Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: Igor »

Pany, zdurniałem. Chciałbym bryłę podzielić w Creo na dwie drukowalne, z jakimś tam rantem żeby ładnie wycentrować przy sklejaniu. W Inventorze była do tego specjalna funkcja (sorry, nagłą dziura w pamięci przez którą nazwa wyleciała) w grupie narzędzi do plastików, gdzie parametry tego rantu się ustawiało, po czym program dzielił bryłę na dwie, każda eksportowalna do osobnego step/stl. W Creo, jak z resztą niemal wszystko, trzeba to zrobić "na piechotę", tylko nie mam pomysłu.
Powiedzmy że mam taki "kapelusz":
kapelusz_pytanie_1.JPG
I chciałbym go podzielić na takie dwa kawałki:
kapelusz_pytanie_2.JPG
kapelusz_pytanie_3.JPG
które się wydrukują bez podpór, po czym je będzie można skleić w jeden. Kapelusz to tylko przykład. Chodzi o jakiś patent na podział dowolnej bryły/części na dwie, jednym kształtem. Póki co, robię to zupełnie na piechotę przez Extrude/Revolve z opcją Remove Material, eksport, Ctrl+z, edycję szkicu od operacji "dzielącej" żeby obejmował drugą część dzielonej bryły i ponowne Extrude/Revolve z opcją Remove Material. Dla prostych kształtów się to sprawdza ale nie jest to cywilizowana metoda.

Ja wiem, że program jest "specyficzny", np. dopiero w najnowszej wersji otrzymał funkcję rysowania sześciokąta zamiast importowania go z biblioteki. Ale jednak jakiś cywilizowany sposób podziału bryły powinien się dać wykonać.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: sagittario »

A czy w Creo nie da się wygenerować obiektu o ściance np 0,1 mm po to aby użyć operacji Boole'a? Wtedy zostały by dwa obiekty z odjęciem np 0,1 mm. Inaczej pisząc rysujesz sam obiekt pióro-wpust i stosujesz odjęcie.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: Igor »

Da się. Ale to nie dzieli przedmiotu na dwie bryły. I eksportowany jest step zawierający dwie bryły odległe od siebie o tę wyciętą przestrzeń. Wczytaj to do slicera to nie rozdzielisz na dwie.
Otrzymujesz bryłę z taką szparą ale nadal jest to jeden byt:
kapelusz_pytanie_4.JPG
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: Igor »

Ideałem byłaby możliwość zdefiniowania powierzchni niepłaskiej i podziału nią bryły na dwie, na zasadzie "panie na lewo, panowie na prawo" (: I niby się tak da ale to musi być jedna powierzchnia. Albo wybierzesz płaską i efekt jest identyczny jakbyś podzielił w Slicerze na wysokości Z, albo możesz skorzystać z powierzchni typu "Quilt" które są ułomne (jak prawie wszystko w Creo) i nie ulepisz jej o takim kształcie jaki byłby potrzebny do podziału np. pudełka na skrzynkę i pokrywę.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: dziobu »

Igor pisze: 20 lut 2023, 12:59 Da się. Ale to nie dzieli przedmiotu na dwie bryły. I eksportowany jest step zawierający dwie bryły odległe od siebie o tę wyciętą przestrzeń. Wczytaj to do slicera to nie rozdzielisz na dwie.
Przecież slicer nie ma problemu z rozdzieleniem niezależnych brył nawet jeśli są zapisane jako jeden obiekt.

Wiem że to nie odpowiadam na Twoje pytanie, ale jeśli używasz slic3ra (albo czegoś pokrewnego) to może wystarczy żebyś wyeksportował drugi obiekt pokrywający jedną część tego co chcesz rozdzielić i potem zrobił z tego modyfikator?
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: Igor »

No tak, jest to jakiś półśrodek, choć modyfikatora nie wstawisz w bryłę w slicerze tak precyzyjnie jakbyś wyrysował w CAD. Np chcąc pudełko podzielić na dwie części zachowując rant do składania. A mam znacznie bardziej skomplikowane kształty niż takie pudełko czy cylinder.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: dziobu »

Modyfikator rysujesz precyzyjnie w CADzie i importujesz razem z obiektem głównym - slicer zachowa pozycje bezwzględną elementów. Jak nie zachowuje to wyłącz autoukładanie w opcjach.
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: aaannnd »

A nie idzie przeciąć na dwie bryły, potem zoffsetować obwód na jednej i drugiej i zrobić presspull na jednym w górę, na drugim w dół.
Presspull albo Extrude
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: Igor »

dziobu pisze: 20 lut 2023, 13:22 Przecież slicer nie ma problemu z rozdzieleniem niezależnych brył nawet jeśli są zapisane jako jeden obiekt
aaannnd pisze: 20 lut 2023, 15:03 A nie idzie przeciąć na dwie bryły
Właśnie o to pytam - jak tego dokonać w Creo.
dziobu pisze: 20 lut 2023, 14:55 Modyfikator rysujesz precyzyjnie w CADzie i importujesz razem z obiektem głównym - slicer zachowa pozycje bezwzględną elementów.
Super. Tylko że musiałbym ten modyfikator narysować jako osobną część. Albo w rzeczonym CADzie rozdzielić model na bryły (detal i modyfikator) eksportowane w jednym STL, tylko wraca pytanie jak tego dokonać.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Jak to zrobić w Creo? Podział bryły.

Post autor: kaluza »

Najprostsza droga to wyciąć raz po obrocie zapisać. Cofnąć operacje i wyciąć druga cześć i zapisać jako kolejny plik.
Nie wiem czy creo to ma ale przy zapisywaniu (zapisz jako) pod spodem są opcje zapisu dla danego formatu i zobacz czy nie ma tam opcji pokaz przed zapisem czy jakoś tak. Z reguły przy zapisie stl/3mf daje możliwość zaznaczenia co chce się konkretnie zapisać i wybierasz.
Nie wiem czy creo przy wyciąganiu ma możliwość oznaczenia ścian „nie scalaj wyników”
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”