Pudełko TPU

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Pudełko TPU

Post autor: ostatni_wolny_login »

Witam,
Jako nowicjusz po paru dniach walki z freecad udało mi sięstowrzyćmodel pudełka - załączam poglądowo STL wraz z modelem freecad (czy zatrzask działa jeszcze nie wiem - drukuje się :))

Otóż mam dwa pytania - potrzebuje "gumowe pudełko" i jestem jeszcze świeżym nabywcą prusa.

Pytanie praktycznie są dwa:
1. jakie są możliwości print in place z TPU 40D (mam flex fiberlogy) i czy odsętpy itd. zadziałają tak samo jak przy PLA. W sumie mogęto samo pytanie rozszerzy o ABS i PET-G

2. Jeżeli wydrukuje to w częściach i "pręt" zawiasu np wydrukuje z PLA jakie są minmalne gwiny (średnice) żeby to miało sens i się trzymało?

Z góry przepraszam za głupie pytania i wiem, że mogę to przetestować sam, ale przed zmarnowaniem tony czasu i filamentu chciałem zasięgnąć rady doświadczonych kolegów.

P.S. Jeżeli komuś pudełko się przyda (można je w pełni parametryzować w tabelce w freecad) to ucieszę się jeżeli ktoś da feedback, że mu się przydało bądź napisze co poprawić.

Pozdrawiam.
Załączniki
closable-box.zip
(376.12 KiB) Pobrany 32 razy
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pudełko TPU

Post autor: McKee »

1) Tak. 0,2-0,8 mm w zależności od jakości wykonania i kalibracji drukarki i kształtu elementów.
2) To zależy od wielkości zawiasu / pudełka, i obciążeń, które tam będą występować. Zbyt ogólne pytanie stawiasz a do ZIP-a zaglądac mi się nie chce. Jako trzpień zawiasu (małego pudełka) możesz użyć kawałka filamentu. Ale to ty wiesz jakie siły w Twoim pudełku będą działać. IMHO zawias "print in place" jest bez sensu na dłuższą metę. Lepiej zaprojektować element pod coś bardziej trwałego, jakiś lity trzpień a nie drukowany (co pozwoli też zmniejszyć tolerancję i luzy). No chyba że drukowany na mieć ~1cm średnicy ... Ale nawet wtedy wolałbym kawałek rurki (plastik, aluminium, czy nawet jakieś łożysko ... Ale nie drukowany zawias ;) - po co takie zło wytwarzać ;)).

PS.: Za leniwy jestem na freecad . Podziwiam że ci się chce, ale ja wolę coś bardziej prostego (Fusion360, DesignSpark, czy nawet 3DBuilder, a nawet edytory przez www są (nie pamiętam nazw)).Szkoda się męczyć.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Pudełko TPU

Post autor: ostatni_wolny_login »

@McKee zacząłem się uczyć freecad to już tak szkoda rzucić. Zresztą chyba wszystkie czasy podobne.

Czemu trzpień nie z drukarki? Wydrukowana osobno "śruba" z gwintem i nakrętka powinny chyba trzymać. Tylko czy rzeczywiście 1cm?
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 347
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Pudełko TPU

Post autor: Fest »

W tego typu konstrukcjach tuleja i trzpień by działały poprawnie to materiały powinny być róznej twardości. Trzpień nie może posiadać gwintu, bo zadziała na miękka tuleję jak pilnik.

FreeCad jest spoko, ale trzeba mieć ileś tam rysunków za sobą, by iść po z góry zaplanowanej ścieżce do celu jakim jest założona do narysowania bryła i wtedy nic się nie wykrzaczy. Wielu początkujących, jak np. ja, nie zaznacza opcji udoskonalenia kształtu i nadmiarowe krawędzie wewnątrz bryły powodują mnóstwo problemów.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 343

Re: Pudełko TPU

Post autor: roman »

Fest pisze: 08 mar 2023, 06:55 by iść po z góry zaplanowanej ścieżce do celu jakim jest założona do narysowania bryła i wtedy nic się nie wykrzaczy.
jest parę takich rzeczy we FC które należało by określić "do not do that!", ostatnio naciąłem się na:
otwarte b-liney + płaszczyny z różnymi normalnymi + adaptive pipe (multisection) + 3d offset

Za uja nie udało mi się zmusić tego czegoś do poprawnego działania, 3d offset (oraz thickness, bo to ten sam algo robi) nie ma prawa na tym działać poprawnie. A najgorsze jest to, że raz wyjdzie i myślisz, że "o! poradził sobie" i jedziesz dalej, a po n-tej operacji dalej nagle siup! i FC znika. No i cofasz się te pierdyliard operacji do tyłu i szukasz która jest przyczyną (FC tego nie zawsze pokaże) - podsumowując ma-sa-kra.

Na szczęście inne konfiguracje skutkujące wysypką FC są prostsze bo od razu powie, że nie umie, albo się zawiesi, albo wysypie, a nie będzie "udawał" że sobie poradził ;)

Ja zawsze lubiłem bardziej samemu rozgryzać aniżeli iść po ścieżce jakiegoś tutoriala gdzie napisane to rób tak a tamto tak, ale! niestety w przypadku FC najlepszą drogą jest podążanie utartymi scieżkami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”