Jaką płytę kupić?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

bukszpryt pisze: 23 lut 2023, 00:41 rotation distance to długość ruchu na dalej osi przy jednym pełnym obrocie.
https://www.klipper3d.org/Rotation_Distance.html
podajesz ilość mikrostepów oraz ilość kroków w pełnym obrocie.

tu masz opisane poszczególne parametry steppers do skonfigurowania https://www.klipper3d.org/Config_Reference.html#stepper

wszystkie ustawienia zmieniasz z poziomu interfejsu webowego w pliku printer.cfg. jak już masz połączenie płytki z hostem i masz dostęp do drukarki przez ui, to wszystko sobie ustawiasz tam.
Z ustawieniami to doszedlem wszystko tak dziala na sucho, ale ten ten distance nadal mi nie pasuje, po co mam ustawiac ilosc krokow i mikrokrokow na obrot jak oprogramowanie przeciez nie wie jaki obrot to mm, to na stronie widzialem ale nadal jest dla mnie nie jasne:-/ Duzo zajmuję się ruchami (buduje i programuje maszyny do opakowań) i dla mnie jest jasne jak mam ilosc imp na 1 mm to jest jakas jednostka.

Dla mnie to wyglada jednak na ilosc kroków na mm i to razem z mikrokrokoem czyli 200 x 16 /(ilosc mm na jeden obrot) co daje ilosc imp/mm podana przez Pul

Jak zmienia sie ilosc mikrokroków na plytce pico?
bukszpryt
Postów w temacie: 11
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: bukszpryt »

podajesz mu ilość mikrokrokow, jaką obsługuje wbudowany driver, ilość kroków silnika na pełen obrót oraz odległość na jaką ci się przesunie głowica przy jednym pełnym obrocie.

kroki na milimetr, odległość na krok itp można wyliczyć powyższych 3 danych. kwestia przekształceń wzoru.

czy można zmienić ilość mikrokrokow nie wiem, nie było mi to do niczego potrzebne.
ja wbiłem sobie w config przykładowe wartości i skalibrowałem rotation distance dla ekstrudera by wypluwał tyle filament ile powinien i działa. jedyne z czym kombinowalem to odległości dla osi Z.
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

bukszpryt pisze: 23 lut 2023, 12:29 podajesz mu ilość mikrokrokow, jaką obsługuje wbudowany driver, ilość kroków silnika na pełen obrót oraz odległość na jaką ci się przesunie głowica przy jednym pełnym obrocie.

kroki na milimetr, odległość na krok itp można wyliczyć powyższych 3 danych. kwestia przekształceń wzoru.

czy można zmienić ilość mikrokrokow nie wiem, nie było mi to do niczego potrzebne.
ja wbiłem sobie w config przykładowe wartości i skalibrowałem rotation distance dla ekstrudera by wypluwał tyle filament ile powinien i działa. jedyne z czym kombinowalem to odległości dla osi Z.
Tak by bylo logiczne ale gdzie sie podaje odleglosc na jeden obrot a gdzie ilosc krokow na obrot?
Ja widze tylko ten rotation_distanse i mikrokroki 3 parametry nie widze, sadze ze rotation diatance to ilosc impulsow silnika na mm przesuniecia ale bez mikrokroku czyli u mnie 200 / 32mm a jak z mikrokrokiem to * 16.
bukszpryt
Postów w temacie: 11
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: bukszpryt »

ziomal155 pisze: 23 lut 2023, 20:54 Tak by bylo logiczne ale gdzie sie podaje odleglosc na jeden obrot a gdzie ilosc krokow na obrot?
Ja widze tylko ten rotation_distanse i mikrokroki 3 parametry nie widze, sadze ze rotation diatance to ilosc impulsow silnika na mm przesuniecia ale bez mikrokroku czyli u mnie 200 / 32mm a jak z mikrokrokiem to * 16.
Tu nie ma co sądzić. Dokumentacja jasno stwierdza:
Rotation distance

Stepper motor drivers on Klipper require a rotation_distance parameter in each stepper config section. The rotation_distance is the amount of distance that the axis moves with one full revolution of the stepper motor. This document describes how one can configure this value.
rotation_distance to odległość na jeden obrót, tę wartość musisz wipsać do configa.

full_steps_per_rotation to ilość kroków na obrót. Tę wartość możesz pominąć w configu, jeżeli silnik ma 200 kroków na obrót, bo taka jest wartość domyślna.

Tu masz podane wszystkie możliwe parametry dla steppera. Dużą część z nich można pominąć. https://www.klipper3d.org/Config_Reference.html#stepper

Moja oś X w drukarce bez sensorless homing wygląda tak:
[stepper_x]
step_pin: PE3
dir_pin: PE2
enable_pin: !PE4
microsteps: 16
rotation_distance: 40
endstop_pin: PA15
position_endstop: 0
position_max: 235
homing_speed: 50
Dla drukarki, która nie ma krańcówek i musi korzystać z sensorless homing jest tak:
[stepper_x]
step_pin: gpio11
dir_pin: !gpio10
enable_pin: !gpio12
microsteps: 16
rotation_distance: 40
#endstop_pin: ^gpio4
endstop_pin: tmc2209_stepper_x:virtual_endstop
homing_retract_dist: 0
position_endstop: 90
position_max: 90
homing_speed: 20

[tmc2209 stepper_x]
uart_pin: gpio9
tx_pin: gpio8
uart_address: 0
run_current: 0.8
#hold_current: 0.6
stealthchop_threshold: 999999
diag_pin: ^gpio4
driver_SGTHRS: 70
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

bukszpryt pisze: 23 lut 2023, 21:14
ziomal155 pisze: 23 lut 2023, 20:54 Tak by bylo logiczne ale gdzie sie podaje odleglosc na jeden obrot a gdzie ilosc krokow na obrot?
Ja widze tylko ten rotation_distanse i mikrokroki 3 parametry nie widze, sadze ze rotation diatance to ilosc impulsow silnika na mm przesuniecia ale bez mikrokroku czyli u mnie 200 / 32mm a jak z mikrokrokiem to * 16.
Tu nie ma co sądzić. Dokumentacja jasno stwierdza:
Rotation distance

Stepper motor drivers on Klipper require a rotation_distance parameter in each stepper config section. The rotation_distance is the amount of distance that the axis moves with one full revolution of the stepper motor. This document describes how one can configure this value.
rotation_distance to odległość na jeden obrót, tę wartość musisz wipsać do configa.

full_steps_per_rotation to ilość kroków na obrót. Tę wartość możesz pominąć w configu, jeżeli silnik ma 200 kroków na obrót, bo taka jest wartość domyślna.

Tu masz podane wszystkie możliwe parametry dla steppera. Dużą część z nich można pominąć. https://www.klipper3d.org/Config_Reference.html#stepper

Moja oś X w drukarce bez sensorless homing wygląda tak:
[stepper_x]
step_pin: PE3
dir_pin: PE2
enable_pin: !PE4
microsteps: 16
rotation_distance: 40
endstop_pin: PA15
position_endstop: 0
position_max: 235
homing_speed: 50
Dla drukarki, która nie ma krańcówek i musi korzystać z sensorless homing jest tak:
[stepper_x]
step_pin: gpio11
dir_pin: !gpio10
enable_pin: !gpio12
microsteps: 16
rotation_distance: 40
#endstop_pin: ^gpio4
endstop_pin: tmc2209_stepper_x:virtual_endstop
homing_retract_dist: 0
position_endstop: 90
position_max: 90
homing_speed: 20

[tmc2209 stepper_x]
uart_pin: gpio9
tx_pin: gpio8
uart_address: 0
run_current: 0.8
#hold_current: 0.6
stealthchop_threshold: 999999
diag_pin: ^gpio4
driver_SGTHRS: 70
Teraz wszystko jest jasne, nie doczytałem o tym że można pominąć parametr jeżeli jest „standardowy”

Wiesz do czego jest zworka diag? przy driverach?

Juz wiem myslalem ze homing sensorless jest obsługiwany w całości przez uart, a tutaj okazuję się że to wyjście np przeciążenia z drivera i pewnie on jest wtedy podłączony do wejscia home, musi być rozwarta jak używamy zewnętrzny home bo inaczej nie będzie działać
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: Mati »

ziomal155 pisze: 23 lut 2023, 21:26tutaj okazuję się że to wyjście np przeciążenia z drivera i pewnie on jest wtedy podłączony do wejscia home, musi być rozwarta jak używamy zewnętrzny home bo inaczej nie będzie działać
Dokładnie tak. UART jest potrzebny aby skonfigurować parametry dla sensorless homing, ale samo wykrycie uderzenia wystawiane jest na pinie DIAG sterownika.
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

A macie może schemat SKR Pico? Bo raz go widziałem, ale nie mogę ponownie odszukać.

Na silnikach mam założone po dwie diody, w sumie nie do końca rozumiem ich zastosowania, przy Pico je wywalić? Wiem że to jakiś smoothing, tylko nie za bardzo wiem jak on ma wygładzać pracę silników, podwyższa spadek napięcia na silnikach może to powodowało łagodniejszą pracę chopperów w driverach?
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: Mati »

Wywalić. Smothery miały sens przy DRV8825, przy TMC (którychkolwiek w sumie) tylko przeszkadzają.
bukszpryt
Postów w temacie: 11
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: bukszpryt »

ziomal155 pisze: 24 lut 2023, 17:16 A macie może schemat SKR Pico? Bo raz go widziałem, ale nie mogę ponownie odszukać.

Na silnikach mam założone po dwie diody, w sumie nie do końca rozumiem ich zastosowania, przy Pico je wywalić? Wiem że to jakiś smoothing, tylko nie za bardzo wiem jak on ma wygładzać pracę silników, podwyższa spadek napięcia na silnikach może to powodowało łagodniejszą pracę chopperów w driverach?
https://github.com/bigtreetech/SKR-Pico ... Manual.pdf

btt ma wszystko na githubie. podobnie z klipperem.
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

bukszpryt pisze: 24 lut 2023, 17:18
ziomal155 pisze: 24 lut 2023, 17:16 A macie może schemat SKR Pico? Bo raz go widziałem, ale nie mogę ponownie odszukać.

Na silnikach mam założone po dwie diody, w sumie nie do końca rozumiem ich zastosowania, przy Pico je wywalić? Wiem że to jakiś smoothing, tylko nie za bardzo wiem jak on ma wygładzać pracę silników, podwyższa spadek napięcia na silnikach może to powodowało łagodniejszą pracę chopperów w driverach?
https://github.com/bigtreetech/SKR-Pico ... Manual.pdf

btt ma wszystko na githubie. podobnie z klipperem.
Tak ale schematu tu nie ma, a napewno go widziałem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”