PLA zamiast PET-G?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Czy admin może zmienić tytuł wątku na np "Początki z PET-G" czy podobnie, albo dopisać "Początki z PET-G", bo temat dawno odszedł od pierwotnego tematu

Drukujemy z PET-G DD. PLA wieża wychodziła spoko, w PLA drukuję na 200 stopni.

Kolejny test: nawiew 0%, Print Speed 60mm/s, przyspieszenia domyślne Cury (nie mam zaznaczonej opcji "Enable Accelereation Control". Jak ją włączę, to wszystkie pola mają wartość 500mm/s2.
W sekcji Experimental: na mosty nawiew 70%, Bridge Wall Speed 20mm/s, Bridge Skin Speed 15mm/s.


Wszystkie sekcje na wydruku mają ten sam połysk.
wieza5.jpg
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Generalnie z mostami jest taki problem, że z tyłu drukują się od lewej do prawej i początek nitki nie jest przyczepiony do wieży tylko robi się glut jadący z głowicą, który przykleja się do prawej wieży. Powrót jest od prawej do lewej z przodu i tu prawie zawsze jest nitka podczepiona. Później to się jakoś w końcu zaklei i jakiś tam most powstaje.
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Kolejny test, zmniejszyłem Print Speed na 50mm/s, temperatury od 220 do 190:

Widać zmatowienie dwóch górnych segmentów, trzeci od góry jest taki pośredni. Mosty dalej do bani. Tu jeszcze najlepszy (jak mam szukać najlepszego), to 220 stopni (pierwszy od dołu)
wieza6.jpg
wieza7.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Jarewa »

No teraz to mogę powiedzieć że 210-220 to optymalna temperatura. Mosty nie wychodzą z innego powodu pokaż zdjęcie swojej drukarki i dyszy chłodzącej.
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

druk1.jpg
druk2.jpg
druk3.jpg
Zrobiłem też test wody (nie można wstawić filmu):
druk4.jpg
bukszpryt
Postów w temacie: 13
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: bukszpryt »

Kormoran pisze: 09 mar 2023, 17:53 druk1.jpg

druk2.jpg

druk3.jpg

Zrobiłem też test wody (nie można wstawić filmu):
druk4.jpg
Czemu chłodzenie tylko z jednej strony? Jak już wstawiasz dorabianą obudowę by poprawić chłodzenie, to nie lepiej dać nadmuch z 2 stron?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Jarewa »

chłodzenie nie przemyślane dlatego mosty nie wychodzą
Fest
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Jarewa pisze: 09 mar 2023, 19:10 chłodzenie nie przemyślane dlatego mosty nie wychodzą
bukszpryt pisze: 09 mar 2023, 17:58 Czemu chłodzenie tylko z jednej strony? Jak już wstawiasz dorabianą obudowę by poprawić chłodzenie, to nie lepiej dać nadmuch z 2 stron?
Zmieniałem nie aby poprawić chłodzenie, tylko aby wyciszyć zmieniając wentylatory. Pewno lepiej na dwie, tylko mosty PLA wychodzą bez problemu a i oryginalnie też było z jednej strony i też mosty PLA wychodziły, dlatego mam jak jest licząc, że skoro PLA jest ok, to i inne będzie OK.

Jakie polecacie?
bukszpryt
Postów w temacie: 13
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: bukszpryt »

Ja w swoim neptunie fabryczną obudowę najpierw zmieniłem na to: https://www.printables.com/pl/model/923 ... s/comments

Niestety pojedynczy mały wiatraczek niewiele pomagał, jeszcze z rozłożonym nadmuchem na dwa kanały i małe wydruki musiały być naprawdę wolne, żeby wcześniejsza warstwa miała czas wystygnąć - forumowa kostka musiała być drukowana z prędkością do 40 mm/s, a i tak było słabo, a wydruk do testowania nawisów przerwałem w połowie, bo była kaszana.

Niedawno zmieniłem to na coś takiego: https://www.thingiverse.com/thing:5347217 i chłodzenie wydruku przestało być wąskim gardłem jeśli chodzi o prędkość drukowania i wielkość detali.
Przy okazji wiatrak zasilacza przestał być najgłośniejszą częścią drukarki.
Oprócz hałasu, minus tego rozwiązania jest taki, że przy nagłym skoku mocy chłodzenia - np. przy mostach drukując petg, temperatura potrafi się mocno wahnąć i już raz drukarka wywaliła mi błąd grzania i ze 2-3 godziny druku poszły w kanał.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 2
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Fest »

Jak scyzoryk tnie lipę, to nada się też do dębu?

Ja lubię petsfang publikowany na thinginversach. Ostatnio miałem założone chłodzenie dmuchające pod kątem zbliżonym do tego co jest u ciebie i kompletnie nie działało, nawet jeśli dmuchało z dwóch stron.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”