Szybka drukarka do 1.5k złotych

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
bukszpryt
Postów w temacie: 9
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: bukszpryt »

Mar_io pisze: 26 lut 2023, 14:28 A powiedzcie mi jeszcze jaka jest różnica pomiędzy uruchomieniem klippera np na rasperry pi a np kompem od terminala? takie komputery można za parę złotych nawet kupić?
Kupując terminal za parę zł zwróć uwagę na jego bebechy. między innymi na to, że chcesz mieć dysk min. 8GB, a najlepiej +16GB. Najtańsze maszyny na aledrogo są też często bez zasilacza, który często kosztuje drugie tyle.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: arbaql »

JGFTW pisze: 25 lut 2023, 15:30 Do klippera potrzebujesz komputer (stacjonarny, laptop, thin client, itp) albo SBC (Raspberry PI, Orange PI, Banana PI, itp.).
Płyta może być z czegokolwiek, a jak brakuję Ci pinów lub gniazd silników to możesz nawet dolożyć jakąś inną płytkę (np dwie płyty creality albo dodatkowo jakieś arduino).

Jak wykonasz kompensacje rezonansu to na pewno szybsze wydruki będą wyglądały lepiej niż na Marlinie.
Tak się zastanawiałem o ile ten rezonans jest spowodowany płytą główną/ oprogramowaniem, a o ile stepstickami/ sterownikami silników . Czy zastosowanie profesjonalnych sterowników silników jak chociażby TB6600 lub lepszych nie poprawiło by jakości. Z tego co zaobserwowałem te sterowniki pozwalają wyciągnąć z silników nema17 120% mocy.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

bukszpryt
Postów w temacie: 9
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: bukszpryt »

Ten pierwszy ma dysk mniejszy niż odtwarzacze mp3 sprzed piętnastu lat. Trzeba by sprawdzić na ile możliwe jest rozszerzenie. Są jakieś malutkie dystrybucje linuxa, ale klippera raczej już nie zainstalujesz.

Ten drugi wygląda lepiej. Ja mam t630, jest chyba nieco szybszy i ponoć mniej prądu bierze. Nie mam pojęcia na ile to jest duża różnica.

W tej chwili na tym t630 pracuje u mnie jedna drukarka, a 3 kolejne instancje klippera i moonrakera są odpalone, ale bezczynne. Użycie procesora jest na poziomie 2-3%, a pamięci 19%. Zapas więc jest.
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

A jak z rasberry pi z ali? kupował ktoś warto ryzykować? ewentualnie może ktoś z Was ma sprawdzonego dostawcę?
bukszpryt
Postów w temacie: 9
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: bukszpryt »

Dostępność raspberry możesz sprawdzić sobie tutaj: https://rpilocator.com/?country=PL
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1438
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: cyfron »

Mar_io pisze: 26 lut 2023, 14:28 A powiedzcie mi jeszcze jaka jest różnica pomiędzy uruchomieniem klippera np na rasperry pi a np kompem od terminala? takie komputery można za parę złotych nawet kupić?
rozmiarem i ilością pobieranego prądu
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

Chciałbym Was prosić jeszcze o wytłumaczenie jednej rzeczy związanej z tym klipperem. Z góry przepraszam jeśli to głupie pytanie ale budzi to moje wątpliwości. Rozumiem wiadomo po zakupie Rpi czy Terminala i zainstalowaniu na nim systemu operacyjnego, klippera i reszty kroków opisywanych na YB, zasileniu powiedzmy tergo terminala i podłączeniu go przez usb do płyty np endera co dalej? rozumiem że terminal czy Rpi poprawiają swoją mocą operacyjną pracę oryginalnej płyty głównej przez oprogramowanie układowe ale tutaj mam kilka pytań:
1) Czy trzeba mieć zewnętrzy monitor (czy można uruchomić drukarkę przez oryginalny monitor?) - widziałem że jedni stare telefony używają do włączenia termianala,
2) czy inaczej przygotowuje się pliki pod druk? tzn czy zmienia się ustawienia np cury pod klippera? aby poprawić/przyśpieszyć proces drukowania czy trzeba to próbować zrobić na zasadzie prób i błędów używając ustawień manualnie
3) Gdzie zapisuje się plik stl? w terminalu czy na sd w płycie oryginalnej urządzenia
Chodzi mi o dalsze praktyczne kroki jakie się podejmuje po doposażeniu w klippera. |
4) czy po odłączeniu klippera od płyty drukarki można wrócić do poprzednich ustawień (czy trzeba wrócić zmienić oprogramowanie płyty głównej od nowa?)
bukszpryt
Postów w temacie: 9
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: bukszpryt »

1. Nie potrzebujesz dodatkowego monitora. Masz webowy interfejs, do którego się dostaniesz z dowolnego urządzenia w twojej domowej sieci, do której podepniesz terminal/raspberry. Monitor będziesz potrzebować w niektórych przypadkach na sam czas instalacji systemu na terminalu i do czasu włączenia możliwości połączenia przez SSH. Dalej instalację klippera zrobisz zdalnie, ze swojego peceta.

2. Pliki przygotowujesz tak samo, w każdym razie nie jest konieczne zmienianie czegokolwiek.

3. STL tniesz sobie na kompie, a gcode wysyłasz przez webowy interfejs. Nie jestem pewny, ale pliki siedzą wtedy na terminalu/raspberry, a nie na drukarce.

4. Tak, jak chcesz wrócić, to musisz wstawić to oprogramowanie, które miałeś.
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

Problem z tymi terminalami jest taki że widzę że nie wszystkie terminale mają wifi. przynajmniej te najtańsze, akurat w pomieszczeniu gdzie mam drukarkę nie mam pociągniętego kabla od routera. Można dołożyć kartę wifi więc może pójdę w tą opcję. Terminal by mi bardziej pasował niż dokładanie do Rpi z uwagi na to że mogę go wykorzystać w warsztacie do zrobienia prostego kompa.

Dziękuję za wyjaśnienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”