Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Setaarius
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2023, 18:36
x 9

Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: Setaarius »

Witam wszystkich.

Mój pierwszy post na forum więc wypada się przedstawić. Mam na imię Sebastian.
Obecnie posiadam (a w zasadzie syn :D ) drukarkę Creality Ender 3 Neo od około pół roku. Mój 9-latek niesiony zajęciami z grafiki w szkole zamarzył o drukarce 3D. Po krótkiej rozmowie ze znajomym wybór padł na Endera i taką sobie zakupił. Jesteśmy z niej zadowoleni. Jak na razie działa zupełnie bezproblemowo, a wydruki spełniają nasze oczekiwania.
Jednak wiadomo apetyt rośnie itd...

Pojawił się zatem dylemat, żeby przede wszystkim nabyć coś szybszego i z trochę większym stołem.

Już prawie byliśmy zdecydowani i wybór ważył się pomiędzy Bambu Lab P1P, a Bambu Lab X1C na razie bez AMS.

Jednak zobaczyłem, że Creality szykuje serię K1. Przewidywana szybkość drukowania będzie podobna do Bambu.
Po jakimś czasie trafiłem na "przeciek", iż pojawi się w dwóch wersjach, a mianowicie K1 Lite ze stołem 22x22x25 oraz K1 Pro ze stołem 30x30x40 i tą wersją Pro byłbym zainteresowany. Nie wiem na ile można ufać tym informacjom, ale już 9 kwietnia wszystko się wyjaśni. https://frikarte3d.blogspot.com/2023/03 ... gship.html

Dodatkowo trafiłem na kolejną nowość, a mianowicie Qidi Tech X-Max 3 ze stołem 32,5x32,5x32,5 i szybkością 600 mm/s.

W tej sytuacji robi się problem z wyborem. Być może post przed premierą Creality wstawiam zbyt szybko, ale może nie przepadnie.

Niestety nie posiadam takiej wiedzy, żeby ocenić realnie, która z tych trzech drukarek jest wykonana z lepszych jakościowo i trwalszych elementów stąd kieruję się do Was jako do osób, które "zjadły zęby" na drukarkach, a często właśnie od strony konstrukcyjnej.

Rozumiem, że dwie pozycje poza Bambu nie są jeszcze w użyciu i ciężko coś więcej o nich powiedzieć bez sprawdzenia w boju, ale być może na podstawie tego co producent udostępnia online i zdjęć będziecie mi w stanie chociaż trochę doradzić, która z nich posiada lepsze rokowania.

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 794
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: majek »

Co do Quidi, to zobacz ten temat: https://reprapy.pl/viewtopic.php?t=9813

Co do Creality, to to zdanie chyba dobitnie mówi jaki to będzie 'przełom':
The K1 Pro will also have some extra features, such as a filament runout sensor, a resume print function, and an enclosure option.
Czyli sensor za kilka $, resume za darmo (bo to tylko opcja w sofcie) i obudowa, którą chyba teraz każdy chce się pochwalić, żeby być choć trochę podobny do Bambu.
I obudowa nie jest Świętym Graalem co widać po drukujących z PLA na Bambu z otwartymi dzwiami i uchylonym 'dachem'.

Czyli masz do wyboru jedną już sprawdzoną drukarkę. I dwie, których jeszcze nie ma i dopiero za pół roku najwcześniej dowiesz się jakie one mają wady i jakich zalet nie mają (bo papier wszystko przyjmie). A na pewno nie mają i nie będą miały unikalnych rzeczy takich jak ma Bambu. Wszystko zakładając, że te drukarki do tego czasu w ogóle powstaną ;)

Teraz wszyscy producenci się rzucili z pokazaniem 'nowych, rewolucyjnych' drukarek, które chociaż z zewnątrz mają przypominać Bambu, żeby ludzie się wstrzymali z kupowaniem, bo myślą, że może coś tańszego i z taką samą jakością jak B się pojawi. Ale wg. mnie się jeszcze długo nie pojawi, bo otwarty soft na którym bazują konkurenci B nie ma takich możliwości, technicznie również żaden chińczyk nie będzie miał odwagi zrobić coś nietypowego samemu. Czyli dostanie się zwykłą kostkę CoreXY, tylko w obudowie.
W sumie dobrze, że coś się rusza zamiast tłuc non-stop bramówki, ale to jest teraz raczej 'damage control' (lub chyba nawet bardziej pasuje 'pożar w burdelu' ;) ) po przespaniu swojej okazji, niż coś wynikające z jakiejś ścieżki rozwoju.

Jeżeli Creality rzeczywiście zrobi swojego AMS-a na 5 szpul, to pewnie będzie musiał go jakoś zintegrować z Marlinem/Klipperem i to może się okazać fajną rzeczą dla każdego posiadającego jakąkolwiek 'otwartą' (w sensie softu) drukarkę. Z drugiej strony zapowiedź, że będzie akurat na 5 szpul (czyli więcej niż AMS), to jednak czysty marketing na zasadzie - obiecamy więcej, tylko poczekajcie i nie kupujcie konkurencji.
Setaarius
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: JGFTW »

Ja kupiłbym Bambu X1C jak masz budżet, bo oprócz prędkości ma parę bajerów, których konkurencja mieć nie będzie jak Lidar i automatyczne dobieranie szerokości ekstruzji, działający AMS, który można dokupić. Na forum parę osób ma i chwali.

Qidi niestety jest wielką niewiadomą w internecie wiadomości mało, a recenzje zdają sie być stronnicze, żeby tylko pokazać drukarkę w dobrym świetle.

Creality K1 jako opcja nie istnieje, bo nic o niej nie wiadomo i do tego te plotki o dwóch miesiącach, daj spokój.
Prawda jest taka, że Creality robi budżetowe drukarki ze słabej jakości komponentów i często wątpliwym projektem (nawet jeżeli niektóre są marketingowo uzbrojone żeby naciągnąć profesjonalistów lub firmy takimi oznaczeniami jak "Pro" na końcu nazwy drukarki ;) ) - dlaczego ma być teraz inaczej? Osobiście nie wierzę, że to będzie dobry produkt właśnie przez to że znam firmę.
Setaarius, RevanitaPL, Abys
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 2
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: Trolinka »

Mi się nie wolno wypowiadać bo krzyczą więc się wypowiem :>
Dobrze prawią, Bambu jest już trochę na rynku, masa ludzi ma, drukuje. Pierwsze kłopoty wieku dziecęcego ma za sobą. A te dwie to jedna wielka nie wiadoma bo ich po prostu nie ma jeszcze. Co do wyboru pomiędzy P1P a X1C to jak budżet pozwala lepiej X1C. Co prawda od paru dni Bambu do P1P wszystkich gratis dokłada już i kamerę i listwę LED, i mechanicznie jest to to samo co X1C, a więc i szybkie. Ale diabeł tkwi w szczegółach. P1P ma słabszy procesor, kamera wyrabia tam tylko poklatkowo podgląd. I poziomowanie robi tylko dotykiem, a X1C dotyk + wspomaga się dwoma laserami. Nie jest to zły model, masa ludzi kupuje bo jest po prostu tani, z połowa ceny X1C i też działa jakoś sobie radzi. W sumie kamera to buzer, wyświetlacz też buzer, można bez tego żyć przecież. Obudowę P1P samo sobie potrafi wydrukować, drzwiczki można dorobić lub kupić szklane od X1C zestaw do montażu jak i szybę górną, To jest X1C okrojony z extra dodatków które są teoretycznie nie potrzebne :>

Nie wiem gdzie drukujecie, ale oba P1P i X1C są głośne. Nie jakoś strasznie bóg wie co, ale przez prędkości sporo więcej hałasują niż "inne zwykłe drukarki".
Setaarius, RevanitaPL
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
tomasi
Postów w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2020, 23:51
x 1

Re: Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: tomasi »

Podepnę się. Bambu P1S, Creality K1 Max albo Qidi Plus-3.
Oczywiście najbardziej niezawodny jest Bambu- ale ciągłe wysyłanie danych nie jest już takie fajne.
Creality K1 Max- największe pole robocze- jest bardzo kuszące, ale za to pojawiają sie jakieś błędy i negatywne filmiki na youtube. Ma niby uwolnić oprogramowanie we wrześniu.
Qidi Plus 3- pierwsze recenzje negatywne, ostatnio niby się poprawiło- odrobinę mniejsza jak K1 Max, ale większe pole robocze jak w Bambu.
Generalnie AMS nie jest mi niezbędny. Zależy mi bardziej na bezproblemowym działaniu dla amatora. Coś tam mogę zrobić, ale bardziej bym się nastawiał na plug and play. Kwota też ma znaczenie. Odrobinę droższa będzie K1 Max. Oczywiście w przypadku Bambu opłaca się wziąć AMS, nawet jak się go nie do końca potrzebuje, co też zwiększa kwotę.

Czekać na odrobinę większą od Bambu? Wybrać Bambu, wybrać Creality, wybrać Qidi?
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: RevanitaPL »

Wysyłanie danych jest bardzo fajne, chyba że naprawdę boisz się że źli komuniści ci się dobiorą do danych xD
Bo tak to działa to fenomenalnie i szybko.
Co do Bambu, nie mam pojęcia skąd ci się wzięła opinia o tym że warto brać tego AMS'a?
Aktualnie najlepiej cena-jakość wypada Bambu Lab P1S bez AMS'a :)
2x Bambu Lab P1P
tomasi
Postów w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2020, 23:51
x 1

Re: Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: tomasi »

Ja wiem, że to głupie i nie mam w sumie danych, które musiałbym na siłę bronić, ale jednocześnie chciałbym tego uniknąć. To bardziej kwestia przekonań.
Dlaczego AMS? Bo trzeba dopłacić z 250 EUR, a bez tego kosztuje 300 jakbym chciał kiedyś (plus przesyłka). To takie bardziej- o matko promocja, trzeba skorzystać. ;) Na jednej stronie z Creality max jest za 970 USD zamiast EUR, co jest fajną ceną.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 2
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu czy Qidi Tech X-Max 3, a może Creality K1

Post autor: Trolinka »

Po primo nie wysyłasz haseł, obrazu mieszkania czy inne :> Ot wyniki pomiarów czy obiektów drukowanych :>
Po secondo...włączasz LAN Mode i działasz kompletnie off line. Ot tracisz tylko takie buzery jak podgląd live/sterowanie na telefonie np.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”