Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 479
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 166
Kontakt:

Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: Igor »

Mam telefon jak w temacie, nowy. Wybór na zasadzie najmniejszego zła - konkretnie to był jedyny z proponowanych, który miał wbudowaną funkcję ograniczenia ładowania do 85%. Chciałbym zachować jego szybkość działania dokładnie z dnia pierwszego uruchomienia i uchronić przed zachorowaniem na zmulicę. Ergo:
- zainstalować tylko potrzebne mi programy (przeglądarga Adblock Plus, Yanosik, Light Meter, czytnik PDF i BlueMail)
- żadnych kont Google i podobnych
- nie dopuścić do zadziałania śmieci które ma wbudowane, najlepiej je powyrzucać (jakieś faceboki, usługi Google itp)
- nie dopuścić do najmniejszej aktualizacji (zgodnie z zasadą "działa jak należy - nie ruszaj bo szansa że się coś posypie jest nieporównywalnie większa niż że zmiana wniesie coś na plus") Problem w tym że w przypadku Androida samo się za plecami użytkownika "rusza/grzebie" jak nie upilnujesz.

Obecny telefon po niecałych dwóch latach użytkowania w końcu i tak zaciągnął z Google Play (czy skąd?) jakieś nowe błędy do systemu chocoaż nigdy nie było na nim konta Google i "sklep play" niby nie działał, miał powyłączane "automatic updates" i nigdy nie był połączony przez Wifi (bo można było ograniczyć usługom Googla i śmieciom wbudowanym dostęp do internetu do "wifi connection only". I zaczął ostro spowalniać. Mimo iż jest na nim tylko Yanosik, przeglądarka, email i apka do pomiaru światła.

Póki co Samsung siedzi w pudełku i nie uruchamiam dziada póki się nie dowiem jak go zakonserwować. Kolega wybrał identyczny i już przy piewszym uruchomieniu cholerstwo postawiło ultimatum "nie dam nawet dokończyć konfiguracji programu do SMS dopóki nie połączysz mnie z internetem żebym mógł się wyspowiadać producentowi i ściągnąć najnowsze błędy", więc swojego nie tykam dopóki nie znajdę sposobu na konserwację.

Co należy zrobić? Zrootować i zainstalować jakiś godny zaufania program blokujący wszelkie autodestrukcyjne działania systemu? Wgrać nowy ROM z czystym systemem (zna ktoś konkretny?) ? Ktoś ma jakieś sprawdzone sposoby?
bukszpryt
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: morf »

Nie włączać, niech leży w pudełku
@GUTEK@, Andrzej_W, Trolinka, J.A., fyme, ostatni_wolny_login, obrms, marek91, cyfron, $A$F
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 479
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 166
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: Igor »

Taaak :) To zdecydowanie skuteczny sposób. Jednakże trzeba będzie tego sprzęta uruchomić tylko nie chciałbym żeby se ściągał "planned obsolence updates" bez mojej wiedzy.

Z komputerem nie mam tego problemu. Zainstalowałem Linucha ze trzy czy cztery lata temu i od tego czasu jedyny "apdejt" to było podłożenie nowych plików *.appimage z FreeCADem, Prusa Slicerem i obrabiarką zdjęć. I chodzi jak pierwszego dnia.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1589
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 359

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: Jarewa »

W zasadzie root = brak gwarancji wiec jak nowy to to przemyśl czy chcesz gwarancje czy chcesz system odchudzić i dopasować pod siebie.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 479
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 166
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: Igor »

Chrzanię gwarancję jak po jej zakończeniu i tak telefon będzie się nadawał do wymiany bo się będzie każdy program uruchamiał minutę.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: majek »

To może jednak trzeba uaktualniać system? Mam A40 już chyba 4 lata, aktualizuję go na bieżąco (jednak wolę mieć poprawki bezpieczeństwa poinstalowane) i jakoś mi nie muli. Ale po każdej aktualizacji coś on tam 'optymalizuje' po tych apkach. I byle gówna nie instaluję.
A jak apka muli, to pewnie sobie zaśmieciła swój obszar danych - wyczyść i odżyje - zwłaszcza takie apki co sobie keszują sporo danych jak np. pocztowe.
Do tego jeżeli masz dane na karcie, a nie w pamięci wewnętrznej, to karta też potrafi po pewnym czasie wyzionąć ducha.

A jak chcesz nie aktualizować, to kup jakiegokolwiek 'zwykłego' chińczyka - tam nie ma nigdy aktualizacji ;)
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 787
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: @GUTEK@ »

Jak chcesz żeby się nie zaśmiecił to go nie używaj, albo od biedy używaj bez dostępu do internetu. Jak będziesz go normalnie używał to będzie się aktualizował, będą się aktualizowały apki i z czasem będzie coraz wolniej działał. Takie życie telefonów na androidzie.
Jak chcesz go sobie trochę poczyścić to bez ingerencji w system możesz tym programem: https://forum.xda-developers.com/t/tool ... s.4147837/
Jedynie musisz włączyć debugowanie usb.

Jak chcesz się bawić w root, to jedyny, aby wszystko nadal działało tzn. apki nie krzyczały że telefon zrootowany, działały płatności zbliżeniowe itd to pozostaje Magisk: https://github.com/topjohnwu/Magisk
Musisz odblokować bootloader, instrukcję do swojego telefonu znajdziesz zapewne na XDA, bo każdy telefon odblokowuje się trochę inaczej. Potem instalujesz moduł Magiska w bootloaderze i apkę w systemie do zarządzania nim. I się bawisz w kopanie w systemie.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 479
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 166
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: Igor »

No właśnie po jakiejś nieupilnowaej aktualizacji zaczęło mojego Xiaomi zmulać. Prawie dwa lata chodził bez zarzutu. Poprzedni telefon (Hujawiej P20) mi się zadławił aktualizacjami i umarł. A chodził też jakieś dwa lata bez zarzutu bo działał w sieci w której nic poza portem 80 i tymi od poczty nie działało (wszystko poblokowane bo to było powolne łącze satelitarne współdzielone na 10 luda). Jak wróciłem do cywilizacji, wsadziłem do niego kartę SIM i zaczał zaległe syfy ściągać.

Do apki bankowej mam osobny telefon (uruchamiany raz na dwa miesiące) i on niech se ściąga łatki bezpieczeństwa, nie przeszkadza mi w nim szybkość działania ani update programu obsługującego klapaturę, choć wymuszanie ściągniecia nowej wersji bibliotek wideo na urządzeniu którego nie używam do wideo, i tak jest podejrzane.
majek pisze: 08 mar 2023, 21:27 A jak chcesz nie aktualizować, to kup jakiegokolwiek 'zwykłego' chińczyka - tam nie ma nigdy aktualizacji ;)
Są. Mój pierwszy mądrofon z androidem to był właśnie taki sprzęt. Alcatel jakiś. Nie było dnia żeby (mimo braku apek potrzebujących danych w tle) nie ciągnął czegoś. Po miesiącu usiłowania uzytkowania wyjąłem z niego jedyny nadający się do używania element - akumulator - i przełożyłem do latarki, reszta poszła do kosza na elektrośmieci.
majek pisze: 08 mar 2023, 21:27 A jak apka muli, to pewnie sobie zaśmieciła swój obszar danych - wyczyść i odżyje - zwłaszcza takie apki co sobie keszują sporo danych
Najbardziej zmula aparat. Tak z minutę mu zajmuje zanim się odpali.

się będzie aktualizował, będą się aktualizowały apki i z czasem będzie coraz wolniej działał
Właśnie do tego zmierzam - nie da się im tego skutecznie zablokować?

ADB wygląda ciekawie.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 787
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: @GUTEK@ »

To jak chcesz mieć kompletnie czysty Android to jeszcze mozesz zrobić taki myk, że odblokować bootloader i wgrać jakąś dystrybucję zrobioną na AOSP np. LineageOS i nie doinstalowywać w ogóle Usług Google.
$A$F
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 6
Posty: 479
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 166
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: Igor »

Oo, widzisz. To może mieć kawałek sensu.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”