Jaki kabel do grzałki stołu?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Jaki kabel do grzałki stołu?

Post autor: bukszpryt »

Drukarka na 12V, grzałka ma wg chińczyka 70W. Znalazłem taką tabelkę i wychodzi mi, że ma być 2,08 mm2. Wszystko niby wiadomo, ale wolę dopytać i się upewnić.

Przy okazji też zapytam, czy da radę po tego typu złączach puścić zasilanie grzałki na hotendzie. Jeśli nie po jednym pinie, to może po 2 na raz?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Jaki kabel do grzałki stołu?

Post autor: majek »

Tam będzie lecieć ~6A.
2.5 mm2 powinien być ok, chociaż pewnie i 1.5 mm2 da radę jak nie będzie długi. Generalnie im grubszy, tym lepszy, ale w granicach rozsądku, bo jeszcze we wtyczki/złączki ma się zmieścić, a czasem i zginać jak stół jest ruchomy.

Co do wtyczek, to to co znalazłeś zupełnie się do tego nie nadaje. Weź jakieś XT30 albo i lepiej XT60, bo będzie lepiej pasować do grubszego przewodu. Ewentualnie JST-VH jeżeli potrzebujesz koniecznie na jednym złączu też termistor mieć, ale wtedy może się okazać, że lepiej puścić grzałkę podwójnym cieńszym przewodem, żeby we wtyczkę się zmieścił - przy okazji będzie się to lepiej zginało.
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Jaki kabel do grzałki stołu?

Post autor: bukszpryt »

Ja tam właśnie chciałem uniknąć zwykłych wtyczek.
Ogolny pomysł to zrobienie tańszego klona whambam mutant, czyli szybkozłączki do wymiany narzędzia na karetce. Nie wiem jakie złącze ma mutant, ale próbując wybrać coś, co się najłatwiej połączy wybrałem te pogo-piny.

Głowica w Zeusie ma trochę podobne połączenie, tyle że nie na punktowych pinach, ale nieco szerszych blaszkach.
Tu widać jedną stronę polaczenia:
IMG_20230310_064909_208.jpg
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Jaki kabel do grzałki stołu?

Post autor: Rozarh »

Czekaj, ale co innego stół i jego grzanie a co innego hotend...

Te szybkozłączki stykowe nie przeniosą zbyt wielkich prądów. One są "sygnałowe" a nie "mocowe".

Co ma 70W? Stół czy hotend??? Na stół to za mało a na hotend dość sporo. Przy 12V tam pójdą spore prądy.

Jeśli to ma być grzanie stołu to nie wiem jak mały musiał by być stół, żeby te 70W wystarczyło. Pewnie na stole a'la Ender więcej ciepła się zdąży rozproszyć niż dostarczy grzałka. W efekcie nie uzyskasz żadnej rozsądnej temperatury poza lekko ciepłym stołem. Pomijając rachunki za prąd gdzie grzałka będzie pracować na wysterowaniu 100% przez cały wydruk...

Ja na grzałce hotendu mam 60W/24V co pozwala na utrzymanie temperatury na dyszy przy dmuchaniu i bez niego. Na stole mam 7650W/230V, ale stół ma 340x340mmx4mm więc jest co grzać. Nawet na 110°C widzę jak SSR pracuje w cyklach więc zapas mocy jest.

Odnośnie przekroju kabelków to z 70W masz przy 12V dokładnie 5,83A. Elektrycy na ogół przyjmują, że na każde 10A prądu potrzeba 1mm² przekroju żyły. Oczywiście chodzi o drut - dla linki jest trochę więcej. Oczywiście wyliczenia są dla prądu stałego - gdy grzałka pracuje w cyklach pojawiają się jeszcze reaktancja. Myślę, że możesz zastosować spokojnie linkę 1mm² do 1,5mm². Oczywiście jak napisali koledzy im grubiej tym bezpieczniej ale bez przesady.
No i żaden kabel nie będzie dobrze działać jeśli jego złączenia z resztą obwodu nie będą mieć jego parametrów. Bardzo często kable nie palą się same z siebie tylko od nieodpowiedniego złącza albo za słabo przymocowanego.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Jaki kabel do grzałki stołu?

Post autor: bukszpryt »

kwestia stołu i hotendu są zupełnie oddzielne.

stół dostał grzałkę 70W i jest rzeczywiście mały - 150x150.

hotend ma grzałkę najprawdopodobniej 40W, bo taką znalazłem w archiwum maili z aledrogo. przy 12V na których chodzi ta drukarka to będzie 3,3A
te pogo-piny są rzeczywiście słabe. dostałem w końcu odpowiedź od chińczyka i na pin jest max 0,8A, więc musiałbym poświęcić 4-5 pinów na każdy z kabli zasilających grzałkę, co się kompletnie mija z celem.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Jaki kabel do grzałki stołu?

Post autor: majek »

Rozarh pisze: 10 mar 2023, 08:42 Elektrycy na ogół przyjmują, że na każde 10A prądu potrzeba 1mm² przekroju żyły.
Tak, ale oni to przyjmują na zasadzie 'nie spali się jeszcze sam i chałupy'. :DD A na gniazdka gdzie może iść max. 16A i tak dają 2.5 mm2

Tutaj każdy spadek napięcia na przewodzie do grzałki, to mniej mocy na samej grzałce i bezsensowne grzanie przewodów.
Najlepiej spojrzeć w wątek, gdzie to już było omawiane i nawet @dziobu wrzucał zdjęcia z kamery termowizyjnej: viewtopic.php?t=8778
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Jaki kabel do grzałki stołu?

Post autor: Rozarh »

majek pisze: 10 mar 2023, 09:59 A na gniazdka gdzie może iść max. 16A i tak dają 2.5 mm2
No tak, bo jak masz kabel 1,5mm² i bezpiecznik 16A to często kabel paląc się zabezpiecza bezpiecznik przed zadziałaniem ;)
Stopiony bezpiecznik w skrzynce lub spalone gniazdko łatwiej naprawić niż kabel w ścianie.
Wystarczy, że monter odizolowując końce przewodu zajedzie za bardzo nożem w żyłę...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”