Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Jakość druku Cię nie zadowala?
kacper123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023, 08:41

Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: kacper123 »

Na wstępnie zaznaczę że jestem tu nowy więc wybadacie ewentualny błąd wybrania danej kategorii.
Więc do rzeczy, mam mini drukarkę Easythreed X1 po modyfikacjach (dodany ekran z potencjometrem do obsługi ekranu, dodany podgrzewany stół), pod czas gdy chce zrobić kalibracje silnik X (stół) jedzie po przeciwnej stronie krańcówki przez co wywala błąd. Stało się to od buta, może coś w ustawieniach zmieniłem, nie mam pojęcia ?

Dodatkowo miałem wcześniej miałem problem z przesunięciem warstw druku, gdy dodałem radiatory bez pośrednio na silniki problem prawie ustał. Dlaczego, silniki zajechane?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: Andrzej_W »

Sprawdź czy wtyczki odwrotnie nie podłączyłeś.
Berg, Fest
kacper123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023, 08:41

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: kacper123 »

Wtyczek nie dotykałem ostatnio.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: mcxmcx »

Ja bym zresetował ustawienia marlins, najprawdopodobniej zanegowales kierunek silnika w gcode.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
kacper123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023, 08:41

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: kacper123 »

A jak to zrobic? Znalazłem opcje "ustawienia fabryczne", ale coś chyba nie działa.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: mcxmcx »

A masz możliwość podpięcia kablem do PC?

Jak nie, to zrób gcode z resetem i wykonaj.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: Berg »

Możliwe powody pracy silnika w przeciwną stronę:

a) silnik faktycznie porusza stołem/głowicą w przeciwną stronę niż zadane. Trzeba to sprawdzić poruszając z komputera albo wyświetlacza
silnikiem. Jak zapodaje się ruch w X -10mm ma jechać w lewo, X + 10mm, w prawo. Analogicznie Y +10 stół ma jechać do Ciebie, Y -10mm do ściany.
Czasem nie da się tego sprawdzić prosto, bo silnik nie reaguje na komendy póki nie wykona prawidłowego home, a nie jest w stanie, bo jedzie w przeciwną niż krańcówka stronę. Wówczas można zasymulować naciskając krańcówkę palcem, następnie wykonać powyższy test.
Zamiast naciskać krańcówki palcem można z komputera podpiętego kablem wydać komendę M121 , opis: https://marlinfw.org/docs/gcode/M121.html

wówczas:
a.1. odwrotnie podpięty kabel do silnika (wtyczka odwrócona o 180')
a.2. wymieniony silnik. nie ma standardu wyprowadzeń kabli w silnkach krokowych. w jednych jest tak, w innych inaczej
powyższe można dostosować również w firmware
a.3. wymieniony stepstick. Podobnie jak z silnikiem są różne kolejności wyprowadzeń.

b) silnik generalnie jedzie w dobre strony ale tylko przy home w przeciwną
b.1. źle ustawiona krańcówka w firmware. Ustawione, że jest obecna krańcówka po stronie max a nie min.
b.2. dobrze wszystko ustawione ale uszkodzona, nie podpięta krańcówka, która cały czas generuje sygnał "zwarte" . W takiej sytuacji przed home silnik próbuje wycofać się w przeciwną stronę by rozłączyć krańcówkę, tak próbuje, próbuje aż dojeżdża do przeciwnej strony.
Stan krańcówki można sprawdzić komendą M119 po podpięciu komputera. https://marlinfw.org/docs/gcode/M119.html

c) uszkodzenie sprzętu:
c.1. uszkodzony uC na płycie głównej
c.2. uszkodzony stepstick, nie reaguje na sygnał z pinu DIR
w przypadku uszkodzenia silnik działa ale niezależnie, czy zapodajemy w lewo, czy w prawo to jedzie w tym samym kierunku.
morf, fyme, Andrzej_W, Rozarh
kacper123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023, 08:41

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: kacper123 »

Silnik od stołu (nie wiem dlaczego ale jest to u mnie jednak Y a chyba nie powinno) podając Komendy z ekranu działa na odwrót (przekręcając w prawo jedzie w lewo i analogicznie na odwrót) inne silniki normalnie chodzą. Nic nie było wymieniane, a nawet wypinane wtyczki. Krańcówki wszystkie sprawne.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: Berg »

zatem trudno wyjaśnić co się stało. Jakkolwiek możesz to skorygować:
a) w firmware ale wymaga kompilacji oprogramowania. (Zakładam, że fw to Marlin.)
Ustawienia nie tylko tej kwestii a szeregu innych. Nie wiem na ile jesteś już w tym biegły, Jeśli i tak zamierzasz być to warto przez to przejść teraz.
Jeśli masz kod źródłowy aktualnego fw to oczywiście masz łatwiej.

b) wystarczy obrócić wtyczkę od silnika o 180 po jednej stronie. Np po stronie ślinka jeśli jest to silnik z wtyczka/gniazdkiem. Często wtyczka ma taką konstrukcję, że trudno to zrobić. wtedy trzeba wyłuskać kabelki i zmienić we wtyczce. (warto zrobić wcześniej zdjęcie jak było)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Problem z silnikiem/silnikami drukarki - działają na "odwrót"

Post autor: Berg »

jeszcze jedna opcja:

c) komenda M92 https://marlinfw.org/docs/gcode/M092.html służy do określenia liczby mikroków silnika na mm.
M92
powinno wyświetlić aktualnie ustawione mikrokroki dla X,Y,Z i E

Nigdy tego nie robiłem w Marlinie ale można najpewniej ustawić na przykład
M92 Y100
lub
M92 Y-100

tak że jeśli dla Y masz ustawione z minusem to można wywalić minus albo dopisać jeśli go nie było. Potem zapisać ustawienia na stałe do EEPROM.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”