Jaką płytę kupić?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

Witam
Mam Pruse i3 z ramą stalową.
Ma ona kupę lat i okazyjnie coś tam na niej drukuję do pracy.
Chciał bym ją trochę zmienić obecnie ma RAMPS z razem spiętymi silnikami do osi Z.
Chciał bym jaką tanią płytę na dwa silniki oraz do tego czujnik poziomu stołu, bo też denerwuję mnie poziomowanie śrubkami. Obecne drajwery to A4988 też by się przydało coś innego, może z alli coś zintegrowanego? Za jakiś czas i tak zrobię drukarkę na hiwinach ktore masowo stosuję do swoich konstrukcji i tam dam coś potężnego, a teraz chce tylko trochę unowocześnić to co mam bo szkoda czasu na te poziomowania itp. Mam też obok serwer na Debianie więc może coś co mógł bym przez ten serwer obserwować online z telefonu bo wydruki jak mam to takie po 30h.
Co polecacie? Nie chce ładować kupy kasy bo to będzie do sprzedania za pół roku, interesuję mnie też fv więc może z polski będzie taniej.
Tu nie chodzi żeby było tanio bo brak kasy, tylko żeby było tanio ale dobrze.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: Berg »

Nie napiszę dokładnie która elektronika ale sugeruję zastosowanie Klippera i pod tym kątem dalej szukać.
Może to być rpi+dowolna w miarę solidna płytka lub coś dedykowanego pod klippera.
Uważam, że pod Klippera można zostawić też klasyczny tekstowy wyświetlacz 4x20. Pewnie ten co masz. Dlatego fajnie by nowa płytka go obsługiwała.
W skrajnym wypadku w ogóle możesz zostawić tego rampsa co masz, dołożyć rpi i wymienić tylko stepstiki na tmc2209. Jednak nie bardzo polecam takie rozwiązanie, bo ramps to jednak kiepska płytka, zwłaszcza jak się przy niej za dużo grzebie.
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: niefachowy »

Skr mini v2/V3? Prosta i dość popularna płyta bez wodotrysków
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: kaluza »

Jak klipper i tanio to skr pico fajnie działa jedynie co to nie ma osobnych stepów dla dual z aczkolwiek sensorless homing załatwia bez problemu sprawę na dwóch nie sprzężonych silnikach w osi z.
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

Berg pisze: 19 lut 2023, 12:08 Nie napiszę dokładnie która elektronika ale sugeruję zastosowanie Klippera i pod tym kątem dalej szukać.
Może to być rpi+dowolna w miarę solidna płytka lub coś dedykowanego pod klippera.
Uważam, że pod Klippera można zostawić też klasyczny tekstowy wyświetlacz 4x20. Pewnie ten co masz. Dlatego fajnie by nowa płytka go obsługiwała.
W skrajnym wypadku w ogóle możesz zostawić tego rampsa co masz, dołożyć rpi i wymienić tylko stepstiki na tmc2209. Jednak nie bardzo polecam takie rozwiązanie, bo ramps to jednak kiepska płytka, zwłaszcza jak się przy niej za dużo grzebie.
A do czego to rpi+? Jaką funkcjonalność to wniesie?? Nie zastąpi tego mój serwer na Debianie stojący obok?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: majek »

To na tym Debianie postaw klippera, procek przy RAMPS-ie przeflashuj na klippera i zerowym kosztem będziesz miał skok technologiczny. A jak masz jakieś wolne piny przy arduino, to tam sobie podłącz czujnik poziomowania.
Jak Ci się spodoba, to później możliwości jest mnóstwo - od jakiejś 'zwykłej' płyty po wynalazki podłączane po CAN-ie, gdzie nie potrzebujesz żadnej płyty, bo małe płyteczki mocowane bezpośrednio do silników załatwiają to co robi normalnie 'duża' płyta.
I do klippera nie potrzeba żadnego mega szybkiego procesora na płycie drukarki, bo on tam prawie nic sam nie robi.
Tylko stepstiki możesz wymienić an 2209 jak Berg sugeruje, to będziesz miał ciszej. A jak podłączysz je serialem, to też dostaniesz kilka dodatkowych funkcjonalności. No i stepstki będziesz mógł przełożyć później do jakiejś normalnej płyty jak sobie taką kupisz.
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

Mam kolejne pytania, widzę że klipper to soft jak Merlin i Repetier(tego posiadam)
1. Dlaczego proponujecie kippera?
2. Podobają mi się SKR Mini v2/v3 bo mają już na stałe zabudowane drivery TMC2209.
2. Czy te płytki v2/v3 mają 5 driverów? Czyli po jednym na każdy silnik Z?
3. Jak działa hominig sensor less? Dlaczego przy pico może być jeden driver i to zadziała? Czy to się odbywa przez uart i sterownik wykrywa dotknięcie głowicy o stół?
4. Co daje uart w driverach? Jakie funkcję? Bo domyślam się że sterowanie jest dalej po Puls/Dir?
5. W mojej płytce mam wyświetlacz graficzny jednokolorowy, z enkoderem i sd czy jego podłączę pod SKR Mini czy kupić inny?
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: kaluza »

ziomal155 pisze: 20 lut 2023, 18:39 Mam kolejne pytania, widzę że klipper to soft jak Merlin i Repetier(tego posiadam)
1. Dlaczego proponujecie kippera?
2. Podobają mi się SKR Mini v2/v3 bo mają już na stałe zabudowane drivery TMC2209.
2. Czy te płytki v2/v3 mają 5 driverów? Czyli po jednym na każdy silnik Z?
3. Jak działa hominig sensor less? Dlaczego przy pico może być jeden driver i to zadziała? Czy to się odbywa przez uart i sterownik wykrywa dotknięcie głowicy o stół?
4. Co daje uart w driverach? Jakie funkcję? Bo domyślam się że sterowanie jest dalej po Puls/Dir?
5. W mojej płytce mam wyświetlacz graficzny jednokolorowy, z enkoderem i sd czy jego podłączę pod SKR Mini czy kupić inny?
1. Bo to najlepsze co teraz jest drukarka odżyje na kliperze a konfiguracja jest w locie żadnych kompilacji itd wszystko na żywo nadpisujesz itd.
2. jak chcesz skr V2/v3 to weź pico ma to wszystko pod klippera tańsza i chodzi jak burza :)(więcej wyjść na wentylatory chyba ma tylko więcej wyjść i lepsze chłodzenie stesticków)
3. Musi być uart aby dział sensorless na v2/v3 też zadziała(na 1 stepsticku) ale musisz mieć blokadę mechaniczną na śrubie aby nakrętka miała o co uderzyć.
4. Nie jest to sterowanie a rodzaj komunikacji można ustawiać prąd/ płyta zna napięcie jakie jest na cewkach itd temat rozległy i odsyłam do marlina/marlina faq'u
5. nie wiem jaki masz wtyk i co to za wyświetlacz ale tak na 99% przy kliperze jest zbędny(można ale w sumie przeglądarka wystarcza)
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: ziomal155 »

kaluza pisze: 20 lut 2023, 19:05 1. Bo to najlepsze co teraz jest drukarka odżyje na kliperze a konfiguracja jest w locie żadnych kompilacji itd wszystko na żywo nadpisujesz itd.
2. jak chcesz skr V2/v3 to weź pico ma to wszystko pod klippera tańsza i chodzi jak burza :)(więcej wyjść na wentylatory chyba ma tylko więcej wyjść i lepsze chłodzenie stesticków)
3. Musi być uart aby dział sensorless na v2/v3 też zadziała(na 1 stepsticku) ale musisz mieć blokadę mechaniczną na śrubie aby nakrętka miała o co uderzyć.
4. Nie jest to sterowanie a rodzaj komunikacji można ustawiać prąd/ płyta zna napięcie jakie jest na cewkach itd temat rozległy i odsyłam do marlina/marlina faq'u
5. nie wiem jaki masz wtyk i co to za wyświetlacz ale tak na 99% przy kliperze jest zbędny(można ale w sumie przeglądarka wystarcza)
2. A czym w sumie różni się mini od pico? Ciężko to z opisów porównać, może polecasz jakąś inną prostą płytkę?
3 i 4 Ogólnie wiem co to uart, bo jestem elektronikiem, automatykiem, tak myślałem że dzięki niemu możemy zmieniać ustawienia driverów dlaczego zadziała sensor less tylko na jednym driverze? Te płyty mają już oryginalnie połączony uart drivery-procesor?
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Jaką płytę kupić?

Post autor: kaluza »

2. Skr pico jest typowo pod klippera bez kombinacji wgrywasz i działa. Nie da się wgrać marlina.
Skr mini v2/v3 - jest typowo pod marlina aczkolwiek da się wgrać klippera ale trzeba się nakombinować.

3/4. Zawsze zadziała sensorless na jednym driverze z dwoma silnikami. tylko kwestia regulacji czułości i doboru prądu. https://www.klipper3d.org/TMC_Drivers.html <-- b. ładnie opisane dla klippera
https://www.crosslink.io/2020/05/29/mar ... ss-homing/ <-- marlin na przykładzie skr 1.3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”