PLA zamiast PET-G?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Pjoter »

Podkręcasz temp hotendu o 20-30 stopni, heatbed ustaw na 75, nadmuch wyłączasz i druknij kostkę. Wstaw tu zdjęcie w razie problemu
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 340

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: roman »

...do tego:
+ kup markowy PETG (nie jakieś tanie) - to ważne szczególnie na początek, eksperymenty poźniej
+ wysusz dobrze filament (np piekarnik 70st., położyć na kaloryferze..., itp. nie więcej niż 75 stopni!) - większość defektów na druku i problemów ma związek z wilgotnym filamentem, i nie ufaj żadnemu producentowi, który pakuje swoje rolki hermetycznie, daje woreczek z granulatem i twierdzi "no moje som suche" - nie są! ;)
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 455
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Igor »

PET-G oprócz tego że nitkuje, ma prawie same zalety. I nie jest trudny, jedynie z usuwaniem podpór mógłbyś mieć problemy ale na to też jest rada, przynajmniej w Prusa Slicerze (który obsługuje również inne drukarki). PET-G używam od drugiego dnia zabawy z drukiem.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3196
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1571

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: morf »

O Ile
+ kup markowy PETG (nie jakieś tanie) - to ważne szczególnie na początek, eksperymenty poźniej
Zdecydowanie popieram
o tyle teoriami "spiskowymi" o zawilgoconym PETG, nie denerwowałbym Autora.
Nie róbmy OT o suszeniu filamentów, bo chyba jest juz pare(?) wątków o tym w Hasioku.

Po prostu trzeba nabyć szpule od DD/PM/Fillamentum/Fiberlogy/Rosa lub innej w miare sprawdzonej firmy, otworzyć i drukować na profilu PETG.
W 2023 chyba wszystkie popularne slicery mają chociązby profil "Generic PETG".
fyme
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 340

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: roman »

A ja sądze, że to akurakt ważne. Ja daje takie rady jakie z perspektywy czasu mnie samemu byłyby potrzebne w odpowiednim czasie. Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział "...markowy filament PETG, zapakowany hermetycznie i próżniowo z silicą wewnątrz, i niech nawet sprzedawca twierdzi, że te to są suche jak pieprz na pustyni w słońcu w zencie - nie wierz w nic z tych rzeczy, susz!" ...to by mi zaoszczędził mnóstwo czasu ;)
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Profil Generic PET-G jest. :D

Powiem Wam, że z drukarką kupiłem nawet suszarkę filamentu. :D

Dwa pytania:
- Odnośnie PET-G: kolor - najbardziej by mi pasował biały, ale czytałem gdzieś, że się najgorzej drukuje. Jak to się ma w PET-G?
- Jakoś czyścicie specjalnie głowicę przy zmianie filamentu? Czy po prostu zmienić, przecisnąć z pół metra filamentu ze szpuli (średnicy 1,75mm) i już? Mam bowden Capricorna i łącznik wymieniony na wrocławski z PTFE.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5832
Kontakt:

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: dziobu »

Kormoran pisze: 23 lut 2023, 18:14Profil Generic PET-G jest. :D
Zdarza się czasem że generuje się projekt dla PLA i puszcza z wsadzonym PETem czy też odwrotnie.
Czasem to działa, czasem nie ;)
Kormoran pisze: 23 lut 2023, 18:14Powiem Wam, że z drukarką kupiłem nawet suszarkę filamentu. :D
Nie zaszkodzi.
Kormoran pisze: 23 lut 2023, 18:14- Odnośnie PET-G: kolor - najbardziej by mi pasował biały, ale czytałem gdzieś, że się najgorzej drukuje. Jak to się ma w PET-G?
Dobrze czytałeś. Najlepiej drukuje się kolorem "Naturalnym", bo ten jest bez domieszek.
Ale nie zakładaj że to jakiś problem na start; możliwe że w ogóle nie zauważysz żeby białym cokolwiek szło jakoś inaczej.
Kormoran pisze: 23 lut 2023, 18:14- Jakoś czyścicie specjalnie głowicę przy zmianie filamentu? Czy po prostu zmienić, przecisnąć z pół metra filamentu ze szpuli (średnicy 1,75mm) i już? Mam bowden Capricorna i łącznik wymieniony na wrocławski z PTFE.
  • Rozgrzewasz dyszę,
  • Wyciskasz trochę filamentu, żeby roztopić wszystko co jest w środku. Np 20-30mm,
  • Wyciągasz stary filament,
  • XXX: Ustawiasz nową temperaturę (jeśli dla nowego filamentu jest wyższa),
  • Wsadzasz nowy,
  • Tutaj możesz go wypluć np 50mm, potem cofnąć o kilka, znowu wypluć, itp. W sumie to czekaj aż z dyszy zacznie lecieć czysty nowy kolor.
  • XXX: Ustawiasz nową temperaturę (jeśli dla nowego filamentu jest nizsza),
  • Własnie zmieniłeś filament.
Punkty XXX - wybierasz jeden, zależnie od tego czy zmieniasz na filament o wyższej czy niższej temperaturze.
Kopytko, morf, Andrzej_W
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

To jeszcze pytania:

Będę potrzebował do zębatek dyszę 0,25mm do drukarki Ender 3 v2.
Czy poniższe dysze będę OK, ewentualnie jakie polecacie?
https://allegro.pl/oferta/dysza-drukark ... 3086924975
https://allegro.pl/oferta/altway-phaetu ... 2029482097

Procedura wymiany dyszy. Robić tak jak wymiana łącznika TDI-CAD?
Rozgrzać, wyjąć dyszę, wyjąć łącznik, wkręcić dyszę i odkręcić o 0,5 obrotu, wkręcić łącznik, dokręcić dyszę?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1737
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 738

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Andrzej_W »

Wykręcić dyszę wkręcić dyszę na gorąco nie ruszać łącznika.
Chyba że będzie w dyszy krótszy gwint wtedy musisz poprawić łącznik.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 455
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Igor »

Phateusy będę miał niedługo w służbowej drukarce, 0.25, 0.6 i 0.8. Dysza 0.25 którą wybrałeś - to jakaś tanina i może być wykonana gorzej niż kiepsko. W dodatku nie jest Ci potrzebna stalowa do materiałów "czystych" a łatwiej uzyskasz równą pracę mosiężnej.

Podczas (de)montażu dyszy trzymaj blok aluminiowy kluczem aby nie obrócić bloku. Jeśli tego nie upilnujesz, to ukręcisz blok niszcząc heatbrake. Klucz np 17 może być użyty do bloku o szerokości 16mm ale trzeba wtedy chwycić blok tak żeby już był zakleszczony w kluczu a nie dopiero po obróceniu bloku wykręcaną dyszą o kilka stopni bo może juz być za późno.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”