Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
etet100
Postów w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: etet100 »

Firma 3D Qidi Tech ze swoimi drukarkami 3 generacji wydaje się dołączać do wyścigu rozpoczętego przez Bambu Lab. Posiada ona wiele cech wspólnych z drukarkami Bambu Lab, jak struktura CoreXY, prowadnice oparte o włókno węglowe, mechanizm input shaping, podobny ekstruder. Wspomniana struktura CoreXY, zmniejszająca bezwładność ruchu i poprawia prędkość drukowania. Ta struktura w połączeniu z cichym napędem TMC2209 sprawia, że drukarka produkuje mniej hałasu, co czyni ją cichszą opcją niż niektóre z jej konkurentów.

Drukarka ma wysoki współczynnik przepływu wynoszący 35mm³/s, co przyczynia się do jej szybkości drukowania do 600mm/s. Sprawia to, że jest jedną z najszybszych drukarek dostępnych obecnie na rynku.

Drukarka jest wyposażona w 2 komplety hot-endów - dyszy ze stopu miedzi oraz dyszy ze stali hartowanej, z których każda może drukować w maksymalnej temperaturze 350℃. Dysza miedziana oferuje lepszą przewodność cieplną, podczas gdy dysza ze stali hartowanej jest bardziej odpowiednia dla materiałów technicznych/abrazyjnych i ma dłuższą żywotność.

Dodatkowo, drukarka posiada kontrolowaną komorę temperaturową oraz dodatkową suszarkę do filamentu. Wbudowana grzałka pozwala osiągnąć temperaturę 65℃, co jest przydatne przy drukowaniu skomplikowanych części z ABS, PETG, nylonu, materiałów z włóknami węglowymi. System kontroli temperatury komory zapewnia, że drukarka może drukować duże obiekty bez efektu warpingu.

Drukarki mają także system automatycznego, 16 punktowego poziomowania stołu. Elastyczna płyta HF zapewnia doskonałą przyczepność i ułatwia usuwanie wydruków bez problemów z wypaczaniem.

Ogólnie rzecz biorąc, drukarki z serii 3 są doskonałą opcją dla osób poszukujących szybkiej, niezawodnej i wszechstronnej drukarki 3D. Ich struktura CoreXY, wysoki współczynnik przepływu i dwa komplety hot-endów czynią ją potężną opcją zarówno dla amatorskich, jak i profesjonalnych użytkowników.

A cena też jest niezła.

https://qidi3d.com/collections/3d-print ... 2074853516
https://www.youtube.com/watch?v=VZrx03Nx3t4
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 782
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 449

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: majek »

Ładny marketingowy artykuł - ile dali? ;)

Widać w nim od razu nawiązanie do Bambu Lab, bo wiadomo że najlepiej się podczepić pod jakiegoś lidera na rynku porównując technologie, które wszyscy mają (CoreXY to nie jest jakaś nowość) i przemilczeć te, które rzeczywiście wpływają na to, że dane rozwiązanie jest unikalne. Generalnie ładnie opisana normalna drukarka CoreXY na Klipperze i bez żadnej innowacji - profesjonalny zlepek dostępnych dla każdego hobbysty technologii. Taki kandydat na wół roboczy w stylu Prusa vs. chińskie odpowiedniki.

Co widać:
Direct: kółka od Bondtech LGX
Grzałka hotendu od Red Lizard K1-UHF (taki kolejny klon CHC Pro) - pewnie zaraz Slice Engineering się do nich przywali o patent :problem:
Płyta na RK3328 - typowy procek, używany np. w MKS PI czyli najtańszym chyba SBC na rynku, też w płycie MKS SKIPR (2w1)
Nie żeby to było złe, to w sumie to nawet lepiej, że powstało z dostępnych już w sprzedaży części.

Jedyna rzecz nieosiągalna dla hobbysty, to te wałki z CF, bo widziałem trochę prób z takim zawieszeniem i nie widziałem, żeby ktoś znalazł jakieś tanie i dobre źródło takich prętów i łożysk z nimi współpracujących (ale może coś się już zmieniło w tym temacie). Więc lekki postęp jest, ale porównywanie się do B. jest tylko tanim chwytem marketingowym, w dodatku to też jakby przyznanie się od razu, że ich produkt jest gorszy, bo nie ma tam wzmianki w czym byliby lepsi od B.
Więc czy warto dać ponad 3.5kzł za plastikowe pudło w preorderze? To już niech każdy sam sobie odpowie - na razie jest za dużo marketingu, a za mało danych 'z życia', a to Benchy z filmu to jakoś pozytywnie nie nastawia.
bukszpryt, dziobu, Trolinka, Pjoter, Abys, zen
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: dziobu »

Istotniejsze że pojawiła się kolejna drukarka tego typu. Nie ważne czy lepsza czy gorsza, ważne że konkurencyjna.

To mówiłem ja, konsument ;)
morf, Trolinka, zlp, Abys
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 782
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 449

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: majek »

dziobu pisze: 01 kwie 2023, 14:54 Istotniejsze że pojawiła się kolejna drukarka tego typu. Nie ważne czy lepsza czy gorsza, ważne że konkurencyjna.
Ale rzeczywiście nie ma żadnej gotowej kostki z CoreXY?
Bo konkurencyjna to ona jest tylko wg. materiałów marketingowych, ale kamer, lidarów, AMS itp co wyróżnia konkurencję, do której się porównuje, to ja tam nie widzę.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: dziobu »

P1P też cudów nie ma. A konkurencją jest także cena.
Dopóki YT nie zaleje fala filmów, a for fala postów z tych drukarek to można tylko gdybać. Tak czy owak, z naszego punktu widzenia, alternatywa nie szkodzi.
etet100
Postów w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: etet100 »

Aurora Tech:

https://www.youtube.com/watch?v=06JZQOJEeD4

Podsumowanie:

Po pierwsze, hardware tej drukarki jest znakomite. Otrzymujesz maszynę Core XY z systemem ruchu opartym na prętów węglowych, hotend o wysokim przepływie, mocny ekstruder typu dual drive, dwa zestawy hotendow, maksymalną temperaturę druku 350 stopni Celsjusza, automatyczne poziomowanie stołu, 5-calowy ekran dotykowy i dwa zasilacze o łącznej mocy 800 watów. Najważniejszym elementem jest w pełni zamknięta, aktywnie podgrzewana komora. Za cenę 799 dolarów, stosunek możliwości do ceny jest niesamowity. Nie ma możliwości, abyś znalazł drukarkę z lepszym sprzętem w tej cenie. Prędkość druku jest naprawdę wysoka. Pomimo tego, że konstrukcja wielu elementów, w tym systemu liniowego i hotendu, jest mocno inspirowana maszynami Bambu Lab, pod względem szybkości jest ona w rzeczywistości zaskakująco zgodna z Bambu X1 i P1P. Przy drukowaniu z normalną prędkością, jakość druku jest dobra jak w przypadku innych drukarek. Przy drukowaniu z dużą prędkością, jakość wydruku jest nadal ok. Na pewno lepsza od każdej tak zwanej szybkiej drukarki z ruchomym stołem, które testowałam. Po trzecie, kontrola jakości jest zgodna z innymi wiodącymi maszynami, które testowałem, w tym X-Max i iFast. Obie są solidnymi maszynami i mają całkiem dobre opinie w społeczności druku 3D.

Teraz o wadach. W tej części skupię się głównie na firmware ekranu. Podczas uruchamiania zadania drukowania za pomocą Qidi Slicera lub interfejsu Fluidd nie można wyświetlić miniatury. Natomiast ekran dotykowy działa bez zarzutu podczas uruchamiania zadania drukowania za pomocą slicera ChituBox. Mimo że jest to fork Cury, działa dobrze, a Qidi dodało własne funkcje i utrzymuje go lepiej niż inni producenci, którzy przystosowywali Curę. Firmware ekranu nadal ma kilka drobnych problemów, takich jak wyświetlanie nieznanych plików i brak reakcji. Płyta główna posiada własną pamięć masową, więc powinniśmy być w stanie drukować bez napędu USB. Ekran nie będzie jednak wyświetlał plików zapisanych w pamięci wewnętrznej, chyba że włożymy dysk USB. Nie będzie to problem nawet jeśli dysk USB będzie pusty, ale trzeba coś włożyć. Jeśli chodzi o inne drobne błędy, komunikaty na ekranie będą czasami wyświetlane w języku chińskim, nawet jeśli jako język wybrano angielski. Te problemy nie powinny znacząco wpłynąć na funkcjonalność drukarki, szybkość drukowania czy jakość, ale wciąż mam nadzieję, że Qidi wyda wkrótce nowy firmware ekranu, który rozwiąże te problemy. Moim zdaniem, użycie ekranu Klippera byłoby lepszym rozwiązaniem, podobnie jak w przypadku Creality Sonic Pad, dodając jej funkcje do standardowego UI ekranu Klippera, lub jak w przypadku FLSun V400, użycie całkowicie standardowego ekranu Klippera też by się sprawdziło. Większość ludzi jest bardziej zaznajomiona z interfejsem użytkownika ekranu Klipper, który ma mniej błędów i działa lepiej z interfejsem sieciowym Fluidd lub Mainsail.

Jeśli chodzi o sprzęt, jestem całkiem zadowolona z prawie wszystkiego, z wyjątkiem tego, że chociaż wymienny hotend to dobry pomysł, obecny proces jego zmiany nie jest idealny. Aby wymienić hotend, należy otworzyć pokrywę, odkręcić dwie śruby, a następnie wyjąć hotend i wentylator, odkręcając kolejne dwie śruby. Następnie musisz odkręcić kolejne cztery śruby na tylnej pokrywie głowicy drukującej i odłączyć dwa kable od płytki. Aby zainstalować nowy hotend, musisz powtórzyć te same kroki w odwrotnej kolejności. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten wymaga poluzowania lub ponownego dokręcenia łącznie ośmiu śrub, co jest dość czasochłonne. Aby usprawnić ten proces, sugeruję, aby tylna osłona miała ten sam design oparty o zatrzaski, co osłona przednia. Dodatkowo zainstalowanie drugiego wentylatora chłodzącego na dodatkowym hotendzie wyeliminowałoby konieczność jego przekładania. Zmniejszy to liczbę wymaganych śrub do zaledwie dwóch, dzięki czemu cały proces będzie znacznie łatwiejszy i płynniejszy dla użytkownika.

Na koniec chciałabym zasugerować, aby Qidi udostępnił odwa porty USB dostarczone z płytą główną Giver i przygotował Klippera oraz plik printer.cfg dla poprzednich drukarek 2D. Pozwoliłoby to tej nowej drukarce 3D połączyć się z dwoma starszymi maszynami 2D i sterować nimi wszystkimi za pomocą Klippera. Wierzę, że jeśli zostanie to wdrożone, każdy istniejący użytkownik Qidi z przyjemnością kupi kolejną ich maszynę, aby zwiększyć wydajność swoich istniejących maszyn. Ponieważ wiele starszych modeli, takich jak X-Max, zasługuje na coś lepszego niż Marlin a wtedy powinny być w stanie drukować znacznie szybciej niż 50 do 60 metrów na sekundę.

Podsumowując, wartość sprzętu tej maszyny jest niesamowita, ponieważ jej bezpośrednimi konkurentami są modele Bamboo Lab P1P za $699 i seria X1 za $1199. Qidi X-Max 3 kosztuje zaledwie sto dolarów więcej niż podstawowa maszyna P1P Bambu Lab i oferuje aktywnie ogrzewaną komorę, której nawet X1 nie ma, ale Qidi nie jest wyposażony w kamerę ani micro lidar, przeznaczony do zaawansowanej kalibracji.

Zauważyłam, że Qidi dodało również obcinacz filamentu na hotendzie, podobnie jak w Bambu Lab. Być może w przyszłości planują również uruchomienie systemu AMS.

Jeśli szukasz szybko drukującej drukarki 3D z całkowicie zamkniętą, aktywnie podgrzewaną komorą bez rozbijania banku, zdecydowanie powinieneś rzucić okiem na nową serię Klipper od Qidi.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: morf »

20230406_122933.jpg
Prędkość to nie wszystko, jak dla mnie jakościowo słabo
https://twitter.com/AngryWarkocki/statu ... 4395378688
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: dziobu »

Pracujesz tam w marketingu czy co?
Z tego tekstu wynika ze drukarka ma grzana komore i jest tansza niz bambu a poza tym to nie wyswietla jakis plików, trzeba odkręcać jakies śrubki i moze sterować dwoma drukarkami 2D bo ma klippera.

Czyli jak to chińczyk - sprzedają wór części który razem kosztuje mniej niz wszystko osobno :p Przynajmniej tyle zrozumiałem.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: morf »

Wygląda mi raczej na case "chinczyk kopiuje chińczyka"
Done is better than perfect.
etet100
Postów w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Drukarki Qidi Tech 3 generacja

Post autor: etet100 »

morf pisze: 06 kwie 2023, 12:30 20230406_122933.jpg
Prędkość to nie wszystko, jak dla mnie jakościowo słabo
A bambu wygląda tu dużo lepiej?
qidi_bambu.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”