nie, nie... nie zmieniaj znowu temat :) Przyznaje, nie zrozumiałem o co chodzi z tym bąkiem i proszę o wytłumaczenie. Rozumiem, że ktoś Ci powiedział, że bąki nie latają, a Ty wczoraj widziałeś jakiegoś na kwiatku i uznałeś, że dzisiaj będzie to świetny argument w dyskusji o bambu. oookkkkejjj. Ale brakuje mi tego łącznika... jakiegoś związku przyczynowo-skutkowego, albo ...cokolwiek co łączy te dwa tematy :D

Trolinka pisze: 02 maja 2023, 10:27 EOT mam ciekawsze rzeczy niż odpisywać ciągle jakimś ludziom z kompleksami co przychodzą do wątku bambu tylko po to żeby mi wmawiać co mi bambu robi źle :P
Nie wiem, może ja źle artykułuje swoje myśli... ale wydaje mi się, że z moich postów nt. bambu to chyba wynika coś zupełnie przeciwnego, a jeśli nie wynika to napiszę to wprost - mnie się bambu coraz bardziej podoba. "Obwąchuje" temat, pytam, czytam, jak coś znajde to się podziele, robię to wszystko, bo liczę na feedback ze strony osób co już mają ten sprzęt. I to TYLKO tyle i AŻ tyle.

Jeśli kogoś uraziłem (bo wiem, że potrafię się w "język nie gryść") to przepraszam. Nie było to moim celem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 11:11
autor: Trolinka
Teraz trzeba dziubaska po prosić co by posprzątał bo burdel się zrobił :>

Jak nie zakumałęś bąka :P Bo ma niby nie latać ale o tym nie wie i lata vs Bambu ma zardzewieć, nie wytrzymać długo, i maja się druki rozpadać ale o tym nie wie i nie rdzewieje, nie rozpada się i drukuje poprawnie :PPP

Może za stary jestem :PPP Powiedzonko o bąku ma million lat :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 11:18
autor: fyme
Bambu nie rdzewieje bo nie wie że ma rdzewieć. Czego tu nie rozumieć :cool2:

Zrobiłeś mi dzień :DD :DD :DD

A całkiem serio to sam zerkam w stronę bambu z ciekawością i chętnie poczytałbym zamiast ochów i achów konstruktywne opinie posiadaczy. Akurat ja robię głównie funkcjonalne druki przydasi do stolarstwa czy elektronarzędzi a tu wytrzymałość ma ogromne znaczenie i bardzo jestem ciekaw jak to wygląda na bambu. Ja drukując na prusach i tak zwiększam liczbę obrysów (z 4 nigdy nie schodzę) i staram się tak projektować by na ile to możliwe niwelować wady technologii fdm jak choćby fakt że jak ma pękać to zazwyczaj poleci po warstwach a nie w poprzek. Wzmacniam więc tam gdzie uważam że powinienem a czasem łączę z 2 elementów zamiast drukować w jednym kawałku.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 11:25
autor: Trolinka
Nie wierz ludziom wszyscy kłamią :>
Jest tu kilka bambu, zapodaj komuś stl niech Ci wydrukuje i wyśle i sobie sam sprawdzisz czy spełnia Twoje normy wytrzymałościowe/inne.
Nie ma lepszej metody :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 12:23
autor: roman
hmm... wpadło mi do głowy, że to jest całkiem fajny temat na ewentualny, przyszły zlot. Na zasadzie zawodów (w formie zababowej rzecz jasna), każdy przywozi ze sobą wydruk jednego konkretnego modelu a na zlocie testowane jaką siłe wytrzyma. Tylko by maszynke do testów trzebaby załatwić.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 12:34
autor: Pjoter
A Jak będę drukować z prędkością 10 mm/s to temp mam opuścić o 10C, 20C, 50C czy 90C? Bo ja nie wiem czy to zależność liniowa, logarytmiczną czy jaka

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 12:53
autor: Trolinka
Pjoter pisze: 02 maja 2023, 12:34 A Jak będę drukować z prędkością 10 mm/s to temp mam opuścić o 10C, 20C, 50C czy 90C? Bo ja nie wiem czy to zależność liniowa, logarytmiczną czy jaka
Wątki pomyliłeś. To nie dywagacje temperaturowe wszelakie tylko temat _bambu_. Gdzie zależność jest jedna, eg. PLA Ci szło na "zwykłych" enderach, crealitach, prusach 210 przy tych 50-100mm/s to na Bambu zapodajesz to samo na 220 przy tych 200-300mm/s. I tyle. bez filozofowania, analizowania, wnikania. Wszyscy bambusiarze tak drukują, profile default w studio tak zakładają i to po prostu działa.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 12:56
autor: Pjoter
No a jak drukujesz 10mm/s na bamboo to jaka temp ustawiasz lub byś ustawil? 180C?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 12:58
autor: Trolinka
Pjoter pisze: 02 maja 2023, 12:56 No a jak drukujesz 10mm/s na bamboo to jaka temp ustawiasz lub byś ustawil? 180C?
Nie drukuję 10mm/s na bambu. Dziękuję za uwagę :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 12:59
autor: Pjoter
No ja się pytam ile byś ustawił jeśli byś musiał. Mowa ofc o drukarkach bambu

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 13:01
autor: Trolinka
Pjoter pisze: 02 maja 2023, 12:59 No ja się pytam ile byś ustawił jeśli byś musiał. Mowa ofc o drukarkach bambu
Ale nie muszę i nie używam takich prędkości. Więc nie marnuję czasu na dywagacje co by było gdyby.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 13:03
autor: Pjoter
Temat 30 stron i ty mi teraz mówisz że nie marnujesz czasu na gdybanie? :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 13:05
autor: Trolinka
To Ty gdybasz i masz jakieś dziwne problemy z prędkościami/temperaturami i bóg wie co :>>>
Ja nie mam, ja drukuje :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 14:34
autor: Andrzej_W
Ej no w sumie możesz zapuścić testowy wydruk naj wolniej jak się da na bambusie i zobaczyć co wyjdzie :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 14:40
autor: mcxmcx
Ogólnie to możesz pzyn10mm ustawić zarówno 180 jak i 230 dla tego samego pma, i wyjdzie tak samo.
To kwestia chłodzenia.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 15:36
autor: kaloszer
Ogólnie jeżeli chodzi o druk 10mm/s to można to stosować do druku PETG bezbarwnego żeby wychodził '''przeźroczysty''' - dokładne prędkości zależą od filamentu... ale im wolniej tym lepiej :D.

https://www.printables.com/model/403221 ... ass-on-p1p

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 16:08
autor: mcxmcx
To jeszcze raz.

Zakładam że mamy pla.

Minimum jakie musi arteria mieć żeby się topił to 139, i 160 -170 żeby się łączył z poprzednią warstwa.

Max to będzie 260, powyżej się "gotuje".

Ja masz dobre chłodzenie i w miarę wydajna transmisje ciepła w bloku, to spokojnie ustawiasz 240 dla PLA i drukujesz

Kluczem jest właśnie to "dobre chłodzenie".

Czyli: druk 50mm i 240 jest ok, filamnt ma na 100% te 240°C

Ale przy druku 200mm i 240°C filament może mieć mniej (i raczej ma 225 do 230) ale jest to dalej dużo powyżej granicy 160-170 gdzie następuje proces łączenia z poprzednią warstwa.

Czyli w górę możesz sobie grzać aż do chwili kiedy filamnt się nie zwegli w dyszy, a w dół musisz pilnować żeby się łączył.

Masz 50-60°C przedział gdzie "wszystko gra", i zależnie od prędkości druku i chłodzenia operjesz wgornej lub dolnej części przedziału.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 18:21
autor: Pjoter
To zbyt skomplikowane na mój chłopski rozum

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 18:35
autor: kaloszer
Pjoter pisze: 02 maja 2023, 18:21 To zbyt skomplikowane na mój chłopski rozum
To jak z miodem, do pewnej temperatury robi się bardziej płynny a potem zwęgla i karmelizuje :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 19:42
autor: RevanitaPL
Jestem coraz bardziej pewny, że Bambus bardzo się nie lubi z zawilgoconymi filamentami, zdecydowanie bardziej niż moja poprzednia artyleria, czy chociażby 3DGence One.
No cóż, trzeba będzie zainwestować w suszarkę.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 19:47
autor: RevanitaPL
Szczególnie że próbowałem wszystkiego, kalibracji Flowu, kalibracji ciśnienia, zmian temperatury, prędkości, i tak filament bierze i pluje, gdy drukuje więcej niż kilka elementów na raz. Z PETG takiego problemu nie mam.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 maja 2023, 21:38
autor: freitag
Cześć,
Miałem się nie wypowiadać, ale naprawdę Moja X1CC działa i drukuje na okrągło. Ma już 275 R.G. za sobą i wciąż działa. Nie lubi temperatury to znaczy jak wrzucisz PLA lub PETG po druku ABS-em, to była kicha. Ale zmieniłem konfiguracje czyli AMS obok drukarki i zdjęta szyba z góry, otwarte drzwiczki. I nic się więcej nie dzieje. Jeśli chodzi o trwałość wydruków, to ostatnio wydrukowałem parę Dziadków do orzechów : Korpus stare PETG od DD 3 obrysy i 44% wypełnienia. Śruba z starego ABS-u od DD takie same ustawienia. Powyciągałem już prawie wszystko co znalazłem w domu, więc jak piszę "stare" to mam na myśli:
filament.jpg
Łupię orzechy od dwóch tygodni, a że dostałem ich prawie taczkę... To używam go naprawdę intensywnie i nic się nie dzieje, więc trwałość z mojej subiektywnej oceny jest zaje...
pozdrawiam Irek

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 maja 2023, 03:22
autor: Trolinka
freitag pisze: 02 maja 2023, 21:38 Cześć,
Miałem się nie wypowiadać, ale naprawdę Moja X1CC działa i drukuje na okrągło.
[ironia on] Ojej, to musi być jakaś wadliwa skoro działa :-)[ironia off]

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 maja 2023, 07:28
autor: freitag
No to pewnie tak, ale tak naprawdę...to mi osobiście wcale a wcale NIE PRZESZKADZA. Już była potrzebna działająca drukarka. Bo to się urwał zaczep od żaluzji, a to ssawka w odkurzaczu się połamała , a to podstawka pod ociekacz itd. A przy okazji innych pierdół setki np.:
Na świąteczne stroiki dla rodzinki i znajomych.
SILK Biały metaliczny od DD
SILK Biały metaliczny od DD
A to: wydrukował byś coś dla koleżanek które przyjdą do nas.
PLA Zielone od 3D kolor
PLA Zielone od 3D kolor
Dla dzieciaka od szwagra bo w końcu odszedł od kompa i zaczął robić jakieś doniczki. I tu podziękowania dla kolegi z forum za inspiracje do rysunku.
PETG z dawnych zapasów ale nie pamiętam producenta ale może być Plastspaw
PETG z dawnych zapasów ale nie pamiętam producenta ale może być Plastspaw
teraz jakiś pojemnik na wiertła... i tak cały czas.
pozdrawiam Irek

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 maja 2023, 20:41
autor: MosfetN
Ja mam już dwa BambuLab-y X1C z AMS-ami :D
IMG_8916.JPG
Z drukarek jestem bardzo zadowolony. Od miesiąca sprzedaję swoje poprzednie drukarki i w ich miejsce stawiam babulabsy :D
Jakość wydruków mega, Szybkość drukowania super, Wymiary wydruków super, Bezobsługowość już lepsza chyba być nie może, Aplikacja do zdalnego sterowania na telefon, Integracja ze slicerem, Zamknięta komora, I kupa innych fajnych ficzerów.
Aktualnie drukuję sobie silnik turbowentylatorowy z thingi który od dawna mi się marzył ale nie miałem ochoty drukować tego przez 2 tygodnie (https://www.thingiverse.com/thing:1327093).
Jeśli chodzi o AMS to drukowanie w kilku kolorach z tego samego filamentu mnie kompletnie nie interesuje. Najbardziej podoba mi się to ,że można drukować "Support interface" z innego materiału dzięki czemu podpory odchodzą jakby ich tam nigdy nie było.
Zrzut ekranu 2023-05-03 203502.png
Części do silnika drukuję z PLA od fiberlogy a do supportów korzystam z "Support W" od BambuLab.
Bambu przetopiły już ze dwie szpule filamentu w 3 dni i mam już prawie wszystkie części. Jak poskładam to wrzucę fotki ;).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 03 maja 2023, 21:17
autor: Trolinka
No nie może być, magia jakaś? Ale że jak to tak bez żmudnych wyliczeń temperatury i analiz zależności prędkości sobie klikać? Tak nie wolno :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 05 maja 2023, 20:38
autor: zen
Z innej beczki, żeby wrócić trochę do tematu ;)

Zniknęły mi prawie wszystkie profile "Generic" z Orca. Szukam, szukam i nikt takiego problemu nie miał. Spotkaliście się z czymś takim?
CleanShot 2023-05-05 at 8.37.33@2x.png

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 05 maja 2023, 20:45
autor: Aviator
Podpowiedzcie, jak chcę sobie stworzyć profil do konkretnego filamentu (temperatury, flow na podstawie lidaru, inne takie) to mogę to zrobić tylko za pomocą programu Orca Slicer czy w tym Bambusowym też da radę? Pewnie już było o tym ale nie chce mi się przewalać kilkudziesięciu stron a poza tym wciąż w szoku jestem po przesiadce z endera.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 05 maja 2023, 21:30
autor: zen
Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 Podpowiedzcie, jak chcę sobie stworzyć profil do konkretnego filamentu (temperatury, flow na podstawie lidaru, inne takie) to mogę to zrobić tylko za pomocą programu Orca Slicer czy w tym Bambusowym też da radę?
Da. Ale Orca ma dedykowane narzędzia do kalibracji

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 05 maja 2023, 23:35
autor: Trolinka
Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 Podpowiedzcie, jak chcę sobie stworzyć profil do konkretnego filamentu (temperatury, flow na podstawie lidaru, inne takie) to mogę to zrobić tylko za pomocą programu Orca Slicer czy w tym Bambusowym też da radę? Pewnie już było o tym ale nie chce mi się przewalać kilkudziesięciu stron a poza tym wciąż w szoku jestem po przesiadce z endera.
Jak się zalogujesz do konta bambu i masz synchronizację profili, to będziesz mieć te swoje i w Bambu Studio i Orca Slicer. W obu po prostu zmieniasz cokolwiek w profilu i przy save sam wymusi że z inna nazwą bo wbudowanych nie możesz przestawiać. Tak więc zapisujesz np. eSUN PLA+ sobie itd.
Jak powyżej pisali, w Orca jest wbudowane menu Calibrations i samo generuje wieże temp, PA, max flow itd. A później możesz używać w jednym lub drugim tych profili sobie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 maja 2023, 06:17
autor: Trolinka
Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 ........flow na podstawie lidaru........
Ja to pozwolę sobie sprecyzować :> Bo to nie do końca tak jest.
Oni to najpierw nazwali Flow Calibration, później poprawili się na Dynamic Flow calibration, a ostatecznie teraz nazywają "extrusion uniformity" cyt. https://wiki.bambulab.com/en/x1/manual/ ... ate-tuning
A tak prosto mówiąc to takie połączenie flow i pressure advance.

Zasada jest taka. Jak drukujesz jednym filamentem coś tam, ewentualnie drugi dla supportów to można z flow calibration korzystać. Działa to świetnie. Co prawda dla teksturowej płyty zastrzegają że pomiary mogą być niedokładne, ale używałem wiele razy i radziło sobie bez problemów.
Pomiar jest zapamiętywany do restartu drukarki. Więc przy kilku wydrukach można przy następnych flow calibration odfajkować.

Inna bajka jak robisz wielokorowy druk. Jeśli wszystkie użyte filamenty są takie same, typu np. eSUN PLA+ to można "pojechać lidarem". Niby per kolor są róznice w materiale ale nie ma problemu, spokojnie na tym samym pomiarze śmignie i biały i czarny i każdy kolor.
Jak masz różne jeden eSUN, drugi DevilDesign, trzeci Fibelogy itd. itd. to lidar robi tuning dla pierwszego użytego tylko. Następne polecą na calibracji pierwszego. Więc tutaj dobrze mieć profile per firma/materiał wystarczy, typu eSUN PLA+ eSUN PETG, DevilDesign PLA Silk, DevilDesign PLA itd.

PS. A jak ktoś chce bardziej technicznie to wytłumaczenie od inżyniera bambu lab:
In our road map, “flow calibration” has two parts:

* dynamic flow compensation calibration
* absolute flow compensation calibration

Dynamic flow compensation is used to compensate for the lag in the flow response of the extruder to make the flow synchronized with tool head movement.

If you want to make the compensation linear like in Marlin, you can modify the start-gcode:
Before “M900 Kx.x” cmd, insert a line of “M900 L1000 M10”.
After this line is executed, the compensator will work in linear mode when the new “M900 Kx.x” cmd is executed.

Absolute flow compensation calibration is used to calibrate the absolute flow ratio: “how far should the extruder motor rotates for 1 mm^3 of filament”.

This parameter is much harder to calibrate than the dynamic one. For example, 1% of calibration accuracy needs about 2um absolute accuracy. While this can be achievable, we need a lot of testing and debugging to make it reliable and to make it work with most filaments on the market.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 maja 2023, 08:42
autor: mcxmcx
Oba pozwalają zapisać, ale w orca jest łatwiej bo masz wbydowana generację testów

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 maja 2023, 13:18
autor: MosfetN
Wszystkie części do silnika mam już wydrukowane :). Pozostało kupić śrubki i wszystko poskręcać.
Poniżej wrzucam zdjęcie jak wygląda dolna powierzchnia wydruku wydrukowanego z PLA po wykorzystaniu materiału podporowego od BambuLab:
IMG_8968.JPG
Odległość pomiędzy suportem a wydrukiem została ustawiona na zero (góra/dół). Warstwa z nad supportu wygląda jakby była odklejona od stołu - piękna sprawa. Nigdy nie udało mi się robić takich fajnych podpór z PLA. Jakość samego wydruku również powala - nie widać kompletnie warstw. Do tego przy druku z prędkością 200-300 mm/s wykończenie powierzchni wyszło takie pół matowe - super to wygląda.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 maja 2023, 13:29
autor: Trolinka
MosfetN pisze: 07 maja 2023, 13:18 ......Odległość pomiędzy suportem a wydrukiem została ustawiona na zero (góra/dół). Warstwa z nad supportu wygląda jakby była odklejona od stołu - piękna sprawa......
To samo dokładnie otrzymasz używając PETG jako support interface dla PLA. Zresztą ten ichniejszy Support W to jakaś wersja PET'a.
Plus dla Support W że sam wszystko ustawia np. odległości, a przy PETG trzeba ręcznie poustawiać. Plus dla PETG wszędzie od ręki jest dostępny i sporo taniej :-)))

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 maja 2023, 13:58
autor: zlp
Chyba gdzieś oglądałem, że można używać filamentu suportowego w miejscach styku z drukowanym elementem, "wypełnieniem suportu" może być tańszy filament (często ten, z którego jest drukowany element).
Niestety nigdy nie korzystałem i nie wiem, która to opcja.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 maja 2023, 14:13
autor: Trolinka
Ten sam nie, chodzi o to że takie PLA nie chce się "sklejać" z PETG, więc fajna kombinacja na support interface właśnie.
Odgrzebałem:
https://www.youtube.com/watch?v=Matf1Mna2zI&t=385s
Działa tak samo jak Support W, tylko nie kosztuje prawie 200 za 0.5 :PPP Bo to jakikolwiek petg można używać.

A dobra bo to nie zakumałem za pierwszym razem :PPPP
Masz dwie opcje Support Base i Support Interface. Base zostawiasz ten co drukujesz np. PLA, a tylko interface się ustawia PETG czy Support W.
Cały support jako taki jest z tego samego drukowany co obiekt, tylko sam styk/miejsce łączenia Support W lub PETG. Na filmie to widać bo innym kolorem jedzie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 maja 2023, 18:19
autor: MosfetN
Z filamentu "Support W" od bambulab korzystam głównie dlatego ,że dostałem po jednej szpuli z każdą drukarką. Korzystając z tego filamentu tylko do "Support interface" starczy mi go na bardzo długo. Patrząc na właściwości mechaniczne, wygląd, temperaturę druku i to jak zachowuje się po wyciśnięciu z dyszy na 90 % jestem pewien ,że to HIPS :). Oczywiście można skorzystać z jakiegokolwiek filamentu który nie przykleja się do filamentu z którego drukujemy wydruk. W samym filamencie do podpór nie ma nic niesamowitego - bardziej chodzi mi o to ,że drukarka potrafi drukować takie rzeczy w taki sposób od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli chodzi o AMS to nawet sam fakt ,że mogę mieć kilka materiałów załadowane do drukarki i w zależności od potrzeb sobie wybrać materiał w slicerze jednym kliknięciem jest mega wygodną sprawą. Dotychczas miałem 6 drukarek i każda z nich miała albo inny kolor albo inny materiał i w zależności od potrzeb wybierałem drukarkę z danym filamentem bo mi się nie chciało iść i się wspinać na te półki aby wymienić filament :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 07 maja 2023, 18:57
autor: Trolinka
Ano jako magazynki gdzie na klik samo się zmienia rewelacja :>
No i jeszcze mamy backup filament, kończy się szpula to sam bierze następną z tym samym materiałem i kolorem :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 maja 2023, 20:37
autor: zlp
Drukowałem litophane, ale nigdy w kolorze: https://eu.store.bambulab.com/products/ ... fa18ab3498

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 maja 2023, 02:38
autor: zen
Trolinka pisze: 06 maja 2023, 06:17
Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 ........flow na podstawie lidaru........
Ja to pozwolę sobie sprecyzować :> Bo to nie do końca tak jest.
Oni to najpierw nazwali Flow Calibration, później poprawili się na Dynamic Flow calibration, a ostatecznie teraz nazywają "extrusion uniformity" cyt. https://wiki.bambulab.com/en/x1/manual/ ... ate-tuning
A tak prosto mówiąc to takie połączenie flow i pressure advance.
Obecny firmware robi tylko PA. Nic więcej. Nie mylmy pojęć

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 maja 2023, 07:26
autor: Trolinka
zen pisze: 09 maja 2023, 02:38
Trolinka pisze: 06 maja 2023, 06:17
Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 ........flow na podstawie lidaru........
Ja to pozwolę sobie sprecyzować :> Bo to nie do końca tak jest.
Oni to najpierw nazwali Flow Calibration, później poprawili się na Dynamic Flow calibration, a ostatecznie teraz nazywają "extrusion uniformity" cyt. https://wiki.bambulab.com/en/x1/manual/ ... ate-tuning
A tak prosto mówiąc to takie połączenie flow i pressure advance.
Obecny firmware robi tylko PA. Nic więcej. Nie mylmy pojęć
No co dokładnie robi to tylko oni wiedzą :P Z samych ruchów tych "skocznych" na wzorku wynikało by że PA only, ale sprawdza też wzorek i linię zwykłą. Ba! Od któreś wersji firmware mimo wyłączenia flow calibration jedzie laserem po rozbiegówce po co i co robi wtedy kij wie. Starczy ręcznie ustawić flow np. na 0.9 i porównać wydruk z flow calibration i bez. I będzie jasność czy coś "dłubie".

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 09 maja 2023, 11:07
autor: mcxmcx
Dłubie, bo jak skalibrowane na lw-pla i później puściłem zwykle pla bez ponownej kalibracji to nic nie wyszło

Czyli flow też sprawdza

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 maja 2023, 22:57
autor: Aviator
Co się sprawdzi jako support dla PETG albo jeszcze lepiej jako sama warstwa rozdzielająca PETG? Któryś z ogólnodostępnych materiałów się nadaje czy trzeba kupować dedykowane?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 maja 2023, 23:20
autor: Elhape
Trolinka pisze: 07 maja 2023, 13:29 To samo dokładnie otrzymasz używając PETG jako support interface dla PLA. Zresztą ten ichniejszy Support W to jakaś wersja PET'a.
Plus dla Support W że sam wszystko ustawia np. odległości, a przy PETG trzeba ręcznie poustawiać. Plus dla PETG wszędzie od ręki jest dostępny i sporo taniej :-)))
Po tym wpisie wnioskuję, że PLA :lol:
Skoro działa w jedna stronę to zapewne zadziała i w drugą ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 maja 2023, 23:40
autor: Aviator
Elhape pisze: 12 maja 2023, 23:20
Trolinka pisze: 07 maja 2023, 13:29 To samo dokładnie otrzymasz używając PETG jako support interface dla PLA. Zresztą ten ichniejszy Support W to jakaś wersja PET'a.
Plus dla Support W że sam wszystko ustawia np. odległości, a przy PETG trzeba ręcznie poustawiać. Plus dla PETG wszędzie od ręki jest dostępny i sporo taniej :-)))
Po tym wpisie wnioskuję, że PLA :lol:
Skoro działa w jedna stronę to zapewne zadziała i w drugą ;)
Ale mam zaćmienie mózgownicy. Chyba na dzisiaj dość, czas na odpoczynek.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 09:48
autor: arek
Tymczasem w sklepie...
rods.jpg
X-Axis Carbon Rods Assembly, X1C i P1P, ~450pln

https://eu.store.bambulab.com/en-pl/col ... s-assembly

Główna, przewijająca się na forach, "obawa" braku możliwości wymiany znika.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 10:14
autor: RevanitaPL
arek pisze: 15 maja 2023, 09:48 Tymczasem w sklepie...

rods.jpg

X-Axis Carbon Rods Assembly, X1C i P1P, ~450pln

https://eu.store.bambulab.com/en-pl/col ... s-assembly

Główna, przewijająca się na forach, "obawa" braku możliwości wymiany znika.
Dokładnie, główna obawa co do żywotności drukarki, znacząco znika, tylko czy w takim razie carbon rods'y stają się obiektem do zużycia, nie podlegającym gwarancji, czy może w przypadku zużycia, support będzie oferować vouchery na ten element. Czas pokaże moim zdaniem.
Ale to też dość mocno pokazuje, dlaczego Bambu Lab, stara się walczyć z modyfikacjami własnej drukarki, bo na tym kroją kasę :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 11:28
autor: mcxmcx
Nie mam pewności czy z 450zl zrobisz DIY taka os, gdzie masz cztery łożyska ślizgowej (albo 8) dwa wałki w wysokie tolerancji i trochę skomplikowanego kształtu wplastyku.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 12:41
autor: RevanitaPL
mcxmcx pisze: 15 maja 2023, 11:28 Nie mam pewności czy z 450zl zrobisz DIY taka os, gdzie masz cztery łożyska ślizgowej (albo 8) dwa wałki w wysokie tolerancji i trochę skomplikowanego kształtu wplastyku.
Masz rację, użyłem złych słów, nie chodziło mi o to że kroją ludzi na kasę, jako że to coś złego. Bardziej po prostu, miałem na myśli to że sami wolą sprzedawać części, które na pewno będą działać, niż kazać ludziom kombinować. :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 13:01
autor: zlp
Po prostu starają się dać możliwość serwisowania swoich drukarek. Tak to odbieram.
Części w miarę zużywania, pojawiają się na sklepie. I to w bardzo rozsądnych cenach.
Użytkownicy mają już po kilka tys godzin podrukowane i oprócz bardzo sporadycznych przypadków nie skarżą się na zużycie wałków i łożysk. A kilka tys. godzin na Bambu można sobie porównać z kilkanaście tys. godzin na innych drukarkach. Nie ma powodów, aby narzekać na żywotność Bambu, raczej jest powód do zadowolenia.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 14:39
autor: Abys
Oby ta jakość się nie zepsuła z czasem, jeżeli będą się rozwijać jeszcze i trzymać jakość to mogą namieszać na rynku jeszcze bardziej.
Mogą sporą cześć tortu mieć dla siebie, jeżeli będą podejmować odpowiednie decyzje i nie spierdzielą tego.
Kibicuję im, fajnie że pojawiła się konkurencja i jest to też jakiś większy krok do przodu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 14:51
autor: RevanitaPL
Dokładnie, muszę powiedzieć wprost że na pomimo tego że dopiero półtora miesiąca siedzę w środowisku Bambusowym, to jednak na razie podejmują świetne decyzje.
Począwszy od darmowego upgrade'u dla każdego z posiadaczy P1P, gdzie aktualne zamówienia dołączono z wcześniej wbudowaną kamerką oraz LED'em, a gdzie użytkownicy starsi otrzymali vouchery na darmowe (+koszty wysyłki) kupno tych produktów.
Ale właśnie mega odbieram to że postanowili posłuchać ludzi i dali tak wygodną możliwość wymiany tych Rodów.
Szczególnie że sam dobijam do 200 godzin na drukarce, więc cieszę się że będę miał takie możliwości naprawy.
Jako użytkownik Zortraxa, jestem ciekawy czy Bambus i aktualny wyścig kto wydrukuje szybciej, sprawił że ostatnio wreszcie dali opcję podkręcania prędkości.

A Prusa wreszcie udostępniła pełny software pod MK4? :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 15:32
autor: zlp
Dzisiaj wszyscy zaczynają gonić Bambu.
Nie spodziewałem się, że debiut jednego producenta tak ruszy rynkiem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 15:38
autor: Rozarh
Według Teaching Tech to jest wejście w kolejną epokę/generację druku 3D:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7k5ahi8SPTc

Zawsze tak było: od lokomotyw, samochodów poprzez komputery i drukarki 3D - zaczyna się od samodzielnej budowy (w garażu), potem powstają wyspecjalizowane firmy, potem te firmy podnoszą tak wysoko poprzeczkę, że produkcja garażowa zamiera.

Nie wiedziałem tylko, że to przejście w druku 3D będzie dość szybkie... :cry2:
Choć z pewnością nie będzie to nic złego dla osób, które chcą wyłącznie drukować :thumbup:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 16:33
autor: RevanitaPL
Rozarh pisze: 15 maja 2023, 15:38 Według Teaching Tech to jest wejście w kolejną epokę/generację druku 3D:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7k5ahi8SPTc

Zawsze tak było: od lokomotyw, samochodów poprzez komputery i drukarki 3D - zaczyna się od samodzielnej budowy (w garażu), potem powstają wyspecjalizowane firmy, potem te firmy podnoszą tak wysoko poprzeczkę, że produkcja garażowa zamiera.

Nie wiedziałem tylko, że to przejście w druku 3D będzie dość szybkie... :cry2:
Choć z pewnością nie będzie to nic złego dla osób, które chcą wyłącznie drukować :thumbup:
No ja sam pokochałem drukowanie, ale szczerze mówiąc przy Sidewinderze X2, miałem tyle roboty, że potrafiłem przysiąść, rozłożyć ręcę i jeszcze nerwowo odreagowywać xD
Sprzedałem Sidewindera, kupiłem Bambusa i teraz dzień w dzień chodzi u mnie drukarka :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 18:18
autor: rafly

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 18:29
autor: mcxmcx
Proszę bardzo, 12 minut bo bez flow.

Dysza 0.6, myślałem że się nie uda ale proszę...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 18:54
autor: roman
Druk 3d ma początek gdzieś w latach 90' albo nawet wcześniej, także to nie jest technologia tego wieku. To co się bardzo zmieniło to że kiedyś drukaki 3d (takie gotowe do pracy) były robione wyłącznie dla przemysłu i kosztowały krocie. Nie było sensu produkować sprzętu domowego, bo nikt nie widział w tym biznesu i tak rzeczywiście było. Era własnoręcznie składanych drukarek czy poprostu tanich chińczyków wprowadziła ten rozwój na zupełnie inne tory. Tzn. nadal nie warto było się brać za robienie bardzo dobrze przygotowanego gotowca dla ludzi co nie umieją grzebać i nie chcą grzebać, bo drukarka by i tak kosztowała ze 20K i mam wrażenie, że żadne callcenter by nie ogarnęło liczby telefnów serwisowych. Dla biznesu to miało jak najbardziej sens, bo i sprzęt sprzedawało się drożej. Genralnie to był albo przemysł albo składanie/grzebanie samemu.

Ja, już od roku (może nawet trochę dłużej) obserwuje wręcz "ponowny boom" na druk3d. I nie chodzi mi o tę pospolitą mode, która była (bo tak jest zawsze, że najpierw jest głośno o czymś, robi się modne, wszyscy o tym gadają, a mało kto korzysta faktycznie). Ale właśnie o rzeczywisty wzrost liczby userów, którzy z cnc, majsterkowaniem itp. nie mieli nigdy do czynienia. I tu pojawiają się produkty nieźle przygotowane z naciskiem na plug&play do tego tysiąc pięćset problemów/przyczyn/design flaws już zostało przerobionych i opracowanych do tego stopnia, że można taką drukarke dać komuś kto kiedyś jedynie kseropiokarke w biurze obsługiwał. I on wydruje nie tylko jeden, (jakośtam) wydruk, ale będzie tym trzaskał jak z taśmy.

Kiedyś cała ta wiedza (może zbyt górnolotnie) siedziała w firmach co skupiały się na przemyśle, a więc i sposoby radzenia sobie z problemami i rozwiązania były typowo przemysłowe. Może inaczej rzecz ujmując... trochę tak że społeczność szła swoim torem a firmy swoim.

Podobnie było z kompami (jak wspomniane wyżej). Żeby długo nie pisać: Pecet jako skrzynka vs pecet jako laptop. Skrzynke samemu się składało, trzeba było się trochę znać. Ogólnie komputer to był sprzęt dla maniaków, a nie użyteczność jak lodówka czy pralka. Tak to było postrzegane. Później pierwsze firmy postanowiły robić coś dla "end userów" i różnie to wychodziło na początku. A jeszcze później era "laptoków", małe, poręczne, po prostu kupujesz i używasz - tam wszystko już jest. No i stało się tak samo użyteczne jak pralka czy lodówka.

EDIT:
Tutaj o "predykcjach" na 2023.
https://www.youtube.com/watch?v=c22NF1L-1Yc

W sumie to na przełomie roku chciałem założyć wątek do dyskusji o "przyszłości druku", itp. może chciałbym ktoś podyskutować, bo (może jestem niepoprawnym marzycielem) ale ja tu widze nadchodzące zmiany ;)

PS: ...chyba warto wydzielić wątek.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 19:05
autor: Trolinka
Boom jest i rynek domowy rośnie bo automatyka i social media :> Jak drukarka sama sobie ogarnia pierwszą warstwę, już nie mówiąc o innych kalibracjach, to sobie taka "krysia" kupi i drukuje gotowe figurki w kolorze i zapycha insta/fb/tiki/inne a za nią idą koleżanki bo też chcą :P Nie trzeba już wiedzy tajemnej i doświadczenia :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 19:39
autor: panWiadr0
Do figurek akurat trzeba dużo wiedzieć i dużo kombinować aby osiągnąć naprawdę dobrą jakość. Nie wystarczy jako tako nasrać z prędkością 200m/s

Jeden z przykładów: https://www.reddit.com/r/3Dprinting/com ... ight_04mm/

I jeszcze jeden: https://www.reddit.com/r/3Dprinting/com ... astronaut/

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 20:10
autor: RevanitaPL
rafly pisze: 15 maja 2023, 18:18 Raise tez goni bambu :D https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo
Szczerze mówiąc nie powiedziałbym, zupełnie inny poziom i klient docelowy.
Bambu Lab sprawił że wysypało mnóstwo małych przedsiębiorczów na portalach typu OLX czy Allegro, oraz sprawiło że ludzie którzy chcą drukować nie mając o tym pojęcia, mają do tego narzędzie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 20:11
autor: Trolinka
panWiadr0 pisze: 15 maja 2023, 19:39 Do figurek akurat trzeba dużo wiedzieć i dużo kombinować aby osiągnąć naprawdę dobrą jakość. Nie wystarczy jako tako nasrać z prędkością 200m/s

Jeden z przykładów: https://www.reddit.com/r/3Dprinting/com ... ight_04mm/

I jeszcze jeden: https://www.reddit.com/r/3Dprinting/com ... astronaut/
Figurka figurce nie równa. Są gotowe .3mf dla bambu studio przygotowane. I nic nie trzeba umieć. Wcisnąć tylko nakuźwiaj :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 20:14
autor: RevanitaPL
roman pisze: 15 maja 2023, 18:54 EDIT:
Tutaj o "predykcjach" na 2023.
https://www.youtube.com/watch?v=c22NF1L-1Yc

W sumie to na przełomie roku chciałem założyć wątek do dyskusji o "przyszłości druku", itp. może chciałbym ktoś podyskutować, bo (może jestem niepoprawnym marzycielem) ale ja tu widze nadchodzące zmiany ;)

PS: ...chyba warto wydzielić wątek.
Ja sam liczę najbardziej na to że narzędzia do projektowania staną się naprawdę bardzo intuicyjne, ale myślę że rozwój sztucznej inteligencji, pomoże również i w tym, bo skoro generujemy obrazy, generujemy teksty, czy muzykę (patrz sztuczna inteligencja od Google), to nic nie stoi na przeszkodzie by generować trójwymiarowe kształty. Moim zdaniem właśnie przyszłość modelowania leży w wygodnych narzędziach i wspomaganiu się sztuczną inteligencją :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 20:33
autor: rafly
Tak. Właściwie dla ludzi już nie będzie roboty niebawem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 21:02
autor: RevanitaPL
rafly pisze: 15 maja 2023, 20:33 Tak. Właściwie dla ludzi już nie będzie roboty niebawem.
E taaaaaam

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 23:01
autor: roman
Trolinka pisze: 15 maja 2023, 19:05 Boom jest i rynek domowy rośnie bo automatyka i social media :> Jak drukarka sama sobie ogarnia pierwszą warstwę, już nie mówiąc o innych kalibracjach, to sobie taka "krysia" kupi i drukuje gotowe figurki w kolorze i zapycha insta/fb/tiki/inne a za nią idą koleżanki bo też chcą :P Nie trzeba już wiedzy tajemnej i doświadczenia :-)
Myślę, że nadejdą takie czasy, że większa część różnych uchwytów/akcesoriów/złączek/wieszaków/kloszy/spinaczy/i setek innych rodzajów bibelotów/itd./czy po prostu części zamiennych, które ma się w domu będzie drukowana. I mam tu na myśli przeciętnego Kowalskiego, który nawet ni ma drukarki 3d w domu. Za pare lat może dojść do swoistej rewolucji, gdzie druk 3d bezpowrotnie wyprze produkcje mało i średio-seryjne, różnej maści części plastikowych. Będzie to miało związek z ogólną de-globalizacją na świecie, itd.

Takiej castoramie po prostu będzie łatwiej/taniej zamówić tira filamentu raz na tydzień do sklepu (być może w granulacie) i wyprodukować samemu, aniżeli negocjować/podpisywać umowy z licznymi dostawcami różnorakiego towaru plastikowego. A ci dostawcy to zapewne importerzy co biorą od producenta. Producenci to muszą pod-zlecić wykoanie form wtryskowych, które trzeba zaprojektować, później tłoczyć i produkować. Łańcuch dostaw wygląda tak, że później to wszystko idzie na statek do dystrybutora. Ten do importerów, ten do hurtowników, i dopiero do sklepu. To wsystko odpada dzięki drukowi 3d. Taki sklep (po trosze i fabryka) będzie mogła mieć "na stanie" tyle rodzaju towaru ile tylko zechce, bo... wirtualnego, z odbiorem na drugi dzień. Odpada cała logityka i planowanie, "ile czego zamówić/mieć", "czy się sprzeda", "robić promocje", itd...

Owszem, nie mówie tu o takich rzeczach, które być może nigdy nie będą opłacalne w druku, np plastikowy, ogrodowy stół, itd. I nie twierdze, że to się zdarzy bezwględnie na całym rynku wytwórstwa. Ale uważam, że może zagarnąć większą część rynku end-usera. Czyli takiego rynku na którym nieprzewidywalność zbytu oraz mnogość personalizacji (kolor taki, a sraki, a faktura taka, itd.) jest bardzo duża.

Oczywiście, z tym jest dużo znaków zapytania czy nawet (z dzisiejszej perspektywy) przeszkód, np jakość. "Panie, nikt panu nie kupi czegoś na czym widać no... te warstwy", Nie? No to zobaczymy :) Wiele mogą zrobić nowe przepisy, mentalność, moda, itd. Użyteczność aut elektrycznych jest mocno dyskusyjna a i tak je ludzie coraz chętniej kupują. Moda na eko-sreko aż kipi czasami, ludzie sami chcą być modni, a eko znowu będzie modne. No i zrobi się moda na druk 3d z taką właśnie motywacją. Mi się jeszcze do niedawna wydawało nie do pomyślenia, że znowu, jak kiedyś we wczesnych latach 90-tych będe biegał do sklepu z własnymi torbami na zakupy, a tu proszę.

Ja Wam mówie - to wszystko przed nami (zapamiętajcie sobie tego posta:)). Nie twierdze, że za rok, za dwa, ale moim zdaniem będzie grubo.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 15 maja 2023, 23:34
autor: dziobu
Z programowaniem było to samo jak weszło Arduino. Niektorym jest latwiej ale branży to nie zmienilo.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 01:17
autor: Trolinka
Tak samo jak telewizja miała zabić kino, internety zabić gazety itd. etc. Ot powstanie "wyłom" i nowa grupa princiarzy co w sumie nic nie zmieni jako tako :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 05:47
autor: Jarewa
Bo praktycznie się nie zmieni 50% drukarzy chce grzebać a nie drukować :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 06:44
autor: Rozarh
Za dwadzieścia lat:
- A mój dziadek umie kalibrować drukarkę 3D...
- A na kiego to komu potrzebne?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 06:52
autor: Trolinka
W myśl zasady byle dłubać :P Ot hobby.
Ja tam pierwsze drukarki dłubałem bo trzeba było dłubać :-) Następne już w sumie nie było po co dłubać, ale dla zasady "a coś tam sobie pozmieniam" co by mieć zajęcie. Teraz etap trzeci "drukuj kuźwa i nie zawracaj mi głowy", czas trzeba na inne hobby poświęcić. Niech się rozwiązania trochę przetasuja, pozmieniają i będzie można wrócić do dłubania po nowemu :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 07:02
autor: Artu
Stękali, stękali, i wystękali X-Axis Carbon Rods Assembly :mrgreen:
X-Axis Carbon Rods Assembly.jpg

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 07:07
autor: Trolinka
Artu pisze: 16 maja 2023, 07:02 Stękali, stękali, i wystękali X-Axis Carbon Rods Assembly :mrgreen:

X-Axis Carbon Rods Assembly.jpg
Stronę czy dwie temu było :> Stąd się temat ożywił :>
Bo to nie wymienne, zaspawane, zaklejone i w ogóle uszkodzi się to trup :>
Jak to raz pisałem sukcesywnie baza części jest rozbudowywana, na start śmigła, dysze, nożyki to co może być potrzebne, a później inne dochodzą graty.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 10:15
autor: Jarewa
Trolinka pisze: 16 maja 2023, 06:52 W myśl zasady byle dłubać :P Ot hobby.
Ja tam pierwsze drukarki dłubałem bo trzeba było dłubać :-) Następne już w sumie nie było po co dłubać, ale dla zasady "a coś tam sobie pozmieniam" co by mieć zajęcie. Teraz etap trzeci "drukuj kuźwa i nie zawracaj mi głowy", czas trzeba na inne hobby poświęcić. Niech się rozwiązania trochę przetasuja, pozmieniają i będzie można wrócić do dłubania po nowemu :P
Wiesz jest jeszcze czwarty etap że po cholerne drukować jak można zlecić firmie i na drugi dzień mieć

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 10:55
autor: roman
Właśnie do tego zmierzałem w swojej długawej wypowiedzi ;)

W skrócie - rynek użyteczności/zastosowania się rozwarstwi. Teraz wszyscy patrzą na to pod kątem: druk 3d = drukarka w domu. A moim zdaniem to pójdzie wielotorowo:
- drukarka w domu (tu również pojawi się widoczne rozwarstwienie: specjalityczna dla maniaków albo łatwa z pełną automatyką na pla, petg, do "figurek" itp.)
- typowe zlecenie-usługa
- sklepy sprzedające swoje (albo i nie swoje) projekty, które dobrze znają, przygotowane, z aksesoriami (np śrubki w zestawie, itp). Taka trochę "ikea", trochę takie etsy. Kupujesz coś od ręki (np w popularnych kolorach i rozmiarach) albo z zamówienim na drugi dzień.
- (i to co wspominałem wcześniej) zmiany w branży wytrórstwa w aspekcie mało i średnio seryjnych produkcji. Z przeniesiem tego do sklepów typu Castorama.

Takie rozwarstwienie miało już miejsce w przypadku fotografi jak weszły cyfrówki:
- zamawiało się zdjecia przez net w jakiejś tam firmie co te foty drukowała
- można było stacjonarnie gdzieś w mieście (dobre w przypadku szczególnych wymagań)
- ktoś miał prostą drukarke w domu, bo dużo "wywoływał" dla rodziny\
- fotograf-hobbysta kupował se drukre za 5K
- a teraz to w drogerii stoi automat i każdy może się sam obsłużyć

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 11:12
autor: aaannnd
to następnym krokiem będzie ogólnodostępna drukarka w Rossmanie :D Hegron juz tam mają

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 11:22
autor: Pjoter
No dokładnie tak jak z drukarkami 2D - w domu mam jakąś kijową laserówkę czarno-białą na A4. do etykiet zwrotnych i jakiś podstawowych dokumentów się nadaje. Do plakatów, druków wielkoformatowych, zdjęć zgłaszam się gdzieś indziej :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 11:46
autor: roman
Może trochę górnolotnie, ale ja ja uważam, że super-szybki druk z aktywnym input shapingiem to jest obecnie troche taka "niedoceniona rewolucja" (na dzień dzisiejszy), a to pozwala przekroczyć pewną barierę, którą jest wydruk na niskich warstwach (np 0.08), czyli w jakości akceptowalnej przez szeroki odbiór, w "skończonym czasie" (czyli nie, że tydzień druku, ale np doba).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 14:47
autor: Abys
Znajdzie się śmiałek z Bambusem który puści wydruk w jakiś niższych warstwach?
Najlepiej jeszcze zejść dyszą, ciekaw jestem jak taka figurka wyjdzie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 15:37
autor: roman
wyjdzie tak samo jakbyś zapuścił ten wydruk na swojej drukarce, ale zwolnił prędkość/acc/jerk żeby nie było efektu echa na zewnętrznych obrysach czy tam innych artefaktów. W wątku "roman - wydruki" wrzucałem łódki z dyszą 0.15, warstwa 0.06 (0.08 - nie pamiętam, w zasadzie to to samo), drukowane b. wolno. Wydruki robiłem na starej AI3M (poza direct-drive ubogo "zmodzona").

Także ładnie się da wielu sprzętach. Da się też szybko na wielu sprzętach. Ale ładnie i szybko (a tym bardziej b. szybko) już nie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 16 maja 2023, 23:31
autor: mcxmcx
Mam teraz założona dysze 0.4, i pei plate potnij co tam chcesz na 0.08 i puszczę

Chyba pla będzie najwygodniejsze (ustaw bambus pła).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 13:52
autor: RevanitaPL
Najlepsze wyniki wam powiem że osiągam przy druku z PETG bo z PLA co chwilę mam jakiś problem, najczęściej pluje się lub odkleja, kalibracje nic nie dają, więc po prostu coraz częściej drukuje z PETG

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 14:59
autor: Abys
mcxmcx pisze: 16 maja 2023, 23:31 Mam teraz założona dysze 0.4, i pei plate potnij co tam chcesz na 0.08 i puszczę

Chyba pla będzie najwygodniejsze (ustaw bambus pła).

Próbowałem pociąć ale nie mogłem zapisać .gcoda :?
Może lepiej jak ty potniesz, jak możesz jeszcze to daj screena ustawień.

Coś takiego:
X1_Screenshot 2023-05-17 145506.jpg
Aby skorzystać z tree supportów i możliwie jak najbardziej ominąć supporty tworzone na modelu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 15:16
autor: freitag
Cześć,
Za duża temperatura zacznij drukować na zimnym stole i otwórz drzwi i i ściągnij górną szybę. i będzie OK.
Przekroczyłem wczoraj 500 roboczogodzin i zrobiłem sobie w nagrodę trój kolorowy pojemniczek na przekąski...
PLA białe od DD; limonka noname; brązowy od plastspawu
PLA białe od DD; limonka noname; brązowy od plastspawu
IMG-20230516-WA0001.jpg
Na poprzedniej cztery razy próbowałem w jednym kolorze i nic a na tej od strzału. Wiem że jeszcze nad wymianą kolorów muszę popracować ale z podpór jestem mega zadowolony.
brązowe PLA od Pastspawu
brązowe PLA od Pastspawu
IMG-20230516-WA0005.jpg
pozdrawiam Irek

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 15:41
autor: marcin86
Nawiązując do bezobsługowości bambulaba (nadal mimo wszystko jestem fanem marki).
Ostatnio mam problem polegający na tym, że w drukach pojawiają mi się wtrącenia poprzednio używanych filamentów. Podejrzewam, że gdzieś osadziły się jakieś resztki - ale gdzie skoro dysza stanowi całość z blokiem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 15:46
autor: Trolinka
marcin86 pisze: 17 maja 2023, 15:41 Nawiązując do bezobsługowości bambulaba (nadal mimo wszystko jestem fanem marki).
Ostatnio mam problem polegający na tym, że w drukach pojawiają mi się wtrącenia poprzednio używanych filamentów. Podejrzewam, że gdzieś osadziły się jakieś resztki - ale gdzie skoro dysza stanowi całość z blokiem.
A ustawiasz sobie "płukanie" ? :> Bo domyślnie jak nie dasz przeliczenia aktualnych kolorów to tam są jakieś niskie po 100 wartości chyba.
!plukanie.PNG

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 16:06
autor: freitag
Cześc,
Ja włączyłem przy piłce 0,5 mm sześciennego i dałem żeby automatycznie przeliczyło ale chyba błąd popełniłem bo wyłączyłem wieże czyszczącą . ze środka wymieniało filament , ale dysza też może być brudna. Uczymy się. Może założyć wątek taki gdzie będziemy się dzielić swoimi doświadczeniami.
pozdrawiam Irek

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 18:00
autor: Trolinka
freitag pisze: 17 maja 2023, 16:06 Cześc,
Ja włączyłem przy piłce 0,5 mm sześciennego i dałem żeby automatycznie przeliczyło ale chyba błąd popełniłem bo wyłączyłem wieże czyszczącą . ze środka wymieniało filament , ale dysza też może być brudna. Uczymy się. Może założyć wątek taki gdzie będziemy się dzielić swoimi doświadczeniami.
pozdrawiam Irek
0.5 to z wieżą, bez na pewno minimum 1 albo więcej trzeba by doświadczalnie dobrać. Są bodajże na printablesie jakieś takie wzorniki biało-czarny i testować przy jakich wartościach się nie przenikają :>
Dysza nie, co najwyżej mogła by farforcla nieść jakiegoś i gdzieś zostawić, ale przy bambu mi się nigdy nie zdarzyło.
Jeszcze można dłubać takie opcje jak czyścienie w infillu itd.
Ja tam używam 0.5 + wieża (bo na niej fajnie się rozpędza) + auto calc i się sprawdza, nawet biały-czarny-biały jest idealnie.
Jedynie inaczej jak support petg dla pla albo pla dla petg to 1.0 mnożnik i pomiędzy nimi ręcznie "płukanie" wpisuje 600-700 minimum

PS. To jest wątek w baza wiedzy poradniki itd. I takie było założenie z początku, tylko "przyleźli" z fochami i naśmiecili :PPPPP

PS. Notabene wcześniejszego postu do PLA nie trzeba szyby zdejmować. Wystarczą na przodzie dwie podpórki żeby uchylona była (spokojnie AMS można stać na niej), i drzwiczki lekko uchylone wystarczy. Na początku bodajże podawałem linki do takich prostych uchylaczy szyby (tego jest pełno, polecam taki z otworami na magnesiki 6x3 np. bo się trzymają na miejscu nawet jak zagląda się pod szybę :>>>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 18:24
autor: freitag
Cześc
Powiem szczerze że u mnie gdzie stoi drukarka jest grubo ponad 20 st. i zepsuły mi się dwa wydruki właśnie z PLA jeden jak uchyliłem drzwi i szybkę ale puściłem druk natychmiast po drukowaniu z PETG. i drugi właśnie przy uchylonych drzwiach i uchylonej szybce. AMS poszedł obok, otworzyłem górę i jak ręką odjął problemy, a teraz jeszcze zmniejszam temp. stołu... I drukuję, drukuję itd.
pozdrawiam Irek

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 18:26
autor: Trolinka
No jak od razu po petg to miałeś już nieźle gorąco :PPP
Starczy z slicerze czy telefonie obserwerować temp w komorze, jak zaczyna przekraczać te 38/39 stopni to znaczy za mało chłodzenia :-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 18:42
autor: marcin86
Trolinka pisze: 17 maja 2023, 15:46
marcin86 pisze: 17 maja 2023, 15:41 Nawiązując do bezobsługowości bambulaba (nadal mimo wszystko jestem fanem marki).
Ostatnio mam problem polegający na tym, że w drukach pojawiają mi się wtrącenia poprzednio używanych filamentów. Podejrzewam, że gdzieś osadziły się jakieś resztki - ale gdzie skoro dysza stanowi całość z blokiem.
A ustawiasz sobie "płukanie" ? :> Bo domyślnie jak nie dasz przeliczenia aktualnych kolorów to tam są jakieś niskie po 100 wartości chyba.
!plukanie.PNG
Nie mam AMS (P1P), Mowa o zwykłym druku. Drukowałem ostatnio elementy z petg i w jednym z nich (w połowie elementu) zauważyłem pomarańczowe nitki - wcześniej drukowałem z pomarańczowego TPU. Innym razem miałem podobnie z PLA w kolorze białym które zaplątało się w druku z czarnego petg. Takie rzeczy działy się też w poprzedniej drukarce z bowdenem ale tam wiadomo że był problem z zanieczyszczeniami w dyszy.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 17 maja 2023, 22:46
autor: Trolinka
W połowie dopiero? Ale to w druku stricte czy nitki? Z peta to faktycznie gdzieś mogły nitki się poniewierać bo on lubi się ciągnąć zwłaszcza jak za ciepło ma. Nie wiem jak P1P przy ręcznej zmianie robi, przepycha trochę automatycznie żeby się "przepłukać" ? Może trzeba ręcznie kazać trochę przepchać?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 10:54
autor: RevanitaPL
Przy P1P przestałem używać funkcji Load i Unload, bo to strasznie marnuje czas, zanim to się nagrzeje, pomyśli, zrobi, zpurguje. Szybciej wychodzi temperatura na 250, ekstrukcja kilka razy do góry, potem włożenie nowej rolki, i ekstrukcja kilka razy już w dół, i tyle. Krótko i na temat :)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 12:44
autor: mcxmcx
Ale musisz odcinac ręką, bo zostają gluty i się może blokować.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 13:09
autor: Trolinka
Dokładnie tak, bez obcinania to tak MMU prusy miało problemy, bo się rozciągały i ciągnęły gluty. A tak jest ładnie obcięty i zimny ucięty koniec cofany.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 13:45
autor: Rozarh
A tak przy okazji:
Jak na Bambu wygląda sprawa silniczka?
viewtopic.php?p=137394#p137394
Ciekawe czy "zadziała" i ile czasu się wydrukuje?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 14:11
autor: RevanitaPL
mcxmcx pisze: 18 maja 2023, 12:44 Ale musisz odcinac ręką, bo zostają gluty i się może blokować.
Tak, przyznaję że wtedy trzeba przycinać ręką, ale dalej jest szybciej niż jakbym to robił "automatycznie", ot, kilka sekund z życia zaoszczędzone.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 14:16
autor: RevanitaPL
Rozarh pisze: 18 maja 2023, 13:45 A tak przy okazji:
Jak na Bambu wygląda sprawa silniczka?
viewtopic.php?p=137394#p137394
Ciekawe czy "zadziała" i ile czasu się wydrukuje?
Za godzinę puszczę, bo nie mam nic interesującego do puszczania, oprócz małego projektu dla Klienta :)
Bez zmieniania ustawień, oprócz zmiany Kolejności drukowania zewnętrznych ścian/wewnętrznych/infilla i zwolnienia outer walls'ów do 50mm/s, wychodzi mi że będzie się drukować koło 1 godziny i 14 minutek. Więc dam znać za dwie-trzy godziny jak wyszedł na PETG od eSun.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 15:50
autor: RevanitaPL
Hmm, jeszcze pół godziny druku, więc koło 50%, i coś odpadło od tego silniczka:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 16:35
autor: RevanitaPL
No cóż 😅

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 16:57
autor: morf
Mechanik płakał jak oglądał

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 18:17
autor: Pjoter
Spokojnie, @Trolinka za chwilę wytłumaczy czemu i tak wyszło lepiej niż na Prusie ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 18:30
autor: Andrzej_W
Dej już spokój z Prusą mój bieda Ender byl wstanie to wydrukować wystarczy posiedzieć na profilem druku

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 18:48
autor: wileu
Ewidentnie zatarte panewki.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 18:56
autor: RevanitaPL
Oj tam, jestem pewien że Bambu też to wydrukuje, ale musiałbym posiedzieć nad profilem, Bambus jak bezobsługowy by nie był, dalej wymaga jakiejś wiedzy o drukarkach 3D, przy tego typu modelach :D

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 19:15
autor: artusiek
wileu pisze: 18 maja 2023, 18:48 Ewidentnie zatarte panewki.
Ale mi brakowało takiego humoru !
:piwo:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 19:20
autor: Trolinka
Pjoter pisze: 18 maja 2023, 18:17 Spokojnie, @Trolinka za chwilę wytłumaczy czemu i tak wyszło lepiej niż na Prusie ;)
Czy ja cokolwiek mówiłem że Prusa źle drukuje? Czy gorzej niż Bambu? Albo Bambu lepiej niż Prusa drukuje? Czy inne Twoje urojenia?
Nie musisz zaśmiecać wątku swoimi kompleksami :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 18 maja 2023, 19:59
autor: roman
RevanitaPL pisze: 18 maja 2023, 15:50 Hmm, jeszcze pół godziny druku, więc koło 50%, i coś odpadło od tego silniczka:
Jeździć. Obserwować.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 19 maja 2023, 01:28
autor: mcxmcx
Karwa, o 12 wrocic do domu i jeszcze pilnowac silniczka.

Kreci sie latwo

https://photos.app.goo.gl/W5c3z1RnnCKR1DwVA

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 19 maja 2023, 08:57
autor: Pjoter
Trolinka pisze: 18 maja 2023, 19:20 Czy ja cokolwiek mówiłem że Prusa źle drukuje? Czy gorzej niż Bambu? Albo Bambu lepiej niż Prusa drukuje? Czy inne Twoje urojenia?
Nie musisz zaśmiecać wątku swoimi kompleksami :P
Oj no spokojnie, tak sobie tylko żartujemy ;)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 20 maja 2023, 19:27
autor: rafly
mcxmcx pisze: 19 maja 2023, 01:28 Karwa, o 12 wrocic do domu i jeszcze pilnowac silniczka.

Kreci sie latwo

https://photos.app.goo.gl/W5c3z1RnnCKR1DwVA
Ale az tak slabo to drukuje? Jaki to material?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 20 maja 2023, 21:17
autor: RevanitaPL
rafly pisze: 20 maja 2023, 19:27
mcxmcx pisze: 19 maja 2023, 01:28 Karwa, o 12 wrocic do domu i jeszcze pilnowac silniczka.

Kreci sie latwo

https://photos.app.goo.gl/W5c3z1RnnCKR1DwVA
Ale az tak slabo to drukuje? Jaki to material?
I tak lepiej niż mój silniczek xD

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 20 maja 2023, 23:25
autor: mcxmcx
rafly pisze: 20 maja 2023, 19:27
mcxmcx pisze: 19 maja 2023, 01:28 Karwa, o 12 wrocic do domu i jeszcze pilnowac silniczka.

Kreci sie latwo

https://photos.app.goo.gl/W5c3z1RnnCKR1DwVA

Pla.

A co słabo w tym jest?
Ale az tak slabo to drukuje? Jaki to material?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 21 maja 2023, 15:49
autor: rafly
mcxmcx pisze: 20 maja 2023, 23:25
rafly pisze: 20 maja 2023, 19:27
mcxmcx pisze: 19 maja 2023, 01:28 Karwa, o 12 wrocic do domu i jeszcze pilnowac silniczka.

Kreci sie latwo

https://photos.app.goo.gl/W5c3z1RnnCKR1DwVA

Pla.

A co słabo w tym jest?
Ale az tak slabo to drukuje? Jaki to material?
No wydaje mi się, że ten test to nie tylko, "że się kręci" ale też ocena jakości powierzchni, jest do tego rozbudowany PDF jak to oceniać. Materiał video jest niskiej rozdzielczości ale wydaje się, że górne powierzchnie tłoków w ogóle nie wyglądają, czyli Z-resolution leży, mostek też zawalony. Nie wiem jak druga strona ale początkowo myślałem, że to petg. Może dokładniejsze zdjęcia by coś powiedziały więcej.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 maja 2023, 09:35
autor: roman
Pytanie techniczne do posiadaczy AMSów.

Czy górna pokrywa AMSa (ta przeźroczysta) jest odpinana? Chodzi o te zawiasy.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 maja 2023, 09:50
autor: Trolinka
roman pisze: 25 maja 2023, 09:35 Pytanie techniczne do posiadaczy AMSów.

Czy górna pokrywa AMSa (ta przeźroczysta) jest odpinana? Chodzi o te zawiasy.
https://wiki.bambulab.com/en/x1/mainten ... ttom-cover
STEP 5 , 4 śrubki i jest Twoja :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 maja 2023, 10:29
autor: roman
Jak Ty to znalazłeś? Jestem na stronie wyżej: https://wiki.bambulab.com/en/x1/maintenance

i nie widzę tu "Replacing AMS bottom cover"

EDIT:
Ok, stąd - https://wiki.bambulab.com/en/ams/maintenance
Bałagan mają w strukturze wiki...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 maja 2023, 11:02
autor: Trolinka
Hehe, ja wiem czy taki bałagan :> Jak się załapie "co autor miał na myśli" to idzie się poruszać :> To po prostu rośnie bo ciągle dodają nowe rzeczy, filmiki, zdjęcia, opisy.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 25 maja 2023, 17:46
autor: Trolinka
Jeszcze ciepły wywiad z CEO Bambu Lab mi. o dyszach CHT

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FaOrQD9PqNc

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 29 maja 2023, 13:55
autor: RevanitaPL
Pochwalę się że takie pozytywne wrażenie na mnie zrobiła P1P, szczególnie że trochę prostej kalibracji i nawet wszystkie problemy z PLA zniknęły, że dziś dostarczyli do mnie AMS'a :)
Do szkoły natomiast dotarła zakupiony przeze mnie Sovol SV06 Plus i już się zaczyna jazda z całą kalibracją 🤣

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 30 maja 2023, 17:59
autor: RevanitaPL
Po krótkim dniu korzystania z AMS, uważam to za kolejny wielki ukłon ku użytkownika, który chce po prostu drukować. No po prostu nie wyobrażałem sobie że ładowanie i wyładowywanie filamentu może być takie przyjemne i proste.

Natomiast aktualizując moją jazdę z Sovolem, jestem na razie bardzo zadowolony, szczególnie po moich złych doświadczeniach z kalibracją kółkami w SW X2, gdzie niestety po czasie jestem pewny że mój stół był wygięty. Prosta zabawa z Z'etką i tyle, drukuje ślicznie i wyraźnie lepiej niż 3DGence, gdzie nic nie pomaga na nitki, i wyraźnie szybciej od Zortraxa, który może i drukuje solidnie, ale strasznie nie przepadam za ich ekosystemem.
Jedyny minus jaki zauważyłem w tym Sovolu do tej pory to jednak kiepskie okablowanie. A dokładniej jego umieszczenie, gdzie trzeba nieco potyrytytkować i pokombinować by wszystko na pewno było bezpieczne do długiej pracy w szkole.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 31 maja 2023, 19:19
autor: poison
Cześć! :D
Czas na post nr 404, w żargonie http - not found :git:

Nie mniej jednak mam nadzieję, że pochylicie się nad moim pierwszym zakupem na który wybrałem właśnie Bambu X1CC.
Będzie to moja pierwsza drukarka 3D, nie miałem okazji z takich urządzeń korzystać.
Na ten czas chciałbym się na niej pouczyć, zależy mi na sprzęcie Plug&Play, bardziej wolałbym się skupić na tworzeniu modeli do druku - co też będę odkrywał, można rzec, że od zera.
Udało mi się przebrnąć i przeczytać 403 posty pod rząd, było o pizzy, podbijaniu temperatury, stołach, wieloletnich, nieco zleżałych filamentach, a także dyszach z Aliexpress (co bądź co bądź cieszy, że jednak są jakieś alternatywy), jednak czas zadać pytanie czy kupić golasa czy coś do niego dorzucić?

Bambulabs na swojej stronie nakłania do dorzucenia dodatkowych akcesoriów:

https://ibb.co/4dLhz38
Nie sposób bym posiadł całą wiedzę w tak krótkim czasie także chciałbym zapytać czy zamówić te oto akcesoria, jeśli jakieś nadprogramowe dysze to w jakim wymiarze, czy wziąć High Temp Plate lub Dual Side etc?

Ostatnia sprawa czy brać filament Bambu prócz ichniejszych sampli czy zakupić coś alternatywnego do zabawy dla kompletnego żółtodzioba?

Rozumiem, że wedle wskazań Bambulabs "If you require an invoice with VAT, please provide your VAT number in the information section." - to wystarczy? Bo gdzieś otarło się o me zmęczone po maratonie czytelniczym spojrzenie, że jakieś tam niedopatrzenia z fakturami bywały, chyba, że to już forumowa fatamorgana :lol:

Z góry dziękuję Wam za poświęcony mi czas 8-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 31 maja 2023, 19:23
autor: mcxmcx
To co masz w paczce jest absolutnie wystarczające.

Filament idzie każdy, to nie jest wybredna maszyna.

Od chińczyka doup ze dwa arkusze metalowe z pei i git.

Ja mam dwa chropowate i jeden chropowato gładki.
Ta blacha co jest w zestawie jest absolutnie ok jeżeli nie potrzebujesz cudować.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 31 maja 2023, 23:12
autor: Trolinka
poison pisze: 31 maja 2023, 19:19 Cześć! :D
Czas na post nr 404, w żargonie http - not found :git:

Nie mniej jednak mam nadzieję, że pochylicie się nad moim pierwszym zakupem na który wybrałem właśnie Bambu X1CC.
Będzie to moja pierwsza drukarka 3D, nie miałem okazji z takich urządzeń korzystać.
Na ten czas chciałbym się na niej pouczyć, zależy mi na sprzęcie Plug&Play, bardziej wolałbym się skupić na tworzeniu modeli do druku - co też będę odkrywał, można rzec, że od zera.
Udało mi się przebrnąć i przeczytać 403 posty pod rząd, było o pizzy, podbijaniu temperatury, stołach, wieloletnich, nieco zleżałych filamentach, a także dyszach z Aliexpress (co bądź co bądź cieszy, że jednak są jakieś alternatywy), jednak czas zadać pytanie czy kupić golasa czy coś do niego dorzucić?

Bambulabs na swojej stronie nakłania do dorzucenia dodatkowych akcesoriów:

https://ibb.co/4dLhz38
Nie sposób bym posiadł całą wiedzę w tak krótkim czasie także chciałbym zapytać czy zamówić te oto akcesoria, jeśli jakieś nadprogramowe dysze to w jakim wymiarze, czy wziąć High Temp Plate lub Dual Side etc?

Ostatnia sprawa czy brać filament Bambu prócz ichniejszych sampli czy zakupić coś alternatywnego do zabawy dla kompletnego żółtodzioba?

Rozumiem, że wedle wskazań Bambulabs "If you require an invoice with VAT, please provide your VAT number in the information section." - to wystarczy? Bo gdzieś otarło się o me zmęczone po maratonie czytelniczym spojrzenie, że jakieś tam niedopatrzenia z fakturami bywały, chyba, że to już forumowa fatamorgana :lol:

Z góry dziękuję Wam za poświęcony mi czas 8-)
Ja bym troszkę to zmodyfikował :>

1. Jak X1CC to nic więcej Ci nie trzeba. Masz wszystko gotowe i sporo zapasów typu nóż filamentu, czyścik dyszy, nawet cały hotend zapasow dostajesz w komplecie. (Po ponad 1200h moje X1CC ma wszystko nadal orginalne nic się nie zużyło).
2. Jedyna fajna rzecz extra to PEI dual tekstured. W komplecie dostajesz Cool plate które trzeba smarować klejem lub pryskać hegronem np. a PEI po prostu używasz :-) Można jakiekolwiek tańsze z aliexpress dla bambu ale ja bym się nie pchał, różnica rzędu 50-100zł a trzeba wyłączyć weryfikację płyty albo ignore wciskać ciągle (orginalne PEI bambu lab ma QR kod i bambu sprawdza czy dobra płyta jest i ustawienia dla niej.
3. Filamenty w sumie jakiekolwiek :> Ale ....firmowe od bambu są automatycznie rozpoznawane, materiał, kolor, ile zużyłeś już. Nie firmowe trzeba ręcznie sobie wybierać typ/kolor. Jeśli mowa o X1CC to znaczy z AMS, a to znaczy nie wszystkie szpule wchodzą do niego. Np. nebula/fiberlogy starsze/colorfil chyba stare. Jak nie firmowe to idealnie się sprawują eSun i Sunlu, pasują idealnie i parametry mają zbłiżone jak bambu, duży flow wyciągają więc szybki druk i są łatwo dostępne u nas.
4. To podawanie VAT w informacji dodatkowo podobno jest "poprawione" już. Ale profilaktycznie nie zaszkodzi podać extra :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 00:03
autor: poison
1. Przyznam, że 1200h brzmi imponująco z punktu widzenia osoby bez większego pojęcia, eksploatacja części wydaje się być racjonalna w perspektywie czasu.

2. Przekonałeś mnie, tego duala wezmę w takim razie na pewno, ledwie 38 euro także najwyżej nie będzie na waciki :lol:

3. Zderzyłem się z informacją o braku kompatybilności co do niektórych filamentów a raczej szpuli na których są nawinięte, niby są jakieś projekty do druku żeby to zmienić ale po co sobie utrudniać, dziękuję uprzejmie za wyklarowanie sytuacji co brać. Chciałem z ciekawości pobawić się pakietem Bambu CMYK ale na razie zabrakło, w przyszłości zamówię co nieco od nich, póki co "to tylko ćwiczenia" 8-)

4. Przezorny zawsze ubezpieczony, ogarnę albo będę ścigać.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 02:45
autor: Aviator
W komplecie z X1C masz dodany goły hotend. U mnie dali hartowany 0,4. Dodatkowo brałem kompletne 0,2 do precyzyjnych wydruków i 0,6 do filamentów z "dodatkami". Dual side textured pei robi robotę. Chiński Pei textured według mnie mocniej trzyma.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 16:54
autor: arek
Ten qr kod się drukuje i nakleja na chińską płytę (najlepiej na drukarce samoprzylepnych taśm - wytrzymałość do 150 stopni C). Na printables są pdfy.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 17:16
autor: Trolinka
arek pisze: 01 cze 2023, 16:54 Ten qr kod się drukuje i nakleja na chińską płytę (najlepiej na drukarce samoprzylepnych taśm - wytrzymałość do 150 stopni C). Na printables są pdfy.
O widzisz. Ale testowałeś sprawdza się? Bo widzieć to też dawno widziałem, nawet gdzieś na gicie jest baza wszystkich kodów. Ale nie chciało mi się bawić sprawdzać, a nikt w komentarzach też nie potwierdzał "wow czad działa" :>>>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 18:19
autor: Aviator
Trolinka pisze: 01 cze 2023, 17:16 O widzisz. Ale testowałeś sprawdza się? Bo widzieć to też dawno widziałem, nawet gdzieś na gicie jest baza wszystkich kodów. Ale nie chciało mi się bawić sprawdzać, a nikt w komentarzach też nie potwierdzał "wow czad działa" :>>>
Działa.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 19:44
autor: Trolinka
To takie drukniete na tasiemkach Dymo? Gdzieś ktoś pisał że to drukowali i naklejali. Ale tasiemka prościej bo sama się klei :> Trzeba będzie potestować zatem bo trochę tych blach nabrałem jakieś PEO PET nawet ze wzorkami co niby przechodzą na druk później :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 19:56
autor: Aviator
Robiłem termotransferem NIIMBOT to nie rozpoznawał mi znaku (może zbyt błyszczące było). Wydrukowałem na zwykłym papierze laserówką, przykleiłem taśmą dwustronną i działa. Nie wiem jak inne metody.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 19:59
autor: Trolinka
A trzeba perfect idealnie równiutko czy plus/minus styka? :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 20:31
autor: Aviator
No raczej trzeba się przyłożyć żeby dokładnie w odpowiednim miejscu przykleić. Jak przykleiłem "mniej więcej" to krzyczał że nie widzi.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 20:43
autor: mcxmcx
No ciekawe, bo możesz płytę o kilka mm w bok położyć i rozpoznaje

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 01 cze 2023, 22:07
autor: Trolinka
Może układ ważny w sensie dokładnie równolegle do krawędzi czy coś. A w bok lekko już może być.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 02 cze 2023, 12:35
autor: arek
Drukowałem na taśmie brother TZe białej (na dymo też pójdzie) na zasadzie kopiuj & wklej obrazek z qr kodem z pdfa do aplikacji od drukarki, ustawienie rozmiarów (5x5mm) i druk. Rzeczywiście przyklejenie minimalnie w złym miejscu i nie rozpoznawało (brałem oryginalną płytkę i na bazie niej pozycjonowałem naklejkę na chińskiej płytce). Przyklejenie poprawnie i działa.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 05 cze 2023, 19:26
autor: RevanitaPL
Hej, potrzebuję małej pomocy, używam AMS'a w P1P, i jednak Dragon przykładowo, przesyła się około 30 minut do drukarki, wiadomo wtedy najlepiej wrzucić bezpośrednio gcode'a na kartę sd, ale jak to się ma przy korzystaniu z AMS? Muszę cały czas przesyłać przez chmurę? I czy włączenie przesyłania jedynie lokalnie wpłynie na szybkość przesyłania pozytywnie, w przypadku jeśli się nie da używać AMS'a używając Gcode'a?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 05 cze 2023, 20:07
autor: Trolinka
RevanitaPL pisze: 05 cze 2023, 19:26 Hej, potrzebuję małej pomocy, używam AMS'a w P1P, i jednak Dragon przykładowo, przesyła się około 30 minut do drukarki, wiadomo wtedy najlepiej wrzucić bezpośrednio gcode'a na kartę sd, ale jak to się ma przy korzystaniu z AMS? Muszę cały czas przesyłać przez chmurę? I czy włączenie przesyłania jedynie lokalnie wpłynie na szybkość przesyłania pozytywnie, w przypadku jeśli się nie da używać AMS'a używając Gcode'a?
To coś masz nie tegeż z siecią, nigdy dłużej niż 30sec, może minuta max nie trwało a największe miałem jakoś 77MB 3mf
AMS rozmawia tylko z drukarką, nie ważne skąd plik przyjdzie do drukarki czy z chmury, czy lokalnie czy z karty.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 cze 2023, 09:11
autor: RevanitaPL
Trolinka pisze: 05 cze 2023, 20:07
RevanitaPL pisze: 05 cze 2023, 19:26 Hej, potrzebuję małej pomocy, używam AMS'a w P1P, i jednak Dragon przykładowo, przesyła się około 30 minut do drukarki, wiadomo wtedy najlepiej wrzucić bezpośrednio gcode'a na kartę sd, ale jak to się ma przy korzystaniu z AMS? Muszę cały czas przesyłać przez chmurę? I czy włączenie przesyłania jedynie lokalnie wpłynie na szybkość przesyłania pozytywnie, w przypadku jeśli się nie da używać AMS'a używając Gcode'a?
To coś masz nie tegeż z siecią, nigdy dłużej niż 30sec, może minuta max nie trwało a największe miałem jakoś 77MB 3mf
AMS rozmawia tylko z drukarką, nie ważne skąd plik przyjdzie do drukarki czy z chmury, czy lokalnie czy z karty.
AMS rozmawia z drukarką, ale skąd mam pewność że przy 4 kolorowym wydruku będzie wiedział jakie kolory ma sobie dobrać i kiedy je zmienić. I popełniłem błąd, plik wysyła się szybko, ale to tzw. Unzipowanie 3MF'a trwa wieki.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 cze 2023, 09:52
autor: Trolinka
Aaa bo w P1P jest słabsze cpu niż w X1C, ale to aż taka róznica by była? Że się tak poci przy otwieraniu 3mf?
A "kolory" są zaszyte jako A1/A2/A3/A4/B1/B2/B3/B4 stąd przy send można zrobić zamianę zamiast A2 np. użyj B3 slotu. Jak pociąłeś obiekt i masz użyte sloty A1 i A2 to drukarka do AMS wysyła komunikaty typu zapodawaj A1/wycofaj A1 i zapodaj A2. Obiekt/kolory/gcode wszystko jest razem w 3mf zaszyte i przesyłane do drukarki.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 06 cze 2023, 22:20
autor: Trolinka
No i mamy pierwsze zużycie w końcu :P Nozzle wiper zaszwankował. Nawet nie tyle to ptfe do wycierania co mocowanie się "zgumowało" i zaczęło sobie ldość luźno latać. Objaw pierwszy co jakiś czas farfocle jakieś na stół zabierało czy dysza się oblepiała, objaw drugi brak tego charakterystycznego stukania przy czyszczeniu :> Minutka, jedna śrubka i gotowe ( 2 x zapas dostajemy z drukarką). Ponad 1200h druku wytrzymał (czyli 3-5k godzin "zwykłych") więc całkiem nieźle.
!wiper.PNG

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 cze 2023, 07:12
autor: Trolinka
RevanitaPL pisze: 05 cze 2023, 19:26 Hej, potrzebuję małej pomocy, używam AMS'a w P1P, i jednak Dragon przykładowo, przesyła się około 30 minut do drukarki, wiadomo wtedy najlepiej wrzucić bezpośrednio gcode'a na kartę sd, ale jak to się ma przy korzystaniu z AMS? Muszę cały czas przesyłać przez chmurę? I czy włączenie przesyłania jedynie lokalnie wpłynie na szybkość przesyłania pozytywnie, w przypadku jeśli się nie da używać AMS'a używając Gcode'a?
Dziś wyszedł nowy firmware dla P1P i mi.
We optimized the processing of the decompression process to transmit the decompressed G-code in advance while decompressing, and shorten printing preparation time.
i inne buzery jak liveview w Handy APP (nawet nie wiedziałem że P1P tego nie ma).
https://wiki.bambulab.com/en/p1/manual/ ... se-history
To stąd pewnie ta różnica że P1P się pocił rozpakowywał a X1 dostawał od razu rozpakowany gcode więc ruszał natychmiast. To teraz w każdym razie w teorii powinno Ci zapierd.... :PPP Daj znać czy śmiga teraz.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 cze 2023, 10:20
autor: RevanitaPL
Trolinka pisze: 08 cze 2023, 07:12
RevanitaPL pisze: 05 cze 2023, 19:26 Hej, potrzebuję małej pomocy, używam AMS'a w P1P, i jednak Dragon przykładowo, przesyła się około 30 minut do drukarki, wiadomo wtedy najlepiej wrzucić bezpośrednio gcode'a na kartę sd, ale jak to się ma przy korzystaniu z AMS? Muszę cały czas przesyłać przez chmurę? I czy włączenie przesyłania jedynie lokalnie wpłynie na szybkość przesyłania pozytywnie, w przypadku jeśli się nie da używać AMS'a używając Gcode'a?
Dziś wyszedł nowy firmware dla P1P i mi.
We optimized the processing of the decompression process to transmit the decompressed G-code in advance while decompressing, and shorten printing preparation time.
i inne buzery jak liveview w Handy APP (nawet nie wiedziałem że P1P tego nie ma).
https://wiki.bambulab.com/en/p1/manual/ ... se-history
To stąd pewnie ta różnica że P1P się pocił rozpakowywał a X1 dostawał od razu rozpakowany gcode więc ruszał natychmiast. To teraz w każdym razie w teorii powinno Ci zapierd.... :PPP Daj znać czy śmiga teraz.
Właśnie miałem pisać że Bambu po raz kolejny pokazuje świetne zadbanie o wsparcie swojego produktu, i likwidację największych bolączek użytkowników. Cud maszyna i powoli się przymierzam do zakupu drugiego P1P.
Co do kamery w P1P, większość osób z tego co zauważyłem też jakoś o tym nie wspominała, zwalając to na serwery Bambu czy na własną sieć, a tu się okazuje że to kwestia firmware'u.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 cze 2023, 10:23
autor: RevanitaPL
Ale przyznaję że moim marzeniem jest drukarka od Bambu na segment małych drukarek, bo z tego co się orientuję aktualnie jedynym wyborem przy małej i kompaktowej drukarce Pług&Play jest Prusa Mini, która ma te swoje problemy z ekstruderem.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 cze 2023, 10:43
autor: roman
a ja nigdy nie rozumiałem tego segmentu. Ceny tych "mini" drukarek są tylko nieznacznie niższe, a możliwości wiele mniejsze. Poza tym, takie p1p jest gabarytowo mniejsze od mojej i3 mega z mniejszym polem roboczym, a o potrzebie zostawieniu trochę więcej mniejsca z tyłu i przodu ze względu na jeżdżacy stół już nie wspomnę. Jak pierwszy raz na żywo zobaczyłem p1p to pierwszą myślą było - ale to malutkie.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 08 cze 2023, 10:54
autor: Trolinka
Koncepcja "mini" ma swój plus. Kiedyś miałem geeetech E180, malutkie + ładne i na biureczku obok monitora sobie stało. I sporo dupereli nadrukowało :-)
Cenowo tak, musi to słabo wyjść bo więcej części wyjdą niż uzysk z tego. Sobie przypomniałem że były takie słodkie projekty wielkości szpuli filamentu . Zapodałbym sobie na biureczko again :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 11:29
autor: depesz
Ile czekaliście na swoje Bambu?

W poniedziałek zamówiłem X1C Combo, we wtorek DHL odebrał i...do dziś drukarka nadal w Niemczech, przeszła z miejscowości pierwotnej do hubu eksportowego, trzeci dzień z rzędu w niejakim Rüdersdorf się kisi - niby przygotowują do dalszego transportu, niby procesują i...następnego dnia to samo:

Fr, 09.06.2023, 12:15, Rüdersdorf, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center
Fr, 09.06.2023, 12:08, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.
Fr, 09.06.2023, 00:11, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.
Th, 08.06.2023, 09:53, Rüdersdorf, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center
Th, 08.06.2023, 09:44, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.
Th, 08.06.2023, 05:15, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.

Zastanawiam się, czy to normalne, czy coś nie tak z moją przesyłką...

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 17:12
autor: Trolinka
Wózek widłowy przejechał po paczce :>>>>
Spokojnie, dojdzie :> To spora ciężka paka i trochę schodzi po sortowniach :P Nie śmiga tak jak pudełeczka.
Jak dobrze pamiętam to jakoś we wtorek płaciłem, w środę ruszyła w drogę a dotarła w poniedziałek.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 18:18
autor: artusiek
Ja też czekam … ma być w poniedziałek …

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 18:47
autor: patrzę
Jeszcze trochę i trzeba będzie zmienić nazwę forum na BambuLaby.pl

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 19:45
autor: mcxmcx
depesz pisze: 10 cze 2023, 11:29 Ile czekaliście na swoje Bambu?

W poniedziałek zamówiłem X1C Combo, we wtorek DHL odebrał i...do dziś drukarka nadal w Niemczech, przeszła z miejscowości pierwotnej do hubu eksportowego, trzeci dzień z rzędu w niejakim Rüdersdorf się kisi - niby przygotowują do dalszego transportu, niby procesują i...następnego dnia to samo:

Fr, 09.06.2023, 12:15, Rüdersdorf, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center
Fr, 09.06.2023, 12:08, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.
Fr, 09.06.2023, 00:11, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.
Th, 08.06.2023, 09:53, Rüdersdorf, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center
Th, 08.06.2023, 09:44, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.
Th, 08.06.2023, 05:15, Rüdersdorf, Germany
The shipment was prepared for onward transport.

Zastanawiam się, czy to normalne, czy coś nie tak z moją przesyłką...

Tam u Niemców to ty się nie denerwuj.

Ty się zastanów ja wygląda obsługa paczki u kuriera który do ciebie będzie wiózł.

Tak to wygląda na załadunku.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 20:41
autor: mcxmcx
Zarty na bok.
Jak w Bambu slicerze wymusic, zeby byl support z tego samego materialu co druk, czyli jak tam automat da, ale zeby tylko dla kilku miejsc zastosowac supportW?

Po prostu duze plaskie musza miec izolator / interface, reszta jest ok bez.

(jest ponad 300 zmian jak dam wszedzie support z interface innego rodzaju).

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 22:39
autor: Trolinka
Ociefelek, tak drobno normalnie nie pójdziesz raczej :P Per object tylko można interface inny dawać.
W sumie mógłbyś rozbić jedną rzecz na objecty które razem tworzą całość jeden druk. I wtedy mógłbyś w danych miejscach ustawiać inny interface.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 22:42
autor: zlp
Z tego co wiem, w opcji możesz zastosować filament podporowy tylko w miejscach styku elementu z podporą.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 22:45
autor: mcxmcx
No, ale mogli by dodać "jak powierzchnia styku ponad 10mm² to stosuj i interface ze slotu..."

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 22:51
autor: zlp
Nie rozumiem po co? Będziesz miał wszystkie powierzchnie styku z filamentu podporowego, tylko kilka warstw, więc nie pójdzie go dużo.

Edytuję:
Fakt, że Twoim sposobem można zaoszczędzić sporo czasu.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 10 cze 2023, 23:20
autor: Trolinka
Weź po prostu cięcie z zostawianiem obu części i "cut to parts", po czym Split to objects. I tak sobie posiekaj tragmenty które mają mieć inny spport interface w objectach. Po czym z powrotem assemble i tyle :P

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 11 cze 2023, 10:49
autor: mcxmcx
No ale co, mam jakąś tam głowę transformersa ma ją pociąć z supportem i jakoś ten support wyekstrahować i dodać z ręki warstwy?

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 11 cze 2023, 16:07
autor: Trolinka
Jak zrobisz cut to parts i split to object to każdy kawałek masz osobno ustawienia dla supportu.
Np. tutaj rozciąłem na dwa kawałki:
!partB.PNG
!partA.PNG
A to nadal jedna całość którą sobie drukujesz po prostu.

PS. Ustaw sobie np. globalnie Support W, przetnij/poprzecinaj tak żeby fragment bez support W był jako osobny object i jemu daj interface default albo odwrotnie, globalnie default a odcietym Support W. Jak Ci tam wygodniej/mniej roboty.

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 cze 2023, 10:30
autor: RevanitaPL
patrzę pisze: 10 cze 2023, 18:47 Jeszcze trochę i trzeba będzie zmienić nazwę forum na BambuLaby.pl
Po tym ile bólu głowy mi daje Sovol, zamówiłem kolejnego Bambu Lab P1P, nie wiem jak można świadomie w 2023 roku kupić Pruse MK4 :devil:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 cze 2023, 11:01
autor: morf
nie wiem jak można świadomie w 2023 roku kupić Pruse MK4 :devil:
images (1).jpeg
images (1).jpeg (12.61 KiB) Przejrzano 2088 razy

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 cze 2023, 11:14
autor: RevanitaPL
morf pisze: 12 cze 2023, 11:01
nie wiem jak można świadomie w 2023 roku kupić Pruse MK4 :devil:
images (1).jpeg
No za cenę większą niż Bambu Lab P1P, nie dostajesz konstrukcji CoreXY i dalej z tego co słyszałem nie ma pełnego firmware'u. Ma nawet mniejsze łóżko od P1P, więc kolejny brak powodu by jakoś uzasadnić zakup.
Chyba tylko strach przed nowością sprawia że warto brać MK4 za taką cenę.
Bardzo chętnie podyskutuję jeśli ktoś ma inne zdanie na ten temat :piwo:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 cze 2023, 11:42
autor: morf
Myślę, że warto aby każdy dobierał drukarkę pod swoje potrzeby i swoje własne upodobania.
Jak to gdzieś ktoś napisał, że żyjemy w czasie spolaryzowanych społeczeństw/grup. Każda ze skrajnych stron najchętniej odebrałaby prawo do własnego zdania drugiej.

Jeśli śledziłbys wątek to wiedziałbyś ze taka dyskusja juz miała miejce (viewtopic.php?p=152156#p152156)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 cze 2023, 13:04
autor: depesz
Trolinka pisze: 10 cze 2023, 17:12 Wózek widłowy przejechał po paczce :>>>>
Spokojnie, dojdzie :> To spora ciężka paka i trochę schodzi po sortowniach :P Nie śmiga tak jak pudełeczka.
Jak dobrze pamiętam to jakoś we wtorek płaciłem, w środę ruszyła w drogę a dotarła w poniedziałek.
No i miałeś rację - dziś rano status "W doręczeniu", a przed chwilą odebrałem ;-D
IMG_2563.jpg
IMG_2559.jpg
Rozpakowałem tylko na szybko aby sprawdzić, czy wszystko w porządku, i musiałem wracać do pracy - wieczorkiem podłączanie i pierwszy wydruk;-)

Moją dotychczasową Anycubic Vyper już w piątek zawiozłem do nowego nabywcy, więc trzy dni jak bez ręki...;P

Dzięki @Trolinka za ten wątek - to dzięki niemu głównie skłoniłem się ku Bambu - bo wcześniej mocno mi po głowie chodziła Prusa MK4 - na tą chwilę w 100% popieram i jego @RevanitaPL "...nie wiem jak można świadomie w 2023 roku kupić Pruse MK4 :devil::" ;-)

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 cze 2023, 13:54
autor: Trolinka
depesz pisze: 12 cze 2023, 13:04 No i miałeś rację - dziś rano status "W doręczeniu", a przed chwilą odebrałem ;-D
Rozpakowałem tylko na szybko aby sprawdzić, czy wszystko w porządku, i musiałem wracać do pracy - wieczorkiem podłączanie i pierwszy wydruk;-)
Idealnie, niech postoi i osiągnie temp pokojową :> Zresztą co nagle to po diable czy jak to tam było :PPP

depesz pisze: 12 cze 2023, 13:04 Dzięki @Trolinka za ten wątek - to dzięki niemu głównie skłoniłem się ku Bambu - bo wcześniej mocno mi po głowie chodziła Prusa MK4 - na tą chwilę w 100% popieram i jego @RevanitaPL "...nie wiem jak można świadomie w 2023 roku kupić Pruse MK4 :devil::" ;-)
Ojaa, teraz będzie na mnie :P Ja nikogo na bambu nie namawiam :> Ot dziele się tylko informacjami z użytkowania :-) A prusa przecież nie jest zła, ma też swoje plusy. Może i nie ta nieszczęsna mk4 bardziej mk3s ale ma swoje zalety. Ważne że jest w czym wybierać :>

Re: Bambu Lab X1C / P1P

: 12 cze 2023, 14:35
autor: dziobu
Dobra, dość tego.

Temat w kategorii "Baza wiedzy, krótkie poradniki" urósł do rangi dodatkowych odcinków Mody na Sukces, gdzie Ricz znowu pos*wa Rejczel będącą obecnie sąsiadką pasierbicy siostry jego syna którego ma z Hunter... (od odcinka ~7673; polecam :P)

Dla drukarek tego typu, czyli Bambu i licznych klonów które powoli wypływają powstał osobny dział gdzie zapraszam wszystkich zainteresowanych: viewforum.php?f=81
Niezainteresowanych zresztą też. Pewnie będzie wesoło.

W przypływie ambicji postaram się powycinać z tego tematu te faktycznie użyteczne posty albo jakoś to przeredagować. Na teraz temat zamykam bo tak ogólnie to jest on o zupełnie niczym.