PLA zamiast PET-G?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Wczoraj i dzisiaj walczę z Curą aby nie było tych przerw w gcode. Kilkukrotnie odinstalowywałem Curę, czyściłem pliki, rejestr itd., aby zaczynać z nową instalką na czysto i gdzieś robię powtarzalny błąd tworzenia profilu. Na domyślnych jest ok, na moim w podglądzie jest ok, ale po zapisaniu gcode i jego wczytaniu są te przerwy.
Czy ktos może rzucić okiem co jest źle w tym profilu?
cura_profile_petg.curaprofile
(1.12 KiB) Pobrany 33 razy
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Przepisywałem po kilka ustawień i sprawdzałem za każdym razem gcode.
Problem wystepuje dopiero wtedy, gdy w sekcji Experimental włączę "Enable Bridge Settings". Jak ta opcja jest wyłączona, to gcode jest ok (nie ma tych przerw).

Załączam sekcję, widzicie coś tam dziwnego, co może robić te przerwy w gcode?
experimantal.jpg
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: majek »

Kormoran pisze: 15 mar 2023, 06:41 O co kaman?? Cura 5.2.1
Sprawdź na nowszych wersjach, oficjalnie na stronie jest 5.2.2 a na githubie jest już 5.3.0, gdzie było sporo poprawek.
U mnie na 5.3 po wczytaniu gcode wygenerowanego z włączonym 'bridge settings' jest poprawnie.
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Przepraszam, nie napisałem, że od wczoraj wszystkie próby robię na wersji 5.3.0.
Wystarczy, że wezmę dowolny profil np. "standard settings" i tylko włączę Enable Bridge Settings i już kod gcode jest zły.
Untitled.zip
(284.96 KiB) Pobrany 32 razy

@majek, możesz wczytać ten kod? Czysta instalacja (już nawet na kompie, co wcześniej Cury nie widział) i tylko włączone Enable Bridge Settings. U mnie jest źle po wczytaniu tego kodu (przerwy na każdym moście).
przerwa.jpg
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: mcxmcx »

Zainstaluj super slicer albo Prusa slicer i potnik raz jeszcze.

Na dodatek w SSlicer masz gotowe kreatory kalibracji.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

OK, zaraz sprawdzam. Przed chwilą spróbowałem Creality Slicera, ale jest to samo.
przerwa2.jpg
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: majek »

Dobra, przyjrzałem się dokładniej i u mnie jednak też tak jest.

Za takie zachowanie odpowiada 'Bridge Wall Coasting', które domyślnie jest na 100% - robi coasting przed startem mostu na ściance i jednocześnie zwiększa flow zaraz po moście.
Czyli zejście do 0% też nie będzie dobre, bo zrobi się dziura (węższa ścieżka) po drugiej stronie mostu zanim ciśnienie w dyszy z powrotem wzrośnie, a na początku mostu będzie za dużo materiału i może zwisać.
Trzeba sobie tak zwiększać tą wartość od zera, żeby na starcie mostu nie było już nadmiaru materiału, a tuż za końcem wgłębienia.

Na początku bym ustawił na 0% i patrzył jak wygląda początek mostu i kawałek ścianki tuż za mostem i ewentualnie zwiększał, aż będzie idealnie.
W sumie to pewnie najlepiej byłoby sobie wydrukować wieżę mostów dla tego parametru ;)

EDIT: jaką masz długość retrakcji na tym bowdenie?
Kormoran
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

majek pisze: 16 mar 2023, 19:53 Na początku bym ustawił na 0% i patrzył jak wygląda początek mostu i kawałek ścianki tuż za mostem i ewentualnie zwiększał, aż będzie idealnie.
Ale w slicerze, czy już na wydrukach?
majek pisze: 16 mar 2023, 19:53 W sumie to pewnie najlepiej byłoby sobie wydrukować wieżę mostów dla tego parametru ;)
Widzę wiosenny humor ma Kolega. ;))) :D
majek pisze: 16 mar 2023, 19:53 jaką masz długość retrakcji na tym bowdenie?
W tej chwili 6.5mm i Retraction Speed 25mm/s i Retraction Prime Speed 20mm/s.
Wcześniej nie pamietam ile było dla PET-G, bo wszystkie ustawienia pokasowałem szukając przyczyny.

Dla PLA drukowałem na 3,5mm. Bowden wymieniony na Capricorna.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: morf »

Z doświadczenia Capricorn b. Często generuje więcej problemów niż pożytku
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: majek »

Kormoran pisze: 16 mar 2023, 20:21
majek pisze: 16 mar 2023, 19:53 Na początku bym ustawił na 0% i patrzył jak wygląda początek mostu i kawałek ścianki tuż za mostem i ewentualnie zwiększał, aż będzie idealnie.
Ale w slicerze, czy już na wydrukach?
Patrzyć się masz na wydrukach.
Kormoran pisze: 16 mar 2023, 20:21
majek pisze: 16 mar 2023, 19:53 W sumie to pewnie najlepiej byłoby sobie wydrukować wieżę mostów dla tego parametru ;)
Widzę wiosenny humor ma Kolega. ;))) :D
Nie, serio. Jeżeli dla zera będzie widać te efekty jak opisałem (i są opisane w settings guide - polecam sobie zainstalować do Cury), to wygenerować można przecież wieżę temperatur (bez zmian temperatury) i skryptem 'change at Z' zmieniać ten parametr co jedno piętro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”