Prusa MK4

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa MK4

Post autor: panWiadr0 »

Pjoter pisze: 30 mar 2023, 17:22 No i znowu sprawa że ja bambusa nie kupię bo dla mnie już MK3S+ jest zbyt głośna. A widziałem jak bambus drukuję i ja bym nie wytrzymał w mieszkaniu podczas druku.
Jak wsadzisz w szafkę to da się na niej kwiatka postawić. Ja bym jednak to przemyślał :]
Pjoter, mcxmcx
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 6
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Prusa MK4

Post autor: arek »

Pjoter pisze: 29 mar 2023, 19:39 Ja jestem rozczarowany. Brak TMC2209 to wg mnie największy minus.
Zostali przy TMC2130 bo nowsze - "They have some nice features that the newer drivers lack." ale o co konkretnie chodzi - nie wiadomo.

https://www.reddit.com/r/prusa3d/commen ... t/je626rm/
Poczekam jeszcze na klony od chińczyka i wtedy może kupię kit z myślą o klipperze.
Firmware do MK4 ma mieć wbudowanego input shapera (jak wydadzą wersję z tym bo na razie jest bez tego).
Ten filmik z drukiem benchy w niecałe 20 min na MK4 to właśnie alpha firmware z input shaperem.

Igor pisze: 30 mar 2023, 08:39 Siakoś tak wolę autonomiczne urządzenia.
MK4 nie wymaga niczego zewnętrznego (oprócz prądu, filamentu i dostarczonego na np pendrive g-code). Jest autonomiczna tak samo jak MK3S+.

Całe bajery z prusa connect itd to opcja.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Prusa MK4

Post autor: JGFTW »

To jest ciekawe, że rama jest z wtryskarki ;)
frame-mk4.jpg
Ostatnio zmieniony 30 mar 2023, 18:09 przez JGFTW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 6
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Prusa MK4

Post autor: arek »

Trolinka pisze: 30 mar 2023, 16:08 Prawie 18h MK4 profil speed, 20h sidewinder, 10h bambu :>
Ehem ale MK4 nie ma input shapera obecnie i profile z prusaslicera to odzwierciedlają. To taki produkt gotowy w 4/5. Trzeba poczekać na realne prędkości (i profile slicera) do wydania nowszych firmware z input shaperem.

--

Najlepiej to sobie przeczytać https://blog.prusa3d.com/announcing-ori ... mk4_76585/

Tam jest dużo wyjaśnione co jest, czego nie ma (a będzie), co jest kompatybilne wstecz, a co nie itd.

Na wieczór z kolei:

https://www.youtube.com/watch?v=uJApQiF4V3E

Rama:
"The cut aluminum frame we used so far is now replaced by a brand new die-cast aluminum frame (the translation previously stated “injection-molded” which is not correct). To be more specific: we’re using an aluminum-based alloy that is first injected into a two-part mold. After that, the raw cast frame is cleaned from technological runners and other casting scraps, sandblasted and powder coated."


Nie pisz posta za postem tylko edytuj ostatni.
dziobu
morf
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 193
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 126

Re: Prusa MK4

Post autor: obrms »

JGFTW pisze: 30 mar 2023, 18:03 To jest ciekawe, że rama jest z wtryskarki ;)
To jest w ogóle fenomen, szarpnęli się na zaawansowana technologie wykonywania ramy, a dalej maja część elementów drukowanych :D Pudrowanie syfa.
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Prusa MK4

Post autor: sagittario »

Rama jest z żeliwa czy ZnAlu? :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Prusa MK4

Post autor: dziobu »

Injection Molded Aluminum Frame: The MK3 uses a cut aluminum frame that works just fine, but Prusa has been slowly advancing its manufacturing techniques for a long time. The MK4’s new frame is an injection-molded aluminum-based alloy that is first created with a two-part mold that is then cleaned, sandblasted, and powder coated. It features a classic honeycomb geometry on the back.
https://all3dp.com/1/original-prusa-i3- ... ter-specs/
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Prusa MK4

Post autor: Igor »

Na razie kibicuje przebudowanemu MMU. Może w końcu ta przystawka będzie użyteczna.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Prusa MK4

Post autor: Pjoter »

obrms pisze: 31 mar 2023, 10:46 To jest w ogóle fenomen, szarpnęli się na zaawansowana technologie wykonywania ramy, a dalej maja część elementów drukowanych :D Pudrowanie syfa.
1) DZIALA
2) samu mówili o tym że te części robią reklamę że prusa jest reprapem i sama siebie drukuje itp (czyli reklama)
3) pozwala im na szybkie wprowadzanie poprawek do projektu małym kosztem (brak form wtryskowych)
4) działa i jakość wydrukow jest dobra
5) dziala

Oni sami w którymś filmiku walkowali ten temat.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Prusa MK4

Post autor: sagittario »

Doczytałem o tej ramie. Odlewana ciśnieniowo a nie formowana wtryskowo. All3dp ma lekki błąd bo to znalazłem na Prusie:
Yes, even the frame is different. The cut aluminum frame we used so far is now replaced by a brand new die-cast aluminum frame (the translation previously stated “injection-molded” which is not correct). To be more specific: we’re using an aluminum-based alloy that is first injected into a two-part mold. After that, the raw cast frame is cleaned from technological runners and other casting scraps, sandblasted and powder coated.
Czyli: odlew ciśnieniowy, gradowanie, piaskowanie i malowanie proszkowe na koniec.
dziobu, Marcin Gutek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”