Strona 1 z 1

Suszarka do filamentu

: 24 mar 2023, 23:04
autor: hh453
Witam!
Czy może ktoś polecić jakąś sensowną suszarkę do filamentu, patrzyłem na te samoróbki na bazie suszarki do grzybów , ale jakoś do mnie nie docierają ze względu np. na potencjalne problemy ze szczelnością czy też ich słaba jakością.

Re: Suszarka do filamentu

: 24 mar 2023, 23:06
autor: dziobu
A jaki jest problem ze szczelnością? I z jakością?

Re: Suszarka do filamentu

: 24 mar 2023, 23:10
autor: hh453
No wiadomo , zawsze ten plastik wydrukowany może nie być idealnie dopasowany czy coś , a może darować sobie suszarkę i po prostu filamenty przechowywać w komorze razem z drukarką ?

Re: Suszarka do filamentu

: 24 mar 2023, 23:19
autor: mpk
ale to nie ma być szczelne. tej wilgoci masz się pozbyć, a nie równo rozprowadzić ją na całej średnicy szpuli;)

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 00:42
autor: Trolinka
Suszarki stricte masz dwie, samoróbka czyli grzybowniki, pudełka ikea itd. itp. albo gotowce Sunlu S1 / S2, Creality dry BOX, Fixdry NT1, KINGROON Electric 3D a nawet tryb suszenia w komorze bambu lab x1/x1c i pełno innych. Jak i metody chałupnicze piekarnik, woreczki z zaworkiem i pompką odsysająca i podobne :>>>
Poniżej ABSu Nylonu itd. nie ma co zbytnio panikować. petg czy tpu po użyciu wkładam z powrotem do org woreczka i pudełka i tak sobie lezą rok, dwa, trzy i drukują się świetnie :P Ze dwa lata temu kupiłem dwie suszarki s1 i s2 i tak sobie leżały pudełka nigdy nie używane. Dopiero ostatnio trafiłem jakiś esun black co się kruszył jak makaron to go wygrzałem, a raczej grzał się na żywo i tak prosto z suszarki jechał do drukarki.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 00:44
autor: dziobu
Jeśli jest wysoka wilgotność to niektórym materiałom odwala i trzeba je suszyć. W tym PLA, PET-G czy TPU. Czasem to zależy od koloru, czasem od producenta. Nie znalazłem jeszcze żadnego powtarzalnego wzorca.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 01:05
autor: Trolinka
dziobu pisze: 25 mar 2023, 00:44 Jeśli jest wysoka wilgotność to niektórym materiałom odwala i trzeba je suszyć. W tym PLA, PET-G czy TPU. Czasem to zależy od koloru, czasem od producenta. Nie znalazłem jeszcze żadnego powtarzalnego wzorca.
To jak taka wilgoć jest to DOM trzeba suszyć bo grzyb wylezie :P

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 01:22
autor: dziobu
Grzyba nie mam, a filamenty wilgotnieją.
Niemniej IMHO nad suszarką należy się zastanawiać dopiero gdy faktycznie jest potrzebna. Tak sztuka dla sztuki to szkoda miejsca.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 01:40
autor: Trolinka
Żona bierze gorące prysznice aż para bucha całe mieszkanie? A do tego szpule rzucone luzem na półce? :>

PS. Notabene taki AMS od bambusów się szczelnie zamyka, a w środku ma komory na woreczki z pochłaniaczem czy pojemniczki na wsypanie granulek i nawet ma czujnik wilgotności :PPP

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 01:44
autor: dziobu
Trolinka pisze: 25 mar 2023, 01:40A do tego szpule rzucone luzem na półce? :>
Nie, leżą na podłodze. Trochę w pudłach, trochę w kartonach. Reszta gdzieś pod nogami. Część wisi na drukarkach.
Żel w woreczkach po paru otwarciach i tak jest do niczego więc przeważnie do razu go wywalam. Poza tym on nie suszy filamentu; wolę już użyć suszarki gdy potrzeba (a czasem po prostu potrzeba: PVA, nylon, itp) niż bawić się w przekładanie szpul w kartoniki. Zwłaszcza że - jak pisałem - część filamentów wilgotnieje bardzo szybko a inne w ogóle; myślę że z czasem jakoś to rozgryzę.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 01:57
autor: Trolinka
Ano suszyć toto nie będzie, ale pochłania wilgoć z powietrza, a skoro powietrze suche to i filament nie ma "co pić" :>
Ja tam porządków jakiś nie mam, ot leżą wszędzie gdzie się da upchać, pod biurkiem, za biurkiem, na szafie, w szafie, za praniem, na głośniku po całym mieszkaniu można znaleźć :>>> Ale trzymam standard, wyjąć, użyć, i z powrotem do woreczka i kartonika zapakować. Bo łatwiej później coś odnaleźć. Potrzebuje Devila Galaxy Blacka no to się szwendam po chacie i wypatruję kartoniki devila. Bo kartoniki akurat to z kilometra idzie odróżnić czyj jest czyj :P A że folijka i kartonik to zawsze coś tam na pewno mniej tej wilgoci dostępne przy okazji :P Jedyny ład i skład to 4 pudełka obok AMS to co jest zapakowane.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 09:13
autor: hh453
Zaczynam drukować z ABS petg i tpu i raczej potrzeba mi suszarki tak dla pewności że wszystko będzie ok, jak dobra jest ta suszarka viewtopic.php?p=125969&hilit=Esperanza#p125969 A piekarnik nie wystarczy ?

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 09:50
autor: J.A.
Trolinka pisze: 25 mar 2023, 01:40 Żona bierze gorące prysznice aż para bucha całe mieszkanie? A do tego szpule rzucone luzem na półce? :>

PS. Notabene taki AMS od bambusów się szczelnie zamyka, a w środku ma komory na woreczki z pochłaniaczem czy pojemniczki na wsypanie granulek i nawet ma czujnik wilgotności :PPP
Wystarczy stare budownictwo. Ja mieszkam w kamienicy, grzyba nie ma, a wilgotność stale w okolicach 70%. To prawda znana od lat, ludzie z kamienic ciężko znoszą pobyt w mieszkaniach z wielkiej płyty. W takim lokalu mam pracownię i tam wilgotność nigdy nie przekracza 40%.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 10:34
autor: Trolinka
J.A. pisze: 25 mar 2023, 09:50 Wystarczy stare budownictwo. Ja mieszkam w kamienicy, grzyba nie ma, a wilgotność stale w okolicach 70%. To prawda znana od lat, ludzie z kamienic ciężko znoszą pobyt w mieszkaniach z wielkiej płyty. W takim lokalu mam pracownię i tam wilgotność nigdy nie przekracza 40%.
Za szczelne ściany i brak wentylacji? Pewnie tak.
hh453 pisze: 25 mar 2023, 09:13 A piekarnik nie wystarczy ?
Raczej to takie awaryjne rozwiązanie / na szybko / tymczasowe :> Plus suszarki że mają wyjścia na filament, nie wkładasz, suszysz, wyciągasz tylko wygrzewa Ci się w suszarce i "na żywo" jedzie prosto do drukarki z suszarki.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 10:37
autor: J.A.
Trolinka pisze: 25 mar 2023, 10:34 Za szczelne ściany i brak wentylacji? Pewnie tak.
Nie wnikam w przyczyny. Stwierdzam fakt.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 10:47
autor: Trolinka
J.A. pisze: 25 mar 2023, 10:37
Trolinka pisze: 25 mar 2023, 10:34 Za szczelne ściany i brak wentylacji? Pewnie tak.
Nie wnikam w przyczyny. Stwierdzam fakt.
Tak sobie tylko głośno myślę skąd to się bierze :>

Wracając do tematu, nie martwić się na zapas. Jak widać różne warunki w różnych miejscach i metody przechowywania. Jak będą problemy z filamentami to wtedy zainwestować w suszarkę czy zbudować sobie. Teoretycznie są lepsze i gorsze, a bo ma wentylatorki i obieg powietrza, dodatkowe wywietrzniki itd. Ale bym się nie przejmował tym, może trochę lepiej czy szybciej suszy. Każda będzie dobra, to nie ląduje na 5 minut i gotowe, tylko na parę h.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 10:59
autor: roman
coż, tu każdy ma swoją teorię, jedni nazwą to koniecznością, a inni "chorobą" ;) najwłaściwiej należałoby odpowiedzieć coś w rodzaju - użytkownicy tego forum nie wypracowali jednolitego zdania ws. przydatności suszarek oraz samego procesu suszenia w druku 3d ;)

mojej teorii nt. suchego PETG nie będę rozpisywał ponownie, mogę jedynie podsumować, że z moich obserwacji jasno wynika, że sama wilgotność jak i jej skutki w druku PETem nie są binarne (w sensie, że filament jest: suchy, albo nie) tylko liniowe. A próg oddziaływania wilgotności jest dosyć nisko, tylko, że w wielu zastosowaniach będzie to niedostrzegalne, czyli, że akceptowalne. A w sytuacjach, w których to będzie miało znaczenie to żadne tam woreczki, żele, silici, sucho w pomieszczeniu (np <40% wilgotności) to niewiele pomoże, jedynie suszarka.

A to czy producent sprzeda nam suchy filament czy nie to już zależy od... niczego, a innymi słowy jest zupełnie losowe. Raz miałem petg szary od DD, który był tak mokry, ze po wysuszeniu... wyrosły mu mikro włoski, tak jakby wychodzące pęcherzyki pary pociągnęły za sobą mikro nitki plastiku, żałuje, że nie zrobiłem wtedy zdjęcia. (Uczciwie dodaje, że filament nie stracił nic ze swoich właściwości i drukował się później jak złoto). Innym razem dokładnie taka sama szula, ten sam kolor wystarczyło lekko dosuszyć.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 11:35
autor: Trolinka
Stąd mówię, nie przejmować się, drukować. Drukarz powiedzmy PRO który robi zaawansowane rzeczy które mają mieć ścisłe parametry itd. też będzie miał sprzęt pro i nie bawił się w jakiś low end suszarki. A drukarz "zwykły" który sobie po prostu coś tam drukuje czy mniej ważne zlecenia to jemu wystarczy jak to nazwałeś binarnie, albo się drukuje dobrze, albo się nie klei i strzela np.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 11:36
autor: hh453
Hm to nie lepiej już coś takiego kupić https://allegro.pl/oferta/esun-ebox-lit ... 3052353826 - gotowe rozwiązanie a w niczym nie jest gorsze od takiej samoróbki grzybownika, wychodzi trochę drożej ale przynajmniej jest porządna rzecz dedykowana, a grzybownik to tani badziew.

P.S. acha już chyba wiem dlaczego, te gotowe dedykowane nie osiągają takiej temperatury jak grzybownik..

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 11:44
autor: Trolinka
Za 200+ to już lepiej dobić do 300 za S2 :> Bo i ładnie wygląda i ma cały spód grzałkę wygiętą a nie na samym dole grzałeczka mała :>

PS. A nie, ten esun też fajny, i nadmuch/wyciąg extra i wygięta grzałka :> Zwracam honor :P

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 12:30
autor: hh453
szkoda tylko ,że maksymalna osiągalna temperatura tej suszarki to 48 stopni, co jest zdecydowanie za mało np. na suszenie nylonu i absu.

Tak po za tym, to wiadomo w ogóle czy ten grzybownik esperanzy osiąga 70 stopni?

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 12:37
autor: roman
hh453 pisze: 25 mar 2023, 11:36 a grzybownik to tani badziew.
Wypraszam sobie! :P

Jednym z powodów dla których uznałem, że trzeba się tym "zająć samemu" jest właśnie niska wydajność tego typu urządzeń oraz inne niedogodności. Tutaj link do mojego rozwiązania: viewtopic.php?p=149506 (jest tam pare rzeczy do poprawy, ale w takiej wersji jak jest i tak daje rade).

Polecam rozeznać temat, np tutaj jest wiele testów tych urządzeń:
https://www.youtube.com/@MyTechFun
i rozpiska:
https://www.mytechfun.com/filament-dryers
(nie wiem na ile to aktualne, bo nie jestem na bieżąco).

Mogę jedynie powiedzieć tyle, że na rynku póki co nie powstało jeszcze nic co by dorównywało choćby temperaturą mojemu "badziewowi", bo u mnie w dolnej części mam około 70 stopni (w górnej części mniej) po rozgrzaniu się, a jak patrzę na te "szczelne" i ślicznie wykonane suszarki to tam tylko jedna wychodzi powyżej 60 stopni, a jak ważna jest temperatura to widać w testach. Można się silić na tłumaczenia, że to czas suszenia ma znaczenie, itd., ale no sorry, jak mam wybierać czy mam suszarke odpalać 10 godzin przed drukiem czy pół godziny, to wole to drugie.

Odkąd używam własnej suszarki to wszelkie testy na petg: wierze temperatur czy testy retrakcji wychodzą mi dokładnie tak samo w każdym zakresie temperatury czy długości ruchów jałowych głowicy. "Tak samo" znaczy, że: brak nitek oraz innych skutków, które byłyby wynikiem zawilgocenia, jeśli już jakaś nitka się pojawia to pojawia się tak samo w zakresie 200-260 stopni i jest to jakaś tam bardzo specyficzna sytuacja.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 12:46
autor: hh453
roman pisze: 25 mar 2023, 12:37


Ok dziękii za info, w końcu konkretna wypowiedź, tak widziałem te testy na mytechfun i powiem, że słabo to wygląda w tych suszarkach filamentów z tą osiąganą temperaturą.

Czy na swoim grzybowniku jesteś w stanie wysuszyć nylon(70 stopni jest wymagane non stop) ?

Ogólnie to patrzyłem na twojego grzybownika i jednak bardziej przymierzałem się do tego pojedynczego viewtopic.php?p=125969&hilit=suszarka+esperanza#p125969 , wymaga mniej filamentu i mniej zabawy ze złożeniem wszystkiego.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 13:20
autor: roman
Odnośnie nylonu - Krótka odpowiedź: nie wiem ;)

Bo tak w zasadzie to ja dokładnie nie wiem jaka tam jest temperatura, bo temperaturownik jest za wysoko (tam już jest trochę chłodniej), a poza tym dokładność jego wskazań jest... dyskusyjna. Ja obawiałem się problemu w strugą stronę, tzn., że temp. będzie za wysoka. Kiedyś mierzyłem przy dole to wychodziło mi że dochodzi do 70 stopni, ale np jak wrzuciłem kiedyś luzem kawałek PETG od Nebuli to się... stopił, tzn. zrobiło się z tego rozgotowany makaron ;) czyli, że (jak mniemam) próg glass transision został przekroczony, ale co ciekawe inne tak się nie zachowują (chyba, bo w sumie nie wiem, bo na szpulach susze;) )

Model "grzybowej" suszarki modelowi nie równy, nawet jak tam są napisane te same temperatury. Cóż, to wziąż sprzęt za 100zł, więc... cuudów się nie spodziewajmy. Ale z drugiej strony, no sorry, markowa suszarka filamentowa za 400zł która nie przekracza 50 stopni to jakiś śmiech na sali w ogóle.

Co do tej drugiej suszarki DIY (ze szpulą na płasko) to uczciwie napiszę, że wydaje mi się, że ona być może lepiej rozprowadzi ciepło po szpuli bo całość powierzchni ma bliżej do wylotu ciepłego powietrza, ale! czy ta suszarka ma te same bebechy (grzałke i wiatrak), (czytaj: czy osiąga te 70 stopni) oraz czy rzeczywiście mam racje to nie wiem.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 13:22
autor: majek
Ale to też nie trzeba od razu topić kilogramów filamentu na dostosowanie 'grzybownika'.
Ja do okrągłego zrobiłem walec z tektury i przykryłem oryginalną pokrywką. Jak już zostało tu powiedziane - to nie musi być specjalnie szczelne. A że mam 200W, to tam wręcz aż za ciepło się robi, więc zrobiłem na szybko termostat na Sonoffie i wtedy już jest całkiem 'profesjonalnie' ;)

Generalnie czasem warto pomyśleć, że wydruk jest do dopasowania kształtów normalnie niedostępnych w gotowych rzeczach - łącząc różne materiały i gotowce można oszczędzić dużo filamentu, kasy i czasu. Projekt @romana też pewnie da się przerobić na samą podstawę, a górną część zrobić z tektury, jakiegoś tworzywa czy blachy - zależy kto co ma akurat taniego pod ręką.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 13:35
autor: roman
heh, taki właśnie miałem pomysł na drugą wersje, aby drukowany był niejako tylko szkielet do krótego wycinałoby się z kartonu/preszpanu/albo po prostu kartek papieru... wypełnienie ścian. Z 4-5 razy mniej filamentu by wyszło a funkcjonalność dokładnie taka sama (szkielet zapewniający sztywność, stabilność, itp.) tyle, że... ja już mam suszarke :)

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 13:40
autor: dziobu
Mam suszarkę marki Tarrington House. Pewnie taka sam jak inne. Tyle że akurat na nią była promocja.
Dotychczas używałem jej do suszenia jednej szpuli - zero inwestycji. Tj minimalne: viewtopic.php?p=43141#p43141

Niedawno popełniłem uchwyt na dwie szpule (pionowo) i wydrukowałem obudowę. Wbrew pozorom wydruk nie zajął nie wiadomo ile; jest i działa.
viewtopic.php?p=150826#p150826
viewtopic.php?p=150970#p150970

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 14:42
autor: J.A.
hh453 pisze: 25 mar 2023, 12:30 szkoda tylko ,że maksymalna osiągalna temperatura tej suszarki to 48 stopni, co jest zdecydowanie za mało np. na suszenie nylonu i absu.
A niby z jakiego powodu za mało? Ciecze parują nie dla tego że są gorące, tylko dla tego, że jest różnica temperatur i wilgotności. Nigdy nie widziałeś mgły w zimie? To jest właśnie parująca woda.
Po prostu "ten grzybownik" będzie suszył trochę dłużej, wcale nie tak bardzo.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 17:45
autor: Trolinka
O właśnie. Jeszcze spadek ciśnienia. Niższe ciśnienie = niższa temp wrzenia = parowanie jak wściekłe w 20 stopniach np.
Komora, jakaś pompka do odsysania powietrza i mamy brzytwa szybką suszarkę :>>>
Prosty stary experyment, strzykawka, troszkę wodę naciągnąć, zatkać palcem i pojechać tłokiem do końca efektem obniżymy ciśnienie na tyle że woda będzie wrzeć jak szalona :P

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 17:58
autor: dziobu
Musisz wyciągnąć wilgoci z filamentu a nie tylko z powietrza. Szpula w komorze próżniowej nie wyschła tak szybko jak w suszarce. W sumie w ogóle nie wyschła.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 19:28
autor: roman
Ale namieszaliście... ;) Na mój chłopski rozum do wysuszenia konieczne są dwa warunki:

1. Jeśli z tego samego zimnego powietrza zrobimy ciepłe, to spada wilgotność względna, czyli, że to samo powietrze, ale ciepłe może przyjąć więcej wody w postaci pary, zmiana temperatury o 10 stopni to wzrost zdolności do przyjęcia ze 2 razy więcej wody (czy jakoś tak, ale te różnice są naprawde znaczne, w sensie wieloktrotności, a nie %). A jeśli środowisko ma bardzo niską względną wilgotność to dużo łatwiej przyjmuje parę wodną która skądś tam chce odparować.

2. plastik to ciało stało (z dodatkami, itp., ale jednak stałe). Woda w nim zawarta w pokojowej temp. niekoniecznie ma chęć do "wyjścia" (w próżni, w suchym powietrzu... gdziekolwiek). Jeśli zmienimy temperature "tej" wody z 20 st na 60 st, to cząsteczki wody będą się chętniej poruszać czyli szukać "wyjścia".

Czy więc może samo podgrzanie filmanetu wystarczy? Niekoniecznie, bo co z tego gdy cząsteczki znajdą się na powierzchni materiału gdy nie będą miały zdolności do ulotnienia się.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 19:30
autor: Andrzej_W
Cnc Kitchen robił test

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 20:52
autor: Trolinka
Jak nie wyschnie? Obniżę ciśnienie to zacznie parować woda w temp przykłądowo 20 stopni, parować! czyli uciekać
Do tego niższe ciśnienie wyssie wodę w filmanetu. Sry za literki bo pijem :>

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 21:17
autor: panWiadr0
Trolinka pisze: 25 mar 2023, 20:52 Jak nie wyschnie? Obniżę ciśnienie to zacznie parować woda w temp przykłądowo 20 stopni, parować! czyli uciekać
Do tego niższe ciśnienie wyssie wodę w filmanetu. Sry za literki bo pijem :>
Ej był już taki na forum co siedział w próżni. Powiem tak... daj spokój.

Re: Suszarka do filamentu

: 25 mar 2023, 22:01
autor: J.A.
roman pisze: 25 mar 2023, 19:28 Ale namieszaliście... ;) Na mój chłopski rozum do wysuszenia konieczne są dwa warunki:

1. Jeśli z tego samego zimnego powietrza zrobimy ciepłe, to spada wilgotność względna, czyli, że to samo powietrze, ale ciepłe może przyjąć więcej wody w postaci pary, zmiana temperatury o 10 stopni to wzrost zdolności do przyjęcia ze 2 razy więcej wody (czy jakoś tak, ale te różnice są naprawde znaczne, w sensie wieloktrotności, a nie %). A jeśli środowisko ma bardzo niską względną wilgotność to dużo łatwiej przyjmuje parę wodną która skądś tam chce odparować.
Tyle, że wzrost temperatury powoduje także spadek wilgotności względnej w suszonym materiale. Każdy układ drąży do równowagi, by podgrzanie spowodowało wysuszenie, należy jeden z ośrodków wymieniać, w tym przypadku powietrze.
2. plastik to ciało stało (z dodatkami, itp., ale jednak stałe). Woda w nim zawarta w pokojowej temp. niekoniecznie ma chęć do "wyjścia" (w próżni, w suchym powietrzu... gdziekolwiek). Jeśli zmienimy temperature "tej" wody z 20 st na 60 st, to cząsteczki wody będą się chętniej poruszać czyli szukać "wyjścia".
A niby dlaczego miałaby nie mieć ochoty wyjść? Skoro weszła to i wyjdzie.
Czy więc może samo podgrzanie filmanetu wystarczy? Niekoniecznie, bo co z tego gdy cząsteczki znajdą się na powierzchni materiału gdy nie będą miały zdolności do ulotnienia się.
Zdolność do przejścia w inne środowisko będzie wtedy, gdy w innym jest deficyt, miejsce na te cząsteczki.
Dobra suszarka do czegokolwiek powinna zawierać komorę suszenia i skraplacz (lodówkę) i powinna działać w obiegu zamkniętym. Zimne powietrze ze skraplacza kierujemy do komory suszenia gdzie jest lekko podgrzewane z powodu wymienionego w punkcie 1. Woda z obiektu suszonego paruje i z powietrzem przesyłana jest do skraplacza (lodówki), tam woda przechodzi do stanu ciekłego i spływa na do ścieku (przez syfon by nie wprowadzać niepotrzebnie innego powierza), a powietrze pozbawione wody wraca do komory suszenia, gdzie znowu jest lekko podgrzewane, ale jako że wodę którą miało w sobie straciło w skraplaczu jest gotowe do zabrania kolejnej porcji.
Tak się suszy samochód po zimie, na zamkniętym obiegu i z włączoną klimatyzacją. Kto nie wierzy niech spróbuje.

Re: Suszarka do filamentu

: 26 mar 2023, 09:43
autor: roman
każdy ma swoją teorie... ale z tą próżnią to w sumie też by mogłoby działać tylko nie wiem czy zimny filament (temp. pokojowa) tak chętnie uwolni wode, bo mam wrażenie, że gdyby tak było to by wystarczało wkładać rolke do ryżu tak jak z zalanym teleofnem... ale ja tam się nie znam ;)

Re: Suszarka do filamentu

: 26 mar 2023, 11:10
autor: Jarewa
roman pisze: 26 mar 2023, 09:43 każdy ma swoją teorie... ale z tą próżnią to w sumie też by mogłoby działać tylko nie wiem czy zimny filament (temp. pokojowa) tak chętnie uwolni wode, bo mam wrażenie, że gdyby tak było to by wystarczało wkładać rolke do ryżu tak jak z zalanym teleofnem... ale ja tam się nie znam ;)

Uwolni, tak się osusza klimatyzację z pochłaniacza wilgoci/wody tylko jest spore podciśnienie ale działa przy niskich temperaturach wystarczy 30min.

A z ryżem to ja już od dawna tak robię ;)

A druga sprawa nie bez powodu pakują filamenty w woreczki z wypompowanym powietrzem.

Re: Suszarka do filamentu

: 26 mar 2023, 11:27
autor: dziobu
Tyle bezbłędnych teorii a jak co do czego to szpula ląduje w piekarniku...

To może tak - próżnia może suszy rewelacyjnie ale Nylon wyjęty po nocy w komorze próżniowej nie nadaje się do użycia. Ten sam Nylon po 30 minutach w suszarce do grzybów leci jak marzenie. Poza tym ciężko o przepust który by pozwolił drukować filamentem z takiej komory.
Nie oglądałem filmików na YT, po prostu mam komorę próżniową ;) Nie wysuszyłem w niej żadnego plastiku. Poza tym - jeśli to miało by w niej leżeć dłużej niż 8h, to nie widzę zupełnie sensu takiej zabawy. Dochodzi też problem odebrania wilgoci która wyszła (?) z plastiku.

Prostacka suszarka do grzybów rozwiązuje wszystkie problemy - suszy, zapewnia uchwyt szpuli, można pokusić się nawet o całkowite prowadzenie filamentu do drukarki; jest tania i łatwo dostępna. I filament nadaje się do druku już po 20-30 minutach, choć w ograniczonej ilości. Przy większych/dłuższych wydrukach szpula zostaje w suszarce i tyle.

Przy okazji robi coś o czym chyba nikt tu nie wspomniał - podgrzewa filament. Nie, nie chodzi o suszenie, ale o prowadzenie. Część drutów jest sztywna, do tego nierówna tak jakby zastygała krzywo zwinięta na szpuli. Lekkie podgrzanie do 50-60 stopni zwiększa elastyczność i wyraźnie ułatwia prowadzenie. Przykład choćby z teraz - Colorfabb Glowfill. W tym kontekście próżnia w ogóle nie ma sensu.

Re: Suszarka do filamentu

: 26 mar 2023, 14:54
autor: majek
Z elastycznością to wręcz jest tak, że mam taki filament PLA, że normalnie jest niedrukowalny - łamie się gdzie popadnie, na szpuli, przy przejściu przez ekstruder...
Ale jak poleży na kaloryferze przed wydrukiem, to póki ciepły to da się nim drukować, a po skończonym wydruku zazwyczaj jest 'brzdęk' i się ułamuje na ekstruderze :pardon:
Wiem, powinienem go wywalić, ale akurat mam tego 4 szpulki i kolory są całkiem fajne - w sam raz na świąteczne duperele czy inne zbieracze kurzu.

Re: Suszarka do filamentu

: 26 mar 2023, 22:21
autor: ostatni_wolny_login
Ja kupiłem Creality dry BOX i jestem zadowolony. Tj widzę różnice w jakości druku (PLA i PETG od fiberlogy). Jeżeli filament wisi w obudowie drukarki jest ok, ale jak wisiał mi luzem na drukarce / leży w nieszczelnych workach warto podsuszyć.
Weżcie tylko pod uwagę, że ja się bawie tym 2 miesiące.
Suszarkę kupiłem, bo PLA zaczęło mi nitkować. Wysuszony filament + zmiany w parametrze druku i problem nitkowania znikł całkowicie.