Strona 1 z 1

ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 10:52
autor: gtrain_eu
Taka ciekawostka, wydrukujcie ASA z pierwszymi 3 warstwami z PET - macie 2 wyjścia, albo zostawiacie PET, albo go ścieracie potem.
Wiadomo że ASA lubi się odkleić nawet z BRIMEM od stalowej satynowej płyty. połaczenie PET na dole powoduje że problem znika:

- stolik grzejecie do 90 a nie 110
- PET pięknie trzyma stolika
- nie ma opcji rozerwania po wydruku PET od ASA - te 3 warstwy nie spowodują dramatu, można je wytrzeć jak ktoś jest purystą
- PET drukujcie na 255-260 stopniach ostatnią trzecią warstwę

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 12:26
autor: kaluza
Przecież Asa bez problemu trzyma się stołu po co tam pet-g :O
Bez wymysłów normalnie drukuje na szkle bez żadnych brimow i innych cudów

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 14:40
autor: gtrain_eu
No niestety duże obiekty jak pudła na elektronike, narożnikami podnosi mi, zawsze

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 14:41
autor: alucard321pl
Nie zgodzę się, że się pięknie trzyma bez niczego. Mam pomarańczowy ASA od DD który nie chce się trzymać stołu bez względu na to co bym nie zrobił. Mam kilka ASA od Fiberlogy i te trzymają się stołu jak ta lala. Niebieski ASA od DD też super trzyma. Pewnie chodzi o barwnik.

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 14:50
autor: gtrain_eu
barnik i ew dodatki, do białego jest to np KREDA (!!!)
czarny odpada, orange też - oba ROSA, chodzi o mocne naprężenia przy druku sześcianów, w przypadku elektroniki wymiary są już dośc istotne, a w przypadku elementów do obrabiarek CNC, to już niestety mega ważne

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 15:00
autor: dziobu
Nie zgodze się że się nie zgadzacie ;)
DD ASA Bright Orange.
asa.jpg

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 15:13
autor: gtrain_eu
tak, ale nie czytasz uważnie, to nie jest puszka, takie obniekty inaczej rozkłądają napreżęnia i jest OK

Polecam druknąć puszkę 20x20, ściana 2-1,5 mm - zob aczysz co się stabnie z narożnikiem, podwinie go - wysokość pudła 15 cm.
Cuda cudki i odrywało, nawet przy obniżeniu Z aż do efektu stopy słonia, stół ustawiony do prawie mikronów na gumowych silikonowych podkładkach. odchyłka po 0,003 mm na śrubie - więc na pewno stół trzyma poziom

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 15:25
autor: dziobu
Drukowałem obudowy w podobnych rozmiarach z ABSu i ASA; bez problemu. Zdjęć nie robiłem bo i po co, ale jak będzie okazja to zrobię.
Może musisz w komorze trochę dogrzać? Albo warstwę zmniejszyć, druk spowolnić...

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 15:49
autor: Fest
Stawiam, że kolega drukuję bez komory. Takie cuda zdarzały się i u mnie. Komora sprawę rozwiązała.

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 01 mar 2023, 17:50
autor: gtrain_eu
Nie nie. Komora jest i mega szczelna. Może źle napisałem że odrywa. Jak wydruk położę na stałe traserskim to pod narożniki mogę wsunąć kartkę papieru. 2 kartki. Nie odrywa całego druku. Mikro narożniki. I zmienia to minimalnie wymiarowanie. Ale grunt że znalazłem patent

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 02 mar 2023, 07:49
autor: Kopytko
gtrain_eu pisze: 01 mar 2023, 17:50 Nie nie. Komora jest i mega szczelna. Może źle napisałem że odrywa. Jak wydruk położę na stałe traserskim to pod narożniki mogę wsunąć kartkę papieru. 2 kartki. Nie odrywa całego druku. Mikro narożniki. I zmienia to minimalnie wymiarowanie. Ale grunt że znalazłem patent
Dzięki za podzielenie się pomysłem, ja napewno sprawdzę :) I będzie można bez komory:) Oraz bez stresu na podwiniecie:)

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 03 mar 2023, 19:37
autor: gtrain_eu
komora raczej zalecana i na prawde masz różnice na koniec. na upartego pewnie ż emożna i ABS bez komory, ale stabilne środowisko robi robotę. najgorsze będą podmuchy.

wcake komory nie trzeba robić z plexy czy poliwęglanu (drogo) zrób z szafki, płyt MDF, użyj wyobraźni :)

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 04 mar 2023, 12:36
autor: Kopytko
Spokojnie to to ja wiem ze komora najlepsza, ale sposób dobry na coś na szybko gdy z komora zajęta drukarka:P

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 04 mar 2023, 12:43
autor: dziobu
Problem niekontrolowanego skurczu to nie tylko podwijanie rogów ale i pękanie detalu także dobre klejenie nie zastępuje komory.

Re: ASA, rozwiązany problem odklejania od stołu

: 04 mar 2023, 13:40
autor: Kopytko
To oczywiste :) Dlatego to co ma być dobre obowiązkowo komora, ale fakt Warto o tym wspomnieć co napisałeś.