Druk przyssawki to szyby

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Druk przyssawki to szyby

Post autor: ostatni_wolny_login »

Witam!

Czy drukował ktoś z Was przyssawkę do szyby?

Staram się naprawić uchwyt, który taką przyssawkę ma, ale jest duża szansa, że rozbierając ją popsuje.

Zastanawiam się jak to zrobić i z jakiego materiału. Mam rolkę fiberlogy FLEX 40D, czy da rade z tego przyssawke?
Ewentualnie polecicie inny materiał? Może 20d?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: dziobu »

Możesz z tego 40D spróbować ale będzie chyba za twardy. Ogólnie to musisz mieć szczelne połączenie z powierzchnią i szczelny wydruk; to wcale nie jest proste do uzyskania.

Próbowałem robić przyssawki z TPE i w sumie działały ale dość podle, czyli krótko. Innymi słowy - taniej, łatwiej, szybciej i lepiej będzie jak je kupisz.
Artu
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: ostatni_wolny_login »

dziobu pisze: 27 lut 2023, 00:02 Możesz z tego 40D spróbować ale będzie chyba za twardy.
Myślałem żeby zrobić obwód z rantem, a jak sie zapadnie później to i tak bez znaczenia.


A możesz napisaćjaka jest różnica pomiędzy 40D,30D, a 20D?
40D mam to widziałem. na filmikach na yt 30D dalej wydaje się byćt wardą gumą, a 20d? gumka recepturka?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: dziobu »

ostatni_wolny_login pisze: 27 lut 2023, 00:15Myślałem żeby zrobić obwód z rantem, a jak sie zapadnie później to i tak bez znaczenia.
To co Ci szkodzi spróbować?
ostatni_wolny_login pisze: 27 lut 2023, 00:15 A możesz napisaćjaka jest różnica pomiędzy 40D,30D, a 20D?

Pomiędzy 40D a 30D jest 10D.
Pomiędzy 30D a 20D też jest 10D.
Mam nadzieję że pomogłem :D
ostatni_wolny_login pisze: 27 lut 2023, 00:15 40D mam to widziałem. na filmikach na yt 30D dalej wydaje się byćt wardą gumą, a 20d? gumka recepturka?
Elementy są bardziej elastyczne. Nie wiem jak to inaczej napisać. Różnica między 40D a 30D jest IMHO spora.
Gumki recepturki też są różne.

Tu masz przykłady z NinjaFlex (85A):
viewtopic.php?p=107280#p107280
viewtopic.php?p=128855#p128855 <- tu widać jakie to elastyczne
viewtopic.php?p=144302#p144302

Ale to trzeba dotknąć żeby zrozumieć. I detal - że jest miękki i filament - że drukujesz niemal sznurkiem a nie drutem.

Oczywiście im elastyczniejszy materiał tym trudniej toto drukować. Mam jeszcze 70A który jest skrajnie trudny i upierdliwy, no ale mięciutki.
Najprościej będzie jak sobie kupisz próbkę jakiegoś i sam sprawdzisz jak to wygląda.
ostatni_wolny_login
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: ostatni_wolny_login »

dziobu pisze: 27 lut 2023, 00:29
ostatni_wolny_login pisze: 27 lut 2023, 00:15Mam jeszcze 70A który jest skrajnie trudny i upierdliwy
Może głupie pytanie, ale jak się ma skala "A" do skali "D"?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: dziobu »

durometerchart.png
durometerchart.png (197.6 KiB) Przejrzano 1347 razy
ostatni_wolny_login, emartinelli
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: lukk »

drukuję z 20SHD i moim zdaniem pod kątem elastyczności to by dało radę.
Zakładam, że to taki uchwyt, gdzie środek przyssawki jest wyciągany, żeby zrobić podciśnienie? Czyli można drukować tą częścią płaską na stole?
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: Igor »

Zrób hybrydę. Najbardziej miękka guma jaką Twój sprzęt wydrukuje + silikon. Sama warga mająca dotykać stołu , wydrukowana niezbyt gładko, na to warstewka silikonu i przyłożyć to do płaskiej powierzchni (płyty) PP, PE, PTFE (choćby do dna pudełka do mrożenia). Można pokryć płytę roztartą kroplą oleju silnikowego (nie silikonowego bo nie zaschnie). Albo dowolną płaską powierzchnię obciągnąć folią PE. Folii (strecz, woreczek po czymśtam) używam jako rozdzielacza kiedy wykonuję "odlewane" w ten sposób uszczelnienia na pacjencie a nie mogę użyć oleju. W innych celach ale może się sprawdzi przy przyssawce.
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (30.72 KiB) Przejrzano 1259 razy
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: ostatni_wolny_login »

lukk pisze: 27 lut 2023, 08:14 drukuję z 20SHD i moim zdaniem pod kątem elastyczności to by dało radę.
Zakładam, że to taki uchwyt, gdzie środek przyssawki jest wyciągany, żeby zrobić podciśnienie? Czyli można drukować tą częścią płaską na stole?
mozna płaską na stole, tylko nie wiem, czy nie powinno to być troszkę stożkowate żeby dało sięwyciągnąć.
zamówiłem na próbe 20D i zobaczymy.
Igor pisze: 27 lut 2023, 10:28 Zrób hybrydę. Najbardziej miękka guma jaką Twój sprzęt wydrukuje + silikon. Sama warga mająca dotykać stołu , wydrukowana niezbyt gładko, na to warstewka silikonu i przyłożyć to do płaskiej powierzchni (płyty) PP, PE, PTFE (choćby do dna pudełka do mrożenia). Można pokryć płytę roztartą kroplą oleju silnikowego (nie silikonowego bo nie zaschnie). Albo dowolną płaską powierzchnię obciągnąć folią PE. Folii (strecz, woreczek po czymśtam) używam jako rozdzielacza kiedy wykonuję "odlewane" w ten sposób uszczelnienia na pacjencie a nie mogę użyć oleju. W innych celach ale może się sprawdzi przy przyssawce.
Za świeży jestem na takie kombinacje :)

Jak przyjdzie 20d
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: lukk »

No dobra, temat mnie zaciekawił, a akurat też mam taką potrzebę, do takiego filcowego "hamaka" dla kota mocowanego na przyssawki do szyby (oryginalne gdzieś się zapodziały). Zrobiłem na szybko taki projekcik:
przyssawka2.jpg
przyssawka1.jpg
Przyssawka TPU print me SHD20, reszta ASA, skręcone śrubą M6 z łbem sześciokątnym wklejoną w przyssawkę na cyjanoakrylu.

Efekt: Trzyma, ale krótko (odpada po kilkunastu minutach). Więc wniosek jest taki, ze problemem są delikatne nieszczelności samej przyssawki, ale to że jest ona drukowana na płasko na stole raczej nie przeszkadza. V1 było drukowane na FR4, które ma delikatnie chropowatą powierzchnię, i do tego dość cienkie (1mm), teraz idzie druk V2 pogrubionej do 2mm i drukowane na gładkim szkle rozgrzanym do 80C, zobaczymy jak to się sprawdzi.

Pomysł z wygładzeniem przyssawki silikonem też mi się spodobał :) Więc równolegle próbuję wygładzić V1, ale przez nałożenie sylikonu na przyssawkę i wygładzenie go szpachelką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”