Wielka prośba - prędkość druku

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
gtrain_eu
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2023, 10:48
x 3

Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: gtrain_eu »

Witam. Mam prośbę do osób, które drukują z dużymi prędkościami.

Mam pruse z modem osi X i Y, prowadnice liniowe, dodatkowo buterfly phaetusa j duszę trójkanałowe. Słowem powinno zapieprzać dużo dużo szybciej, ale ....

1. Wydrukowałem łódke testowa, jest cudownie.
2. Odpaliłem zwiększenie prędkości na 300%, ale czas niewiele realnie się skraca. Zyskuje kilka dosłownie minut, wygład modelu po druku w zasadzie identyczny
3. Wariant trzeci to ręcznie podniesione prędkości w slicerze X3, podniesione limity maszynowe X3, podniiesione yerk X2, nie podnosiłem przyspieszeń. Maksymalna prędkość druku dałem na 350. Teoria pokazuje że z druku 2h 8 minut, mamy 49 minut, e tylko w teorii, bo praktycznie drukuje niecałe 2h. Podobna sytuacja jak z zwiększeniem prędkości na drukarce do 300%. Dodatkowo na druku wyszedł defekt w jednym miejscu. Coś z refrakcja chyba.

Prośba i pytanie: jak ustawianie limity, czy inne ustawienia, żeby realnie bardzo mocno podnieść prędkość druku. Sprzęt wytrzyma. Rama usztywniona, cała drukarka zawieszona na piłka squasha itd itd. beton pod drukarką. Wszelkie drgania działają na całą konstrukcję a nie wyników no tylko na jedną oś.

Jak uzyskać dobrej jakości obrys zewnętrzny i podnieść realnie prędkość X2 X3. Testy 4obię na duszy 04, większość druków o które mi chodzi idą na 08 i 06.

Jeśli ręcznie wrzucę prędkości na poziomie wypełnienia 250-300 i obrysy zewnętrzne 100-130 drukarka zapieprzać, ale są defekty jakby retrakcji, dodatkowo drukując rury, czyli druk po okręgu, nie mamy płynnego ruchu, czyli gdzieś jest problem przy zwolnieniu i przyspieszeniu co 90 stopni okręgu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: dziobu »

A poza prędkościami zmieniasz też przyspieszenia?
Kopytko, gtrain_eu
bukszpryt
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: bukszpryt »

Jak wyżej, istotne jest przyspieszenie, zwłaszcza przy małych modelach, gdzie nie ma znaczenia, czy wbijesz w slicer 100, czy 500 mm/s, bo i tak głowica nie będzie miała kiedy się rozpędzić.
Nie pamiętam teraz konkretnych liczb, ale różnica w czasie druku jest zauważalna między standardowym 500 i 3000 czy 5000 mm/s2
japim, gtrain_eu
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: $A$F »

Minimalny czas warstwy skróciłeś?
gtrain_eu
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: japim »

Limity na maszynie zdjales (te zaszyte w firmware)? Czy tylko bawiles sie ustawieniami w slicerze?
gtrain_eu
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
gtrain_eu
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2023, 10:48
x 3

Re: Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: gtrain_eu »

No to tak. Po testach przerwy filamentu mogę zwiększyć nawet do poziomo 23,5 z defaulyowych 15. To spory wynik, ale to kwestia do tej dyszy i głowicy. Idąc dalej:
- Nie zmienilem minimalnego czasu warstwy
- przyspieszenia zostawiłem
- limitów na maszynie nie zdjakem. Tylko slicer. Tu proszę o pomoc. Jak i gdzie. Dzięki!

Przepływ testowałem wg tego tutorial:
https://muppetlabs.co/3dprinting_techni ... _rate.html mam prędkość na poziomie ponad 800, na dyszy 04 bondtecha tej trójkanalowej.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: JGFTW »

Najłatwiej to chyba w slicerze zwiększyć wysokość warstwy, żeby szybciej drukować ;)
Równie dobrze zmienić dyszę na taką z większą średnicą (zresztą sam to napisałeś).

Najepiej zmienić wartości ustawienia prędkości, przyspieszenia (podczas ekstruzji) i jerk / junction deviation (trzeba dobrać połączenie wartości, żeby było szybko i dobrze jakościowo)
Zrób tą kalibrację: https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#accel
Później kolejne.
gtrain_eu
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2023, 10:48
x 3

Re: Wielka prośba - prędkość druku

Post autor: gtrain_eu »

Ok jutro sprawdzę tą kalibrację. Drukuje elemety lączeniowe na 08 i wysokości 0,5. Ale to i tak daje nam komplet na 68h druku. ASA stąd każdy zysk czasu jest istotny. 1 komplet to 2600g filamentu. Trochę tego się robi jak masz zrobić 20 kompletów co jakiś czas.

Ale nie ukrywam że skoro zrobiłem mody osi, to i chciałbym to przełożyć na szybkość nawet w innym przypadkach. Dzięki. Wrócę z wynikami testow
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”