Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: denior »

Jest tylko jeden problem, niektóre apki przestają działać jak wypuszczają nową wersję
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: @GUTEK@ »

Apki można zaktualizować ręcznie, lub zainstalować jakiś alternatywny sklep, który nie siedzi tak w systemie jak Google Play.
Większym problem może być, że niektóre apki nie bedą chciały działać bez usług google. Chociaż to też można spróbować obejść instalując microG: https://microg.org/
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: morf »

Ale wiesz że aktualizacje to nie tylko globalny spisek wszystkich dostawców majacy na celu zamulenie twojego telefonu czy systemu na komputerze ale też łatki security, poprawki i nowe funkcjonalności?
dziobu, @GUTEK@, sagittario
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: @GUTEK@ »

Takie te nowe funkcjonalności coraz częściej dodają, że już mam 4 apki na tel, których pilnuje żeby nie aktualizować ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: dziobu »

Ale z drugiej strony to jak program co chwilę nie ma nowej wersji to jest jęczenie ze się nie rozwija :p
Pjoter
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: bukszpryt »

problem w tym, że powinien być wybór, czy chce się zachować urządzenie i oprogramowanie w takim stanie jak się kupiło, czy chce się to aktualizować.
tego wyboru coraz częściej nie ma. w wielu przypadkach jest to sztucznie wymuszane przez niedziałanie powiązanych usług, które często nie jest bynajmniej spowodowane realnymi problemami technicznymi, tylko jest celowym utrudnieniem "zachęcającym" do pobrania aktualizacji.

jaskrawym przykładem takiej bzdury było wyłączenie możliwości podejmowania jakiejś akcji w grze halo bez zainstalowania najnowszej aktualizacji windowsa. o ile dobrze pamiętam, bez aktualizacji systemu, nie można było podnieść amunicji w grze. gdzie tu sens?

są też urządzenia, które nie wymagają żadnych zmian, ale i tak są co jakiś czas aktualizowane i zmienia się ich interfejs. tu najlepszym przykładem jest kindle. urządzenie fabrycznie idealnie spełnia swoją funkcję i nie ma potrzeby zmieniać czegokolwiek. w ostatnich 5 latach jednak zmieniono interfejs przynajmniej 2 razy. aktualizacje pobierają się bez pytania i bez pytania się instalują, co też zazwyczaj powoduje restart urządzenia w najmniej odpowiednim momencie.

nie dziwię się chęci konserwacji telefonu w stanie fabrycznym.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: dziobu »

To tak nie działa.

Zmiany w programach wynikają z przeważnie 3 podstawowych rzeczy:
  • poprawek bezpieczeństwa i naprawy błędów,
  • dodawania nowych funkcji,
  • dopasowania programu do nowych urządzeń.
Bardzo trudno jest to rozdzielić. Wyobraź sobie że masz program do obsługi maila. Prosty, szybki, czadowy. Ale zaczęły wychodzić telefony z ekranem 4k i trzeba dopasować layout bo się rozjeżdża. Do tego jest teraz moda na cukierkowe przyciski i Twój program wygląda jak Windows 3.11 w XXI wieku. Tobie to nie przeszkadza ale masz użytkowników którzy jęczą. No to modyfikujesz GUI. Zaraz potem się okazało że część serwerów wymusza nowe szyfrowanie którego jeszcze nie masz, a jest ważne bo w starym jest masa dziur i serwery je blokują. Dodajesz. I nagle każdy kto chce żeby program obsługiwał tylko nowsze szyfrowanie dostaje w komplecie resztę bajerów.

Aktualizacje Windowsowe to też nie jakieś mity, to faktycznie zmiany pewnych funkcji. Jeśli piszesz soft który z tego korzysta to ma znaczenie czy ta funkcja jest czy nie; inaczej zaczynasz ciągnąć dwie wersje i to niczemu nie służy. Łatwiej wymusić na userze aktualizację.
Jest też kwestia bezpieczeństwa i dupochron dla np banku - jeśli masz bibliotekę w wersji oznaczonej jako "niebezpieczna" to (ze strony banku) nawet logiczne jest wymuszenie aktualizacji. Inaczej, jeśli ktoś Ci się włamie na konto - pretensje będziesz miał przecież do banku.

Jakoś jestem w stanie utrzymać androida bez żadnych aktualizacji, czy to systemu czy programów. Jest to i działa. Ale z powyższych powodów dochodzimy do momentu w którym trzeba się zdecydować - używać HTTP bez S czy jednak coś zaktualizować. Także stare telefony lecą do kosza.

Zresztą ten sam problem jest z PC. Tyle że rozwój napędzają osoby lecące na najnowsze wersje, modele, kolorki a nie stare chrzany co potrafią sobie to zorganizować i by chcieli żeby to działało lata. Nikt nie zarabia na tym że nie wymieniacie telefonów.
Myślę że z tego też powodu (a jestem na bieżąco :P) tak prężnie rozwijają się badziewia do szybkiego pisania softu, jak Flutter czy n-ty frejmłork na JS. Byle szybko byle jak.

Ale przecież świat nie kręci się wokół Androida. Dalej jest masa telefonów bez tak wypasionego OS - te będą cały czas działały tak samo. To w czym problem?


edit.
Tu jeszcze jedna rzecz - wzrostu wydajności sprzętu nie zatrzymacie, a to powoduje że każde kolejne szyfrowanie staje się przestarzałe. Tym samym to też napędza, a właściwie wymusza rozwój niezależnie od mody czy marketingu. Żeby te urządzenia działały sprawnie szyfrowanie często jest realizowane/wspomagane sprzętowo, co oznacza że nie da się go zaktualizować a przejście na programowe sprawi że sprzęt znacząco zwolni. Cóż, znajoma sytuacja?
Pjoter, morf
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: bukszpryt »

Ja nie twierdzę, że aktualizacje mają nie powstawać. ja twierdzę, że nie powinny być na siłę wciskane do funkcjonującego już sprzętu.
zresztą windows wciska na siłę aktualizacje nawet do spiraconych egzemplarzy.

pomyśl, że ktoś ci przychodzi nieproszony do domu i zmienia siodełko roweru. Może i jest nowe i z bajerami, ale dla ciebie zupełnie niewygodne, więc nie tylko niepotrzebne, ale i pogarszające właściwości całego roweru.
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: sagittario »

Cóż. Aby nie mieć problemów z preinstalowanymi apkami to trzeba wybrać fona z czystym androidem :)
Ale niestety nawet to nie gwarantuje, że kolejna aktualizacja nie zmuli telefonu. Ja mam u siebie niezbędne minimum-bank, navi, sudoku :). Ale co z tego jak ostatni update androida spieprzył szybko działający telefon a nowej aktualizacji już nie będzie?
"Trza" się przyzwyczaić do wymiany sprzętów co dwa lata :D
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Telefon z Androidem (konkretnie Samsung A53) - jak softwarowo zakonserwować póki nowy

Post autor: Rozarh »

Z tego co wiem najbardziej czysty Android jest na Motorolach. Ja przez dłuższy czas miałem Samsunga i byłem zadowolony. Teraz iPhone spełnia me oczekiwania ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”