Szybka drukarka do 1.5k złotych

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 71
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

bukszpryt pisze: 24 lut 2023, 10:38 Jak już ktoś wspomniał, oprócz prędkości bardzo istotne jest też przyspieszenie, czy te 80 mm/s robisz przy standardowym przyspieszeniu, czy coś grzebałeś w tym?

ja swojego budżetowego neptuna 2s podkręciłem z 500 do 4000 mm/s2, a starą, jeszcze tańszą tronxy x1 do 3000. Robi to bardzo dużą różnicę, bo nawet przy dosyć niewielkich wymiarach zdąży się rozpędzić do zadanej prędkości i z niej wyhamować przy zmianie kierunku.
80 mm/s mam przy 500 mm/s2. Bawiłem się oczywiście przyspieszeniem, ale powiem szczerze że przy wyższych prędkościach miałem wrażenie że gubi maszyna synchronizację. Oczywiście można dociągnąć paski, dołożyć(usztywnić) drugą os Z, ale nie za wiele to zmieni. Może się mylę i ktoś ma inaczej maszynę ustawioną, ale szczerze wątpię żeby dało się szybciej.

Co do większej dyszy, przyśpieszy ona oczywiście znacznie drukowanie ale pamiętajcie że znacznie też wpłynie na jakość. Drukuję np. formy negatywowe i tutaj może być już problem. Większa dysza-grubsza warstwa. Przy drukowaniu powiedzmy oszczędnym na 1 warstwie będzie to widoczne znacznie bardziej. Widać już różnicę pomiędzy dyszą 0,6 a 0.8 co dopiero przy większej.

Bardziej skłaniałbym się do tego co napisał pjoter "A jeśli kupować coś nowego to musi byc stół w osi Z, inaczej będzie ciągle wolno"
ale nie wiem czy coś znajdę w podobnym budżecie.
bukszpryt
Postów w temacie: 9
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: bukszpryt »

możesz spróbować z dysza o takiej samej średnicy jak masz, ale z tymi udziwnieniami poprawiającymi grzanie - dysza cht lub z wkładką albo długa dysza.
cnc kitchen robił testy porównawcze różnych rozwiązań.

co do grzebania w przyspieszeniu, to klipper ma w swojej dokumentacji ładnie opisany test maksymalnej wartości dla danej drukarki. mój neptun, czyli klon endera zaczynał stawiać schodki na osi Y dopiero przy 4500-5000 mm/s2. tronxy z kolei ma słabsza os X i kaszani się przy niższym przyspieszeniu ale nadal 6 razy wyższym niż domyślne.
do tego w klipperze dokładasz input shaping i jest ładnie. nie trzeba nawet montować akcelerometru, można to ogarnąć wydrukiem testowym i pomiarem rozłożenia artefaktów jakie powstają przez rezonans.

moja drukarka kosztowała z siedem stów, więc siłą rzeczy raczej dupy nie urywa, ale po przesiadce na klippera i mocnym jej przyspieszeniu na pewno nie straciła na jakości wydruku.
Pjoter
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: cyfron »

Nie wiem czy już było:
Mam u siebie Sapphire Pro na klipperze przerobioną na direct z orbiterem i klonem hotendu CR6SE - spokojnie ogarnia 150mm/s 4000mm/s2 ACC bez znaczącej utraty jakości. Teraz czekam na klon dyszy CHT i jest szansa, że poleci szybciej z drukiem. Drukarkę można kupić w okolicy 1k. Pozostałe 500zł przeznaczysz na zakup Orbitera, hotendu i OrangePi dla klippera.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: arbaql »

To żadna porada, ale jak masz do wydrukowania dwa detale to w tej kwocie kupisz po prostu druga drukarkę i będzie szybciej. Bo najpierw piszesz że nie zależy ci na jakości a potem że musi być jakość. Niestety drukarki które są odpowiednio sztywne i potrafią drukować cienkie warstwy z prędkościami 200mm/s i szybciej są bardzo drogie i nawet zakup gratów by sobie taką samemu sprawić kilkakrotnie przekroczy budżet bo i silniki trzeba jakieś tęższe i paski i prowadnice ...
Pjoter
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 71
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

arbaql pisze: 24 lut 2023, 16:14 To żadna porada, ale jak masz do wydrukowania dwa detale to w tej kwocie kupisz po prostu druga drukarkę i będzie szybciej. Bo najpierw piszesz że nie zależy ci na jakości a potem że musi być jakość. Niestety drukarki które są odpowiednio sztywne i potrafią drukować cienkie warstwy z prędkościami 200mm/s i szybciej są bardzo drogie i nawet zakup gratów by sobie taką samemu sprawić kilkakrotnie przekroczy budżet bo i silniki trzeba jakieś tęższe i paski i prowadnice ...
Zależy mi na stosunku szybkości do jakości druku tak jak napisałem w pierwszym poście. Technikę druku znam na tyle dobrze żeby wiedzieć że nie idzie w parze cena do szybkości. Dlatego napisałem ten post. Drukarkę za 1.5-2 tysiące złotych każdy może zmówić i kupić. Problemem są rzeczywiste wartości jakie można za dane pieniążki osiągnąć. Widziałem ludzi, którzy wydali kilka tysięcy na vorona a nawet w 10% nie wykorzystali jego potencjału. Dlatego chciałem się doradzić czy jest coś na tyle świeżego co by pozwoliło pomyśleć zmianie. Widzę jednak że albo trzeba dołożyć drugie tyle albo tuningować to co się ma.

Dziękuję za podpowiedzi. Może faktycznie pójdę w tuning, ja bawiąc się przyśpieszeniem nie znalazłem złotego środka, jednak widzę że jest potencjał i może warto w to pójść. Muszę się z tym przespać : ) dziękuję i pozdrawiam.
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 71
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

Wracając do klipper to w przypadku endera 3 nie trzeba czasami wymienić płytę? czy nawet jakieś rasberry pi zastosować? dobrze się orientuję? może głupie pytanie ale nie miałem czasu poczytać o tym.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Pjoter »

Do klipera potrzebujesz komputer/terminal który może uruchomić linuxa. Wszyscy kupowali RPi bo małe, mało prądu je i ma wifi. Ale możesz też kupić jakiś terminal z allegro w okolicach 250 zł i powinno spokojnie pójść na nim. Tutaj niech się koledzy bardziej obeznani wypowiedzą. Płyta może w drukarce zostać ta co jest.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: JGFTW »

Do klippera potrzebujesz komputer (stacjonarny, laptop, thin client, itp) albo SBC (Raspberry PI, Orange PI, Banana PI, itp.).
Płyta może być z czegokolwiek, a jak brakuję Ci pinów lub gniazd silników to możesz nawet dolożyć jakąś inną płytkę (np dwie płyty creality albo dodatkowo jakieś arduino).

Jak wykonasz kompensacje rezonansu to na pewno szybsze wydruki będą wyglądały lepiej niż na Marlinie.

Poza oprogramowaniem warto zrobić modyfikacje ramy - usztywnić, dodać płytę betonową z jakimś elastomerem (najlepiej wibroizolatorem), odchudzić stół i karetkę stołu. To rady do zwiększenia szybkości w Enderze.

Co do wyboru szybkiej drukarki to albo bramowiec i zastosować modyfikacje (wszystkie wymienione wcześniej przez kolegów i mnie) albo tani chińczyć ze świadomością, że trzeba będzie grzebać.
Możesz kupić Delte (dziobu przedaje kossela viewtopic.php?p=144870#p144870 - tu nie będzie trzeba grzebać na początek, ewentualnie marka flsun jest popularna, ale poszukaj jeszcze) albo Corexy (np. sapphire pro, flying bear ghost)
Mar_io
Mar_io
Postów w temacie: 13
Posty: 71
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: Mar_io »

A powiedzcie mi jeszcze jaka jest różnica pomiędzy uruchomieniem klippera np na rasperry pi a np kompem od terminala? takie komputery można za parę złotych nawet kupić?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Szybka drukarka do 1.5k złotych

Post autor: dziobu »

Pjoter pisze: 25 lut 2023, 15:27Wszyscy kupowali RPi bo małe, mało prądu je i ma wifi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”