Duży, wysoki ciężki wydruk

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
J.A.
Postów w temacie: 5
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: J.A. »

Prostopadłościan o wymiarach 200+ x 200+ x 250. Wg. wstępnego projektu czas wydruku ponad 2 doby i zużyty filament 1,3kg.
Drukarka bramowa da radę? Nie przewali się to po 20 h druku? Jeżeli do tematu podchodzić, to jakie parametry druku wziąć przede wszystkim pod uwagę zważywszy na powyższe? Na zdrowy rozum, to w zasadzie powinno wystarczyć zmniejszenie szybkości i ew. przyśpieszenia przy retrakcji. Mam rację?
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: bukszpryt »

jeżeli podkręcałeś przyspieszenie, to bym je nieco ograniczył, albo zrobił jakiś mały wydruk testowy dodając balast do stołu.
kilogram plastiku dosyć mocno zwiększy bezwładność stołu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: dziobu »

Wydrukuj wieżyczkę na całą wysokość w osi Z (taka kostka 40x40x max Z). Potem połóż na stole obciążenie i wydrukuj to samo.
Jesli wyjdzie gorzej to wymień sprężyny na twardsze.
Chyba że masz jakieś nieregularne kształty gdzie sredek ciężkości jest wysoko - wtedy dodaj jakiś brim i ew zmniejsz szybkość druku od jakiejś wysokości.
Pjoter, J.A., Berg
J.A.
Postów w temacie: 5
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: J.A. »

dziobu pisze: 23 mar 2023, 09:25 Wydrukuj wieżyczkę na całą wysokość w osi Z (taka kostka 40x40x max Z). Potem połóż na stole obciążenie i wydrukuj to samo.
Dzięki, dobra rada.
Jesli wyjdzie gorzej to wymień sprężyny na twardsze.
Nie ma sprężyn, stół ma auto poziomowanie.
Chyba że masz jakieś nieregularne kształty gdzie sredek ciężkości jest wysoko - wtedy dodaj jakiś brim i ew zmniejsz szybkość druku od jakiejś wysokości.
Nie, prostopadłościan o podstawie prawie kwadratu. Pusty w środku, zresztą...
Załączniki
Screenshot 2023-03-23 o 09.52.13.png
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: dziobu »

J.A. pisze: 23 mar 2023, 09:53Nie ma sprężyn, stół ma auto poziomowanie.
To nie wiem w czym problem. Musiałbyś mieć skrajnie dupna konstrukcje i śruby z plasteliny żeby kilogramowy wydruk coś tu zmieniał.

Obstawiam że możesz po prostu wstawić ten wydruk i tyle.
J.A.
Postów w temacie: 5
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: J.A. »

Nie wiem w czym problem. Wolę zapytać niż się zdziwić pod koniec wydruku. :-)
Zakładałem, że istnieje ryzyko wywrócenia się detalu.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: bukszpryt »

dziobu pisze: 23 mar 2023, 10:20
J.A. pisze: 23 mar 2023, 09:53Nie ma sprężyn, stół ma auto poziomowanie.
To nie wiem w czym problem. Musiałbyś mieć skrajnie dupna konstrukcje i śruby z plasteliny żeby kilogramowy wydruk coś tu zmieniał.

Obstawiam że możesz po prostu wstawić ten wydruk i tyle.
zostaje kwestia przyspieszenia, o ile było mocno zwiększone powyżej domyślnej wartości.
ja u u siebie ustawiłem jakieś 500 mm/s2 poniżej wartości, przy której warstwy zaczynały mi się przesuwać przez gubienie kroków.
obstawiam, że przy dołożeniu kilograma do masy stołu ta wartość graniczna nieco by spadła. aktualna wartość jest kilkukrotnie wyższa niż standardowe 500 mm/s2, więc jeżeli w tym przypadku nic nie było zmieniane, to nie powinno być problemu.
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 276
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: lukk »

to też zależy z jakiego materiału, jaką masz powierzchnię stołu i czy ten materiał bardzo Ci się podwija. Ale takie pudełko generalnie będzie miało tendencję do odrywania się od stołu. Warto zrobić brim, żeby zapobiec oderwaniu się od stolika. Pomyślałbym też o większej dyszy, 0.6 albo 0.8, bo na modelu nie masz za wiele detali, a przez to powinieneś mieć mniejsze naprężenia termiczne w materiale i mniejsze podwijanie. No i krótszy wydruk, a to zawsze większa szansa na sukces.
Ostatnio drukowałem na E3V2 z PETG taką dużą podstawkę pod laptopa, która też zajmowała prawie całe pole robocze i zużyła jakieś 650g materiału. Wyszło spoko, ale wrzuciłem dyszę 0.6, drukowało się lekko ponad dobę.
J.A.
Postów w temacie: 5
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: J.A. »

@bukszpryt, jeżeli chodzi o przyśpieszenie, nic nie zmieniałem w domyślnych wartościach.
lukk pisze: 23 mar 2023, 11:31Pomyślałbym też o większej dyszy, 0.6 albo 0.8, bo na modelu nie masz za wiele detali, a przez to powinieneś mieć mniejsze naprężenia termiczne w materiale i mniejsze podwijanie. No i krótszy wydruk, a to zawsze większa szansa na sukces.
Materiał to jeszcze nie wiem, zakładałem PLA, albo właśnie PET-G.
Ale nie wydaje mi się, że zwiększenie dyszy spowoduje zmniejszenie napięcia termicznego. Przecież przy większej dyszy idzie jednorazowo więcej materiału, który dłużej stygnie, a to jest właśnie niekorzystne. No chyba, że mi się tylko wydaje, ale to by przeczyło fizyce jakiej się uczyłem. :-)
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 276
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Duży, wysoki ciężki wydruk

Post autor: lukk »

Tak, ale przy większej średnicy dyszy masz też niższe ciśnienie ekstruzji w dyszy, a to też mocno wpływa na naprężenia. Między dyszą 0.4 a 0.6 jest przecież 2-krotna różnica powierzchni otworu.
A jak szybko będziesz drukować to już kwestia Twoich ustawień. Ale powinieneś być w stanie podawać większą ilość materiału przy mniejszych efektach skurczu, więc tym samym skrócić czas wydruku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”