Prusa MK4

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 193
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 126

Re: Prusa MK4

Post autor: obrms »

Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 1) DZIALA
Kosztuje 5k PLN. Zart.
Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 2) samu mówili o tym że te części robią reklamę że prusa jest reprapem i sama siebie drukuje itp (czyli reklama)
No już niedługo. Chcą zmienić licencje.
Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 3) pozwala im na szybkie wprowadzanie poprawek do projektu małym kosztem (brak form wtryskowych)
Kosztuje 5k PLN. Zart.
Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 4) działa i jakość wydrukow jest dobra
5) dziala
Kosztuje 5k PLN. Zart.

Prusa jest jak apple, ma swoich fanbojow.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Prusa MK4

Post autor: dziobu »

A ja sobie tak czytam tu i tam o MK4 - i im bardziej czytam tym bardziej mam wrażenie że jest to po prostu na siłę odgrzany kotlet. Szkoda.
obrms pisze: 31 mar 2023, 11:29Prusa jest jak apple, ma swoich fanbojow.
Fajnie kupić dobry działający sprzęt z którym możesz zrobić cokolwiek. Fajne do zabawy, nauki czy też pracy.
Z MK4 chyba właśnie to poszło się je*ać.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 193
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 126

Re: Prusa MK4

Post autor: obrms »

dziobu pisze: 31 mar 2023, 11:29 mam wrażenie że jest to po prostu na siłę odgrzany kotlet. Szkoda.
To nie wrażenie tylko fakt. To nie jest nowy model. Tylko facelifting, a.k.a. pudrowanie syfa. Nie ma tu nic rewolucyjnego. Niewiele zmieniło się w stosunku do mk3.
dziobu pisze: 31 mar 2023, 11:29 Fajnie kupić dobry działający sprzęt z którym możesz zrobić cokolwiek. Fajne do zabawy, nauki czy też pracy.
Z MK4 chyba właśnie to poszło się je*ać.
Fajnie, pod warunkiem, ze jest wyceniony stosownie do wykorzystywanych technologii, a nie poziomu hype'u nakręcanego przez fanbojow. To miało jest sens jak kosztowało 2,5k, teraz jest multum lepszych urządzeń.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Prusa MK4

Post autor: Igor »

Z częściowym podobieństwem do Jabłkomputerów to była racja. Sprzęt po prostu działający, ze wsparciem, wymagający od usera mniej obycia technicznego niż inne, ze wsparciem, nienajtańszy ale sam policzyłem że mnie nie było stać na Endera więc kupiłem Prusę. I taką Mk3 wciąż można rekomendować w różnych przypadkach.
Różnica była taka, że jak user owego obycia nabrał, to mógł modyfikować/dokładać.
Teraz Prusa "jabłczeje" bardziej.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Prusa MK4

Post autor: Marcin Gutek »

"To nie wrażenie tylko fakt. To nie jest nowy model. Tylko facelifting, a.k.a. pudrowanie syfa. Nie ma tu nic rewolucyjnego. Niewiele zmieniło się w stosunku do mk3."

Że tak wtrącę swoje 5 groszy.... częściowo się zgadzam z kolegą, to nie jest Nowy model drukarki, to facelifting poprzedniego modelu, ale nie zgodzę się że to pudrowanie syfa, poprzedni model nie jest syfem, moim zdaniem dobrym sprzętem, nie stwarzającym problemów w codziennym użytkowaniu. Nie wnikam w parametry płyty głównej, podzespoły, bo to co mam w zupełności mi wystarczy i zapewne conajmniej 60-70% użytkownikom.

Miałem też sprzęt zza wielkiej wody za 2,5 tys...dramat... loteria, wiem jeśli ktoś się zna i potrafi sam zbudować drukarkę na poziomie Prusy za połowę wartości, to szacun, zazdroszczę, ja jednak kupiłem i ponad rok jestem z synem z niej bardzo zadowolony, spełnia oczekiwania w 100%, bezawaryjność wsparcie techniczne i prostota obsługi - jak dla Nas po wcześniejszych przygodach z chińczykiem - LUX

Ale to tylko moje zdanie i pewnie wielu z Was, profesjonalistów druku i dłubania w elektronice może się z nim nie zgadzać, ale jako amator druku, takie mam na to spojrzenie.

NA co dzień bawię się trochę większymi zabawkami CNC i wiem że niezawodność, powtarzalność i wsparcie techniczne są bezcenne.
morf
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Prusa MK4

Post autor: dziobu »

Ale nie zrozumiałeś. Pudrowanie syfa nie oznacza że rozwijają badziew, tylko że poziom nowinek i modyfikacji jest zupełnie nieadekwatny do ceny i czasów w jakich został przedstawiony. To dalej może być dobra drukarka, ale mamy 2023 rok i chwalenie się ~6-7 (?) letnią konstrukcją jest dość średnie, zwłaszcza że nie oferuje ona żadnych rewelacyjnych cudów. No może poza zapowiedziami zmian licencji, co faktycznie będzie tu rewolucją.

Jedni zachwalają Vorona, inni Bambu. Nawet jeśli obie konstrukcje są tylko w połowie tak dobre jak mówią to już wystarczy żeby było warto się nimi zainteresować. Nawet sama Prusa pracuje nad większym modelem z licznymi bajerami i INNĄ KONSTRUKCJĄ - a tu pojawia się staroć po liftingu w sumie nie wnosząca nic nowego dla 95% użytkowników, za to utrudniająca (czy wręcz blokująca) możliwość dowolnych modyfikacji co było dla wielu podstawą wyboru właśnie Prusy. Gdzie tu sens?
obrms
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Prusa MK4

Post autor: Marcin Gutek »

jasne, spoko, ja się cieszę że jest tak duży wybór drukarek na rynku, każdy może dopasować sprzęt do swoich potrzeb, umiejętności i możliwości "grzebania" - modyfikacji, jeśli takie ktoś czuje potrzeby.

Jedni wolą blondynki...inni brunetki... :piwo:
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Prusa MK4

Post autor: sagittario »

Nie chcę bronić modelu biznesowego Prusy ale..
Starają się na pewno coś wprowadzać bo firma bez innowacji nawet jak ma fanów to i tak upadnie. Jeśli faktycznie zamykają oprogramowanie to pewnie dlatego żeby naczelni kopiści świata nie wypuścili czegoś tańszego. A dużo osób na świecie wyda większą kasę bo jeszcze nie maja prusy mk więc wolą mieć nowość niż starą wersję (przyklad-kupowanie telefonów, mało kto chce model sprzed dwóch lat jak jest nowy mimo tego że droższy).
A jak doszło do ceny to... Forma kosztuje, kosztuje jak skurczybyk szczególnie na tak dużą ramę. Do tego kosztuje jak odlew robi firma europejska. Wiem jakie są wyceny bo sam co pewien czas wysyłam znaczne mniejsze elementy i do tego z tworzyw sztucznych. Tą cenę formy i produkcji muszą gdzieś wrzucić. Więc będzie drożej. Z czasem forma się zwróci a odlew zostanie i może w ich obliczeniach wyszło, że taniej z formy niż z cięcia laserem? Marża też robi swoje i te nieszczęsne koszty elektryki, które czechów tez dobijają.
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Prusa MK4

Post autor: Marcin Gutek »

właśnie zastanawia mnie ta rama, a dokładnie z jakiego materiału ją wykonują ? czy to jest odlew ?
jakość wykonania i odciśnięte na powierzchni wypychacze "kółka" charakterystyczne dla tworzywa - jak by wtrysk w formie
Datownik w formie (w jednym z okienek), jakieś drobne znaki....hm, ja bym powiedział że to tworzywo

NA pewno lżejsze aniżeli blacha cięta laserem, po za tym wiem że detale z lasera często nie mają płaskości, szczególnie cięte ze stali "czarnej", arkusze nie są idealnie płaskie, no i trzeba gratować zazwyczaj po cięciu, że o dodatkowych operacjach wiercenia, frezowania itp nie wspomnę

A tu z formy wszystko prawie na gotowo :brawo:
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Prusa MK4

Post autor: dziobu »

Marcin Gutek pisze: 31 mar 2023, 12:39czy to jest odlew ?
Luknij pare postów wcześniej...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”