druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Jakość druku Cię nie zadowala?
marcin86
Postów w temacie: 2
Posty: 98
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: marcin86 »

Zauważyłem, że moje wydruki choć wychodzą estetycznie to mają dość dużą niedokładność wymiarową. Szczególnie problemem jest to przy otworach pod konkretny wymiar. Dodam, że ekstruder mam skalibrowany. Szukając problemu trafiłem na informację o kalibracji kroków dla silników poszczególnych osi. Wydrukowałem sobie:
https://www.thingiverse.com/thing:5020524
dla osi X, Y wychodzi mi 9.97, Z 10.03. Drukarka jest na klipperze i mam standardowe ustawienia rotation distance (40,40,8 odpowiednio dla X,Y,Z) dla tego typu drukarki (Anycubic I3MegaS). Zastanawia mnie, że jeśli to wynika z mechaniki drukarki to czy powinno się te usatwienia zmieniac?
Inne wyjaśnienie z którym się spotkałem to skurcz materiału, ale przecież petg ma mieć ten skurcz pomijalny (drukuję z petg DD czarny)
proszę o podpowiedzi.
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: bukszpryt »

otwory, zwłaszcza nieduże, pod śruby itp. chyba zawsze wychodzą inne niż w modelu. Najprościej chyba zrobić testowy wydruk z ilomaś otworami o różnych średnicach i zapisać sobie jaka średnica w modelu odpowiada jakiej w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: Andrzej_W »

Pytanie czym mierzyłeś że udało ci się zmierzyć o te 0.03
Spróbuj jeszcze na większych odległościach posprawdzać np. 50mm i 100 mm czy wyniki są jakoś bardziej odbiegające od zadanego wymiaru.
Na paskach to taki wynik bardzo dobry by był.
Jeżeli sam modelujesz detale to możesz uwzględnić już to na etapie projektowania.
marcin86
Postów w temacie: 2
Posty: 98
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: marcin86 »

Niedokładnie się wyraziłem. Drukowany element ma w osiach X oraz Y po 100 mm. Ja zmierzyłem 99,7 mm. Pomiar suwmiarką analogową (VIS więc raczej wiarygodna).
Z otworami wiem, że tak jest ale zanim wprowadzę takie zmiany do modelu chciałbym skalibrować podstawowe rzeczy.
Jest jeszcze XV compensation (SuperSlicer)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: Andrzej_W »

To teraz sprawdź czy jak przesuwasz osie po XYZ o zadana wartość, to jest taka sama czy są jakieś różnice.
Jeżeli drukarka poprawnie wykonuje ruch na zadane odległości to za braki w wymiarach będzie odpowiadał slicer.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: TDI-CAD »

Zaraz, zaraz, 0,06 mm różnicy na 100mm? No to gratulacje. Norma to 0,2mm +. I to nie mój jakiś wymysł tylko typowa tolerancja dla druku 3d. Stosuje ją Stratatys (drukarki fdm u nich zaczynają się od 60kzł) jak i Materialise (jeden z większych dostawców usług druku 3d i prototypownia), gdzie drukują np. z proszków i taka wychodzi tolerancja przy wycenie wydruku.
dragonn
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: TDI-CAD »

TDI-CAD pisze: 11 mar 2023, 23:48 Zaraz, zaraz, 0,06 mm różnicy na 100mm? No to gratulacje. Norma to 0,2mm +. I to nie mój jakiś wymysł tylko typowa tolerancja dla druku 3d. Stosuje ją Stratatys (drukarki fdm u nich zaczynają się od 60kzł) jak i Materialise (jeden z większych dostawców usług druku 3d i prototypownia), gdzie drukują np. z proszków i taka wychodzi tolerancja przy wycenie wydruku.
edit
a dupa, pomyliłem jednostki
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: dragonn »

Dokładnie, błąd na poziomie 0.06mm na wydruku 100mm to bardzo dobry wynik. Nie ma co tutaj poprawiać.
Wydruk FDM to nie CNC i tutaj trzeba przy otworach itp. wpasowaniach przyjąć przynajmniej 0.1mm tolerancji na to żeby się to złożyło.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: majek »

Trzeba sobie po prostu wyobrazić, że drukując po łuku, to od wewnętrznej strony jest zawsze trochę więcej materiału niż po zewnętrznej. Im ciaśniejszy łuk, tym różnica jest większa. I nie widziałem, żeby któryś slicer uwzględniał ten problem (chociaż w bebechy im nie zaglądałem).

W Cura jest coś takiego jak 'Horizontal Expansion' co pozwala skompensować niedokładności wynikające z niewielkiego backlash i różnicy we flow (czyli dany wymiar jest zawsze o ileśtam za duży/mały). Dodatkowo jest też 'Hole Horizontal Expansion', gdzie kompensacja jest wprowadzana tylko w otwory.
Ale to jest prosty offset i nie uwzględnia promienia łuku, więc dla pewnych otworów będzie działało dobrze, dla mniejszych nadal będzie źle (ale lepiej), a większe zrobią się jeszcze większe.

Dlatego też dokładność wymiarową jak i flow powinno się sprawdzać na kostce czy prostych ściankach, a nie drukując cylinder.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: druk z pet-g a dokładność wymiarowa

Post autor: roman »

Kurczliwość PETa nie jest pomijalna, gdyby tak było to przy druku długich i wąskich przedmiotów nie byłoby problemu podwijania krawędzi a jednak materiał ma takie tendencje (jest pare wątków na forum ze zdjeciami, ale nie mogę teraz znaleźć).

Owszem, można użyć skrótu myślowego, że: "w porównaniu do innych materiałów oraz zakładając powszechną, umownie przyjętą toleracje druku i możliwości drukarek FDM, PET jest mało kurczliwy" i z grubsza jest to prawda, ale tylko z grubsza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”