Renkforce RF100 - gdzie podłączyć dodatkowy wiatrak?

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Grimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:00

Renkforce RF100 - gdzie podłączyć dodatkowy wiatrak?

Post autor: Grimi »

Dzień dobry
Ostatnio zacząłem zabawę z drukarką 3D. Kupiłem Renkforce RF100 v2
Chcę na początek podłączyć wentylator chłodzący wydrukowany już filament. Do czego go podłączyć, do wentylatora chłodzącego ekstruder? Szukać gdzieś indziej napięcia? Ktoś ma jakieś doświadczenie?

Kiedyś pomyślę o podgrzewanym stole.
Było trochę tych drukarek chociaż jest dużo popularniejszych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Renkforce RF100 - gdzie podłączyć dodatkowy wiatrak?

Post autor: JGFTW »

Grimi pisze: 17 mar 2023, 15:22 [...] wentylator chłodzący wydrukowany już filament[...] Do czego go podłączyć [...]
Do płytki oczywiście.
2023-03-17_15-36.png
https://asset.conrad.com/media10/add/16 ... 522161.pdf
Patrzę, że chyba nie ma wolnego gniazda, bo 7 to pewnie chłodzenie radiatora.

Na przykładzie firmware z Marlina jest to wyłączone całkowicie:

Kod: Zaznacz cały

BOARD_RAMPS_14_EFB
#define FAN_PIN  -1

https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... guration.h

Możesz spróbować podłączyć się do Z+ (19) - podłączyć tam moduł mosfet i sterować wentylatorem.
High-Power-Mosfet-Drive-Module-PWM-Control-02-300x261-4248425289.jpeg
High-Power-Mosfet-Drive-Module-PWM-Control-02-300x261-4248425289.jpeg (17.55 KiB) Przejrzano 931 razy
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... ns_RAMPS.h (pinout rampsa może znajdziesz jakieś wolne piny)
Musisz wtedy później skompilować na nowo Marlina podając:

Kod: Zaznacz cały

#define FAN_PIN Z_MAX_PIN    //19
Ze stołem możesz zrobić tak samo tylko z innym gniazdem (musisz popatrzeć które zadziała jako sterowanie PWM) albo wlutować mosfet w gniazdo 6.

Ewentualnie możesz kupić płytkę jakaś sensowną i tam będziesz miał wszystkie gniazda wolne (stół, wentylator, inne) - np Bigtreetech SKR 2.
patrzę
Postów w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 08 maja 2021, 22:33
x 8

Re: Renkforce RF100 - gdzie podłączyć dodatkowy wiatrak?

Post autor: patrzę »

Oryginalnie wiatrak chłodzący radiator, chociaż kiepsko chłodzi też wydruk i jest sterowany.
Ja bym go podłączył bezpośrednio do 12V, albo przez przetwornicę stepdown (aby go trochę wyciszyć) i niech wieje cały czas, a w uzyskane wolne gniazdo wpiął wiatrak tylko do chłodzenia wydruku.

Co do stołu, to trzeba wlutować mosfet (nic skomplikowanego) i podłączyć porządnie
(UWAGA!!!) grzałkę 230V (UWAGA!!!)
przez SSR, no chyba że chcesz montować nowy zasilacz, bo oryginalny, stołu raczej nie uciągnie.
Grimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:00

Re: Renkforce RF100 - gdzie podłączyć dodatkowy wiatrak?

Post autor: Grimi »

Jeśli chodzi o grzanie stołu to (bardzo wstępnie) myślałem o wymianie zasilacza albo dodatkowy zasilacz.
Jeśli chodzi o wentylator to na znanej stronie z projektami jeden projektujący nawiew zaproponował podłączyć dodatkowy wentylator do tego istniejącego tylko przez włączniczek żeby na czas pierwszej warstwy wyłączyć go. Nazwałbym to poziomem najmniej zaawansowanym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”