Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1601
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: Jarewa »

Może za zimna dysza? gęściejszy filament daje większe opory przy kładzeniu, przetestowane przy TPU 20D ;)
maffi007
Awatar użytkownika
maffi007
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 16 sty 2018, 16:39
x 1

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: maffi007 »

fyme pisze: 28 lut 2023, 22:19 Odkąd zrobiłem w swoich prusach silicone mod to ustawiłem pierwszą warstwę raz i nie ruszam. Będzie już ponad pół roku ;)

No dobra. W jednej ruszałem :D ale to z powodu wymiany wałków na szyny :DD
Cóż to jest ten silicone mod? jak to i do czego się stosuje? ;] Co daje etc?
Awatar użytkownika
maffi007
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 16 sty 2018, 16:39
x 1

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: maffi007 »

Jarewa pisze: 28 lut 2023, 22:20 Może za zimna dysza? gęściejszy filament daje większe opory przy kładzeniu, przetestowane przy TPU 20D ;)
Brawo, już wydrukowałem pod rząd cztery te same modele i już się nie odklejają. Jedyne dwie zmiany jakie wprowadziłem to: ZMIANA TEMPERATURY DYSZY NA 240*C (było 215), oraz PRĘDKOŚĆ WYDRUKU na 80%. Ponoć SILK potrzebuje nieco wyższej temperatury z tego co w sieci wyczytałem i faktycznie już nie ma problemu w nefralgicznym miejscu. Mam nadzieje że to nie jest zbieg okoliczności xD
Dziękuję wszystkim za pomoc, bez burzy mózgów siedziałbym z problem jeszcze długi czas. Jesteście wielcy ;] :piwo:
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: bukszpryt »

maffi007 pisze: 01 mar 2023, 23:00 [Ponoć SILK potrzebuje nieco wyższej temperatury z tego co w sieci wyczytałem
Zależy jaki silk. Mam biały, który drukuję na 185, gdy czerwony tego samego producenta już na 205.
Niestety, co kombinacja producent-materiał-kolor, to inne parametry. Upierdliwe to.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 2
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: fyme »

maffi007 pisze: 01 mar 2023, 22:54 Cóż to jest ten silicone mod? jak to i do czego się stosuje? ;] Co daje etc?
Poczytaj, wszystko ładnie wyjaśnione
https://www.schweinert.com/silicone-bed ... prusa-mk3/
Awatar użytkownika
maffi007
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 16 sty 2018, 16:39
x 1

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: maffi007 »

bukszpryt pisze: 01 mar 2023, 23:04
maffi007 pisze: 01 mar 2023, 23:00 [Ponoć SILK potrzebuje nieco wyższej temperatury z tego co w sieci wyczytałem
Zależy jaki silk. Mam biały, który drukuję na 185, gdy czerwony tego samego producenta już na 205.
Niestety, co kombinacja producent-materiał-kolor, to inne parametry. Upierdliwe to.
Jak to rozpoznać? drukujesz sobie w rożnych temperaturach i sprawdzasz jak wygląda? czy może zastanawiasz się (tak jak ja) czy zmienić temperaturę jak coś totalnie nie bangla i jest katastrofa ;P ?
fyme pisze: 01 mar 2023, 23:10
maffi007 pisze: 01 mar 2023, 22:54 Cóż to jest ten silicone mod? jak to i do czego się stosuje? ;] Co daje etc?
Poczytaj, wszystko ładnie wyjaśnione
https://www.schweinert.com/silicone-bed ... prusa-mk3/
Pomysłowe, nieźle opisane, teraz wiem o czym mówimy. Dzięki za wstawkę ;]


Nie pisz kolejnego posta jak możesz jeszcze edytować poprzedniego.
dziobu
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: bukszpryt »

maffi007 pisze: 02 mar 2023, 01:00
bukszpryt pisze: 01 mar 2023, 23:04
maffi007 pisze: 01 mar 2023, 23:00 [Ponoć SILK potrzebuje nieco wyższej temperatury z tego co w sieci wyczytałem
Zależy jaki silk. Mam biały, który drukuję na 185, gdy czerwony tego samego producenta już na 205.
Niestety, co kombinacja producent-materiał-kolor, to inne parametry. Upierdliwe to.
Jak to rozpoznać? drukujesz sobie w rożnych temperaturach i sprawdzasz jak wygląda? czy może zastanawiasz się (tak jak ja) czy zmienić temperaturę jak coś totalnie nie bangla i jest katastrofa ;P ?
Tak. Tym białym przedrukowalem ponad kilogram, zmieniłem na czerwony i puściłem na tych samych ustawieniach i pojawił się problem z przyczepnością pierwszej warstwy. tydzień temu przerabiałem to samo z czarnym pla dd, więc już wiedziałem, że trzeba podnieść temperaturę, i tak podnosiłem do skutku.
Trochę chyba nawet przesadziłem z tą temperaturą, bo supporty się gorzej odrywają, ale przynajmniej jako tako się trzyma stołu.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: Andrzej_W »

Dla sprawdzenia materiału mozna drukować wieżę temperatur.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: Igor »

Sama podkładka gładka jest "taka se". STrasznie wrażliwa i zdarzało się że trzeba było poprawiać czyszczenie tej powierzchni bo któryś z fragmentów uparł się zachowywać jak zatłuszczony. Odkąd zaopatrzyłem się w tubkę(flaszkę z gąbką) kleju DD, drukuję na oryginalnej prusackiej podkładce wszystkie elementy i materiały bez problemów. PETG też choć ten materiał ma problemy z przyczepnością raczej w drugą stronę.
Klej DD to roztwór PVA ale z czymś jeszcze więc jest trwały, nie gnije, nie rozwarstwia się. I kładzie się cienko więc ledwo widać ubytek w butelce.
maffi007
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
gtrain_eu
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2023, 10:48
x 3

Re: Odklejanie wydruku od stołu pod koniec

Post autor: gtrain_eu »

maffi007 pisze: 28 lut 2023, 00:45 Hej,
posiadam od miesiąca prusę I3 Mk3s. Generalnie nie miałem z nią problemu a łączny czas druku w tym miesiącu to prawie 5 dni (dane z statystyki) ;] .
Zrobiłem nowy projekt modelu i rzuciłem na druk. w 90% wydruku odkleja się od stołu. Irytacja sięga everestu, bo już tak mi zrobił 4 razy z rzędu. Nie pomogły brimy, zmiana parametru odstępu brim na 0, a szerokość na 5 mm. Jakiś tydzień temu drukowałem ten sam model z 8x i wszystko było ok a teraz w tym samym miejscu się odkleja całkowicie od stołu, zawsze towarzyszy temu głośnie chrupnięcie.

Sheet stołu płaski.
tryb draft 0.3 mm, wypełnienie gyro 20%
materiał PLA SILK,
drukuję na programie do PLA (215/ 60)

PS. Stół czysty, przed każdym drukiem walę spryem ISOPROPANOL 90% i przecieram do sucha czystym ręcznikiem papierowym. A FILAMEN od Devil Design, świeżo otwarty więc chyba to nie będzie jego wina ;]
Mafi:
pla na satynie nie ma prawa sie odklejać♦, ale:
- odpal jak masz możliwość octoprint, zrób test stołu i pewnie okaże się że masz różnice poziomu stołu nawet 0,5mm między punktami.
- poszukaj i zrób mocowanie stołu na silikonowych podkładkach, wtedy możesz do mikronów wypoziomować stół śrubkami

- u mnie po wymianie płyty odklejało wsztystko w 2 rogach, doszedłem w końcu - i to była przyczyna
- poszukaj jeszcze wysokości Z - możesz zejść aż do poziomu stopy słonia, wtedy masz pewność że na pewno nie udziekasz za wysoko, jeśli dalej będzie odklejać - zobacz czy stopa słonia jest taka sama we wszystkich narożnikach (jeśli nie - wracaj do poziomowania)

na satynie od spodu powinieneś mieć po wydrukowaniu płaszczyzny jak z wtryskarki - bez grama widocznych linii filamentu
maffi007
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”