Płyta bez UART i ESP3D

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: lukg20 »

Witam,
Mam nietypową i nieznaną drukarkę (Jazla J1) w której to jak się okazało nie ma wyprowadzonego UARTu (!).
Projektant płyty głównej zapomniał sobie o miejscu na podłączenie czujnika do levelingu, i żeby jakoś wyjść z twarzą użył do jego podłączenia kołków opisanych jako UART :/ (Ja to tak rozumiem).
przewod_LEVELING.jpg
plyta_glowna.jpg
Na sprzętowym UART2 który nie jest nigdzie wyprowadzony jest cisza (żadnych sygnałów).
Pozostały mi kołki ISP, ale czy da się coś z tym pożenić ?

Domyślnie myślałem o projekcie ESP3D, ale chyba niestety odpada :/

Ktoś ma jakiś pomysł, rozwiązanie, namiary na jakiś inny projekt który mógł by gonić po ISP ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: dziobu »

Już ktoś kiedyś miał tu tą drukarkę więc nie jesteś pierwszy. :)

Możesz poszukać w dokumentacji uC jak użyć linii z ISP do własnych celów. Pewnie się da. Nawet AVR na to pozwalał.
Jeśli to zabawa programowa to OK, natomiast jeśli coś na kształt fuse bitów (jak w AVR) to zostaje Ci ogarnięcie jakiegoś bootloadera żeby modyfikować program. Jak jest teraz - nie wiem.

Weź wstaw po prostu normalną płytę ze wszystkim co trzeba. Jakiś SKR czy coś. Wstawisz, odpalisz i będziesz drukować; IMHO lepsze to niż grzebanie w jakimś tropiku, gdzie - jak sam wspominasz - już odwalono trochę wiochy.
A PCB sprzedaj - może komuś taka padłą to sobie wymieni 1:1. Albo powieś na ścianie :)
bukszpryt, Fest
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: lukg20 »

Muszę przyznać że masz rację ;) Programowo bym coś kombinował gdybym miał jakiekolwiek narzędzia i źródła ;) nie mam nic a procesor w tej płycie to mało znany i nie lubiany Nuvoton. Nie będę przecież od nowa sam pisał całego firmware ;)
Myślałem o zmianie płyty głównej ale.... ta drukarka kosztowała 600zł :D Wkładanie w nią dodatkowych pieniędzy nie ma sensu...

Zastanawiam się jak by tu podebrać dane z wyświetlacza... Tak naprawdę w całym tym ambarasie chodzi mi tylko o to żebym na telefonie widział ile procent druku jeszcze zostało. Nic więcej mi nie jest potrzebne ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: dziobu »

Jeśli dobrze widzę to tam jest ekran tekstowy, tj 4x16. Czyli, pomijając początkową konfiguracje i ew. programowanie znaków, to dane do niego idą w formie tekstowej. Czyli możesz podsłuchać transmisje jakimś arduinem czy jakąkolwiek płytą uruchomieniową i sobie dane wyłuskać.

Ewentualnie - nie wiem czy obok masz jakiś PC/rPI/inne cudo - toto ma przecież USB. Może i jakiś w miarę uniwersalny układ emuluje (np PL2303) co pozwoliło by podłączyć do jakiejś płyty z małym uC i hostem.

Nie wiem tylko czy dalej nie będzie prościej/łatwiej/fajniej/szybciej/elastyczniej zamienić płytę główną na coś normalnego i nie dziadować w ten sposób.
annon
Postów w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: annon »

Zgadzam się z @Dziobu. Jakakolwiek kanapka(Arduino +RAMPS) będzie lepszy niż dłubanie w tym guano.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1598
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 367

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: Jarewa »

Dziwne trochę bo jest port usb czyli co jest martwe?
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: lukg20 »

@Dziobu
Też zacząłem własnie kombinować w podebraniu danych z samego wyświetlacza, tyle że to gołe 8 bitów i nie do końca mam pomysł jak zrobić taki "emulator" wyświetlacza wpięty równolegle które dane z niego będzie sprowadzał mi do UARTu (może ktoś coś takiego robił?)

USB w tym ustrojstwie nie idzie przez żadne PL.... tylko sprzętowo bo sam uC ma sprzętowego USB 2.0 - nie do podsłuchania.
Obok mam komputer, i też zacząłem coś kombinować, ale niestety komunikacja portu USB przeszkadza w drukowaniu (zwiesza się). O drukowaniu przez sam port USB tez nie ma mowy ;)

Może znacie jakiś soft na Windows, który pokazuje tylko podstawowe informacje z drukarki po USB ale nie obsługuje jej sterowania? - może wtedy nie będzie mi się zwieszała podczas wydruku z karty pamięci.
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: lukg20 »

No cóż.... Poszedłem na łatwiznę i jako tako działa....
Na komputerze stojącym obok drukarki postawiłem "Repetier-Server" w wersji 1.3 (tylko ta działa dobrze z moją drukarką), i rozmawiam z nią przez USB z prędkością 115200 bodów/s (bo przy wyższych się wiesza). Pokazuje temperatury, i jeśli uruchomi się drukowanie z serwera to pokazuje też czas. Nie sprawdzałem jeszcze jak działają większe wydruki tak puszczone przez serwer, ale raczej myślę że zostanę przy poczciwej karcie SD, a monitorował będę tylko temperatury. Chyba jedyna możliwość bez zmiany płyty głównej.
W ustawieniach drukarki wybrałem firmware RepRap - na żadnym innym nie działało, ale nie mam wszystkich poleceń z rzeczonego firmware'u (niestety).

https://www.repetier-server.com/downloa ... r-server/
Windows7 64bit driver.zip
(5.61 KiB) Pobrany 48 razy
Czy istnieje jakieś polecenie G-Code, które wskazuje postęp drukowania w procentach ? (da się w Repetierze dopisać własne polecenia)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: dziobu »

Np M27 zwraca postęp druku z pliku.
M31 czy jakoś tak pokazuje czas druku.
Komendy są ustandaryzowane i repetier-server nie robi żadnych cudów; zresztą OIDP gdzieś w nim możesz podglądnąć log z transmisji - on nic cudownego nie robi tylko odpytuje drukarkę to informacje.
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Płyta bez UART i ESP3D

Post autor: lukg20 »

Jasne że nic cudownego nie robi 😉 warunkiem jednak jest to że drukarka rozpoznaje te polecenia. Tych niestety Jazla nie zna. Ta drukarka nie trzyma się żadnych standardów ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”