PLA zamiast PET-G?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: kaluza »

Kormoran pisze: 25 lut 2023, 10:15 PET-G zamówiony. Kupiłem DD, bo teraz otworzyłem PLA DD i drukuje mi się nim o wiele lepiej niż PLA "innego znanego producenta". :)

Pytanie takie: Czy to prawda, że przy PLA tradycyjnie ustawiamy wysokość dyszy na jedną kartkę nad stołem, a PET-G wymaga większej szczeliny na trzy kartki przy tej samej dyszy 0,4mm?
jezu gdzie ludzie czytają/ oglądają takie rzeczy :shock: :lol:
Stół ma być ustawiony na szczelinomierz nie kartkę. a z jakiej racji wymaga większej szczeliny ? wkładasz Pet-g i hotend smakuję (KR%$# petg a przysunę się bliżej stołu pomyślała drukarka)
Wysokość warstwy do wysokość warstwy a zero stołu to zero stołu .
Kormoran, mcxmcx
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 3
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Trolinka »

Jarewa pisze: 25 lut 2023, 10:23 Gdzie takie brednie przeczytałeś??
A tam od razu brednie. Nie do końca tak :> W sumie kwestia na czym się drukuje np. Ale ze względu na swoje właściwości np. przyczepne czy nitkujące PETG lubi "mniej rozsmarowywania" niż takie PLA. Drukując na szkle np. bardzo fajnym pomysłem jest mieć profil dla peta z lekko większym offsetem niż dla pla :>
Można zacząć wojnę :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 340

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: roman »

Pozwolę sobie zauważyć, że niepotrzebnie mieszacie kwestie "dla zaawansowanych" w wątku, w którym to autor pyta o kwestie podstawowe. Niech najpierw wydrukuje. Jak mu się niespodoba, albo będzie miał potrzebe "udoskanalania" to wklei fotke i zapyta co dalej.
Trolinka, morf
bukszpryt
Postów w temacie: 13
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: bukszpryt »

Kormoran pisze: 25 lut 2023, 10:15 PET-G zamówiony. Kupiłem DD, bo teraz otworzyłem PLA DD i drukuje mi się nim o wiele lepiej niż PLA "innego znanego producenta". :)

Pytanie takie: Czy to prawda, że przy PLA tradycyjnie ustawiamy wysokość dyszy na jedną kartkę nad stołem, a PET-G wymaga większej szczeliny na trzy kartki przy tej samej dyszy 0,4mm?
jak już masz wypoziomowany stół i ustawioną adekwatnie krańcówkę, to nie kombinuj z żadnymi kartkami.
jak chcesz jakieś wysokości zmieniać to użyj z-offset.
jak ci nie działają aktualne ustawienia, na których drukujesz z pla to z-offset możesz dobrać sobie metodą prób i błędów.

tu masz opisane jak skalibrować kwestie związane z pierwszą warstwą: https://ellis3dp.com/Print-Tuning-Guide ... quish.html
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Jarewa pisze: 25 lut 2023, 10:23 Gdzie takie brednie przeczytałeś??
Na jakiejś stronie o druku 3d, gdzie sugerowali jakie ustawienia zrobić dla PET-G, ale zabij, nie pamiętam na jakiej.
kaluza pisze: 25 lut 2023, 10:26 wkładasz Pet-g i hotend smakuję (KR%$# petg a przysunę się bliżej stołu pomyślała drukarka)
A miałem nic nie pić przy czytaniu internetów. :D :D Winny mi jesteś trzy chusteczki do czyszczenia monitora. :D ;) ;)


Ustawiam z-offsetem i po kilu kombinacjach w przypadku PLA mam bardzo ładną pierwszą warstwę (nie od razu tak było ;) ). Tak, ustawiałem na kartkę. ;P ;)
kaluza
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1502
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 320

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Jarewa »

Trolinka pisze: 25 lut 2023, 11:30
Jarewa pisze: 25 lut 2023, 10:23 Gdzie takie brednie przeczytałeś??
A tam od razu brednie. Nie do końca tak :> W sumie kwestia na czym się drukuje np. Ale ze względu na swoje właściwości np. przyczepne czy nitkujące PETG lubi "mniej rozsmarowywania" niż takie PLA. Drukując na szkle np. bardzo fajnym pomysłem jest mieć profil dla peta z lekko większym offsetem niż dla pla :>
Można zacząć wojnę :P
A co jak ma ustawione prawidłowo? zwiększając zamiast 0,2mm będzie drukowało 0,4mm czyli pet-g można drukować w powietrzu? ;) :shock:
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Nie mam mikrometru, ale suwmiarka mówi: 1 kartka 0,1mm, trzy kartki równo 0,3mm jak w mordę...
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 3
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Trolinka »

Jarewa pisze: 25 lut 2023, 14:50 A co jak ma ustawione prawidłowo? zwiększając zamiast 0,2mm będzie drukowało 0,4mm czyli pet-g można drukować w powietrzu? ;) :shock:
A co to znaczy prawidłowo? :> I 0.2 to trochę fpizdu dużo :P Filamentu nie kładziesz "rurki" na stół, tylko lekko rozprasowywujesz/wprasowywujesz/wypłaszczasz czy jak tam zwał :>>> PLA bardziej prasujesz, PETG mniej prasujesz :P Rozsmaruj petg tak samo jak pla na szybie i później oderwij :P Może Ci drukarka skacze co 0.2 offset, ja mam skok 0.005 najmniejszy
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Trolinka pisze: 25 lut 2023, 18:33 (...) PETG mniej prasujesz :P
A ile masz szczelinę dla PET-G, dla pierwszej warstwy oczywiście?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1502
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 320

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Jarewa »

Trolinka pisze: 25 lut 2023, 18:33 PLA bardziej prasujesz, PETG mniej prasujesz :P Rozsmaruj petg tak samo jak pla na szybie i później oderwij :P
Bez problemu oderwie w wręcz samo puści bo do tego stosuje sie kleik. Cały czas drukuje na szybie pla petg taki sam osfet różnic nie ma.
kaluza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”