Strona 1 z 1

Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 09:08
autor: Kormoran
Panowie, czy ktoś miał do czynienia z taką izolacją stołu? Warto kupować, bo drogie nie jest? Nie widzę info czy jest niepalne...
https://www.tymon3d.pl/stoly-do-drukare ... ender.html

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 09:11
autor: @GUTEK@
Tak, możesz użyć, będzie ok.
Ewentualnie też można przykleić jakąś grubszą matę z korka.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 09:14
autor: Kormoran
A czym przykleić aby się trzymało do tak gorącego stołu?

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 09:18
autor: @GUTEK@
Masz napisane w opisie, że jest tam "taśma samoprzylepna".

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 09:24
autor: Kormoran
Tak, oczywiście, nie wyraziłem się precyzyjnie. Chodziło mi o przyklejenie korka.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 09:49
autor: J.A.
Właśnie dla tego warto kupić gotową, odpada problem doboru odpowiedniego lepiszcza.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 11:45
autor: Artu
Kormoran pisze: 08 mar 2023, 09:24 Tak, oczywiście, nie wyraziłem się precyzyjnie. Chodziło mi o przyklejenie korka.
Silikon/klej wysokotemperaturowy. Są takie "kominkowe", które wytrzymują nawet 1200st/C

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 12:29
autor: majek
Zobacz taśmę 3M 300LSE - długotrwało wytrzymuje 90C i większość taśm magnetycznych do stołów jest klejonych na tą taśmę. Ale nie wiem jak to będzie się trzymać korka.

Można też kupić korek już z taśmą klejącą. Mam taki pod stołem i nie ma problemów przy 70C (więcej nie grzeję).

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 12:30
autor: dziobu
Kormoran pisze: 08 mar 2023, 09:08 Panowie, czy ktoś miał do czynienia z taką izolacją stołu? Warto kupować, bo drogie nie jest? Nie widzę info czy jest niepalne...
https://www.tymon3d.pl/stoly-do-drukare ... ender.html
Mam, działa. Bardzo wygodna.
viewtopic.php?p=144751#p144751

Jak chcesz kleić silikonem, to ten trzyma korek i alu: viewtopic.php?p=41664#p41664
Tylko śmierdzi.

A jakbyś musiał kleić to rewelacyjne izoluje mata ceramiczna ;) viewtopic.php?p=145515#p145515
Choć tu to pewnie lekka przesada, ale sprawdza się świetnie.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 18:56
autor: Igor
Kupiłem taką matę bo gromadziłem części do tuningu, chciałem też zaizolować stół a przy jakichś zakupach miałem do wyboru zapłacić za matę albo za wysyłkę :) Działa.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 18:59
autor: cyfron
Mam taką samą kupioną na aliexpress za $2 z wysyłką i działa.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 19:25
autor: bukszpryt
W temacie jest pytanie, czy warto. Ja jestem bardziej ciekawy, czy izolacja jest konieczna, gdy konstrukcja pod stołem jest wydrukowana z petg.

Mam mniej więcej taką (zrobiłem przeróbkę żeby pasowała do śrub grzałki stołu) karetkę na osi Y: https://www.thingiverse.com/thing:2798950
Do tego kupiłem grzałkę 70W, taką: https://pl.aliexpress.com/item/32434631 ... pt=glo2pol

Czy jakaś izolacja pod grzałką jest konieczna, czy tylko pomoże trzymać temperaturę?

Przy okazji też spytam, czy termistor do stołu mogę podłączyć taki sam jak do hotendu? Kupiłem dawno temu jakieś 2 termistory na zapas i teraz nie wiem co to dokładnie jest. Nie wiem, czy uda mi się znaleźć gdzieś jakieś ślady po zakupie, żeby je zidentyfikować.
Kolejna sprawa to kable. Jak grube kable dać do takiej grzałki?

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 19:42
autor: Igor
Konieczna nie jest ale warto, gdyż/albowiem/ponieważ* rozgrzewanie (i utrzymanie w cieple) stołu jest:
-szybsze
-równiejsze
-mniej energochłonne

*niepotrzebne skreślić

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 19:54
autor: dziobu
Czasem jest konieczne - bez izolacji stół może nie osiągać zamierzonych temperatur.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 20:50
autor: bukszpryt
Ta drukarka jest tylko do pla. Więcej jak 60 stopni grzać nie będzie. Bardziej chodziło mi o ewentualna konieczność termicznego oddzielenia źródła ciepła od części z petg.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 20:54
autor: Jarewa
bukszpryt pisze: 08 mar 2023, 19:25
Czy jakaś izolacja pod grzałką jest konieczna, czy tylko pomoże trzymać temperaturę?

Na pewno to spowoduje oszczędności na prądzie, bo będą mniejsze straty. A tym samym mniejsze obciążenie zasilacza wtyczek kabelków. Same plusy bez minusa ;)

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 21:08
autor: bukszpryt
Jarewa pisze: 08 mar 2023, 20:54 Na pewno to spowoduje oszczędności na prądzie, bo będą mniejsze straty. A tym samym mniejsze obciążenie zasilacza wtyczek kabelków. Same plusy bez minusa ;)
Minus jest taki, że coś by trzeba było zamówić i poczekać, chyba że izolację robiłbym z tektury, bo tylko to mam pod ręką.
Już jakąś stówę temu stwierdziłem, że więcej kasy w tę drukarkę nie ma co pakować, bo to grat. Stąd moje dążenie do minimalizowania nakładów.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 21:25
autor: Igor
Jeśli drukarka się według Cię nadaje do użytku (a świadczy o tym fakt że jej używasz) to akurat ten apgrejd warto zrobić. W sumie z tektutry też zadziała.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 08 mar 2023, 22:23
autor: J.A.
Najlepiej by to była falistej.

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

: 09 mar 2023, 11:54
autor: cyfron
Swego czasu miałem izolację zrobioną ze starej korkowej podkładki na stół - też działało.