Frezarka

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Mario-150
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2020, 16:37

Frezarka

Post autor: Mario-150 »

Czesc,

Doradzcie cos w kwestii zakupu frezarki. Do wydania jest 11 tys(brutto). Glownie drewno/sklejka bedzie frezowane, ale jesli alu tez mozna to fajnie. Pole robocze jak najwieksze.
Co sadzicie o maszynach z vslot polska? Maja fajne frezarki lecz na rolkach, i jakos to solidnie nie wyglada. Czy ktos uzywa chinczyka 6040?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 236

Re: Frezarka

Post autor: Rozarh »

Nie wiem, czy tylko ja mam pecha czy tak wózki v-slot działają: mam CNC na C-beam z wózkami na rolkach mini - wszytko solidnie siedzi, wózki nie do ruszenia, a jednak jak chwytam za uchwyt frezu to jestem w stanie wychylić je przód-tył o kilka mm. Wygląda na to, że taki luz bierze się z elastyczności rolek - sumarycznie z osi Z i X...
Frezarka w układzie kartezjańskim gdzie brama osi X jeździ na dwóch napędach Y. Oś Z to krótki c-beam jeżdżący na osi X, opuszczający i podnoszący wrzeciono.
O ile wiem V-slot Polska buduje frezarki na c-beam więc jeśli nie stosują jakichś super rolek tylko to co sprzedają to efekt będzie identyczny jak u mnie.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Frezarka

Post autor: kaluza »

Chcesz frezarkę która robi coś w wymiarze i w jakiejś sensownej tolerancji to minimum walki podparte. Wszelkie wózki sruzki na kółkach to pod plotery laserowe gdzie jedną siłą działająca na mechanikę jest bezwładność samej bramy. Niestety za taka kwotę to zabawka. Nawet samemu budowana maszyna przy tym budżecie to zabawka. Mam jedna opinie w tym temacie albo porządnie albo wcale. Co komu z frezarki która ma tolerancje +/- 1mm tyle to można ręcznie pociąć… optimum przy formacie 2x1m to prowadnice liniowe 15. Po taniości silniki krokowe ze sprzężeniem zwrotnym nema 34 4-6Nm Ramą stołu stalowa, spawana, wyżarzana i obrobiona z jednego mocowania pod szyby. Lekka oś Y ale sztywna. I wtedy osiągniemy sensowna tolerancje w 0,05 i normalna prędkość skrawania. Inne podejście to co najwyżej do reklamy do cięcia literek ze sklejki … czasem jak patrzę na skrawanie aluminium na tych „frezarkach” to płakać się chce.
Berg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Frezarka

Post autor: Jarewa »

Ten 6040 nie był by zły gdyby nie to że w Z jest za mało trochę podają 70mm ale w rzeczywistości jest dużo mniej, co w zasadzie nie umożliwia korzystania z narzędzi dłuższych.
Mario-150
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2020, 16:37

Re: Frezarka

Post autor: Mario-150 »

Z braku dostepnej alternatywy raczej zdecyduje sie na cnc 6040 2.2 kw. Chodzi mi tez po glowie kupno gołej lf lite 1, jakies wrzeciono juz posiadam, na poczatek by wystarczylo, tylko te pole robocze...
gwidon777
Postów w temacie: 2
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Frezarka

Post autor: gwidon777 »

kaluza pisze: 12 mar 2023, 08:49 Chcesz frezarkę która robi coś w wymiarze i w jakiejś sensownej tolerancji to minimum walki podparte. Wszelkie wózki sruzki na kółkach to pod plotery laserowe gdzie jedną siłą działająca na mechanikę jest bezwładność samej bramy. Niestety za taka kwotę to zabawka. Nawet samemu budowana maszyna przy tym budżecie to zabawka. Mam jedna opinie w tym temacie albo porządnie albo wcale. Co komu z frezarki która ma tolerancje +/- 1mm tyle to można ręcznie pociąć… optimum przy formacie 2x1m to prowadnice liniowe 15. Po taniości silniki krokowe ze sprzężeniem zwrotnym nema 34 4-6Nm Ramą stołu stalowa, spawana, wyżarzana i obrobiona z jednego mocowania pod szyby. Lekka oś Y ale sztywna. I wtedy osiągniemy sensowna tolerancje w 0,05 i normalna prędkość skrawania. Inne podejście to co najwyżej do reklamy do cięcia literek ze sklejki … czasem jak patrzę na skrawanie aluminium na tych „frezarkach” to płakać się chce.
Mam MPCNC i tak to jest zabawka z plastiku :)
Zrobiłem sobie na niej między innymi podstawę stołu i stół do Zmorpha.
20221112_200337_a.jpg
20221125_170454_a.jpg
W stole wyfrezowałem widoczne wgłębienia w które wkleiłem magnesy i teraz mam stół magnetyczny do Zmorpha :)

Poza tym na MPCNC i innych zabawkowych maszynach ludzie robią cuda, których nigdy nie zrobisz za pomocą ręcznych narzędzi no chyba, że jesteś artystą. Nie każdy ma talent i możliwości a taka maszyna - zabawka takie możliwości daje.
Ja bardzo sobie chwalę.
Teraz zrobiłbym moją CNC inaczej. Może wydałbym więcej pieniędzy na maszynkę DIY, zrobiłbym ją trochę lepiej ale nie kupiłbym profesjonalnej maszyny, ponieważ są zwyczajnie za drogie.
W założonym budżenie zrobiłbym na pewno maszynkę o niebo lepszą, niż moje obecne MPCNC.
Jednak co bym nie zrobił w moim garażu to byłoby to prawdopodobnie niegodne Twojej uwagi. Każdy ma swoje preferencje. Ty pewnie jesteś profesjonalistą, który nie spojrzy nawet na tanie urządzenia. I dobrze - brawo Ty. Jednak nie każdy ma takie potrzeby i możliwości.

Pozdrowienia od amatora CNC :)
bukszpryt
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Frezarka

Post autor: majek »

gwidon777 pisze: 04 lip 2023, 10:03 Teraz zrobiłbym moją CNC inaczej.
Tak z ciekawości, to co byś zrobił inaczej?
Jakiej mocy masz wrzeciono?
Ja częściowo mam już skrystalizowany pomysł na swoje CNC, ale chętnie się dowiem właśnie co się nie sprawdza w tanich konstrukcjach i co byłoby lepsze. Bez wchodzenia nadal na poziom profesjonalnego sprzętu, bo potrzeby mam z tego co widzę bardzo podobne (podfrezować stół, porobić jakieś niezbyt skomplikowane rzeczy z alu w miejsce, gdzie plastiki się nie sprawdzają).
gwidon777
Postów w temacie: 2
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Frezarka

Post autor: gwidon777 »

[/quote]
Tak z ciekawości, to co byś zrobił inaczej?
Jakiej mocy masz wrzeciono?
Ja częściowo mam już skrystalizowany pomysł na swoje CNC, ale chętnie się dowiem właśnie co się nie sprawdza w tanich konstrukcjach i co byłoby lepsze. Bez wchodzenia nadal na poziom profesjonalnego sprzętu, bo potrzeby mam z tego co widzę bardzo podobne (podfrezować stół, porobić jakieś niezbyt skomplikowane rzeczy z alu w miejsce, gdzie plastiki się nie sprawdzają).
[/quote]

Zrobiłbym coś solidniejszego.
Mimimum to https://www.rootcnc.com/ ewentualnie z własnymi przeróbkami.
Nie podobają mi się te rurki i konstrukcja osi Z w MPCNC. Takie profile stalowe (raczej bym dał grubsze) jak w tym projekcie były by solidniejsze.
Gdyby portfel pozwolił to spróbował bym PrintNC:
https://threedesign.store/ - wygląda to solidnie.

Oczywiście im większy budżet tym bardziej profesjonalne rozwiązania, czyli wspomniane wałki podparte a może nawet prowadnice liniowe, może śruby kulowe, silniki nema 23 ale jakby tak wszystko zebrać do kupy to wyjdą takie pieniądze, że lepiej nic nie robić :)

Stół byłby z profili konstrukcyjnych 40x40 lub większych. Zależy co bym znalazł na OLX. Ważna dla mnie jest zabudowa całości. To cholerstwo potrafi nakurzyć.

Wrzeciono mam 2,2 kW chłodzone wodą od Vevor.
majek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”