Prusa MK4

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Prusa MK4

Post autor: morf »

Połączenie obu światów ;)
20230401_173650.jpg
panWiadr0, Andrzej_W, fyme, konradsdev1, dziobu, sagittario, Adinfo, aaannnd
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 6
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Prusa MK4

Post autor: fyme »

A tak całkiem serio to myślicie że warto wyłożyć 1,2 k na nową płytę i wyświetlacz?
W sumie przydałoby się WiFi i bajer w postaci kolorowego wyświetlacza dla samego mania :D

Tak wiem że jest octoprint ale... :problem:
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 358

Re: Prusa MK4

Post autor: Abys »

morf, fyme
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 6
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Prusa MK4

Post autor: arek »

fyme pisze: 01 kwie 2023, 19:52 A tak całkiem serio to myślicie że warto wyłożyć 1,2 k na nową płytę i wyświetlacz?
Jeszcze nie. Dla mnie są pewne momenty gdy to stanie się sensowne:

- gdy w końcu porzucą rozwój firmware 8 bitowego (jeszcze się nie zanosi bo robią wsparcie dla nowych firmware MMU w fw 3.13 ale ogólnie developerzy już mówią, że nie ma zasobów mikrokontrolera (pamięć) by dodawać nowe ficzery itd, że platforma 8bitowa to praktycznie EOL dla nich), a w nowszych firmware 32bit będą ciekawe rzeczy (jak np następny pkt)

- gdy pojawi się firmware dla nowej elektroniki wspierające input shapera i będą zyski w prędkości (z podlinkowanego wyżej filmu wynika, że ma się pojawić fw wersja alpha publiczna z input shaperem za ok miesiąc; inna sprawa, że temat kalibracji MK3.5 jest jeszcze nieokreślony; MK4 będą skalibrowane "fabrycznie" w firmware)

- drukuje się rzeczy po USB i mikrokontroler się nie wyrabia z przyjmowaniem g-code po owym USB powodując problemy (ja akurat druki puszczam z karty sd)

Osobiście to wyświetlacza prawie nie oglądam - puszczam wydruki zdalnie z innego piętra z prusaslicera, podglądam zdalnie w octoprincie, wrzucam pliki g-code po sieci na kartę sd przez sdwire itd. Wycieczek do drukarki oczywiście się nie uniknie... trzeba przygotować choćby (ale mam przygotowaną cały czas więc pierwszy wydruk to tylko "klik").

octoprinta się nie pozbędę nigdy przy prusa MK* bo coś musi mi kamerkę obsługiwać.
fyme, mpk
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Prusa MK4

Post autor: morf »

A jak dla mnie warto, szczegolnie po obejrzeniu filmu od Tomka.
Jest duzy potencjał na ficzery, których nawet jesli teraz nie ma to będą.
fyme
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 6
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Prusa MK4

Post autor: fyme »

Ja, mam zrobione trochę inaczej. Miałem rpi 3b ale się nudził a ja latałem do drukarki tak czy tak. Wolę puszczać druki z karty sd bo raz że często mam powtarzalne druki i wybieram tylko z karty dwa że często drukuję w kolorach na pierwszej warstwie więc i tak muszę być przy drukarce.
Jak doszła druga Prusa to rpi całkiem stracił u mnie sens (albo nie potrafiłem docenić). Finalnie mam dwie kamerki xiaomi żeby sobie drukarki podglądać jak jestem w pracy i dwa gniazdka elektryczne xiaomi tak na wszelki wypadek gdybym musiał awaryjnie wyłączyć drukarkę lub dwie podczas nieobecności. Taka namiastka kontroli ;)
A nowa płyta ciekawi. Nowe funkcje, ficzery, bajery. Wyświetlacz i tak muszę wymienić w jednej z Prus bo pokrętło już lata i czasem robi co chce. Fakt że wyświetlacz u czarnej żaby od ldo kosztuje stówkę ale jak wymieniać to poczekam i wezmę nową wersję.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Prusa MK4

Post autor: JGFTW »

Jakoś nie jestem przekonany co do tej płytki z wyświetlaczem w MK3s. Pewnie input shaping będzie dostosowany do MK4 i prawdopodobnie do MK3.5S i MK3.9, ale każda zmiana dotycząca wibracji względem oryginalnej mk3s spowoduję, że wartości mogą się różnić a nie jest pewne że będziesz mógł samemu skalibrować akcelerometrem (nie wiadomo).
Nie jestem pewny czy ma ogromny potencjał na ficzery, bo przez 5-6 lat od jakich mk3 jest na rynku, dużo już zostało zaimplementowane i raczej dużo więcej z tej konstrukcji wycisnąć się nie uda (nie spodziewam się przełomowych usprawnień, bardziej jakieś pierdoły - chociaż mogę się mylić), szczególnie że to mk4 ma wiele sensorów, których mk3s nie ma i tam faktycznie można je jakoś sprytnie wykorzystać.

Warto pewnie kupić dla tej integracji z Prusa Connect.
fyme pisze: 01 kwie 2023, 21:57 Wyświetlacz i tak muszę wymienić w jednej z Prus bo pokrętło już lata i czasem robi co chce.
Dlaczego nie wymienisz enkodera - kosztuje z 5 zł i wystarczy przelutować.
Sam ostatnio wymieniałem i było mega łatwo, chociaż wydawało mi się że będzie inaczej :)
morf, fyme
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 6
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Prusa MK4

Post autor: fyme »

JGFTW pisze: 02 kwie 2023, 12:01
Dlaczego nie wymienisz enkodera - kosztuje z 5 zł i wystarczy przelutować.
Sam ostatnio wymieniałem i było mega łatwo, chociaż wydawało mi się że będzie inaczej :)
A podrzucisz jakiś link do tego enkodera? Jeśli to nie problem oczywiście. Z lutowaniem sobie bez problemu poradzę
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Prusa MK4

Post autor: JGFTW »

fyme pisze: 02 kwie 2023, 13:37...jakiś link...
Ja brałem ten: https://allegro.pl/oferta/enkoder-30-im ... 0818718616
Oczywiście działa, ale ma krótkie pokrętło i musiałem wydrukować inną gałkę, tych 5mm jednak brakuję.

Proponuję więc coś takiego: https://allegro.pl/oferta/enkoder-30-im ... 9430010346
fyme, Abys
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 6
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Prusa MK4

Post autor: fyme »

Wielkie dzięki. Kupione :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”