[Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

[Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

Cześć wszystkim!
Ostatnio zakupiłem czujnik automatycznego poziomowania stołu 3dtouch, z powodu problemów z przyklejaniem się pierwszej warstwy lub samym poziomowaniem stołu na mojej Anecie A8 Plus. Po aktualizacji oprogramowania czujnik działa poprawnie, tyle, że jak przyszło do druku, to nie mogłem nagrzać drukarki. Po ustawieniu na extruderze temperatury 235 stopni, temperatura mimo osiągnięcia celu idzie do góry, po czym przy 270 stopniach komunikat z towarzystwem nieprzyjemnego pikania "printer halted, please reset", to samo się dzieje przy innych ustawionych temperaturach. Co do stołu to działa bez zarzutów, przy ustawionych 50 stopniach temperatura trzyma na 52, 51 (po tuningu PID), te przeskoki mi nie przeskadzają, bo drukuje ABS. Myślałem że w extruderze była wadliwa grzałka ceramiczna, kupiłem nową i wymieniłem, nic to nie dało. Poszukałem w internecie, napotkałem się na stwierdzenie, że to są wadliwe mosfety, lub niepoprawny tuning PID, gdzie PID'u nie jestem w stanie zrobić, bo temperatura idzie do góry bez zatrzymania. Odkręciłem płytę i sprawdziłem mosfety multimetrem, są sprawne. I teraz pytanie do was: O co chodzi? Problem z firmware?
W załącniku dodaje pliki Configuration.h i Configuration_adv.h
Z góry dziękuje za pomoc
~Michał
Załączniki
Configuration.h
(127.61 KiB) Pobrany 51 razy
Configuration_adv.h
(177.56 KiB) Pobrany 49 razy
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: JGFTW »

Spróbuj skalibrować PID ustawiając niską temperaturę np 150 - może 180 stopni, tak żeby przy przestrzeleniu wartości wciąż mieściło się to w granicach.
Ewentualnie dodatkowo możesz zmienić to:

Kod: Zaznacz cały

#define HOTEND_OVERSHOOT 15
Na większą wartość 40.

Aż nie uda się znaleźć odpowiednich wartości PID, żeby nie było problemów.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Rozarh »

Dodatkowo możesz sprawdzić osadzenie termistora - czy się coś nie pogorszyło. Miałem podobny efekt gdy termistor szklany był włożony luźno do hotendu. PID'a nie dało się ustawić i już odpytywałem kolegów jak zrobić to ręcznie :D
Po odpowiednim dociśnięciu termistora śrubką (nie za mocno, żeby go nie zmiażdżyć - to w końcu tylko szkiełko) objawy ustąpiły jak ręką odjął. Od tamtego czasu jak tylko mogę używam tych w obudowie od PT100.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

JGFTW pisze: 07 kwie 2023, 20:40 Spróbuj skalibrować PID ustawiając niską temperaturę np 150 - może 180 stopni, tak żeby przy przestrzeleniu wartości wciąż mieściło się to w granicach.
Ewentualnie dodatkowo możesz zmienić to:

Kod: Zaznacz cały

#define HOTEND_OVERSHOOT 15
Na większą wartość 40.

Aż nie uda się znaleźć odpowiednich wartości PID, żeby nie było problemów.
Dzięki za odpowiedź!
ustawienie mniejszej temperatury dla PID'u nic nie daje, tak samo jak zmienienie overshoot na większą wartość,


>>> M303 E0 S180 C8
SENDING:M303 E0 S180 C8
PID Autotune start
PID Autotune failed! Temperature too high

Daje jeszcze w załącznikuponiżej wykres temperatury który udało mi się jeszcze zapisać, nigdy wcześneij tak szybko mi się nie grzało + był widoczny biały dymek z hotendu + zapach jakby topnienia plastiku, mimo że blok i grzałka nowe :think:


Rozarh pisze: 07 kwie 2023, 20:51 Dodatkowo możesz sprawdzić osadzenie termistora - czy się coś nie pogorszyło. Miałem podobny efekt gdy termistor szklany był włożony luźno do hotendu. PID'a nie dało się ustawić i już odpytywałem kolegów jak zrobić to ręcznie :D
Po odpowiednim dociśnięciu termistora śrubką (nie za mocno, żeby go nie zmiażdżyć - to w końcu tylko szkiełko) objawy ustąpiły jak ręką odjął. Od tamtego czasu jak tylko mogę używam tych w obudowie od PT100.
Wszystko ładnie siedzi, termistor sprawny w 100%, coś siedzi raczej w firmwarze :?
Załączniki
obraz_2023-04-07_213149123.png
obraz_2023-04-07_213149123.png (4.86 KiB) Przejrzano 1612 razy
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: JGFTW »

To zanim będziesz grzebał albo całkowicie wyłączysz zabezpieczenia termiczne:
https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... adv.h#L285

Spróbuj ręcznie zmienić wartości, jezeli masz takie:

Kod: Zaznacz cały

    
    #define DEFAULT_Kp 49.19
    #define DEFAULT_Ki  6.33
    #define DEFAULT_Kd 95.60
Na coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

    #define DEFAULT_Kp 15.0
    #define DEFAULT_Ki  5.00
    #define DEFAULT_Kd 100.00
Zgodnie z tym https://en.wikipedia.org/wiki/PID_contr ... imated.gif
Nie musisz kompilować Marlina od nowa, wystarczy gcodem to zmienić: https://marlinfw.org/docs/gcode/M301.html
Wtedy powtórz PID Autotune.

Oczywiście zakładając, że faktycznie nie ma problemu ze sprzętem. ;)
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Rozarh »

Te schody na wykresie mi się nie podobają - na pewno w firmware masz ustawiony poprawny typ termistora?
Masz czym zmierzyć te 270stC??? Może to jest 40 w rzeczywistości?
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1436
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: cyfron »

Dziwne te schody. Jeżeli podejrzewasz błąd w firmware, sprawdź czy sytuacja się powtarza na Marlin 2.0.x
Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

JGFTW pisze: 07 kwie 2023, 21:54 To zanim będziesz grzebał albo całkowicie wyłączysz zabezpieczenia termiczne:
https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... adv.h#L285

Spróbuj ręcznie zmienić wartości, jezeli masz takie:

Kod: Zaznacz cały

    
    #define DEFAULT_Kp 49.19
    #define DEFAULT_Ki  6.33
    #define DEFAULT_Kd 95.60
Na coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

    #define DEFAULT_Kp 15.0
    #define DEFAULT_Ki  5.00
    #define DEFAULT_Kd 100.00
Zgodnie z tym https://en.wikipedia.org/wiki/PID_contr ... imated.gif
Nie musisz kompilować Marlina od nowa, wystarczy gcodem to zmienić: https://marlinfw.org/docs/gcode/M301.html
Wtedy powtórz PID Autotune.

Oczywiście zakładając, że faktycznie nie ma problemu ze sprzętem. ;)
Niestety też nie zadziałało, ale teraz te "schody" lepiej wyglądają. Martwi mnie to, że mogło coś się na płycie uszkodzić, ale wątpie.
Nie wiem dlaczego temperatura się nie zatrzymuje.
Rozarh pisze: 08 kwie 2023, 01:39 Te schody na wykresie mi się nie podobają - na pewno w firmware masz ustawiony poprawny typ termistora?
Masz czym zmierzyć te 270stC??? Może to jest 40 w rzeczywistości?
Z termistorem wszystko ok, nie mam jak zmierzyć, ale jak go wyciągnąłem i dmuchałem na niego, wykazywało stałe 31.
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-04-09 201452.png
Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

A i zapomniałem dodać, nie było pikania denerwującego oraz komunikatu "printer halted"
Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

Emgru pisze: 09 kwie 2023, 20:17 A i zapomniałem dodać, nie było pikania denerwującego oraz komunikatu "printer halted"
i białego dymku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”