Strona 1 z 1

Prusa MK4

: 29 mar 2023, 18:55
autor: mcxmcx
Nikt, nic?
https://youtu.be/6iIC-GlxI7Q


Powiem tak, za te pieniądze, szału nie ma.

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 19:16
autor: fyme
Było do przewidzenia że tanio nie będzie

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 19:16
autor: JGFTW
Coś Ci nie wyszło wrzucenie filmiku do posta...


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=6iIC-GlxI7Q


https://www.prusa3d.com/product/origina ... mk4-kit-2/
4.159 PLN za kit do złożenia - cena praktycznie jak za MK3 + inflacja, więc mnie nie dziwi.

Taka prusa ze wszystkimi modyfikacjami jakie były dostępne od kilku lat ;) oczywiście to dobrze, że zebrali to do kupy w MK4 sprzęt całkiem fajny. Ciekawe jednak czy BambuLab P1P zrobi im konkurencję i jak wypada na jej tle, bo jednak te sprzęty są w tym samym segmencie cenowym i kategorii, więc siłą rzeczy będzie się je porównywać.

Niestety ale 32bitowa płytka, ekstruder z przełożeniem i wymienną dyszą zintegrowaną z łącznikiem, lepsze plastiki to nic czym można się podniecać - takie nowości to ja mam w swoich ulepach od jakiegoś czasu.

Ogólnie te zmiany to w porównaniu z MK3s+ są duże, ale ogólnie wypadają jak dla mnie dość blado.

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 19:26
autor: morf
Chyba kupię upgrade, chociaż cena konktetna, chyba lepiej kupić nowego kita

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 19:39
autor: Pjoter
Ja jestem rozczarowany. Brak TMC2209 to wg mnie największy minus. Drukarka nadal będzie głośna. Extruder może lepszy, ale hotend to nowa konstrukcja (przynajmniej kompatybilna z dyszami standardowymi). Jakoś miesiąc temu zdecydowałem że robię najpierw bear upgrade a następnie IDEXa z duetem 3 mini 5+, orbiterem i ekstruderami od TL. Plan bez zmian. IMO upgrade MK3S+ -> MK4 nie ma sensu. Poczekam jeszcze na klony od chińczyka i wtedy może kupię kit z myślą o klipperze. Swoją drogą najciekawsze właśnie jest że Prusa będzie wypuszczać elektronikę na nowej licencji.

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 20:02
autor: cieplok
A to z tymi klonami to moze byc inaczej niz przy MK3S. Józek napisał artykuł o stanie open source w swiecie druku 3D https://blog.prusa3d.com/the-state-of-o ... 023_76659/ Pod koniec pisze o planowanej zmianie licencji na ktorej beda publikowac open sourcowe komponenty i jeden z podpunktów to:
The production of nearly exact 1:1 clones for commercial purposes is not allowed.
Jak to bedzie dokladnie wygladac i jak bedzie szlo z egzekwowaniem tego to czas pokaze

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 20:18
autor: Jarewa
Pjoter pisze: 29 mar 2023, 19:39 Ja jestem rozczarowany. Brak TMC2209 to wg mnie największy minus.

A w czym 2209 jest lepszy od 2130? śmiem twierdzić że nawet 2130 lepszy bo ma SPI.

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 20:22
autor: Pjoter
2209 są cichsze :D

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 20:25
autor: Jarewa
Eee przesadzasz jedyna różnica to moc i interfejs reszta bez zmian i takie same ciche.

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 21:41
autor: Pjoter
Nie no dla mnie jest duża różnica w głośności. 2209 mogę puszczać na noc, 2130 nie. Więc wydruki muszę mieścić w ~16h

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 22:26
autor: panWiadr0
Najtańsza szafka kuchenna i problem z głowy.

Mi sie MK4 podoba.

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 23:37
autor: Pjoter
Kurwa ludzie ja mam 40m2 i mieszkam z fanatyczką roślin doniczkowych. Nie rozciągnę przestrzeni :P

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 23:38
autor: Trolinka
Pjoter pisze: 29 mar 2023, 23:37 Kurwa ludzie ja mam 40m2 i mieszkam z fanatyczką roślin doniczkowych. Nie rozciągnę przestrzeni :P
Zmienić fanatyczkę jak przeszkadza.....:P Żart!

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 23:40
autor: dziobu
Potrzebna mu kochanka z większym mieszkaniem :D

Re: Prusa MK4

: 29 mar 2023, 23:41
autor: Igor
Nie doczytałem albo nie dorozumiałem - zostają przy slocie kart SD czy rezygnują? Chociaż Pendrive zostaje? (oczywiście "out of the box", bez przeróbek). Nie widzi mi się instalacja na PC czegokolwiek poza CADem i slicerem, a już potrzeba pozostawienia chodzącego kompa przez cały czas wydruku, dyskwalifikuje dla mnie drukarkę.
Na razie kupiliśmy drugi gotowy egzemplarz Mk3S+.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 00:08
autor: mcxmcx
Pjoter pisze: 29 mar 2023, 23:37 Kurwa ludzie ja mam 40m2 i mieszkam z fanatyczką roślin doniczkowych. Nie rozciągnę przestrzeni :P
Jak koledzy sugerowali, nie ma powodu żeby się męczyć.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 00:11
autor: dziobu
Igor pisze: 29 mar 2023, 23:41 Nie doczytałem albo nie dorozumiałem - zostają przy slocie kart SD czy rezygnują? Chociaż Pendrive zostaje?
Jeśli dobrze doczytałem to nie ma ani jednego ani drugiego. Pliki wrzucasz przez sieć.
Mnie to zniechęca nawet mimo tego że i tak bym nie kupił :D

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 00:16
autor: JGFTW
Na wyświetlaczu jest taka ikonka USB:
mk4-screen.jpg
(górny prawy koniec nawet wygląda jakby miał wpiętego pendriva)

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 00:16
autor: dziobu
A - jest i klucz wsadzony tylko kiepsko widać.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 08:39
autor: Igor
Siakoś tak wolę autonomiczne urządzenia. Co prawda mam nawet programowalną szlifierkę oscylacyjną z Blutufem ale nie jest jej to konieczne do działania.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 10:16
autor: 1kamil
Igor pisze: 29 mar 2023, 23:41 Nie doczytałem albo nie dorozumiałem - zostają przy slocie kart SD czy rezygnują? Chociaż Pendrive zostaje? (oczywiście "out of the box", bez przeróbek). Nie widzi mi się instalacja na PC czegokolwiek poza CADem i slicerem, a już potrzeba pozostawienia chodzącego kompa przez cały czas wydruku, dyskwalifikuje dla mnie drukarkę.
Na razie kupiliśmy drugi gotowy egzemplarz Mk3S+.
USB tak jak Mini. Myślę, że SD odeszło już w niepamięć.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 12:41
autor: pma_
Igor pisze: 29 mar 2023, 23:41 Nie doczytałem albo nie dorozumiałem - zostają przy slocie kart SD czy rezygnują? Chociaż Pendrive zostaje? (oczywiście "out of the box", bez przeróbek). Nie widzi mi się instalacja na PC czegokolwiek poza CADem i slicerem, a już potrzeba pozostawienia chodzącego kompa przez cały czas wydruku, dyskwalifikuje dla mnie drukarkę.
Po co chcesz więcej instalować? Przecież slicer wysyła bezpośrednio do drukarki.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 13:04
autor: Marcin Gutek
Hejka, ale jak się wysyła bezpośrednio z kompa do drukarki po sieci, to nie trzeba mieć cały czas włączonego kompa przy wydruku, drukarka nie doczytuje na bieżąco programu ?

Mało by to było wygodne, jednak z USB lub z karty bardziej wydaje się praktyczne. Ale jak jest usb to dla mnie LUX

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 13:11
autor: Pjoter
Nie, plik jest raz wysyłany i już siedzi na drukarce. Nie musisz mieć kompa włączonego cały czas. Mam RRF w HEVO i tam wysyłam plik po WiFi i jest to bardzo wygodne, ale nie jest funkcja która by miała mnie przekonać do MK4

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 14:48
autor: morf
Pjoter pisze: 29 mar 2023, 21:41 Nie no dla mnie jest duża różnica w głośności. 2209 mogę puszczać na noc, 2130 nie. Więc wydruki muszę mieścić w ~16h
jak dla mnie to wentylator glownie slychac...


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=tcwrEi_CcME

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 14:52
autor: Trolinka
Raczej telepanie się łóżka słychać :P No to ślizgacz łóżkowy :> Dobrze że mały obiekt bo przy większym łóżko by już nie wyrobiło :>
Gdzieś na blogu było że mają 8k accel.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 15:49
autor: Igor
Mam na karcie detale do których wracam. Po prostu w menu drukarki wybieram z podfolderu, po nazwie lub numerze części, nie łącząc się za każdym razem z komputerem. Na Pendrive mogę mieć tak samo.

Bardziej czekam na upgrade MMU, może w końcu będzie mniej zawodne.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 17:09
autor: Pjoter
morf pisze: 30 mar 2023, 14:48
jak dla mnie to wentylator glownie slychac...
Ja mam wrażenie że obecnie na trybie stealth mam takie same dźwięki/głośność.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 17:12
autor: morf
Jak przyjdzie to zrobie porównanie :)

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 17:16
autor: Trolinka
fyme pisze: 30 mar 2023, 16:38 Jest fajny filmik jak się bambu p1p telepie podczas druku wypełnienia :rotfl:
Także tego ;)
Ja wiem że bambu oh i bambu ah ale czas zweryfikuje a nie dla wszystkich sama prędkość jest priorytetem :smile2:
Ba! Jest filmik jak gość na gąbce ma postawioną i telepie jak pralka z cegłą w środku :P No cush, prędkość = stabilna podstawa.
Skoro mogę mieć tą samą jakość ale 4 x szybciej to dlaczego nie? :> Jest pełno porównań MK3S+ do bambu, i jak nie drukuje z tą samą jakością to nawet lepiej. Tak więc ten tego :P Już nie popadajmy w paranoję że wszyscy z lupami analizują wydruki. Tłucze się jakieś prototypy, mocowania, obudowy ,figurki, zabawki itd. etc. itp. szybkość się przydaje, a jak jeszcze bez straty jakości.....

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 17:34
autor: panWiadr0
Pjoter pisze: 30 mar 2023, 17:22 No i znowu sprawa że ja bambusa nie kupię bo dla mnie już MK3S+ jest zbyt głośna. A widziałem jak bambus drukuję i ja bym nie wytrzymał w mieszkaniu podczas druku.
Jak wsadzisz w szafkę to da się na niej kwiatka postawić. Ja bym jednak to przemyślał :]

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 17:59
autor: arek
Pjoter pisze: 29 mar 2023, 19:39 Ja jestem rozczarowany. Brak TMC2209 to wg mnie największy minus.
Zostali przy TMC2130 bo nowsze - "They have some nice features that the newer drivers lack." ale o co konkretnie chodzi - nie wiadomo.

https://www.reddit.com/r/prusa3d/commen ... t/je626rm/
Poczekam jeszcze na klony od chińczyka i wtedy może kupię kit z myślą o klipperze.
Firmware do MK4 ma mieć wbudowanego input shapera (jak wydadzą wersję z tym bo na razie jest bez tego).
Ten filmik z drukiem benchy w niecałe 20 min na MK4 to właśnie alpha firmware z input shaperem.

Igor pisze: 30 mar 2023, 08:39 Siakoś tak wolę autonomiczne urządzenia.
MK4 nie wymaga niczego zewnętrznego (oprócz prądu, filamentu i dostarczonego na np pendrive g-code). Jest autonomiczna tak samo jak MK3S+.

Całe bajery z prusa connect itd to opcja.

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 18:03
autor: JGFTW
To jest ciekawe, że rama jest z wtryskarki ;)
frame-mk4.jpg

Re: Prusa MK4

: 30 mar 2023, 18:05
autor: arek
Trolinka pisze: 30 mar 2023, 16:08 Prawie 18h MK4 profil speed, 20h sidewinder, 10h bambu :>
Ehem ale MK4 nie ma input shapera obecnie i profile z prusaslicera to odzwierciedlają. To taki produkt gotowy w 4/5. Trzeba poczekać na realne prędkości (i profile slicera) do wydania nowszych firmware z input shaperem.

--

Najlepiej to sobie przeczytać https://blog.prusa3d.com/announcing-ori ... mk4_76585/

Tam jest dużo wyjaśnione co jest, czego nie ma (a będzie), co jest kompatybilne wstecz, a co nie itd.

Na wieczór z kolei:

https://www.youtube.com/watch?v=uJApQiF4V3E

Rama:
"The cut aluminum frame we used so far is now replaced by a brand new die-cast aluminum frame (the translation previously stated “injection-molded” which is not correct). To be more specific: we’re using an aluminum-based alloy that is first injected into a two-part mold. After that, the raw cast frame is cleaned from technological runners and other casting scraps, sandblasted and powder coated."


Nie pisz posta za postem tylko edytuj ostatni.
dziobu

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 10:46
autor: obrms
JGFTW pisze: 30 mar 2023, 18:03 To jest ciekawe, że rama jest z wtryskarki ;)
To jest w ogóle fenomen, szarpnęli się na zaawansowana technologie wykonywania ramy, a dalej maja część elementów drukowanych :D Pudrowanie syfa.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 10:58
autor: sagittario
Rama jest z żeliwa czy ZnAlu? :)

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:07
autor: dziobu
Injection Molded Aluminum Frame: The MK3 uses a cut aluminum frame that works just fine, but Prusa has been slowly advancing its manufacturing techniques for a long time. The MK4’s new frame is an injection-molded aluminum-based alloy that is first created with a two-part mold that is then cleaned, sandblasted, and powder coated. It features a classic honeycomb geometry on the back.
https://all3dp.com/1/original-prusa-i3- ... ter-specs/

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:12
autor: Igor
Na razie kibicuje przebudowanemu MMU. Może w końcu ta przystawka będzie użyteczna.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:19
autor: Pjoter
obrms pisze: 31 mar 2023, 10:46 To jest w ogóle fenomen, szarpnęli się na zaawansowana technologie wykonywania ramy, a dalej maja część elementów drukowanych :D Pudrowanie syfa.
1) DZIALA
2) samu mówili o tym że te części robią reklamę że prusa jest reprapem i sama siebie drukuje itp (czyli reklama)
3) pozwala im na szybkie wprowadzanie poprawek do projektu małym kosztem (brak form wtryskowych)
4) działa i jakość wydrukow jest dobra
5) dziala

Oni sami w którymś filmiku walkowali ten temat.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:22
autor: sagittario
Doczytałem o tej ramie. Odlewana ciśnieniowo a nie formowana wtryskowo. All3dp ma lekki błąd bo to znalazłem na Prusie:
Yes, even the frame is different. The cut aluminum frame we used so far is now replaced by a brand new die-cast aluminum frame (the translation previously stated “injection-molded” which is not correct). To be more specific: we’re using an aluminum-based alloy that is first injected into a two-part mold. After that, the raw cast frame is cleaned from technological runners and other casting scraps, sandblasted and powder coated.
Czyli: odlew ciśnieniowy, gradowanie, piaskowanie i malowanie proszkowe na koniec.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:29
autor: obrms
Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 1) DZIALA
Kosztuje 5k PLN. Zart.
Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 2) samu mówili o tym że te części robią reklamę że prusa jest reprapem i sama siebie drukuje itp (czyli reklama)
No już niedługo. Chcą zmienić licencje.
Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 3) pozwala im na szybkie wprowadzanie poprawek do projektu małym kosztem (brak form wtryskowych)
Kosztuje 5k PLN. Zart.
Pjoter pisze: 31 mar 2023, 11:19 4) działa i jakość wydrukow jest dobra
5) dziala
Kosztuje 5k PLN. Zart.

Prusa jest jak apple, ma swoich fanbojow.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:29
autor: dziobu
A ja sobie tak czytam tu i tam o MK4 - i im bardziej czytam tym bardziej mam wrażenie że jest to po prostu na siłę odgrzany kotlet. Szkoda.
obrms pisze: 31 mar 2023, 11:29Prusa jest jak apple, ma swoich fanbojow.
Fajnie kupić dobry działający sprzęt z którym możesz zrobić cokolwiek. Fajne do zabawy, nauki czy też pracy.
Z MK4 chyba właśnie to poszło się je*ać.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:31
autor: obrms
dziobu pisze: 31 mar 2023, 11:29 mam wrażenie że jest to po prostu na siłę odgrzany kotlet. Szkoda.
To nie wrażenie tylko fakt. To nie jest nowy model. Tylko facelifting, a.k.a. pudrowanie syfa. Nie ma tu nic rewolucyjnego. Niewiele zmieniło się w stosunku do mk3.
dziobu pisze: 31 mar 2023, 11:29 Fajnie kupić dobry działający sprzęt z którym możesz zrobić cokolwiek. Fajne do zabawy, nauki czy też pracy.
Z MK4 chyba właśnie to poszło się je*ać.
Fajnie, pod warunkiem, ze jest wyceniony stosownie do wykorzystywanych technologii, a nie poziomu hype'u nakręcanego przez fanbojow. To miało jest sens jak kosztowało 2,5k, teraz jest multum lepszych urządzeń.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:44
autor: Igor
Z częściowym podobieństwem do Jabłkomputerów to była racja. Sprzęt po prostu działający, ze wsparciem, wymagający od usera mniej obycia technicznego niż inne, ze wsparciem, nienajtańszy ale sam policzyłem że mnie nie było stać na Endera więc kupiłem Prusę. I taką Mk3 wciąż można rekomendować w różnych przypadkach.
Różnica była taka, że jak user owego obycia nabrał, to mógł modyfikować/dokładać.
Teraz Prusa "jabłczeje" bardziej.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 11:48
autor: Marcin Gutek
"To nie wrażenie tylko fakt. To nie jest nowy model. Tylko facelifting, a.k.a. pudrowanie syfa. Nie ma tu nic rewolucyjnego. Niewiele zmieniło się w stosunku do mk3."

Że tak wtrącę swoje 5 groszy.... częściowo się zgadzam z kolegą, to nie jest Nowy model drukarki, to facelifting poprzedniego modelu, ale nie zgodzę się że to pudrowanie syfa, poprzedni model nie jest syfem, moim zdaniem dobrym sprzętem, nie stwarzającym problemów w codziennym użytkowaniu. Nie wnikam w parametry płyty głównej, podzespoły, bo to co mam w zupełności mi wystarczy i zapewne conajmniej 60-70% użytkownikom.

Miałem też sprzęt zza wielkiej wody za 2,5 tys...dramat... loteria, wiem jeśli ktoś się zna i potrafi sam zbudować drukarkę na poziomie Prusy za połowę wartości, to szacun, zazdroszczę, ja jednak kupiłem i ponad rok jestem z synem z niej bardzo zadowolony, spełnia oczekiwania w 100%, bezawaryjność wsparcie techniczne i prostota obsługi - jak dla Nas po wcześniejszych przygodach z chińczykiem - LUX

Ale to tylko moje zdanie i pewnie wielu z Was, profesjonalistów druku i dłubania w elektronice może się z nim nie zgadzać, ale jako amator druku, takie mam na to spojrzenie.

NA co dzień bawię się trochę większymi zabawkami CNC i wiem że niezawodność, powtarzalność i wsparcie techniczne są bezcenne.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 12:09
autor: dziobu
Ale nie zrozumiałeś. Pudrowanie syfa nie oznacza że rozwijają badziew, tylko że poziom nowinek i modyfikacji jest zupełnie nieadekwatny do ceny i czasów w jakich został przedstawiony. To dalej może być dobra drukarka, ale mamy 2023 rok i chwalenie się ~6-7 (?) letnią konstrukcją jest dość średnie, zwłaszcza że nie oferuje ona żadnych rewelacyjnych cudów. No może poza zapowiedziami zmian licencji, co faktycznie będzie tu rewolucją.

Jedni zachwalają Vorona, inni Bambu. Nawet jeśli obie konstrukcje są tylko w połowie tak dobre jak mówią to już wystarczy żeby było warto się nimi zainteresować. Nawet sama Prusa pracuje nad większym modelem z licznymi bajerami i INNĄ KONSTRUKCJĄ - a tu pojawia się staroć po liftingu w sumie nie wnosząca nic nowego dla 95% użytkowników, za to utrudniająca (czy wręcz blokująca) możliwość dowolnych modyfikacji co było dla wielu podstawą wyboru właśnie Prusy. Gdzie tu sens?

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 12:25
autor: Marcin Gutek
jasne, spoko, ja się cieszę że jest tak duży wybór drukarek na rynku, każdy może dopasować sprzęt do swoich potrzeb, umiejętności i możliwości "grzebania" - modyfikacji, jeśli takie ktoś czuje potrzeby.

Jedni wolą blondynki...inni brunetki... :piwo:

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 12:27
autor: sagittario
Nie chcę bronić modelu biznesowego Prusy ale..
Starają się na pewno coś wprowadzać bo firma bez innowacji nawet jak ma fanów to i tak upadnie. Jeśli faktycznie zamykają oprogramowanie to pewnie dlatego żeby naczelni kopiści świata nie wypuścili czegoś tańszego. A dużo osób na świecie wyda większą kasę bo jeszcze nie maja prusy mk więc wolą mieć nowość niż starą wersję (przyklad-kupowanie telefonów, mało kto chce model sprzed dwóch lat jak jest nowy mimo tego że droższy).
A jak doszło do ceny to... Forma kosztuje, kosztuje jak skurczybyk szczególnie na tak dużą ramę. Do tego kosztuje jak odlew robi firma europejska. Wiem jakie są wyceny bo sam co pewien czas wysyłam znaczne mniejsze elementy i do tego z tworzyw sztucznych. Tą cenę formy i produkcji muszą gdzieś wrzucić. Więc będzie drożej. Z czasem forma się zwróci a odlew zostanie i może w ich obliczeniach wyszło, że taniej z formy niż z cięcia laserem? Marża też robi swoje i te nieszczęsne koszty elektryki, które czechów tez dobijają.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 12:39
autor: Marcin Gutek
właśnie zastanawia mnie ta rama, a dokładnie z jakiego materiału ją wykonują ? czy to jest odlew ?
jakość wykonania i odciśnięte na powierzchni wypychacze "kółka" charakterystyczne dla tworzywa - jak by wtrysk w formie
Datownik w formie (w jednym z okienek), jakieś drobne znaki....hm, ja bym powiedział że to tworzywo

NA pewno lżejsze aniżeli blacha cięta laserem, po za tym wiem że detale z lasera często nie mają płaskości, szczególnie cięte ze stali "czarnej", arkusze nie są idealnie płaskie, no i trzeba gratować zazwyczaj po cięciu, że o dodatkowych operacjach wiercenia, frezowania itp nie wspomnę

A tu z formy wszystko prawie na gotowo :brawo:

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 12:47
autor: dziobu
Marcin Gutek pisze: 31 mar 2023, 12:39czy to jest odlew ?
Luknij pare postów wcześniej...

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 12:57
autor: Trolinka
Tylko że apple się popsuło, a Prusa (jeszcze?) nie. Za Jobsa płaciło się więcej za jakość, soft, sprzęt i było się pewnym perfect działania. To by było w porządku. Teraz sprzęt kuluje (lata z klawiaturą padająca, matryce kurzące się do dziś itd. etc. itp.. Soft też potrafią zapodać firmware który uwala wifi np.
Prusa podobnie, płaciliśmy więcej za dopracowanie, za jakość, za user friendly etc. Tyle że.....sporo czasu temu pojawiły się konstrukcje które w sumie nie odbiegały od Prusy, drukowały tak samo a nawet lepiej tylko w niższej cenie. Tak, nikt nie oferował i nie oferuje takiego supportu jak Prusa, tylko ....czy ja mam mieć wypasiony support czy sprzęt który nie wymaga tego supportu 24/7 ?
Na razie są chyba jeszcze niezawodni i pewnie jak stare apple. Może i przyspali i te sprzęty powinny wyjść dużo wcześniej, bo teraz na starcie są już troszkę stare. Ale nadal to stabilność (okaże się jak trafią na rynek).

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 12:59
autor: morf
Tak realnie to mysle ze wszystko wynika poniekąd z tego co musieli ogarąć do modelu XL, czyli aktualizacja elektroniki softu itp.
Skoro mieli to juz "na gotowo" to koszta dointegrowania tego do konstrukcji bramowej były zapewne sosunkowo niskie.

Osobiście nie widze problemu w odświeżeniu modelu MK3 w formie MK4. Uwazam ze sporo tu zmian, i jest to zdecydowanie ewolucja a nie rewolucja. Skoro od lat konstrukcja drukuje b.poprawnie i powtarzalnie i nadal (pomimo rzekomo przestażałej konstrukcji - aczkolwiek ja mam obecnie 2 bramówki i zortraxa m300+ i uwazam ze to zortax jest mega toporny) jest uzywana wzor w benchmarkach jakości wydruków, to chyba to słuszna droga.

"Pudrowanie syfa"? Jeeezzz ludzie ale uwazam ze troche szacunku do pracy innych sie nalezy, mk3 to ten "syf"? Wg mnie to jedna z najlepszych drukarek ostatnich lat, a na pewno taka, która wniosła b.duzo do sektora druku3d.
Syfem moze byc to ze kupujac niewiele tansze "kity/podróbki" mk3 od chinczyka wiekszosc ludzi trafiala tu na forum z problemami i np bananowym stołem.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 13:49
autor: dziobu
morf pisze: 31 mar 2023, 12:59Wg mnie to jedna z najlepszych drukarek ostatnich lat, a na pewno taka, która wniosła b.duzo do sektora druku3d.
Bo jest jedną z najlepszych i dużo zmieniła, ale to nie lek na raka. Ford model "T" też wiele zmienił w świecie motoryzacji, co nie znaczy że trzeba go teraz lifotwać co 5 lat. Utrzymanie się na szczycie wymaga jednak pewnego wysiłku gdyż w tej branży jest konkurencja.


btw.
Glapa mówił że jest super, więc idzie kryzys. Czyli liczmy kasę. To może tak na chłodno pokażę kilka liczb:
ze strony Prusy: MK4 to 5599zł brutto. Obudowa do niej - 1699zł brutto.
Czyli 7298zł brutto za MK4 w komorze.

Porównywalny chiński, tymczasowo znienawidzony na forum odpowiednik: Bambu X1C bez AMS - 1129EUR netto, czyli na dziś - 6490zł brutto.
(MMU/AMS do obu kosztują podobnie, choć druga pozycja ma większe możliwości rozbudowy)

W czym problem? Poza marką Prusa nie oferuje tu nic... Tak liczyłem że wypuszczą model XL żeby to miało ręce i nogi - a zamiast tego mamy MK4.
Nie będę wymieniał o co chodzi, ale znienawidzony chińczyk - jest tańszy, szybszy i mniejszy przy większym polu roboczym. To tak na wstępie.

Załóżmy teraz że ktoś pyta mnie - co kupić. Jak pół roku temu mogłem śmiało powiedzieć MK3 tak teraz...dalej mogę powiedzieć MK3S+. Cenowo to i tak już górna półka tego co większość niezorientowanych hobbystów może wyłożyć a dopłacanie 1k zł za bajery nie wydaje mi się rozsądną opcją.

Ale to tylko moje zdanie.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 13:56
autor: morf
Ok ale przecież XL jest już prawie w wysyłce, najpierw wersja single extruder a pod koniec czerwca multi.

Czekamy na XL w firmie (zamowiona na preorderze), ale do domu takiego kloca bym nie wzial, tak samo jak wspomniane X1C, fajne ale jednak duze.

Kazdy ma inne potrzeby i piękne jest to ze sa już rozne produkty "z półki" lub reprapy w zaleznosci od potrzeb. Jeszcze pare lat temu to sobie mozna było co najwyzej ze sklejki zlepic X3D XL :)

PS. Poza tym Mk4 kit kosztuje 4159 zł na chwile obecna, oczywiscie nie negująć ze kwota jest wysoka.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 14:30
autor: dziobu
morf pisze: 31 mar 2023, 13:56Ok ale przecież XL jest już prawie w wysyłce, najpierw wersja single extruder a pod koniec czerwca multi.
"Wysyłka w pełni zmontowanych drukarek z jedną głowicą narzędziową już się rozpoczęła. Wysyłka drukrek częściowo zmontowanych i z wieloma głowicami rozpocznie się w maju 2023 roku. Nowe zamówienia będą realizowane pod koniec 2023 roku."

Czyli jak bym chciał kupić to najwcześniej dostanę pod koniec roku. Mamy prawie kwiecień.
No i dalej nie wiem czy warto zapłacić 2* Bambu (!!!) za 5 niezależnych głowic bo to jedyna opcja która by mnie tu interesowała. Dowiem się jak trafią do ludzi, czyli mogę mieć Prusę XL potencjalnie za rok. Bambu - w przyszłym tygodniu.
Technicznie - Prusy w tej chwili zwyczajnie nie ma.
morf pisze: 31 mar 2023, 13:56Czekamy na XL w firmie (zamowiona na preorderze), ale do domu takiego kloca bym nie wzial, tak samo jak wspomniane X1C, fajne ale jednak duze.
I w tym rzecz - to nie jest duże. Tak samo jak Zmorph, choć wygląda zgrabnie - jest ogromny; tj jest większy niż Climber który drukuje dwiema głowicami (!!!) na tym samym stole (dosłownie tym samym - zamontowałem w nim stół ze Zmorpha). To jedna z wad konstrukcji bramowej; a wiem co mówię - mam przecież krowę z półmetrowym stołem :D

I kilka liczb:
X1C: 389×389×457mm
MK4: 500×550×400 mm

ciekawostka:
Climber: 380×430×550 mm (ze wszystkimi częściami wystającymi po bokach; od góry - z kablami, bez całej komory)

morf pisze: 31 mar 2023, 13:56PS. Poza tym Mk4 kit kosztuje 799 USD + wysyłka co da z wysyłką pewnie jakies 3500zł
A P1P to ~3700k zł. Złożona.


Prusa zrobiła się po prostu droga. Czy to wina ich podejścia, modelu biznesowego czy kosztów pracy w UE - nie wiem.
Dla jasności - nie chcę jechać po Prusie, ale zwyczajnie jako konsument ich rozwój odbieram dość średnio. Dochodzi do tego dostępność, której nie ma (*1).


(*1) Zanim mnie wywalili odszedłem z uczelni to pamiętam że na podstawach marketingu czy czymś takim tłumaczyli że wchodząc na rynek trzeba mieć produkt. Fizycznie, na półce. Reklamujesz, jest nowość, robisz szum - przychodzi napalony klient i może go kupić. Od ręki. Tu mamy Prusę - MK4 (nowość, huraaa): "Czas dostawy 6–7 tygodni" (kit - "powiadom o dostępności"). Jedziem dalej - XL: koniec roku, chyba że zamówiłeś kota w worku i czekasz już na niego parę miesięcy.
Jak dla mnie jest to trochę zniechęcające; a już nie trochę a całkiem jak sobie przypomnę że z poprzednimi drukarkami było to samo.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 15:07
autor: morf
Z dostępnoscią oczywiscie masz racje, tak samo bylo i z poprzednimi m.in Mk3 czy mini i słynne "shipping tables".
Odnosnie "produktu fizycznego na półce" to niestety juz nie jest prawda, od wielu lat rynek toczy choroba pod tytułem "najpierw marketing a potem jesli chwyci to bedziemy robic produkt". W kazdej branzy od IT poczynająć. Najczesciej to pierwsi klienci sponsorują ew produkt.

Ot taki kickstarter w ujęciu makro. I chociaz mnie to wyjatkowo denerwuje, spotykam się z takim podejsciem wyjątkowo często obecnie.
Ale to temat na dlugie wieczory :)

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 15:21
autor: dziobu
To nie rynek toczy ta choroba, tylko kickstartera. I to nie choroba a sposób na start. Rzadko widuję preordery (chodzi o inne źródła niż kickstarter), a jeśli już są to zamykają się w miesiącu albo mniej. Tak jakby zaczynali sprzedawać produkty które właśnie wypłynęły w kontenerze z HK.

Jeśli duża firma tak robi to albo sama nie wie czego chce albo zwyczajnie stoi nad przepaścią. Szkoda.
Czyli MK4 jest, choć jej nie ma, ale jak będzie za 2-3 miesiące to będzie rozwojowo w plecy o jeszcze ten okres. To jej chyba nie pomoże. Dobrze że przynajmniej MK3S+ mają na stanie.

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 15:28
autor: morf
Mam troche inne zdanie, ale to pewnie zalezy od segmentu/branzy, po ostatnich "swiatowych" targach kolejny raz mialem wrazenie ze "wszyscy wszystko mają". Problem ze jak dopytasz konkretniej to tylko na slajdach. Jak wiadomo "slajd wszystko przyjmie".
Mniejsza o to - chyba trzeba posprzatac znów ten wątek i pozostaje czekac na dostawe :)

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 15:30
autor: Trolinka
To są po prostu chaotyczne ruchy stąd i dostępność kuleje. W sensie było fajnie całe lata, marka robi swoje, kasa płynie i tak sobie spokojnie żyjemy.
Aż tu nagle wyskakują jakieś Flsuny, Ankery, Bambusy, klippery, nowoczesne, z bajerami, szybkie. I jak wcześniej kupić mk3s+ nigdy nie było na stanie, zawsze kolejka, 4-5 tygodni czekania, tak ostatnimi czasy....masowo dostępne od ręki. Spadła sprzedaż trzeba działać. Powoli sobie tam coś dłubaliśmy nowego na spokojnie to włączamy turbo mode. XL tuż przed pierwszymi wysyłkami szybko profile wzmacniane i inne poprawki = produkt jeszcze nie był do końca gotowy. Podliftujemy na szybko mk3 żeby mieć produkt dla mas tani. Ruszamy że sprzedażą później się dorobi to co miało być w sofcie. Ważne żeby coś już było i nie przespać za bardzo. Stąd ten chaos , priorytet to jakość po czym....pierwszy film damy ze benchy robimy w 20 minut.
Życzę im jak najlepiej, żeby sobie tym w kolano nie strzelili i mk4 czy xl były niezawodne bez problemów pośpiechu wydania. I niech się nie zapędzą z tymi blokadami klonowania czy zmian w licencjach.
Bo firma jest super, gdyby nie oni bylibyśmy daleko w tyle jeszcze :>

Re: Prusa MK4

: 31 mar 2023, 15:35
autor: Igor
dziobu pisze: 31 mar 2023, 12:09 możliwość dowolnych modyfikacji co było dla wielu podstawą wyboru właśnie Prusy. Gdzie tu sens?
Nielicha grupa wybrała Prusę podobnego powodu. Ten sprzęt można modzić ale - co ważniejsze - nie trzeba. Równie dobrze można go wyjąć z pudełka, "lać i jeździć" (tzn zmieniać filament i drukować), ewentulanie w jedno popołudnie poskładać a potem lać i jeździć. I w razie czego zadzwonić do serwisu. Otrzymać zapasowy wentylator, zamontować i dalej topić plastik. Mk4 ma szansę zdobyć userów o podobnym podejściu. Sprawdzone, w dodatku po lifcie, od firmy "z tradycją". Nie potrzebuję wodotrysków - biorę.
Jeszcze jak poczytają że z konkurencją są jakieś problemy (niechby i drobne), że na części muszą czekać tygodniami, że wsparcie "żodne", to spojrzenie się utrwali.

Re: Prusa MK4

: 01 kwie 2023, 17:37
autor: morf
Połączenie obu światów ;)
20230401_173650.jpg

Re: Prusa MK4

: 01 kwie 2023, 19:52
autor: fyme
A tak całkiem serio to myślicie że warto wyłożyć 1,2 k na nową płytę i wyświetlacz?
W sumie przydałoby się WiFi i bajer w postaci kolorowego wyświetlacza dla samego mania :D

Tak wiem że jest octoprint ale... :problem:

Re: Prusa MK4

: 01 kwie 2023, 20:50
autor: Abys

Re: Prusa MK4

: 01 kwie 2023, 21:22
autor: arek
fyme pisze: 01 kwie 2023, 19:52 A tak całkiem serio to myślicie że warto wyłożyć 1,2 k na nową płytę i wyświetlacz?
Jeszcze nie. Dla mnie są pewne momenty gdy to stanie się sensowne:

- gdy w końcu porzucą rozwój firmware 8 bitowego (jeszcze się nie zanosi bo robią wsparcie dla nowych firmware MMU w fw 3.13 ale ogólnie developerzy już mówią, że nie ma zasobów mikrokontrolera (pamięć) by dodawać nowe ficzery itd, że platforma 8bitowa to praktycznie EOL dla nich), a w nowszych firmware 32bit będą ciekawe rzeczy (jak np następny pkt)

- gdy pojawi się firmware dla nowej elektroniki wspierające input shapera i będą zyski w prędkości (z podlinkowanego wyżej filmu wynika, że ma się pojawić fw wersja alpha publiczna z input shaperem za ok miesiąc; inna sprawa, że temat kalibracji MK3.5 jest jeszcze nieokreślony; MK4 będą skalibrowane "fabrycznie" w firmware)

- drukuje się rzeczy po USB i mikrokontroler się nie wyrabia z przyjmowaniem g-code po owym USB powodując problemy (ja akurat druki puszczam z karty sd)

Osobiście to wyświetlacza prawie nie oglądam - puszczam wydruki zdalnie z innego piętra z prusaslicera, podglądam zdalnie w octoprincie, wrzucam pliki g-code po sieci na kartę sd przez sdwire itd. Wycieczek do drukarki oczywiście się nie uniknie... trzeba przygotować choćby (ale mam przygotowaną cały czas więc pierwszy wydruk to tylko "klik").

octoprinta się nie pozbędę nigdy przy prusa MK* bo coś musi mi kamerkę obsługiwać.

Re: Prusa MK4

: 01 kwie 2023, 21:25
autor: morf
A jak dla mnie warto, szczegolnie po obejrzeniu filmu od Tomka.
Jest duzy potencjał na ficzery, których nawet jesli teraz nie ma to będą.

Re: Prusa MK4

: 01 kwie 2023, 21:57
autor: fyme
Ja, mam zrobione trochę inaczej. Miałem rpi 3b ale się nudził a ja latałem do drukarki tak czy tak. Wolę puszczać druki z karty sd bo raz że często mam powtarzalne druki i wybieram tylko z karty dwa że często drukuję w kolorach na pierwszej warstwie więc i tak muszę być przy drukarce.
Jak doszła druga Prusa to rpi całkiem stracił u mnie sens (albo nie potrafiłem docenić). Finalnie mam dwie kamerki xiaomi żeby sobie drukarki podglądać jak jestem w pracy i dwa gniazdka elektryczne xiaomi tak na wszelki wypadek gdybym musiał awaryjnie wyłączyć drukarkę lub dwie podczas nieobecności. Taka namiastka kontroli ;)
A nowa płyta ciekawi. Nowe funkcje, ficzery, bajery. Wyświetlacz i tak muszę wymienić w jednej z Prus bo pokrętło już lata i czasem robi co chce. Fakt że wyświetlacz u czarnej żaby od ldo kosztuje stówkę ale jak wymieniać to poczekam i wezmę nową wersję.

Re: Prusa MK4

: 02 kwie 2023, 12:01
autor: JGFTW
Jakoś nie jestem przekonany co do tej płytki z wyświetlaczem w MK3s. Pewnie input shaping będzie dostosowany do MK4 i prawdopodobnie do MK3.5S i MK3.9, ale każda zmiana dotycząca wibracji względem oryginalnej mk3s spowoduję, że wartości mogą się różnić a nie jest pewne że będziesz mógł samemu skalibrować akcelerometrem (nie wiadomo).
Nie jestem pewny czy ma ogromny potencjał na ficzery, bo przez 5-6 lat od jakich mk3 jest na rynku, dużo już zostało zaimplementowane i raczej dużo więcej z tej konstrukcji wycisnąć się nie uda (nie spodziewam się przełomowych usprawnień, bardziej jakieś pierdoły - chociaż mogę się mylić), szczególnie że to mk4 ma wiele sensorów, których mk3s nie ma i tam faktycznie można je jakoś sprytnie wykorzystać.

Warto pewnie kupić dla tej integracji z Prusa Connect.
fyme pisze: 01 kwie 2023, 21:57 Wyświetlacz i tak muszę wymienić w jednej z Prus bo pokrętło już lata i czasem robi co chce.
Dlaczego nie wymienisz enkodera - kosztuje z 5 zł i wystarczy przelutować.
Sam ostatnio wymieniałem i było mega łatwo, chociaż wydawało mi się że będzie inaczej :)

Re: Prusa MK4

: 02 kwie 2023, 13:37
autor: fyme
JGFTW pisze: 02 kwie 2023, 12:01
Dlaczego nie wymienisz enkodera - kosztuje z 5 zł i wystarczy przelutować.
Sam ostatnio wymieniałem i było mega łatwo, chociaż wydawało mi się że będzie inaczej :)
A podrzucisz jakiś link do tego enkodera? Jeśli to nie problem oczywiście. Z lutowaniem sobie bez problemu poradzę

Re: Prusa MK4

: 02 kwie 2023, 13:54
autor: JGFTW
fyme pisze: 02 kwie 2023, 13:37...jakiś link...
Ja brałem ten: https://allegro.pl/oferta/enkoder-30-im ... 0818718616
Oczywiście działa, ale ma krótkie pokrętło i musiałem wydrukować inną gałkę, tych 5mm jednak brakuję.

Proponuję więc coś takiego: https://allegro.pl/oferta/enkoder-30-im ... 9430010346

Re: Prusa MK4

: 02 kwie 2023, 14:37
autor: fyme
Wielkie dzięki. Kupione :D

Re: Prusa MK4

: 02 kwie 2023, 19:19
autor: Pjoter

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=F7ETSVu04ao
IMO najciekawsze rzeczy - extruder i hotend są opensource. Load cell zbiera masę informacji na temat tego co się aktywnie dzieje podczas druku (siła z jaką ekstruder pcha filament, siła z jaką hotend naciska na wydruk itp) co pozwoli na wykrycie np. clogu. Ale tak jak i input shaping - nie mają jeszcze implementacji w FW. Wygląda na to że ja najszybciej zainteresuję się MK5 (za 10 lat), jak już będą te ficzery w FW :D

Re: Prusa MK4

: 03 kwie 2023, 08:52
autor: Rozarh
fyme pisze: 01 kwie 2023, 21:57 Ja, mam zrobione trochę inaczej. Miałem rpi 3b ale się nudził a ja latałem do drukarki tak czy tak. Wolę puszczać druki z karty sd bo raz że często mam powtarzalne druki i wybieram tylko z karty dwa że często drukuję w kolorach na pierwszej warstwie więc i tak muszę być przy drukarce.
Jak doszła druga Prusa to rpi całkiem stracił u mnie sens (albo nie potrafiłem docenić). Finalnie mam dwie kamerki xiaomi żeby sobie drukarki podglądać jak jestem w pracy i dwa gniazdka elektryczne xiaomi tak na wszelki wypadek gdybym musiał awaryjnie wyłączyć drukarkę lub dwie podczas nieobecności. Taka namiastka kontroli ;)
A nie brałeś pod uwagę na tej malince zapodać Repetier Server?
Dla identycznych lub podobnych drukarek jest całkiem niezły - każdą z nich dodajesz osobno, potem masz zbiór projektów a w nich pliki gcode. I jeszcze kamerki można dodać i timelapsy robić - ale to już w płatnej wersji.
Cena licencji jest śmiesznie niska - bo płacimy raz i mamy do końca życia (nie wiem czyjego ;) )
Tu porównanie wersji: https://www.repetier-server.com/version-comparison/
Mam płatną, używam, nie narzekam ;)

Re: Prusa MK4

: 03 kwie 2023, 09:06
autor: fyme
No nie brałem z czystej niewiedzy że jedt taki twór. A byłoby jak znalazł bo drukuję na obu prusach z tych samych g-code.
Dzięki.

Re: Prusa MK4

: 03 kwie 2023, 09:53
autor: Igor
Rozarh pisze: 03 kwie 2023, 08:52 Cena licencji jest śmiesznie niska - bo płacimy raz i mamy do końca życia (nie wiem czyjego ;) )
Jeśli do uruchomienia (czy choćby instalacji) produktu jest potrzebny kontakt z serwerem licencji utrzymywanym przez producenta softu - to do końca zaplanowanego przez producenta, cyklu życia produktu. Np do przyszłego miesiąca lub kolejnej wersji.

Re: Prusa MK4

: 18 kwie 2023, 17:50
autor: arek
Pojawiła się dysza do MK4... kosztuje więcej niż dysza E3D Revo. Dużo więcej jeśli chce się mieć zbliżenie szybką wymianę jak w Revo bo trzeba jeszcze doliczyć heat block, termistor i grzałkę.

https://www.prusa3d.com/product/prusa-n ... s-0-25-mm/