temperatura w komorze przy druku ASA, ABS, PET

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
gtrain_eu
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2023, 10:48
x 3

temperatura w komorze przy druku ASA, ABS, PET

Post autor: gtrain_eu »

Panowie i Panie, pytanie brzmi:
- czy ktoś testował i ma połapane temperatury w komorze, przy pracy a ASA, ABS, czy też PET?

Mam kompletnie uszczelnioną komorę, tylko pod ASA, ABS, PET, jest czujnik temperatury, jest wentylator (na sczycie komory) zamykany automatycznie klapą, niskie obroty wentylatora, potrafię utrzymać non stop temperaturę na czujniku w zakresie tolerancji 0,3 stopnia, nawet 0,2 stopnia.

- gdzie macie umieszczone czujniki? ja wrzuciłem 4-5 cm powyżej stołu przy ramie z lewej strony (Prusa i3)

Pozostawienie na kilka, kilkanaście godzin komory, nie wentylowanej, powoduje jednak niesamowity wzrost temp, zdażyło mi się, że wywaliło alarm i stanął wentylator extrudera :( przerwało druk w 80% i faja.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: temperatura w komorze przy druku ASA, ABS, PET

Post autor: dziobu »

Ale o co chodzi?
Jakie znaczenie ma materiał z którego leci wydruk?
Jaki alarm?

OIDP to przy zamkniętej średnio uszczelnionej komorze po jakimś dłuższym czasie drukowania np z Nylonu to w komorze miałem ~60°C. Tak jakoś. Kiedyś próbnie dogrzewałem ją opalarką i wtedy było 90°C. Czujnik wisiał gdzieś z boku; nie ma znaczenia gdzie bo w komorze był mieszacz.
Tylko dalej nie wiem o co chodzi ;)
gtrain_eu
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2023, 10:48
x 3

Re: temperatura w komorze przy druku ASA, ABS, PET

Post autor: gtrain_eu »

@Dziobu, inna temperatura w komorze powinna być dla PLA, dla PET, czy dla ASA.
ASA ma najwyższą - chodzi o stabilne środowisko do pracy materiału - nie rozwarstwiania, odrywania od stolika itd.

Jaki alarm, prusa wywaliła wbuy wysoką temperaturę na czujnikach jakichś - pewnie otoczenia - i zatrzymała prace - tak wysoko podniosło mi temperature w komorze po 11h druku ASA - stolik 110 stopni zrobiło swoje.

@Dziobu - fajnie, już wiem, że masz 60 - 90 - to już coś mi mówi - nie mam mieszacza powietrza w komorze - można pomyśle o mini wentylatorze na górze - który będzxie spychał gorące powietrza w dół komory - klasyka jak z kominkiem w domu - mam taką opcję, bo filamenty i elektronika sa poza komorą.

Ale miło, bo w zasadzie dokładnie odgadłeś o co mi chodzi.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: temperatura w komorze przy druku ASA, ABS, PET

Post autor: dziobu »

Dla PLA/TPU ładuje maksymalny przewiew jaki się da. Komora otwarta.
Do PETa - nie dogrzewam i przeważnie drukuję bez nawiewu.

Powyższymi materiałami drukuję normalnie na drukarkach bez komory.

Do ABSu/ASA/HIPSu - powinienem dogrzewać ale nie mam jak. Tj na razie nie mam jak. Konkretnej potrzeby też nie bo wydruki wychodzą dobre, nawet na cały obszar roboczy.
Nylon/TPE/PPS/PC/... - tu wręcz powinienem dogrzewać ale jak na razie skrajnie ciepły stół i wolny druk działają zadowalająco. Zresztą, jw - obecnie nie mam jak ;p

W komorze bez przeróbek więcej niż 90°C raczej nie uzyskasz. Nie że się nie da - po prostu spłyną Ci plastiki które masz, mogą przestać działać magnesy, znaczenie zdychać elektronika (o ile jest); silniki też mogą być na skraju dopuszczalnego zakresu temperatury pracy.

90°C to tez temperatura jaką osiąga w komorze większość (?) drukarek z taką funkcją.
J.A.
Postów w temacie: 1
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: temperatura w komorze przy druku ASA, ABS, PET

Post autor: J.A. »

Większość łożysk kulkowych nie jest przystosowana do pracy w temperaturze powyżej 90 °C. 110 °C to dla nich temperatura rozgrzewania do montażu na wałkach.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”