Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: Kormoran »

Dzien dobry,
Do tej pory unikałem ABSu jak ognia, a to dlatego, że drukarka stoi w pokoju, któru służy nam za "pokój codzienny" i nie chciałem podtruwać rodziny.
Niestey będę potrzebować dwie spore zębatki:
zebatka.jpg
Czas więc zabrać się za ABS, a rodzinę np. wysłać do kina na maraton filmowy. ;)

Zębatka ma być drukowana dyszą 0,25mm. Nie mam komory.

Tu pytania:
1. Czy C-Stick wystarczy do klejenia, czy lepiej szukać czegoś innego.
2. Aby zapobiec odklejaniu zrobić lepiej raft czy brim?
4. Jaki filament ABS kupić? Kolor najlepiej by mi pasował czarny, ale nie jest to tu krytyczne. Bym nie chciał kupować całego kilograma, bo będzie później leżeć, a filament jednak kosztuje. Z kilogramowych tańszych widziałem Plast-Spaw, ale czytałem tu niepochlebne opinie, z 0,2kg są F3D, Print-Me, 0,5kg Basicfil. Czy też nie ryzykować i brać jakiś polecany przez Was? Jaki?
5. Na co zwracać uwagę na wieży temperatutowej? Przy PET-G szukaliśmy przejścia matowy-błyszczący.
6. Nawiew wyłączyć całkiem? Pewnie i tak będzie dmuchać z hotendu, więc licho wie jak będzie ze skórczem.
7. Jaką szczelinę ustawić dysza-stół przy dyszy 0,25mm? Czytałem tu o "wprasowywaniu" ABSu w stół.

Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: dziobu »

Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:26Do tej pory unikałem ABSu jak ognia, a to dlatego, że drukarka stoi w pokoju, któru służy nam za "pokój codzienny" i nie chciałem podtruwać rodziny.
ABS może i śmierdzi, ale ponoć szkodliwe są opary z topionego plastiku. Każdego plastiku... :D
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:26Niestey będę potrzebować dwie spore zębatki:
(...)
Czas więc zabrać się za ABS
Dlaczego akurat ABS?
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:26Nie mam komory.
Odpowiedzi na poniższe pytania nieszczególnie mają sens jak drukarka jest otwarta.
Nie żeby się nie dało - ale unikniesz masy problemów osłaniając drukarkę.
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:261. Czy C-Stick wystarczy do klejenia, czy lepiej szukać czegoś innego.
Mam c-stick, jedne rzeczy klei a inne nie. Dowiesz się jak spróbujesz.
Na używam skleju do papieru Scotch.
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:262. Aby zapobiec odklejaniu zrobić lepiej raft czy brim?
Będziesz odrywał brim od zębów?
Jak dobrze dobierzesz lepiszcze to nie trzeba będzie używać żadnego.
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:264. Jaki filament ABS kupić?
Nie znam się na małych szpulach, ale na początek weź dobry. DevilDesign, Fiberlogy, Spectrum, PlastyMladec (Prusament), itd.
Zwróć uwagę że niektóre wymagają wysokiej temperatury (>250°C)
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:266. Nawiew wyłączyć całkiem? Pewnie i tak będzie dmuchać z hotendu, więc licho wie jak będzie ze skórczem.
Jak nie panujesz nad nawiewem to może być problem. Generalnie się nie dmucha, czasem jak jest drobnica to trzeba. Zależy od konkretnego przypadku.
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:267. Jaką szczelinę ustawić dysza-stół przy dyszy 0,25mm? Czytałem tu o "wprasowywaniu" ABSu w stół.
Też dowiesz się jak spróbujesz.
Czasem spód trzeba wprasować bo kształt detalu sprzyja deformacji.
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: Kormoran »

dziobu pisze: 04 kwie 2023, 21:45
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:26Niestey będę potrzebować dwie spore zębatki:
(...)
Czas więc zabrać się za ABS
Dlaczego akurat ABS?
Tak autor projektu przewidział, dlatego nie chciałem zmieniać, tym bardziej, że tam obciążenia będą nie takie małe. A co proponujesz? ASA?

dziobu pisze: 04 kwie 2023, 21:45
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:262. Aby zapobiec odklejaniu zrobić lepiej raft czy brim?
Będziesz odrywał brim od zębów?
Brim by był na zewnątrz (jak na rusynku wcześniej). Zęby są od środka

dziobu pisze: 04 kwie 2023, 21:45
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 19:264. Jaki filament ABS kupić?
Nie znam się na małych szpulach, ale na początek weź dobry. DevilDesign, Fiberlogy, Spectrum, PlastyMladec (Prusament), itd.
Zwróć uwagę że niektóre wymagają wysokiej temperatury (>250°C)
O, dziękuję, tego faktycznie nie zauważyłem.


Kolejne pytanie:
8. Widzę, że są ABS, ABS+, ABS-FX, ABS Pro itd. Któryś się łatwiej drukuje?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2469
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: mcxmcx »

Naprawdę potrzebujesz ABS?
Tam będzie ponad 100°C?

Nie?
To druknij z pla, jak spasuje wymiarowo I jakością, I SIE ZNISZCZY OD PRZEGRZANIA to druknij jeszcze raz (powiększ o 2%) a później zahartuj (nie przetapia jak tu lubią, a normalnie zahartuj).

Jeszcze raz, nie ma pojęcia jaka tam temperatura, ale często dają duży margines bezpieczeństwa, za duży.
dziobu
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: dziobu »

Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 22:00Tak autor projektu przewidział, dlatego nie chciałem zmieniać, tym bardziej, że tam obciążenia będą nie takie małe. A co proponujesz? ASA?
ASA ma mniejszy skurcz i zdaje się jest twardsze.
Ale niektórzy robili zębatki napędowe do thermo/lidlomixów i to działa z PLA. Ograniczeniem jest tylko temperatura.
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 22:00Brim by był na zewnątrz (jak na rusynku wcześniej). Zęby są od środka
A to OK, przegapiłem.
Kormoran pisze: 04 kwie 2023, 22:00Kolejne pytanie:
8. Widzę, że są ABS, ABS+, ABS-FX, ABS Pro itd. Któryś się łatwiej drukuje?
Tak z definicji - to żadnym.


Te "nie takie małe" obciążenia, to znaczy ile? To napęd wskazówki w jakimś mierniku czy napęd przemysłowego mieszalnika mas bitumicznych?
ABS nie jest jakimś cudownym materiałem, a jak projektant detalu miał Zortraxa to dla niego to po prostu podstawowy filament. Nie żebym Cie jakoś zniechęcał; po prostu może warto poszukać czegoś innego jak to tylko jednorazowa zabawa.
No chyba że ogarniesz komorę i nawiew.
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: Kormoran »

Temperatura będzie pokojowa. To napęd do teleskopu astronomicznego. Może pokażę o co chodzi.
Wszystkie elementy PET-G już mam, została zębatka i "wave generator", które mają być z ABS.

Projekt (ogólny widok z pierwszą wersją przekładni, u mnie będzie wersja 5 przekładni):
https://www.printables.com/pl/model/273 ... e-eq-mount

Piąta wersja przełożenia - to chcę teraz wydrukować (są tam też poprzednie wersje):
https://www.printables.com/pl/model/309 ... een-one-eq

Strona projektu (jeszcze z rysunkami pierwszej wersji przekładni):
https://mr-deep-addicted.com/?page_id=1770
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2023, 23:02 przez Kormoran, łącznie zmieniany 1 raz.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2469
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: mcxmcx »

Żadnego powodu do użycia ABS

Drukuj z pla albo z pet, co tam masz pod ręką
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: dziobu »

Spokojnie puść z PETa. Wróć do ABSu jeśli bedziesz miał problemy (i wtedy skończ na ASA, bo tu będzie lepszy niż ABS).
W sumie to i PLA było by OK (technicznie jest mocniejsze niż ABS, jest też twardsze ale ma mniejszą udarność która akurat tu nie przeszkadza).
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: Kormoran »

To jeszcze jedno pytanie:

W przekładni harmonicznej jedna zębatka jest stała (ta z pierwszego posta), druga będzie elastyczna i pośrodku nich jest generator fali (wygląda na koło, ale jest elipsą), on będąc na osi silnika napędza przekładnię.
zebatka2.jpg
Tutaj jak to ma być złożone (będa jeszcze kulki stalowe i smar):
https://www.printables.com/pl/model/309 ... eq#preview

No i pytanie, czy to też drukować np. z PET-G (bo także miało być ABS)?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak zacząć z ABS? Pytania podstawowe.

Post autor: dziobu »

Tak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”